Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

SpaceAlliance.ro : Primul portal romanesc de tehnologii aerospatiale

Creat de Adi, August 06, 2008, 11:33:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

s.p.a.c.e

Mai putin de 48 de ore pana la lansare
http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale

s.p.a.c.e

http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale

s.p.a.c.e

http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale

s.p.a.c.e

Primul satelit romanesc a fost lansat cu succes in spatiu
http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120213072333

La 24 de ore de la lansare insa nu a fost receptionat inca semnal de la satelit. 3 alti sateliti sunt in aceeasi situatie, dar polonezii si ungurii au date.
Situatia actuala 14 februarie 12:00 GMT.
ALMASat-1 received and decoded.
e-St@r not received.
Goliath not received.
MaSat-1 received and decoded.
PW-Sat received and decoded.
Robusta not received.
UniCubeSat not received.
Xatcobeo received and decoded.

http://www.spacealliance.ro/goliat/
http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale

virgil 48

 Va rugam sa ne anuntati si pe noi cand va raspunde Goliath. Fiindca lansarea cu succes a unui
deseu spatial nu este de natura sa ne impresioneze, mai ales ca a fost efectuata de altii.

ariel55

Aberatiile presei si din pacate si ale responsabililor:
CitatNe aflam in etapa in care stabilim conexiunea radio cu satelitul. Mai dureaza aproximativ 3-4 zile pana vom realiza acest lucru", a precizat Balan, pentru sursa citata. Cele doua statii de receptie de la sol din Romania - Magurele si Marisel, din judetul Cluj, au receptionat trecerile lui Goliat pe deasupra tarii. Goliat face parte din...
din ziare.com.
Asta deja seamana a ARCASPACE!

Din alte surse:
Citat"Prima dată recepţionăm poziţia, după care trebuie să intre în funcţie semnalul de telemetrie. Deocamdată trebuie să se aşeze pe orbită, este un grup de sateliţi, iar unul din ei este ceva mai puternic, ALMASat. Emiţătorul lui funcţionează într-o bandă puţin cam largă, iar satelitul nostru şi încă unul sunt alocate chiar lângă el. Trebuie să facem nişte mici modificări. Problema majoră este viscolul, ninsoarea", a precizat Marius Ioan Piso.
la www.rtv.net

Altii afirma ca a fost receptionata baliza in Florida si Germania....
Sit-ul spacealliance a fost total defazat cu lansarea, cand mi-am dat seama, dand credit informatiilor lor, m-am dus in sit-ul esa.int si erau deja live 54 de minute de la lansare in timp ce in sit-ul romanesc , racheta nu plecase, mai avea o ora de asteptat si kuku imagini...! La noi ca la nimenea chiar si atunci cand incercam sa ne inbunatatim imaginea.Tot inainte! Noi suntem aici de 2000 de ani! Oricum, suntem asociati ESA si 7 milioane de euro din buget au plecat...pacat ca nu stim prea bine cum sa ii folosim.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Un POST SCRIPTUM:Am urmarit pe sit-ul spacealliance si situatia Phobos-Grunt....satelitul cazuse de mult dar pe sit-ul vostru se tinea batz pe o traiectorie joasa. La capitolul credibilitate, pentru mine....sunteti 2-3 din 10.2-3 asta numai pentru ca ca aveti ceva articole, in fine, a se analiza in detaliu, stiintific vorbind, in tracking real...s-avem pardon, sunteti in epoca simularilor , mon cher.Mai este de lucru...Evitati sistemul PR ARCASPACE pls.
Sunt deceptionat, pentru ca aveam oarece sperante...
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

s.p.a.c.e

Citat din: ariel55 din Februarie 15, 2012, 11:31:31 AM
Un POST SCRIPTUM:Am urmarit pe sit-ul spacealliance si situatia Phobos-Grunt....satelitul cazuse de mult dar pe sit-ul vostru se tinea batz pe o traiectorie joasa. La capitolul credibilitate, pentru mine....sunteti 2-3 din 10.2-3 asta numai pentru ca ca aveti ceva articole, in fine, a se analiza in detaliu, stiintific vorbind, in tracking real...s-avem pardon, sunteti in epoca simularilor , mon cher.Mai este de lucru...Evitati sistemul PR ARCASPACE pls.
Sunt deceptionat, pentru ca aveam oarece sperante...

Cred ca exagerezi un pic si daca esti la curent cu tehnologiile astea o sa intelegi ca e corect ceea ce iti voi explica si sper ca iti va starni si curiozitatea:
1. SpaceAlliance nu este un proiect afiliat nici unei institutii oficiale romanesti ci este un proiect de popularizare si atat - adica este realizat prin efortul membrilor sai. In cazul lui Goliat doar am relatat stirile asa cum sunt pentru ca publicul din Romania sa fie informat (la fel cum am facut si cu celelalte articole despre lansari internationale).
Coordonatorul proiectului este insa Rosa.

2. Ceea ce spui tu ca ai vazut pe site e gresit-Broadcastingul a fost preluat in direct de la ESA, iar comentariile noastre au fost asigurate 1:1 in timpul lansarii. Dupa lansare am lasat broadcastingul pe pagina pentru cei care nu au putut viziona lansarea si au vrut sa o faca mai tarziu (videoul e in looping)

3. Propagatorul de orbita pe care il oferim noi pe site este un model analitic simplificat. Te asigur ca in viata reala nu se lucreaza cu asa ceva pentru a face calcule orbitale detaliate, dar pentru aplicatii web este foarte ok daca stii cum sa il folosesti.
Modelul din spate este unul simplificat- el are acuratete foarte mare pe perioade scurte de timp dar deviaza pe perioade lungi (tocmai de aceea el este updatat periodic cu ultimele observatii optice si radar din reteaua NORAD). 99% din site-urile internationale cunoscute care ofere 'satellite tracking' fac acelasi lucru.

4. Cazul lui Phobos-Grunt este unul particular. Modelul analitic de care vorbeam mai devreme nu mai functioneaza in cazul reintrarilor in atmosfera, acolo unde calculele se fac altfel (cu alte modele). De aceea ai vazut inca satelitul activ in fereastra. Am updatat insa pagina atunci cand PG a cazut si am mutat 'tracking-ul' pe ISS.

5. Sunt de acord ca unele detalii din presa sunt gresite, dar acest lucru se intampla pentru ca nu exista in redactii oameni cu cunostiinte tehnice (din pacate). La articolele care sunt preluate de la noi avem insa grija, pe cat putem, sa  se pastreze continutul original.

Sper ca aspectele tehnice sunt mai clare acum.
http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale

ariel55

CitatCred ca exagerezi un pic si daca esti la curent cu tehnologiile astea o sa intelegi ca e corect ceea ce iti voi explica si sper ca iti va starni si curiozitatea:

Recunosc ca exagerez un pic (referitor la nota putin cam mica pe care am dat-o.Curiozitatea, mai greu, eu astept de la proiectul vostru cat mai multe informatii exacte.

Citat1. SpaceAlliance nu este un proiect afiliat nici unei institutii oficiale romanesti ci este un proiect de popularizare si atat - adica este realizat prin efortul membrilor sai.

Nu pot decat sa va felicit pentru initiativa si sa le dorec succes membrilor dumneavoastra.Este remarcabil a sustine un astfel de proiect in peisajul actual.

CitatIn cazul lui Goliat doar am relatat stirile asa cum sunt pentru ca publicul din Romania sa fie informat (la fel cum am facut si cu celelalte articole despre lansari internationale).
Coordonatorul proiectului este insa Rosa.

Cred ca aceasta postare nu are legatura cu ariel55 ci cu virgil 48.Creaza confuzie in cadrul mesajului dumneavoastra catre mine.

Citat2. Ceea ce spui tu ca ai vazut pe site e gresit-Broadcastingul a fost preluat in direct de la ESA, iar comentariile noastre au fost asigurate 1:1 in timpul lansarii. Dupa lansare am lasat broadcastingul pe pagina pentru cei care nu au putut viziona lansarea si au vrut sa o faca mai tarziu (videoul e in looping)

Nu,nu este adevarata afirmatia dumneavoastra, oricum nu mai are foarte mare importanta, fiind prea tarziu pentru a fi probata.Asteptam la acel moment pe sit-ul dumneavoastra lansarea , care era indicata peste 1 ora si cred 26 min de catre contorul din sit.Vazand ca nu apare imagine, de obicei cu ceva timp inainte toate agentiile spatiale pregatesc un mic filmulet inaintea unei lansari, am trecut pe sit-ul ESA si acolo surpriza!Lansare cu succes in urma cu 56 minute, Altitudinea 1400 si de km, viteza 6,6(,7...9)km/h si filmare din centrul de comanda in live. M-a blocat, reverific pe spacealliance...inca nu plecase Vega.Ce concluzie puteam sa trag??? ??? O sa dam o nota mica baietilor de la spacealliance cu prima ocazie.

CitatPropagatorul de orbita pe care il oferim noi pe site este un model analitic simplificat. Te asigur ca in viata reala nu se lucreaza cu asa ceva pentru a face calcule orbitale detaliate, dar pentru aplicatii web este foarte ok daca stii cum sa il folosesti.
Modelul din spate este unul simplificat- el are acuratete foarte mare pe perioade scurte de timp dar deviaza pe perioade lungi (tocmai de aceea el este updatat periodic cu ultimele observatii optice si radar din reteaua NORAD). 99% din site-urile internationale cunoscute care ofere 'satellite tracking' fac acelasi lucru.

Am facut deja afirmatia ca "sunteti in epoca simularilor " si am avut dreptate. dovada este raspunsul dvs de mai sus.

CitatCazul lui Phobos-Grunt este unul particular. Modelul analitic de care vorbeam mai devreme nu mai functioneaza in cazul reintrarilor in atmosfera, acolo unde calculele se fac altfel (cu alte modele). De aceea ai vazut inca satelitul activ in fereastra. Am updatat insa pagina atunci cand PG a cazut si am mutat 'tracking-ul' pe ISS.

Nu este adevarat, ati schimbat trackingul mai tarziu, poate si diferenta de 12 ore dintre pozitia mea actuala si a dumneavoastra va scuza.La dumneavoastra era probabil noapte si nu cred ca cineva ar fi avut initiativa de schimbare la acele ore...

CitatSunt de acord ca unele detalii din presa sunt gresite, dar acest lucru se intampla pentru ca nu exista in redactii oameni cu cunostiinte tehnice (din pacate). La articolele care sunt preluate de la noi avem insa grija, pe cat putem, sa  se pastreze continutul original.

Succes in continuare.

CitatSper ca aspectele tehnice sunt mai clare acum.

Nu erau neclare nici inainte, cel putin pentru mine.Eu unul am mai avut de a face cu Kepleriene si reintrarile in atmosfera.Nimeni nu va invinovateste de exactitudinea datelor in cazul reintrarilor.Greu le-a fost si americanilor si rusilor sa previzioneze punctul probabil de impact. Ar fi trebuit insa,afisat ca este vorba de o simulare si nu de date updatate NORAD la care puteti sau nu avea acces. Atat.

Poate ar fi de ajutor news-ul de la ESA in cazul "bietului" Goliat:
http://www.esa.int/SPECIALS/Education/SEMR2ZYXHYG_0.html

Cele bune.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

s.p.a.c.e

Nu are rost sa mai continuam discutia, pentru ca nu are nici o finalitate in forma actuala-dar ceea ce pot sa te asigur eu e ca in spatele proiectului e o echipa de ingineri foarte buna, care chiar stiu ce fac si o fac cu placere si pasiune. Deasemenea incercam sa tratam lucrurile profesional si sa nu lasam erori sa apara, iar daca ele totusi apar (din constrangeri de timp si nu din alte motive) le corectam imediat.
Inteleg ca esti pasionat de domeniul asta si ai cunostiinte - de aceea daca ai intrebari pentru noi, iti stam la dispozitie si putem sa mutam discutia asta pe un alt plan decat cel simplu-forum de ex. cu o abordare mai inginereasca a subiectului.
Multumesc.

In ceea ce il priveste pe Goliat, noi am publicat pre-lansare o serie de articole cu ceva mai multe detalii tehnice. Am subliniat acolo destul de bine zic eu, potentialele probleme: amplasamentul statiei de sol si maskingul, componente semi-profesionale folosite la bord (putin rezistente la radiatii), limitarile de volum si masa ce au impus limitari ale sistemelor satelitului etc.
Cred ca la momentul actual problema este una clasica: satelit in rotatie necontrolata cu consecinte in cascada in functionarea sistemului de control al stabilitatii, consecinte in comunicatie, power, thermal etc.
Dupa 72 de ore de expunere necontrolata in spatiu si cu cresterea momentului de rotatie datorita perturbatiilor, avand doar 2 'reaction-wheel' la bord (capabile de un moment mic) si o statie semi-profesionala la sol, va fi o sarcina dificila sa il recuperezi.
In mod normal lucrurile trebuiau sa fie preintampinate de SW ADCS.
http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale

mercur

Pe timpul lui Ceauşescu am trimis un om în spaţiu; acum ne mândrim cu un microsatelit!

ariel55

In timpul bietului Ceasca, a costat in jur de 20 mil dolarei, acum a fost "gratis" in sensul ca nu se pune contributia la Esa , CARE ESTE NORMALA. Nu ii mai acuzati indirect pe "flacaii " de la spacealliance pentru ce face ROSA.In rest , cele bune.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

s.p.a.c.e

Un update cu un nou articol tehnic publicat ieri la noi pe site:

Peste 72 de ore si 40 de orbite complete ale Pamantului, dar Goliat ramane in continuare tacut
http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120216061127
http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale

ariel55

Daca ROSA ramane tacuta, iata ca un radioamator german, DK3WN, se pare ca l-a receptionat sambata 18 Februarie: http://www.dk3wn.info/p/?p=26112
CitatCW beacon: xpgoliat 61b 621 5bf 3e9 9947b391 0 4b 43 20b6f8 ff2c2dee 63b72 baa 6ff 4 c84
Battery 1 voltage      7.33 V
Battery 2 voltage      7.36 V
Solar Panel voltsage      4.69 V
time from last reset      0.95 hours
reset counts ACMU      75
reset count baecon       67
FMCU temperature      32 deg
AMCU temperature       32 deg
Battery temperature      4 deg
Baecon temperature      56 deg

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

s.p.a.c.e

Am publicat si noi un articol pe site:

Echipa de la Rosa anunta primul contact de sol cu satelitul Goliat
http://www.spacealliance.ro/articles/view.aspx?id=20120218125827

Sunt putine date si e greu de speculat astfel dar pare o problema 'power' cu reset-uri succesive in timpul eclipselor. Azi dimineata statia de la Magurele a fost avantajata ca a prins satelitul in iluminare completa.
http://www.spacealliance.ro
Primul portal din Romania dedicat tehnologiilor aerospatiale