Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teorii despre "nasterea" Universului

Creat de Electron, Noiembrie 19, 2007, 02:40:22 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ignorantul

Citat din: Electron din Noiembrie 19, 2007, 02:40:22 PM
Salutare,

Propun acest topic pentru a aduna diversele teorii despre nasterea Universului pe care le cunoasteti la un loc, si cine e interesat sa le poata compara si alege una preferata.

Pentru moment, in celelalte discutii de pe aici, au aparut 3 teorii:

1) Teoria Big-Bang-ului (explozia initiala care a produs materia si energia observabile azi)

2) Teoria Creatiei Pamantului Tanar (Creatia biblica a avut loc acum aproximativ 6000 de ani)

3) Teoria Creatiei Martea Trecuta (Universul a fost creat martea trecuta la 17:32).

Sa vedem ce mai adunam in continuare. :)

e-
Teoria Creationista in sase zile de catre DUMNEZEU.

Ignorantul


Adi

Inainte de Big Bang, "balonul" (Universul) exista si era foarte foarte mic. Exista deci energie multa in un volum mic de spatiu. Si mai exista informatie (adica legile fizicii). Apoi Universul a evoluat conform legilor fizicii, balonul devenind din ce in ce mai mare, formandu-se particule din energie, etc. Dar ce anume era inainte de Big Bang, ce a declansat Big Bang-ul nu poate fi descris inca de stiinta actuala. Pentru aceasta ne trebuie o teorie cuantica a gravitatiei, ceea ce inca nu avem. Poate ca de fapt Universul a fost etern, dar mic, si ca la Big Bang a inceput brusc sa devina mai mare. Poate ca de fapt Universuri apar mereu in interiorul unui Univers mai mare. Noi stim doar ca ceea ce cunoastem noi a avut un inceput. Ne trebuie o teorie cuantica a gravitatiei. De asta sper din tot sufletul sa se descopere o gaura neagra microscopica la acceleratorul LHC.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 27, 2008, 07:54:09 PM
Inainte de Big Bang, "balonul" (Universul) exista si era foarte foarte mic. Exista deci energie multa in un volum mic de spatiu. Si mai exista informatie (adica legile fizicii). Apoi Universul a evoluat conform legilor fizicii, balonul devenind din ce in ce mai mare, formandu-se particule din energie, etc. Dar ce anume era inainte de Big Bang, ce a declansat Big Bang-ul nu poate fi descris inca de stiinta actuala. Pentru aceasta ne trebuie o teorie cuantica a gravitatiei, ceea ce inca nu avem. Poate ca de fapt Universul a fost etern, dar mic, si ca la Big Bang a inceput brusc sa devina mai mare. Poate ca de fapt Universuri apar mereu in interiorul unui Univers mai mare. Noi stim doar ca ceea ce cunoastem noi a avut un inceput. Ne trebuie o teorie cuantica a gravitatiei. De asta sper din tot sufletul sa se descopere o gaura neagra microscopica la acceleratorul LHC.
Cat de mare era spatiul inainte de big-bang?

Adi

Nu se stie exact cat de mare era, teoria actuala il vede ca pe o singularitate, adica mic cat un punct. Tot ca o singularitate vede si o gaura neagra, mica cat un punct. Totusi, asta nu inseamna ca e musai asa, ci ca teoria noasta e incompleta. Pana nu vom face o teorie cuantica a gravitatiei  nu vom sti clar cum era Universul era mic. Stim insa din principiile generale ale mecanicii cuantice ca un punct nu putea sa fie, ci putea sa fie foarte mic, dar de dimensiune  nenula.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 04:46:14 PM
Nu se stie exact cat de mare era, teoria actuala il vede ca pe o singularitate, adica mic cat un punct. Tot ca o singularitate vede si o gaura neagra, mica cat un punct. Totusi, asta nu inseamna ca e musai asa, ci ca teoria noasta e incompleta. Pana nu vom face o teorie cuantica a gravitatiei  nu vom sti clar cum era Universul era mic. Stim insa din principiile generale ale mecanicii cuantice ca un punct nu putea sa fie, ci putea sa fie foarte mic, dar de dimensiune  nenula.
Confuzie totala!Cum a luat "nastere" Universul?Intrebarea ramane domnilor savanti!Astept urgent raspuns!Nu mai am timp!Timpul meu se contracta vertiginos!

Adi

Citat din: Ignorantul din Septembrie 28, 2008, 08:03:30 PM
Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 04:46:14 PM
Nu se stie exact cat de mare era, teoria actuala il vede ca pe o singularitate, adica mic cat un punct. Tot ca o singularitate vede si o gaura neagra, mica cat un punct. Totusi, asta nu inseamna ca e musai asa, ci ca teoria noasta e incompleta. Pana nu vom face o teorie cuantica a gravitatiei  nu vom sti clar cum era Universul era mic. Stim insa din principiile generale ale mecanicii cuantice ca un punct nu putea sa fie, ci putea sa fie foarte mic, dar de dimensiune  nenula.
Confuzie totala!Cum a luat "nastere" Universul?Intrebarea ramane domnilor savanti!Astept urgent raspuns!Nu mai am timp!Timpul meu se contracta vertiginos!

Desigur ca intrebare ramane. Stiinta spune clar ca inca nu a explicat ce a produs Big Bang-ul. Exista chiar mai multe nuante ale teoriei Big Bang-ului. Dar caracteristicile generale ale aparitiei Universului au fost deja estimate, iar pe acest model varsta Universului a fost deja calculata precis: 13.7 plus sau minus 0.2 miliarde de ani.

Dar nu inteleg impacientarea aceasta. Suferiti cumva de boala incurabila care va va aduce moartea in curand? Sper din tot sufletul sa nu fie cazul. Daca sunteti sanatos, va incurajez puternic sa cititi o carte de popularizare a cosmologiei, precum "O scurta istorie a timpului" de Stephen Hawking sau "Universul Elegant" de Brian Greene. Daca nu aveti bani sa vi le permiteti, o sa facem noi tot efortul sa le cumparam pentru dumneavoastra. Costa cam 30 RON prima si cam 70 de RON a doua. Vad ca sunteti foarte pasionat si doriti sa intelegeti si noi incercam sa va raspundem mereu, prompt. Totusi, nu va veti lamuri toate acestea pana nu veti citi una din aceste doua carti. Vorbesc serios ca daca nu va permiteti putem sa incercam sa va ajutam. Dar trebuie sa ne confirmati daca va permiteti sau nu si daca promiteti apoi ca le studiati si ne comentati capitol cu capitol aici pe forum, sa stim ca nu am dat banii degeaba, ci chiar studiati.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 08:12:29 PM
Citat din: Ignorantul din Septembrie 28, 2008, 08:03:30 PM
Citat din: Adi din Septembrie 28, 2008, 04:46:14 PM
Nu se stie exact cat de mare era, teoria actuala il vede ca pe o singularitate, adica mic cat un punct. Tot ca o singularitate vede si o gaura neagra, mica cat un punct. Totusi, asta nu inseamna ca e musai asa, ci ca teoria noasta e incompleta. Pana nu vom face o teorie cuantica a gravitatiei  nu vom sti clar cum era Universul era mic. Stim insa din principiile generale ale mecanicii cuantice ca un punct nu putea sa fie, ci putea sa fie foarte mic, dar de dimensiune  nenula.
Confuzie totala!Cum a luat "nastere" Universul?Intrebarea ramane domnilor savanti!Astept urgent raspuns!Nu mai am timp!Timpul meu se contracta vertiginos!

Desigur ca intrebare ramane. Stiinta spune clar ca inca nu a explicat ce a produs Big Bang-ul. Exista chiar mai multe nuante ale teoriei Big Bang-ului. Dar caracteristicile generale ale aparitiei Universului au fost deja estimate, iar pe acest model varsta Universului a fost deja calculata precis: 13.7 plus sau minus 0.2 miliarde de ani.

Dar nu inteleg impacientarea aceasta. Suferiti cumva de boala incurabila care va va aduce moartea in curand? Sper din tot sufletul sa nu fie cazul. Daca sunteti sanatos, va incurajez puternic sa cititi o carte de popularizare a cosmologiei, precum "O scurta istorie a timpului" de Stephen Hawking sau "Universul Elegant" de Brian Greene. Daca nu aveti bani sa vi le permiteti, o sa facem noi tot efortul sa le cumparam pentru dumneavoastra. Costa cam 30 RON prima si cam 70 de RON a doua. Vad ca sunteti foarte pasionat si doriti sa intelegeti si noi incercam sa va raspundem mereu, prompt. Totusi, nu va veti lamuri toate acestea pana nu veti citi una din aceste doua carti. Vorbesc serios ca daca nu va permiteti putem sa incercam sa va ajutam. Dar trebuie sa ne confirmati daca va permiteti sau nu si daca promiteti apoi ca le studiati si ne comentati capitol cu capitol aici pe forum, sa stim ca nu am dat banii degeaba, ci chiar studiati.
Nu sufar de nici o boala!Mie nu imi este frica de moartea trupeasca pentru ca Sufletul care anima trupul este nemuritor!Mie imi este frica de viata trupeasca pentru ca este prea scurta si iata va trece si eu ma duc dincolo si iar trebuie sa revin pentru a invata si deci pentru a sti raspunsuri clare si concise la intrebarile mele si ale oamenilor.Nu va mai chinuiesc cu intrebarile mele de stiinta decat foarte rar adica maxim o data pe saptamana!Nu mai vreau sa citesc speculatii!Toate cele bune!Azi este ziua a intaia a saptamanii si va urez o saptamana buna tuturor!

Adi

Imi pare rau ca nu te-au ajutat cu nimic explicatiile mele, sa stii ca am sacrificat acest timp sa iti explic cu draga inima, ca sa te luminez. Ca nu ai reusit sa pricepi, e trist, dar am speranta. Ma bucur insa ca nu suferi de vreo boala. Inteleg ca mai crezi si in reincarnare si vrei sa intelegi acum ca sa evoluezi sa nu revii iar pe Pamant. Eu nu cred in reincarnare. Totusi, daca crezi in reincarnare, cu atat mai mult ar trebui sa stii ca ai mult timp la dispozitie sa inveti. Nu ar trebui sa panichezi, sa te grabesti, sa vrei raspunsuri urgente la intrebari asa de mari. Sau ar trebui sa te faci om de stiinta. Dar eu am o vaga banuire ca nu ai studiat fizica sistematic niciodata, ca nu ai fost la olimpiade de fizica, ca esti in cel mai bun caz un inginer si ca intre picaturi incerci sa intelegi stiinta, dar nu ajungi decat la filosofie si metafizica in cel mai bun caz. Din fericire, desi tu nu ai inteles nimic din ce ti-am explicat, explicatiile raman pe forum pentru ca altii sa le citeasca si ei. Spor mare mai departe si inteleg ca nu ai nevoie sa iti donam cartea O scurta istorie a timpului de Stephen Hawking, asadar imi retrag oferta. Numai bine si te mai asteptam pe forum!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Draga ignorant, iata ce zice stiinta....

Iata o scurta istorie a Universului!

Pentru a nu încarca excesiv textul, am redus cât se poate cantitatea de informatie.

Era Primordiala 0 - 379.000 ani

Epoca Planck: 10-43 - 10-35 sec.
Dupa depasirea "Zidului Planck", momentul 10-43 sec., îndaratul caruia Fizica si gândirea actuala nu pot patrunde, se instaleaza o perioada de timp în care Universul se raceste de la 1032 la 1027K. Diametrul Universului începe sa creasca de la valoarea Planck a razei, adica de la 10-35m.

Epoca Inflationara: 10-37 sec.

Este epoca în care raza Universului creste brusc, exponential cu timpul, ceea ce explica printre altele aparitia diverselor neomogeneitati în Univers.

Epoca Marii Unificari:- 10-35 - 10-12 sec

Toate cele patru forte (gravitationala, slaba, electromagnetica, tare) sunt una singura. Prima diferentiere este cea dintre forta gravitationala si forta electronucleara, aceasta din urma diferentiindu-se la rândul sau în forta nucleara (tare) si forta electroslaba. Când Universul are vârsta de 10-33 sec., temperatura sa este de aproximativ 1025K.

Epoca Electroslaba: 10-12 - 10-6 sec.

În acest moment, se diferentiaza si ultimele doua forte, cea slaba si cea electromagnetica. Temperatura ajunge la 1013K, iar diametrul creste pâna la 10-13 m. Forta slaba se separa în final de cea electromagnetica. În Univers vor exista de acum înainte toate cele patru forte fundamentale cunoscute astazi.

Epoca Hadronica: 10-6 - 10-3 sec.

Încep sa se formeze quarci, gluoni si leptoni. Ei "plutesc" în Univers într-o "supa quark-gluon".

Epoca Leptonica: 1 sec.

Începe formarea nucleelor de hidrogen. Durata se întinde între 10-3 si 1 sec.

Epoca Nucleosintezei: 3 min.

Este epoca la finalul careia reactiile nucleare nu se mai pot desfasura "în mod natural" (Universul este... prea rece!). La aceasta data, Universul este format din 75% hidrogen, 25% heliu si urme de deuteriu, litiu, beriliu si bor. Acestea sunt faimoasele "primele trei minute ale Universului", care reprezinta titlul unei celebre carti a lui Steven Weinberg.

Epoca Deionizarii: 379.000 ani

Finalul Erei Big Bang-ului. Materia domina, sub forma de ioni (energia electronilor este înca prea mare pentru ca acestia sa ramâna "închisi" în interiorul atomilor).

Era stelara 106 - 1014 ani

Epoca dominarii materiei: 379.000 ani

Electronii sunt "capturati" de protoni - se formeaza primii atomi. Pâna la aceasta data, Universul si-a creat toata materia de care are nevoie. Era Big Bang-ului se încheie. Se distrug galaxii existente sau reusesc sa se uneasca, generând primii clusteri galactici.

Epoca formarii galaxiilor/stelelor si a reionizarii: 100.000.000 - 1.000.000.000 ani. Se formeaza primele galaxii si quasarii.

Formarea Sistemului Solar: 9.100.000.000 ani

Elementul din care s-a format probabil Soarele a fost o supernova. La scurt timp dupa aceasta se formeaza si Pamântul.

Timpul actual: 13.700.000.000 ani

Universul - viitorul apropiat

Scenariul A: The Big Rip (Marea sfâsiere)

Intensitatea energiei întunecate creste progresiv, pâna când ajunge sa domine orice, inclusiv fortele care tin apropiate între ele galaxiile si chiar stelele si planetele individuale. Universul arata ca si cum cineva l-a sfâsiat... Este o epoca a degenerarii: nici unul dintre obiectele care au mai ramas înca intacte, nu este luminat din exterior - nu exista sursa necesara.

Scenariul B: Moartea termica

Cel mai probabil sfârsit. Universul sufera o hiper-inflatie, ceea ce face ca, desi energia întunecata este forta dominanta, ea sa nu "stinga" toate celelalte forte ale Naturii.

Scenariul C: The Big Crunch (Marea sfarâmare)

Energia întunecata nu reuseste în final sa contracareze gravitatia si Universul se prabuseste în el însusi...

