Diverse > Critici ale paradigmei curente in stiinta

Tangentele lui Cosmin Visan

<< < (3/61) > >>

atanasu:
Iti spun eu. Cosmin este idealist subiectiv. Totul este creatia constiintei mele. In speta a lui. Asa cel putin inteleg eu spusele sale, i-am spus-o si nu m-a contrazis. :)

A.Mot-old:

--- Citat din: atanasu din Octombrie 16, 2019, 11:44:19 p.m. ---Iti spun eu. Cosmin este idealist subiectiv. Totul este creatia constiintei mele. In speta a lui. Asa cel putin inteleg eu spusele sale, i-am spus-o si nu m-a contrazis. :)

--- Terminare citat ---
Cosmin cred ca este un hindus, budist îndus în eroare.... :)

Cosmin_Visan:
Constiinta = culori, sunete, gusturi, emotii, ganduri, etc. "Corp" e doar o idee in constiinta.

Cosmin_Visan:

--- Citat din: atanasu din Octombrie 16, 2019, 11:44:19 p.m. ---Iti spun eu. Cosmin este idealist subiectiv. Totul este creatia constiintei mele. In speta a lui. Asa cel putin inteleg eu spusele sale, i-am spus-o si nu m-a contrazis. :)

--- Terminare citat ---

Nu doar a mea. Fiecare constiinta isi construieste propria lume. Evident, din anumite motive neintelese la ora actuala, desi fiecare constiinta traieste in propria lume, cumva se produce o sincronizare incat constiintele sa ajunga sa interactioneze intre ele in ceea ce pare a fi o lume comuna.

Ceea ce fizicienii numesc "masa", "greutate", etc. sunt efecte indepartate ale interactiunii dintre constiinte.

Electron:

--- Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 16, 2019, 06:41:41 p.m. ---Cum sa tina de stiinta daca nu aveti concepte definite ?
--- Terminare citat ---
E ciudat ca faci astfel de afirmatii.
O prima explicatie ar fi ca esti atat de ignorant in domeniu incat inca nu ai aflat definitiile respective.
O a doua explicatie ar fi ca desi ai aflat de ele, ti se par insuficiente, din ceva motiv inca neelucidat.
O a treia ar fi ca hybrisul tau impiedica orice discutie constructiva cu tine pe aici.

--- Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 16, 2019, 06:41:41 p.m. ---Ziceti la nimereala "unicorn" si "Mos Craciun" si apoi ziceti ca unicorn = Mos Craciun la patrat,
--- Terminare citat ---
Daca asa vezi tu stiinta in general si Fizica in particular, atunci stai linistit ca esti complet pe langa subiect.

--- Citat din: Cosmin_Visan din Octombrie 16, 2019, 06:41:41 p.m. ---si va asteptati ca altii sa va creada asa pur si simplu doar pentru ca ziceti voi.
--- Terminare citat ---
Ai putea emite asemenea aberatii doar daca nu ai avut niciodata contact cu mediul stiintific, nici in scoala, nici in facultate, nici in viata. Dar pentru ca e practic imposibil sa nu fi avut contact cu ele pana acum, inseamna ca esti doar un TROLL care vrea cu tot dinadinsul sa faca galagie degeaba pe acest forum.

e-

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă