Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

O alta oportunitate demna de analizat este studiul in una din tarile nordice ale Europei, unde taxele de scolarizare sunt zero si se dau multe ajutoare si se pot obtine si burse relativ usor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

Testul Daf este un fel de Toefl/Ielts- are patru reading comprehension(3 texte de cititi cu 30 intrebari), listening comprehension(3 discutii de ascultat cu 25 intrebari, un eseu, si partea de vorbit care dureaza cam 30 minute
se puncteaza cu TDN 3  cea mai mica nota si TDN 5 cea mai mare nota
in general universitatile cer cel putin TDN 4 echivalent cu nota A-B de la Cambridge Advanced Exam

dragoooon75

legat de Danemarca, taxele sunt 0 pentru studentii din cadrul UE doar ca este o tara extrem de scumpa( mai ales daca te duci in Copenhaga)-majoritatea facultatilor cu predare in limba engleza se axeaza in special pe Business/Design/Computer Science/Marketing si Financial Mathematics
ar fi totusi cateva avantaje-o educatie la standardele uneia dintre tarile cu cei mai instariti oamenii ai europei
salariul minim pe ora este de 13 euro, fata de cel al Uk undeva la 5-6 lire si cel din Germania -in unele landuri 6 euro
cred ca se pot gasi si part time joburi si fara sa cunosti limba daneza
dar daca doresti sa iti continui studiile in Danemarca si sa lucrezi va fi necesar invatarea la nivel avansat a limbii daneze

Adi

Citat din: dragoooon75 din Octombrie 18, 2008, 07:31:44 PM
Testul Daf este un fel de Toefl/Ielts- are patru reading comprehension(3 texte de cititi cu 30 intrebari), listening comprehension(3 discutii de ascultat cu 25 intrebari, un eseu, si partea de vorbit care dureaza cam 30 minute
se puncteaza cu TDN 3  cea mai mica nota si TDN 5 cea mai mare nota
in general universitatile cer cel putin TDN 4 echivalent cu nota A-B de la Cambridge Advanced Exam

Numai ca e test de limba germana, nu de limba engleza, nu?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75


dragoooon75

adrian, ce ar fi sa ne povestesti despre viata de student la o facultate din franta si apoi canada si daca stii si despre cea din USA

josephine

Nu stiu ce zice Adi despre experienta lui, dar pot eu sa spun cate ceva despre a mea. Pe scurt, am inceput in Franta, apoi am ajuns in China, am cochetat cu Canada si SUA si pana la urma am revenit in Europa, la Paris. Am plecat la Toulouse, cand eram in anul III la Politehnica la Bukresh si am nimerit in anul I la Ecole d'Ingenieurs ENSEEIHT in cadrul Institut National Polytechnique de Toulouse. Trebuie mentionat ca exista un acord semnat intre cele doua scoli si in cazul in care reuseai sa faci doi ani din cei trei care se fac la scoala din Franta, puteai sa obtii diploma din partea ambelor institutii. Deci am plecat cu Erasmus prima data, am stat un an, a trebuit sa ma intorc in Romania ca sa imi fac anul IV si apoi m-am intors pentru anul V (anul III si ultimul, la francezi). Am facut 6 luni de teorie (cursuri, laboratoare, proiecte etc.) dupa care a urmat stagiul practic pentru incheierea ciclului "ingenieur". Stagiul l-am facut in China, la Shanghai Jiao Tong University, dupa multe cautari prin alte parti. Pentru intermediere si diferite contacte, am apelat la un prof care era responsabil de relatia dintre scoala din Franta si scolile din Asia cu care aveau acorduri. Am lucrat 6 luni in laborator si apoi m-a batut ideea sa ma apuc de un doctorat. M-am interesat de ce anume se cerea in SUA, am dat GRE si urma sa dau Toefl, dar pana la urma am abandonat din considerente personale (distanta, stil de viata neatragator etc.). Am inceput atunci un dosar pentru Polytech Montreal unde am ajuns pana la ultimul pas, plata pentru examinarea dosarului. De obicei pe saitul universitatii sunt mentionate actele necesare dosarului. Plus ca trebuie sa gasesti un prof care sa fie dispus sa te indrume pe durata tezei de doctorat. In SUA situatia e un pic diferita deoarece poti fi acceptat si dupa un an sa iti alegi un prof care iti convine si care te atrage dpdv al stilului de munca. Vazand acestea si dat fiind faptul ca imi suradea Europa mai mult, in acelasi timp am trimis e-mailuri si am sustinut diverse interviuri in Franta in vederea obtinerii unei teze de doctorat. Pana la urma am trecut cu brio de zidul de intrebari de la France Telecom si am fost acceptata pentru o teza industriala pe o durata de 3 ani. E vorba de fapt de o teza CIFRE intr-un laborator de cercetare care e un pic diferita de o teza universitara si probabil nici nu are aceeasi prestanta. In mare, se lucreaza in cadrul unei divizii de cercetare pe un subiect determinat de la inceput in ideea obtinerii unor rezultate concrete ce pot fi exploatate de companie. Deci acum iata-ma la Paris pentru doctorat.
Cat despre burse direct de pe bancile liceelor, e realizabil, dar mi se pare mai bine si mai judicios sa te scutesti de cei 2 ani de "ecole prepa" care iti vor suci mintile. Parerea mea e ca cel mai bine e sa te duci direct in anul I de la Ecole d'Ingenieur, dar cu un bagaj solid de cunostinte (lucru ce nu poate fi atestat prin notele de 10 obtinute in Romania). Tot asa, un lucru care mi se pare foarte util si demn de luat in considerare este practica. Aici ma refer la stagii (sau asa-zisele "internship" in limba engleza) pe durata verii, facute in tara sau in strainatate.
Pentru cine vrea sa stie mai multe, stau la dispozitie. Si va invit la doua concerte la Paris: Bloc Party si Kaiser Chiefs!!!  :o

Adi

Josephine, multumim mult pentru descrierea detaliata. Sunt sigur ca experienta ta va fi foarte utila tinerilor liceeni romani care cauta sa se gandeasca la studii in strainatate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#23
Care sunt taxele de scolarizare pentru universitatile franceze si care sunt posibilitatile sa prind o bursa?

Legat de procesul de aplicare...UCAS am inteles ca se ocupa de universitatile englezesti, exista ceva similar si pentru universitatile franceze?

Unde as putea gasi niste exemple de teste pregatitoare pentru admitere sau materia care se da la aceste examene (la scolile franceze ma refer) ?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Octombrie 18, 2008, 11:27:53 PM
Care sunt taxele de scolarizare pentru universitatile franceze si care sunt posibilitatile sa prind o bursa?

Cred ca am raspuns mai sus deja. La univesitatile de stat, taxele de scolarizare sunt cam cateva sute de euro pe an, adica cam cat in Romania. La INSA, care e scoala de inginer, am platit cam 700 de euro pe an. La Universitatea din Grenoble, am platit 100 de euro pe an.

Citat din: gothik12 din Octombrie 18, 2008, 11:27:53 PM
Legat de procesul de aplicare...UCAS am inteles ca se ocupa de universitatile englezesti, exista ceva similar si pentru universitatile franceze?

Nu stiu ce e UCAS. Incearca sa definesti cand mentioneazi ceva nou ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

UCAS este un serviciu care ii indruma pe elevi in procesul de aplicare la o facultate in Marea Britanie.

http://ucas.com/about_us/whoweare
http://ucas.com/about_us/whatwedo


Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Multumesc pt explicatie, Ghotic. Nu am auzit de asa ceva in Franta. Trebuie sa vorbesti tu la secretariat la fiecare universitate in parte si trebuie sa aplici pentru a iti fi recunoscuta diploma. Te poti astfel si transfera dupa ce ai facut un an sau doi ani in Romania. Pur si simplu le ceri sa iti recunoasca diploma ca sa te poti transfera la ei la facultate (la facultatile de stat, cel putin). Alta optiune este sa faci la ei cu bursa Erasmus (deci pe bani europeni), apoi sa le ceri sa iti recunoasca cei doi ani ce ii aveai deja in tara si sa ramai acolo sa faci anul trei si apoi de acolo sa faci master si asa mai departe. Am o colega care a facut asa, la sfaturile mele. Eu am auzit de asta de la fata locului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

nu cred ca exista asa ceva si pentru Franta(nici nu am cercetat)
mai bine dai un mail la facultatile unde doresti sa studiezi si iti vor raspunde uhm...mai lent dar iti vor raspunde intr un final si te vor lamuri cu tot ceea ce vrei sa afli

b12mihai

Multumesc pentru raspunsuri, foarte bun topicul si pentru mine cel putin a fost lamuritor si m-a facut sa ma gandesc foarte serios la niste studii in strainatate...acolo parca e altceva din ce spuneti cei care ati studiat "in afara"...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

dragoooon75

daca n-ar mai fi atata prostie si ipocrizie si in Romania s-ar putea face ceva bun
dar...asta este viata