Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre particule in general si despre foton si bosonul Higgs in special.

Creat de A.Mot-old, Aprilie 25, 2011, 05:17:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

Citat din: valangjed din Mai 15, 2011, 09:51:02 PM
Citat din: A.Mot din Aprilie 26, 2011, 04:43:37 PM
Citat din: Eugen7 din Aprilie 26, 2011, 04:07:16 PM
Daca energia electrica "nu prea pare sa existe" pentru ca nu o "vezi" atunci "baga degetele in priza" si o sa simti efectele energiei electrice.  ;D
Astfel, daca pe Dumnezeu nu il "vezi" ochii fizici nu inseamna implicit ca nu exista.  :P
Reamintesc ca Sfanta Scriptura si teologia ortodoxa crestina afirma ca Universul este in Dumnezeu si nu Dumnezeu este in Univers (Faptele Apostolilor 17,18).
De ce vrei sa iasa sufletul din trupul lui Lazar indemnandu-l sa-si bage degetele in priza???????????? :o
Cred ca ai vrut sa spui ceea ce scrie in Faptele apostolilor cap.17 vers.28 dar eu iti zic ca acest verset se refera la sufletul omului care este asemenea cu sufletul lui Dumnezeu (numai ca evident sufletul omului este mult mai mic decat sufletul lui Dumnezeu si de aceea puterea sufletului omului este foarte mica in comparatie cu cea a sufltului lui Dumnezeu) caci Dumnezei suntem si asa spune psalmul 81 al lui Asaf.In concluzie Dumnezeu este in Univers si nu invers.Prin cuvant a facut Dumnezeu universul dar asta nu inseamna ca universul este acum in Dumnezeu deoarece universul este doar o creatie discreta oranduita de El cu puterea Sa nemarginita in spatiul absolut si mai mult eu cred ca la inceput era numai Dumnezeu si spatiul absolut gol si Dumnezeu era singur in acest spatiu absolut.Din cap.1 din Facerea rezulta clar ca Dumnezeu era singur in spatiul absolut caci unde putea El sa fie altundeva decat in acest spatiu absolut pentru a putea face cerul si pamantul?????????
Sa zicem ca universul este in Dumnezeu atunci ce marime si ce forma are Dumnezeu?
In afara de niste citate dintr-o carte , de care eu ma indoiesc ca ar fi "inspirata divin" , mai ai si alte dovezi?
Cuvantul este doar o forma de comunicare , spusa sau scrisa.Incercand sa inteleg cum ar fi putut dumnezeu face totul prin cuvant ajung intr-o mare confuzie.Poate ma lamuresti de ce.
Oamenii de stiinta , cum e si Adi , incearca sa demonstreze experimental existenta bosonului Higs , de ce nu incearca si preotii , rabinii , imamii , calugarii , etc. sa demonstreze experimental existenta lui dumnezeu fara a da citate din diferite carti sau anumiti sfinti?

Mi-e teamă că astea nu-s argumente ca să-l convingi pe unul care vine pe un forum dedicat ştiinţei ca să facă propagandă religioasă.

Acum, nici coborârea "logosului creator" la nivel de cuvânt, mijloc de comunicare, nu mi se pare tocmai fericit aleasă.
Cât despre imperativul de a face demonstraţia existenţei lui Dumnezeu pe cale experimentală, crede-mă, e o şi mai mare capcană. În sens invers, nu poate fi demonstrată inexistenţa.

Sunt tabere ireconciliabile - cele două tipuri de "cunoaştere". Nu-l bănuiesc pe preopinent că şi-ar bate capul cu aşa ceva. Despre el, mai degrabă ... "hominem unius libri timeo" (expresia îi aparţine lui Doctor Angelicus, întreabă-l ceva şi despre Toma d'Aquino  :D)

Am văzut prea târziu că denumirea de "particulă a lui dumnezeu" fusese deja clarificată, sorry, nu trebuia să fi intervenit şi eu în cealaltă parte :(

Adi

Din pacate s-au iscat aceste doua topicuri, pentru ca ca un membru nou pe forum a dorit sa clarifice chestii despre foton si boson Higgs, dar pana la urma s-a vorbit numai de bosonul Higgs.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sieglind

Citat din: Adi din Mai 15, 2011, 10:43:55 PM
Din pacate s-au iscat aceste doua topicuri, pentru ca ca un membru nou pe forum a dorit sa clarifice chestii despre foton si boson Higgs, dar pana la urma s-a vorbit numai de bosonul Higgs.

Am răspuns şi fiindcă nu mă aşteptam să dau până şi aici peste "propagandişti". E dreptul lor să se exprime liber, inclusiv să-şi manifeste convingerile religioase, dar parcă e prea de tot să vii cu citate din "Duhul Sfânt" acolo unde se discută despre bosonul Higgs (nu-i pot spune bozon nici în ruptul capului, după cum n-am să schimonosesc vreodată pluralul "cuarci" în "quarcuri" sau cum l-or fi scris ăia în DEX, din ignoranţă!)

Adi

Managementul forumului acum la Scientia.ro este un pic mai lejer la nivelul de rigurozitate stiintifica, in scopul de a atrage mai multi oameni. Totusi, exista moderatori si intervin cand e cazul.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sieglind

Citat din: Adi din Mai 15, 2011, 11:18:07 PM
Managementul forumului acum la Scientia.ro este un pic mai lejer la nivelul de rigurozitate stiintifica, in scopul de a atrage mai multi oameni. Totusi, exista moderatori si intervin cand e cazul.

Să nu mă înţelegi greşit, te rog! Nu era niciun fel de critică (voalată) la adresa moderatorilor. Apreciez mult faptul că vă deschideţi către "marele public", cu riscul de a coborî ştacheta astfel încât să se simtă încurajaţi cât mai mulţi să vină aici (like me, for instance :)).

Încercam doar să arăt inutilitatea, absurditatea oricărei dispute cu unul situat de "partea cealaltă", care oricum nici nu are argumente proprii, ci se mărgineşte să recite ... texte (pe care oricum nu le înţelege dincolo de primul nivel). Nu e cazul să fac aici teorie câte citiri sau straturi de lectură există, ce înseamnă hermeneutică, chestii dintr'astea.

Dacă îi laşi fără replică, se plictisesc şi pleacă pe alte meleaguri, mai însorite - ori se transformă, după caz  8)

Propagandişti, NO! (uite-aşa un semn mi-aş pune ca avatar)

Adi

Complet de acord cat e inutil acest dialog. De aia si eu i-am raspuns o data, de doua ori, de trei ori (ca e subiectul meu, acest boson Higgs), apoi l-am lasat i pace ...

In alta ordine de idei, offtopic, ce zici de postul despre bitcoin. Pentru tine am postat iarasi pe el ... La fel am postat la cel cu bosonul Higgs cu cel mai nou rezultat ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sieglind

Citat din: Adi din Mai 15, 2011, 11:33:59 PM
Complet de acord cat e inutil acest dialog. De aia si eu i-am raspuns o data, de doua ori, de trei ori (ca e subiectul meu, acest boson Higgs), apoi l-am lasat i pace ...

In alta ordine de idei, offtopic, ce zici de postul despre bitcoin. Pentru tine am postat iarasi pe el ... La fel am postat la cel cu bosonul Higgs cu cel mai nou rezultat ...

Să mă scuzi, deocamdată nu am răspuns acolo, la "boson" - încercam să dau de graficul pe care l-am avut în urmă cu nişte timp, ca să pot compara - desigur, după priceperea şi putinţa mea :)

Mulţumesc, oricum, şi de primire, şi pentru tot.



Adi

Cu mare placere, no hurry. Acel grafic e din iulie 2010. In iulie 2011 va fi un grafic nou. Abia il astept. Pana atunci tre sa trag tare care cercetarea mea sa intre in acel grafic :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro