Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Generator Marx

Creat de radhoo, Februarie 01, 2010, 05:19:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radhoo

Ma gandeam daca sa postez asta aici, sau la fizica, din punct de vedere electronic e o banalitate, in schimb aplicatiile tensiunilor inalte sunt foarte interesante. Oricum, moderatorii pot decide.

Tocmai am terminat de construit un generator Marx, cu 7 nivele din 11 cate mi-am propus, dar nemaiavand condensatori m-am oprit.

Iata cum arata: <imagine atasata>


Tensiunea de intrare 6V, printr-un trnasformator de linii cu driver 555 se obtin cam 10KV, cu care se alimenteaza generatorul Marx.

Principiul de functionare e simplu: se incarca condensatorii in paralel, prin rezistentele de pe margini, si se descarca in serie prin niste eclatoare reglate sa se declanseze cand incarcarea trece de un anumit prag. prin descarcarea in serie tensiunea stocata in fiecare condensator se insumeaza.

1Q-D3XT3R

Uimitor nu ai vrea sa postezi o schita .... O intrebare am , transformatorul acela din Tv il alimentezi la curent continu sau alternativ ? ???

radhoo

pt transformatorul TV / flyback, trebuie sa construiesti un "driver" , care sa produca un semnal alternativ de frecventa mare (de ordinul sutelor de kHz) pe primar.

iti recomand sa incerci varianta cu un singur tranzistor 2n3055, e extrem de simplu.

uite aici si blogul meu si pagina cu mai multe posibilitati de drivere:
http://www.pocketmagic.net/?p=802

cel mai puternic e ZVS-ul, electrocutarea poate fi mortala (la iesire da 30-40mA suficient ca inima sa intre in fibrilatie), deci atentie!

radhoo

Generatorul Marx e prezentat aici:

http://www.pocketmagic.net/?p=1145

voi lega in curand condensatorii cate 2, pt 12KV si 5nF capacitate, sa-mi ajunga si pentru restul pozitiilor de pe suportul de lemn.

sunt cam scumpi condensatorii astia si trebuie sa fac economie.

generatorul marx, legat la un tub vidat produce raze X  :( .

radhoo

upgrade: generatorul are acum 10 nivele, condensatorii i-am regrupat cate 2, (12KV@5nF) pentru ca in grup de 3 (18KV) nu ajungeau niciodata sa fie complet incarcati. Rezultatul imediat, fara prea multe ajustari (se mai pot regla eclatoarele pt optimizare), am obtinut descarcare in aer la 7cm, insemnand o tensiune de aproximativ 70KV.

1Q-D3XT3R

Am avut si eu bobina dinaia din televizor albnegru , al facut un circuit cu un 2N3055 , alimentat la 12 V , la secundar obtineam o scanteie de 1-1,5 cm aprox ! Vreau sa fac ceva maret dar mai am nevoie de o bobina de inductie  ;D

radhoo

sa stii ca eu nu sunt chiar asa impresionat de bobinele de inductie. am 2 de dacie, le-am legat in antiparalel, deci obtin un voltaj dublu fata de una singura.

ma bucur ca ai facut montajul cu un 2n3055 si un transf. de linii (asa se numeste ce ai numit tu "bobina dinaia din televizor albnegru ")

acum fa-ti rost de componente si incearca sa faci montajul ZVS. e mult mai ok decat bobinele de inductie.

intra aici: http://www.pocketmagic.net/?p=802

la #4 ai sursa de inalta tensiune cu bobinele de inductie

la #5 ai schema pt ZVS

radhoo

al treilea "upgrade" aduce un al doilea turn cu inca 11 nivele.

rezultatul cel mai bun: descarcare la 20cm, fara ajustari. Banuiesc ca pot ajunge pana la 22-25 cm cu ajustari.
frecventa de descarcare e inca buna: 2 descarcari pe secunda. 20cm inseamna o tensiune de 200.000volti.


radhoo

Cam asa arata scanteile in ultima versiune:   ::)


cris

Pe mine m-ar interesa sa generez un fulger globular.Am pus la punct o teorie dar din pacate ar fi necesar un puls electromagnetic de o nanosecunda sa zicem care sa aiba o energie de cativa kw/h.

radhoo

daca durata e scurta, poti scoate energii mari din cam orice. 

simpla transformare kw/h -> kw/ns  iti ofera un numar imens de kilowati.

totusi cred ca un plasmoid e destul de greu de generat. tu la ce te-ai gandit?

cris

E un domeniu putin studiat.La variatii extreme ale campului electromagnetic se produc torsiuni ale planurilor electric si magnetic ducand la aparitia unei propagari infasurate.In mediu gazos isi pierde energia prin plasma care o genereaza asa ca timpul de viata e de ordinul secundelor - minutelor.

RaduH

#12
O astfel de antena va place ?
Nu stiu daca o sa se vada destul de bine.

Nu luati in considerare tot ce scrie pe desen. Frecventa scrisa acolo e o prostie.

mircea_p

#13
Citat din: radhoo din Martie 28, 2010, 01:52:26 PM
daca durata e scurta, poti scoate energii mari din cam orice. 

simpla transformare kw/h -> kw/ns  iti ofera un numar imens de kilowati.

totusi cred ca un plasmoid e destul de greu de generat. tu la ce te-ai gandit?

Cred ca vrei sa spui puteri mari. Asta e adevarat, exista sisteme cu puteri foarte mari (laseri de exemplu) dar aceasta putere este sustinuta pe o durata foarte scurta asa ca energia implicata este relativ mica.

kw/h nu masoara energie si nici alta marime comuna.

kw este unitate de putere (energie pe secunda) si energia va fi kw*h (dar unitatea standard este Joule=w*s).

Deci o putere foarte mare (Gw de exemplu, 10^9 w) pe o durata de o 1 ns (10^(-9) s) rezulta in energie de 1w*s sau 1 Joule. Foarte mica comparata cu energii uzuale (un bec electric de 100w consuma ceasta energie in 10 milisecunde).


radhoo

mersi pentru corectare (da ma gandeam la putere).