Exista însa si previziuni pe termen mult mai lung. Datorita caracterului lor extrem de speculativ, ne limitam doar la a le mentiona:

Era degenerarii totale  1014 - 1040 ani

Înceteaza formarea de Galaxii si stele: 1014 ani.

Planetele sunt scoase de pe orbitele lor: 1015 ani.

Stelele sunt scoase de pe orbite: 1016 ani.

Jumatate dintre protonii din Univers s-au dezintegrat: 1036 ani

Toti protonii din Univers s-au dezintegrat: 1040 ani.

Era Gaurilor Negre 1040 - 10100 ani

Gaurile Negre domina: 1040 ani

Gaurile Negre se dezintegreaza: 10100 ani

La aceasta vârsta, Universul îsi contempla sfârsitul absolut. În el nu mai exista decât fotonii, ramasitele Gaurilor negre care s-au evaporat (radiatia Hawking)...

Era întunecata 10100 - 10150 ani

Toate Gaurile Negre s-au dezintegrat: 10150 ani

Era fotonica - 10150, pâna la sfârsit.

Universul ajunge într-o stare de energie joasa: 101000 ani si mai mult


Citat de pe situl: Revista Stiinta si Tehnica

Adi

Super articol din Stiinta si Tehnica. Cred ca ai rezumat bine trecutul Universului. Pentru viitor, trebuie sa privim cu scepticism, caci cosmolgia trece prin o perioada de revolutie. In vreo doua decenii o sa intelegem si mai bine cum va sfarsi Universul ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sfinxul

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 29, 2008, 08:03:22 PM
Draga ignorant, iata ce zice stiinta....

Iata o scurta istorie a Universului!

Pentru a nu încarca excesiv textul, am redus cât se poate cantitatea de informatie.

Era Primordiala 0 - 379.000 ani

Epoca Planck: 10-43 - 10-35 sec.
Dupa depasirea "Zidului Planck", momentul 10-43 sec., îndaratul caruia Fizica si gândirea actuala nu pot patrunde, se instaleaza o perioada de timp în care Universul se raceste de la 1032 la 1027K. Diametrul Universului începe sa creasca de la valoarea Planck a razei, adica de la 10-35m.

Epoca Inflationara: 10-37 sec.

Este epoca în care raza Universului creste brusc, exponential cu timpul, ceea ce explica printre altele aparitia diverselor neomogeneitati în Univers.

Epoca Marii Unificari:- 10-35 - 10-12 sec

Toate cele patru forte (gravitationala, slaba, electromagnetica, tare) sunt una singura. Prima diferentiere este cea dintre forta gravitationala si forta electronucleara, aceasta din urma diferentiindu-se la rândul sau în forta nucleara (tare) si forta electroslaba. Când Universul are vârsta de 10-33 sec., temperatura sa este de aproximativ 1025K.

Epoca Electroslaba: 10-12 - 10-6 sec.

În acest moment, se diferentiaza si ultimele doua forte, cea slaba si cea electromagnetica. Temperatura ajunge la 1013K, iar diametrul creste pâna la 10-13 m. Forta slaba se separa în final de cea electromagnetica. În Univers vor exista de acum înainte toate cele patru forte fundamentale cunoscute astazi.

Epoca Hadronica: 10-6 - 10-3 sec.

Încep sa se formeze quarci, gluoni si leptoni. Ei "plutesc" în Univers într-o "supa quark-gluon".

Epoca Leptonica: 1 sec.

Începe formarea nucleelor de hidrogen. Durata se întinde între 10-3 si 1 sec.

Epoca Nucleosintezei: 3 min.

Este epoca la finalul careia reactiile nucleare nu se mai pot desfasura "în mod natural" (Universul este... prea rece!). La aceasta data, Universul este format din 75% hidrogen, 25% heliu si urme de deuteriu, litiu, beriliu si bor. Acestea sunt faimoasele "primele trei minute ale Universului", care reprezinta titlul unei celebre carti a lui Steven Weinberg.

