Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Polemica despre pasapoartele biometrice si 666, asa numitul numar al Fiarei

Creat de Adi, Februarie 02, 2009, 08:19:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: bruce_lee din Februarie 25, 2009, 12:55:41 PM
Acum mii de ani s-a scris despre niste lucruri extrem de actuale - pentru mine este extrem de clara referire la cip-uri .
O profetie este autentica atunci cand este interpretata ante hoc si nu este decat o interpretare mai mult sau mai putin ingenioasa atunci cand este "confirmata" post hoc.

e-
Don't believe everything you think.

paul

Eu cred ca cel mai mare pericol este furtul de identitate, se stie ca orice sistem de criptare poate fi "spart" si vor fi multi aceia ce vor trebui sa demonstreze cu martori ca nu se aflau la un anumit moment intr-un anumit loc. Al doilea mare pericol il reprezinta "ultrainformatizarea", pana nu demult doar datele noastre erau stocate in baze de date acum , incet incet, vom deveni noi insisine, ca indivizi, elemente ale unor baze de date, pentru ca nu este greu de imaginat ca la un moment dat sistemul isi va arata deficientele si, pentru mai multa siguranta, acele cipuri RFID vor trebui sa devina implanturi...In ultimul rand,si am mai afirmat acest lucru si mai demult,societatea ultraorganizata poate fi foarte usor de controlat, atat de elemente bineintentionate cat si de altele rauvoitoare sau chiar cu caracter criminal. Daca analizezi cu atentie orice structura ordonata, ii poti gasi punctele slabe si cu eforturi minime poti sa o distrugi. Democratia inseamna si un pic de libertate, un pic de dezordine (nu anarhie!). Dezordinea este o caracteristica de baza a naturii  si in mod sigur are o contributie importanta in mentinerea unei stari de echilibru dinamic, dar stabil!

Adi

Da, cu asta sunt de acord. Nu e vorba de 666, Apocalipsa si numarul Diavolului. Dar ca orice sistem, poate fi spart. Dar si orice buletin poate fi furat, nu? Si asta nu ne impiedica sa avem buletine.

Pe masura ce societatea devine tot mai complexa, este nevoie de tot mai multe date despre populatie pentru ca guvernul sa gestioneze bine situatia. Gandeste-te cate birocratie este sa stii in ce oras locuieste fiecare, cum se muta de colo colo, de unde sa il ridici la armata, de unde sa il arestezi si tot asa. Nu ar fi mai usor pentru guvern daca ar sti unde sutn toti oamenii la orice moment? Eu zic ca ar fi. Este asta bine sau nu pentru societate? Dar pentru individ. Sunt intrebari la care nu pot raspunde. Dar e bine sa fie o dezbatere pe aceasta tema, si nu despre 666 si numarul Diavolului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

apropo de coduri de bari, eu observ ca pe unele produse incep sa fie inlocuite de al sistem de citire, in forma de patratel, care are in interior multe patratele albe si negre, un fel de matrice de 0 si 1. Pe biletele de tren emise pe internet in Franta si Elvetia am vazut deja asta, am cumparat si eu o data si am vazut si cititorul acestui patratel inainte sa ma urc in tren cand mi-a fost verificat biletul. Am mai vazut si pe produse elctronice. Deci parerea mea e ca aceasta chestie cu codurile de bare e o cearta inutila. Daca cel rau, asa cum spunea cineva mai sus este atat de  subtil, apoi nu ar trebui sa avem nici o banuiala de genul, or noi avem atatea.

Adi

Foarte interesant, nu stiam de ele. Da, nu ar fi rau sa le schimbe si sa nu mai genereze atata cearta. Pe de alta parte, ar trebui inlocuit tot ce exista deja si atunci oare merita costul de bani, materii prime si poluare doar pentru a da apa la moara unor mase de ignoranti care oricum nu au nici o putere asupra guvernului?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bruce_lee

Dar faptul ca vi se vor lua amprentele pentru  aceste documente vi se pare ok ?  Din cate stiu eu pana acum se luau infractorilor  sau  celor banuiti

Adi

Citat din: bruce_lee din Februarie 26, 2009, 12:57:47 AM
Dar faptul ca vi se vor lua amprentele pentru  aceste documente vi se pare ok ?  Din cate stiu eu pana acum se luau infractorilor  sau  celor banuiti

Personal mi se pare ok. Nu vad de ce nu ar fi. Adica da-mi un exemplu pentru ce m-ar putea afecta asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

In alta ordine de idei, nu imi vine sa cred. Discutia despre pasapoartele biometrice a ajuns si in Senat. Unii cer lamuriri daca nu se poate pune alt numar acolo in loc de 666. Astia nu pricep ca acolo nu e nici un 666, e doar un cod de bare ce nu trebuie intepretat prin definitie ca si numere?

