Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Giroscop

Creat de Giroscop, Noiembrie 20, 2011, 11:21:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Giroscop

Salutare tuturor!

Numele meu e Gabriel. Sunt elev in clasa a 11-a, profilul mate-info. Pana la sfarsitul clasei a 9-a eram "pasionat" de politica si daca cineva mi-ar fi spus ca in viitor voi dori sa studiez fizica sau matematica, i-as fi ras in fata. Intre timp, datorita unei "coincidente", mi-am schimbat radical mentalitatea. Acum singura mea dorinta arzatoare este sa ajung la Universitatea din Edinburgh si sa studiez fizica.

Cativa mi-au spus ca sunt nebun, altii ca e prea tarziu pentru asta, insa eu cred ca niciodata nu este prea tarziu sa iti satisfaci dorinta de cunoastere. Nu vreau sa studiez fizica pentru a fi un nou Feynman sau pentru a revolutiona lumea fizicii, vreau sa o studiez pentru ca imi place. Imi place cum functioneaza Universul, cum functioneaza diferite sisteme supuse diferitor conditii, imi place obiectivitatea stiintei. Poate ca nu voi fi capabil sa aduc contributii majore sau sa inteleg tot ce s-a descoperit pana acum, dar nici macar nu este interesul meu. Eu vreau doar sa cunosc.

Acea "coincidenta" despre care va spuneam s-a petrecut in primavara anului 2010, cand eram in clasa a 9-a (trebuie sa mentionez ca pana in acel moment eram un fan destul de infocat al teoriilor conspirationiste) . Dupa ce am vizionat un documentar foarte "interesant" intitulat Ancient Aliens (despre cum noi ne tragem din extraterestrii, parca) am cautat mai multe informatii pe net despre von Daniken, dorind sa aflu mai multe despre acest "minunat" personaj. Pe pagina de wiki a lui von Daniken am dat peste un citat... "extraordinary claims require extraordinary evidence". Carl Sagan a spus aceste cuvinte. Prima data mi-am spus: "Cine mai e si asta, de spune astfel de lucruri?". Asa ca am facut "greseala" sa il caut pe youtube. Am dat peste asta Carl Sagan - 'A Glorious Dawn' ft Stephen Hawking (Symphony of Science)

Nu cred ca trebuie sa va mai spun ce a urmat. A fost ceva asemanator unei epifanii, banuiesc. Poate unii vor spune ca ma las prea usor influentat de astfel de lucruri, ca nu trebuia sa imi schimb mentalitatea peste noapte... dar asa s-a intamplat. "Raul" a fost facut. Ma rog, nu cred ca mai conteaza acum si nici nu as dori sa transform aceasta postare intr-o mini-autobiogragie siropoasa.

Cat despre rezultatele mele scolare, nu pot sa spun ca ma mandresc cu ceva anume, doar media generala de peste 9,70 (banuiesc ca e bine). In rest, doar o olimpiada la fizica pe judet unde am iesit pe locul 3, si cateva concursuri de fizica si matematica unde am mai luat niste premii/mentiuni. Cat despre voluntariate, am tradus (si voi traduce in continuare) articole pentru Scientia si vreau sa ma alatur celor de la Europe Direct, ca au o filiala la mine in oras. In rest, nu am un dosar prea puternic si imi fac anumite griji ca nu voi ajunge sa studiez la Edinburgh, insa exista si alternative pe care le voi accepta bucuros. Cum am spus, vreau sa studiez din placere si banuiesc ca pot face asta si din alta parte.

Urmaresc forumul de ceva timp, si pot spune ca este (impreuna cu site-ul) un refugiu al stiintei in tara asta. Nu stiu cum e prin alte parti, dar acolo unde invat eu (si nu e un liceu slab) dorinta de cunoastere este aproape nula (Evul Mediu). Eu consider ca initiativa celor care au facut acest site in dorinta de a populariza stiinta este demna de admirat, de aceea vreau sa ajut si eu cum pot.

Cam atat despre mine, pentru moment. 

AlexandruLazar

E destul de greu să nu fii impresionat de Carl Sagan ;D. Bine ai venit!

Electron

Bine ai venit pe forum, Giroscop! Spor la participare. :)

e-
Don't believe everything you think.

sumalan dorin


Salutari

Bun venit,o mica sugestie :daca esti asa de pasionat de fizica si de cunoasterea Universului,ai putea deschide un topic legat despre : Carl Sagan in care sa prezinti teoriile lui despre Univers si in care sa initiezi o tema de dezbatere ceva de genul: "Teoriile lui Carl Sagan" succes

Giroscop

O idee buna, insa Carl Sagan nu a venit cu niste teorii noi, revolutionare despre Univers, ci doar le-a promovat pe cele care existau deja. Defapt, el a promovat stiinta ca mod de gandire (ca sa il citez: "Stiinta este mai mult un mod de gandire decat un volum de cunostiinte.") si a sustinut o analiza sceptica a Universului. Si, desigur, ne-a reamintit ca pozitia noastra in "arena cosmica" este una modesta si a subliniat faptul ca deseori incercam sa ne atribuim o importanta pe care nu o meritam.

In plus, nu stiu cat de bine m-as descurca la a incepe o dezbatere pe aceste idei. Insa le recomand calduros celor care vor sa afle mai multe despre Carl Sagan sa se uite la documentarul Cosmos: A Personal Voyage si, daca reusesc sa faca rost de ea, sa citeasca Pale Blue Dot (desi, din pacate, nu se gaseste in limba romana), o carte superba, unde si-a exprimat anumite idei care, spun eu, nu ar fi fost tocmai potrivite pentru un documentar stiintific televizat adresat maselor de oameni din intreaga lume (el s-a impotrivit ferm Razboiului Rece si cursei inarmarii nucleare).