Epoca Deionizarii: 379.000 ani

Finalul Erei Big Bang-ului. Materia domina, sub forma de ioni (energia electronilor este înca prea mare pentru ca acestia sa ramâna "închisi" în interiorul atomilor).

Era stelara 106 - 1014 ani

Epoca dominarii materiei: 379.000 ani

Electronii sunt "capturati" de protoni - se formeaza primii atomi. Pâna la aceasta data, Universul si-a creat toata materia de care are nevoie. Era Big Bang-ului se încheie. Se distrug galaxii existente sau reusesc sa se uneasca, generând primii clusteri galactici.

Epoca formarii galaxiilor/stelelor si a reionizarii: 100.000.000 - 1.000.000.000 ani. Se formeaza primele galaxii si quasarii.

Formarea Sistemului Solar: 9.100.000.000 ani

Elementul din care s-a format probabil Soarele a fost o supernova. La scurt timp dupa aceasta se formeaza si Pamântul.

Timpul actual: 13.700.000.000 ani

Universul - viitorul apropiat

Scenariul A: The Big Rip (Marea sfâsiere)

Intensitatea energiei întunecate creste progresiv, pâna când ajunge sa domine orice, inclusiv fortele care tin apropiate între ele galaxiile si chiar stelele si planetele individuale. Universul arata ca si cum cineva l-a sfâsiat... Este o epoca a degenerarii: nici unul dintre obiectele care au mai ramas înca intacte, nu este luminat din exterior - nu exista sursa necesara.

Scenariul B: Moartea termica

Cel mai probabil sfârsit. Universul sufera o hiper-inflatie, ceea ce face ca, desi energia întunecata este forta dominanta, ea sa nu "stinga" toate celelalte forte ale Naturii.

Scenariul C: The Big Crunch (Marea sfarâmare)

Energia întunecata nu reuseste în final sa contracareze gravitatia si Universul se prabuseste în el însusi...

Exista însa si previziuni pe termen mult mai lung. Datorita caracterului lor extrem de speculativ, ne limitam doar la a le mentiona:

Era degenerarii totale  1014 - 1040 ani

Înceteaza formarea de Galaxii si stele: 1014 ani.

Planetele sunt scoase de pe orbitele lor: 1015 ani.

Stelele sunt scoase de pe orbite: 1016 ani.

Jumatate dintre protonii din Univers s-au dezintegrat: 1036 ani

Toti protonii din Univers s-au dezintegrat: 1040 ani.

Era Gaurilor Negre 1040 - 10100 ani

Gaurile Negre domina: 1040 ani

Gaurile Negre se dezintegreaza: 10100 ani

La aceasta vârsta, Universul îsi contempla sfârsitul absolut. În el nu mai exista decât fotonii, ramasitele Gaurilor negre care s-au evaporat (radiatia Hawking)...

Era întunecata 10100 - 10150 ani

Toate Gaurile Negre s-au dezintegrat: 10150 ani

Era fotonica - 10150, pâna la sfârsit.

Universul ajunge într-o stare de energie joasa: 101000 ani si mai mult


Citat de pe situl: Revista Stiinta si Tehnica
O minciuna gogonata si de indoctrinare materialist-dialectica de tip comunist!

Sfinxul

Citat din: Adi din Septembrie 29, 2008, 09:32:57 PM
Super articol din Stiinta si Tehnica. Cred ca ai rezumat bine trecutul Universului. Pentru viitor, trebuie sa privim cu scepticism, caci cosmolgia trece prin o perioada de revolutie. In vreo doua decenii o sa intelegem si mai bine cum va sfarsi Universul ...
O super minciuna gogonata acest articol!

AlexandruLazar

Ar fi bine dacă ai putea aduce şi nişte argumente. În lipsa lor, articolul e la fel de valid ca Biblia ;).