Dar si o veste buna. Cica maine se pronunta Biserica Ortodoxa Romana in mod oficial (in sfarsit) asupra pasapoartelor biometrice. Sunt curios ce vor zice.

http://tvr.ro/articol.php?id=58359&c=47
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bruce_lee

E foarte interesant cum oamenii uita o ce s-a intamplat intr-o dictatura si vor cu ardoare alta .  Daca considerati ca este bine luati aceste pasapoarte care contin tot felul de gadget-uri . Eu unul nu o sa o fac , si nu pentru ca asi avea ceva de ascuns ci pentru ca nu mi se pare normal acest lucru .

bruce_lee

Pai am postat mai devreme un articol despre INSECURITATEA acestor pasapoarte . Nu are rost sa ma repet

Adi

Bun, deci tu zici asa: pasapoartul are amprenta si cineva imi fura pasaportul si atunci imi fura amprenta. Bun. Condu rationamentul mai departe. Ce poate face apoi?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: bruce_lee din Februarie 26, 2009, 01:25:21 AM
E foarte interesant cum oamenii uita o ce s-a intamplat intr-o dictatura si vor cu ardoare alta .  Daca considerati ca este bine luati aceste pasapoarte care contin tot felul de gadget-uri . Eu unul nu o sa o fac , si nu pentru ca asi avea ceva de ascuns ci pentru ca nu mi se pare normal acest lucru .

Fara paspoartul asta, nu vei putea calatori in SUA si Canada fara viza (cand ne-o vor scoate). De asemenea, cand vei face urmatorul pasaport, va fi obligatoriu cu asta. Nu ai de ales intre pasaport cu sau fara. Dar daca te multumesti sa traiesti doar in UE, da poti sa stai viata intreaga fara pasaport.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Si mai e un argument. Intreaga UE are pasapoarte biometrice si sunt bine mersi. Crezi ca aia sunt mai manipulati de guvern decat sunt romanii? Eu zic ca ei traiesc bine mersi. Si toti au pasapoarte biometrice. Asa le e romanilor, frica de nou. Frica de vaccinul antiHPV. Desi toata Europa, SUA si Canada si altele il dau la fetele lor, romanii cred ca se fac teste pe fetele noastre. Cand colo, in vest (si aia sunt mai atenti de 10 ori ca noi la ce dau la populatie) se da vaccinul.

Asadar, as vrea un rationament complet. Faptul ca guvernul stie mereu unde sunt eu pica. Caci guvernul stie unde esti doar cand treci cu pasaportul pe langa un aparat. Si aparatul asta nu e la fiecare colt de strada, ci doar la vama si la sectiile de politie. Poate vor mai ascunde cate unul prin banci, prin centre comerciale. Dar te poti duce la munte fara sa stie guvernul unde esti. Poti fi efectiv oriunde fara sa stie guvernul unde esti.

Si nici argumentul cu protectia nu ma convinge. Nimic nu e infailibil. Asta e motiv sa nu ai pui informatii importante undeva? Este suficient de sigur pentru prezent. Cu timpul se vor face metode mai sigure si iarasi se vor updata pasapoartele si tot asa. Ah, iti e ciuda ca banii se vor duce la firme europene si nu la cele romanesti? Pai daca Romania nu da bani la cercetare, ce sa ii fac.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bruce_lee

Nu prea ma intereseaza sa merg in USA  . Acolo copii la nastere sunt cip-uiti . E o goana dupa vrajitoare  acest terorism din care s-a nascut aceasta nevoie acuta de pasapoarte biometrice . Imi poate spune cineva unde sunt resturile avionului care a lovit Pentagonul ? Surpriza : in Pentagon sau pe langa  - nu s-a gasit nimic din aceste resturi .

Adi

Citat din: bruce_lee din Februarie 26, 2009, 01:42:26 AM
Nu prea ma intereseaza sa merg in USA  . Acolo copii la nastere sunt cip-uiti . E o goana dupa vrajitoare  acest terorism din care s-a nascut aceasta nevoie acuta de pasapoarte biometrice . Imi poate spune cineva unde sunt resturile avionului care a lovit Pentagonul ? Surpriza : in Pentagon sau pe langa  - nu s-a gasit nimic din aceste resturi .

Afirmi ceva grosolan de fals, cum ca copii in SUA au cipuri de la nastere. Nimeni in SUA nu are cipuri. Doar cine vrea isi poate pune (si asta pentru ca tehnologia exista, nu ca in Romania). Daca te stii bolnav, poti pune cip sau gps ca sa te gaseasca imediat in caz ca lesini pe undeva. Dar nu are populatia cipuri. De unde ai mai scos-o?

Si te-am intrebat: daca cineva imi fura poza amprentei din cip, cu ce ma deranjeaza asta? Deja ai in buletin poza, adresa si daca iti fura buletinul se poate da drept persoana ta si face credit la banca in numele tau. Ai informatiile astea utile la vedere pe buletin si tu iti faci griji ca sunt niste informatii inutile infractorilor (amprentele) pe un dispozitiv pe care numai cei mai smecheri din cei smecheri si daca pun mana pe pasaportul tau pot gasi? Nu iti inteleg logica. Si fiindca am petrecut deja mult timp raspunzanu-ti, te rog sa raspunzi si tu.

Care este problema reala ce o gasesti cu aceste cipuri? Cu argumente, te rog.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro