Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sistemul de votare a participantilor la forum

Creat de virgil 48, Noiembrie 08, 2011, 07:19:02 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

 In legatura cu insemnarile aprob-dezaprob, incep sa ma lamuresc ca nu se refera la
raspunsul respectiv ci in general, la persoana.Cum poti avea mereu aceeasi atitudine
fata de o persoana, indiferent de ce posteaza? Nu ma intereseaza scorul meu, dar cum
sa aiba Adi un scor negativ? Nu consider gadgetul acesta o treaba prea desteapta.

A.Mot-old

#1
Citat din: virgil 48 din Noiembrie 08, 2011, 07:19:02 AM
In legatura cu insemnarile aprob-dezaprob, incep sa ma lamuresc ca nu se refera la
raspunsul respectiv ci in general, la persoana.Cum poti avea mereu aceeasi atitudine
fata de o persoana, indiferent de ce posteaza? Nu ma intereseaza scorul meu, dar cum
sa aiba Adi un scor negativ? Nu consider gadgetul acesta o treaba prea desteapta.
Ai dreptate!Acelasi lucru am remarcat si eu.....De fapt acest sistem "aprob/dezaprob" devine chiar hilar prin posibilitatea punctarii la fiecare 3 ore...........Ti-am dat eu acum un vot de aprobare......si-ti mai dau daca vrei???!!!!..........;D ;D ;D
Adevărul Absolut Este Etern!

Scientia

#2
De astăzi se poate vota o singură dată la 24 de ore. Deci nu se mai poate puncta la 3 ore.

A.Mot-old

Citat din: Scientia din Noiembrie 08, 2011, 08:04:11 AM
De astăzi se poate vota o singură dată la 24 de ore. Deci nu se mai poate puncta la 3 ore.
Buna ziua!
Situatia ramane totusi aceiasi............Eu propun ca doar moderatorii sa aiba drept de punctare "aprob/dezaprob" doar in functie de greseala facuta in postare.

Cu stima,

A.Mot
Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Eu propun in continuare ideea de rating per post, nu per user ;D.

A.Mot-old

Adevărul Absolut Este Etern!

AlexandruLazar

Userii care raspund. In felul asta se transfera voturile la nivel de posturi, nu la nivel de persoana. In felul acesta elevii carora le dai indicatii corecte la teme pot compensa voturile negative ale unora mai hatri ca mine si Electron.

Electron

#7
La drept vorbind, daca s-ar vota posturile si nu userii, aceste voturi s-ar putea contabiliza la nivel de user, si totalul ar reveni la ce este acum.  Asa insa am stii care postari sunt apreciate si care sunt dezaprobate. (Probabil ca modulul de votare pt acest tip de forum nu e asa de avansat). Aceasta detasare a voturilor de postari e cea care face acest exercitiu de votare cam irelevant.

Eu stiu ca voi ajunge curand la majoritate de voturi negative, dar nu o sa stiu ce postari concrete produc acest lucru. Pentru ca daca nu tine de postari, atunci useri precum cei carora nu le admit erorile pe forum vor vota in continuu negativ pt mine, indiferent ce postez. Oricum, apreciez voturile negative primite, deci multumesc userilor care mi le acorda!

e-

PS: AlexandruLazar, daca esti asa hatru, cum de ai +14/-0 la voturi?  :P
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: Electron din Noiembrie 08, 2011, 12:00:21 PM
La drept vorbind, daca s-ar vota posturile si nu userii, aceste voturi s-ar putea contabiliza la nivel de user, si totalul ar reveni la ce este acum.  Asa insa am stii care postari sunt apreciate si care sunt dezaprobate. (Probabil ca modulul de votare pt acest tip de forum nu e asa de avansat). Aceasta detasare a voturilor de postari e cea care face acest exercitiu de votare cam irelevant.

Exact; in final se poate contoriza suma ratingurilor de la posturi pentru fiecare utilizator, dar asta ar lega rating-urile direct de posturi.

Citat
PS: AlexandruLazar, daca esti asa hatru, cum de ai +14/-0 la voturi?  :P

Depinde de sistemul de referinta probabil  ;D

virgil 48

 Pentru a preveni ce spune Electron si pentru a ne indeparta de preocuparile minore
generate de slabiciunile omenesti, eu consider ca jucaria ar trebui oprita.
Modificarea ar presupune probabil prelucrarea softului.
Propun sa generati un topic pe care fiecare uzer interesat, sa voteze cu litere DA sau NU,
si as fi de acord ca fiecare sa fie contabilizat cu numarul de stelute. Dupa o luna opriti
sondajul si faceti adunarea. Atentie la ce inseamna DA si NU.

florin_try

Sau, in loc de DA sau NU ar putea fi dat un scor de la 1 la 5; 1=irelevant 5=agree 100%.

Oricum, e mai buna ideea de a da scor la postari individuale (care mai apoi sa fie centralizate), si nu pe utilizatori.
Pentru ca sunt putini utilizatori, ar trebui sa li se dea permisiune sa dea apreciere la un post si vizitatorii care nu sunt inregistrati.

idbtao

#11
Adi un scor negativ? Nu consider gadgetul acesta o treaba prea desteapta?


Get fast success in Testking gmat test and questions by using our sat test latest exam  We also offer up-to-date www.usna.edu and answers for your prep