Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Polemica despre pasapoartele biometrice si 666, asa numitul numar al Fiarei

Creat de Adi, Februarie 02, 2009, 08:19:09 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Scuze pentru greseala cu religia in Romania... ma refeream strict la religia ortodoxa.

giocgioc

Abordare tehnica:      In codul de bare de tip EAN 13 se gasesc 3 separatori sub forma de 2 bare paralele: in extrema stanga, in extrema dreapta si la mijloc. Cele 2 bare paralele reprezinta cifra "6" in sistemul de codificare EAN 13. Cele trei cifre "6" de control de la margini si din mijloc nu apar in sirul de cifre de sub bare. Barele de control se prelungesc in jos si ocupa spatiul unde ar fi locul cifrelor "6" de control intre celelalte cifre. Apar doar simbolurile lor. Exista multe sisteme de cod de bare care functioneaza foarte bine fara acele bare de control, insa se impune sau s-a impus deja acest sistem (conspiratie masonica din punctul meu de vedere).
Abordare religioasa:    Cifra 7 este o cifra ce simbolizeaza divinul, perfectiunea. Cifra 6 e opusul cifrei 7. De trei ori "6", adica "666" e foarte negativa (3 de la Sf. Treime). Plus ca in Sf. Scriptura se spune de "666" ca fiind numarul fiarei.
Perspectiva:              Pasapoartele biometrice sunt un pas intr-o anumita directie. Scopul este ca toata lumea sa foloseasca "verichip-ul" (implant gadget electronic cu rol de card, dispozitiv urmarire gps, istoric personal, statut financiar, etc.) care contine CNP-ul in format cod de bare sistem EAN13 (cu barele reprezentand cifra "6"). Cautati pe google dupa expresia "verichip". Este vorba de o noua ordine mondiala (masonica) in care libertatile umane vor fi sacrificate de dragul unei asa zise "securitati". Oricum se pare ca Cel de Sus nu agreaza acceptarea inlauntru fiintei umane a "semnului fiarei" (asa inteleg din Apocalipsa) fara de care nimeni nu va putea cumpara, vinde pentru ca nu vor mai exista bani cash, etc. Acceptand acel implant iti faci cruce degeaba, Tainele Bisericii nu si-ar mai face efectul, etc.

Adi

Tocmai, ca eu stiu ca acele bare nu reprezinta numarul 6. Da-mi link de unde ai luat tu informatia asta. Eu am dat link unde arata ca ar fi alte cifre daca ar fi sa fie reprezentate ca si cifre, dar atentie, nu ar trebui sa fie intelses ca si cifre in nici un caz, ci doar un cod de bare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat(implant gadget electronic cu rol de card, dispozitiv urmarire gps)

Abordare tehnică: dacă tu construieşti un receiver GPS suficient de puternic încât să poată urmări persoane pe baza chip-urilor pasive, ar fi printre cele mai importante descoperiri ale ingineriei de la tranzistor încoace.

Ca să clarific mai bine: urmărirea prin GPS se face pe baza unor sateliți aflați pe o orbită joasă (sub cea geosincronă). Chip-urile pasive pot fi citite rezonabil de la o distanță de 20-25 de metri. Prin urmare, dacă stai la etajul 10, nu scoate capul pe geam, s-ar putea să te lovească un satelit ;D.

CitatEste vorba de o noua ordine mondiala (masonica) in care libertatile umane vor fi sacrificate de dragul unei asa zise "securitati".

Aşa cum este cealaltă nouă ordine mondială, unde trebuie să renunți la sexul înainte de căsătorie de dragul unei aşa zise "mântuiri"? Eu aş înțelege dacă ar vorbi hinduşii despre libertate, dar BOR, în calitatea de promotor oficial al unei religii în a cărei carte sacră se dau instrucțiuni detaliate despre cum să te porți cu sclavii, ar trebui să-şi țină gura.

CitatAcceptand acel implant iti faci cruce degeaba, Tainele Bisericii nu si-ar mai face efectul, etc.

Care implant? Tu nu înțelegi că cipul ăla se pune pe buletin, nu în ceafă?


Edit: că mi-am adus aminte:

Citatiti faci cruce degeaba, Tainele Bisericii nu si-ar mai face efectul, etc.

Mințind (cu sau fără bună-ştiință) enoriaşii din cine ştie ce motive, chiar pe tema asta, marile nume ale BOR nu îşi fac cruce degeaba? Parcă onestitatea era una din primele calități ale unui creştin.

Şi mai ales:

CitatAbordare religioasa:    Cifra 7 este o cifra ce simbolizeaza divinul, perfectiunea. Cifra 6 e opusul cifrei 7. De trei ori "6", adica "666" e foarte negativa (3 de la Sf. Treime). Plus ca in Sf. Scriptura se spune de "666" ca fiind numarul fiarei.

Abordare matematică: Cifra 7 este un număr prim, impar. Opusul lui e -7, nici pe departe 6, iar de trei ori 6 face 18.

giocgioc

     Link documentatie EAN 13 (barele de control=cifra 6):
http://www.razboiulnevazut.org/imagini/apocalipsa13-fig4.jpg
http://www.razboiulnevazut.org/capitol.php?cap=1252
    Mai pot sa dau explicatii daca sunt necesare. Am lucrat cu coduri de bare in urma cu vreo 2 ani. Era ceva tehnic, nu religios.

    Verichip-urile cica functioneaza si ca dispozitive de urmarire doar ca nu s-au implementat la scara larga. Cica ar fi oameni bogati care au platit pentru ele. In caz ca sunt rapiti sau ceva sa poata fi gasiti. Da o cautare pe google dupa cuvantul "verichip" si vei gasi informatii destul, inclusiv video. Nu ma pricep la GPS-uri. Pot sa dau link-uri eventual. Pasapoartele biometrice actuale n-au nimic cu ceafa ci sunt un pas spre introducerea verichip-urilor. Probabil in pasapoartele biometrice e CNP-ul si in format cod de bare EAN 13. Pe un site ziceau ca undeva prin 2017 se vor introduce pe scara larga (nu stiu daca obligatoriu), pe alt site ziceau ca cica se produc deja 1 miliard pe an de catre Motorolla si/sau Mondex.

AlexandruLazar

Codurile EAN 13 nu se tipăresc niciodată în tuş ieftin ca acela.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:EAN-L.png

Nu numai că numărul şase nu arată ca liniile de gardă, dar liniile de gardă sunt intenționat concepute ca să nu arate ca vreo cifră anume. Presupun că dacă ai lucrat cu coduri de bare înțelegi foarte bine de ce nu e o idee bună ca aparatul de citire să citească o cifră care nu e acolo ;D.

Testul e foarte simplu şi scuteşte de inepțiile cu asemănarea optică: dacă treci dispozitivul de citire peste o bară de gardă, citeşte cifra şase? Dacă da, atunci e şase. Dacă nu, nu e niciun şase şi cu asta basta.

De asemenea, eu zic că e cale lungă de la buletine cu cipuri la implanturi. De unde ştii că e doar primul pas? E vreun program oficial legat de asta? Vreo declarație a vreunui guvern?

CitatNu ma pricep la GPS-uri

Păi pe asta se bazează şi ei :). Câți dintre vizitatorii razboiulnevazut.org au cunoştințele tehnice necesare pentru a judeca de unii singuri validitatea informațiilor de acolo? Eu înțeleg foarte bine la ce folosesc barele "de gardă", dar majoritatea celor la care ajung informațiile astea nu, şi vor crede orice.

giocgioc

  Despre EAN-13
http://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Arithmetic/EAN13.shtml
http://www.cut-the-knot.org/do_you_know/BarcodeEncoding.shtml#EAN13
   Sper ca tusul asta e OK.
   Dintre reprezentarile cu bare doar simbolurile cifrei 6 pt. partea stanga par si pt. partea dreapta se preteaza la barele de control (bara alba-bara neagra-bara alba-bara neagra-bara alba), orice alta cifra ar avea in proximitate. Nu se specifica ca barele de control se vor a fi cifra 6. Se poate contraargumenta ca in stanga de exemplu de ce sa consideram ca se incepe cu patru bare albe astfel incat sa ajungem neaparat la cifra 6. Se poate spune si asa. Era insa necesar sa se puna si in centru bare de control? Nu. Cel mai mult mi-a placut un sistem de cod de bare flancat de ' * ' cu lungime variabila de caractere. Accepta si litere. Chestia e ca mi-a aprins niste beculete, avand ceva cunostinte de religie. Nu sunt preot sau ceva, dar ma intereseaza. Discutam. Intr-un final fiecare isi va forma opinia. Important e sa avem informatiile.

   Pana in urma cu vreo 3-4 zile ignoram problemele cu masoni, cospiratii. Mi-a aratat cineva astea si m-au cam lovit, ca sa zic asa. Prefer sa le mai rumeg decat sa ma declar adept sau contestatar la asa ceva. E cam mult dintr-o data pentru mine.

   Despre verichip-uri, masoni:
http://video.acasa.ro/view_video/56a731135f96e130c652/aaron-russo-despre-chipurile-umane-implantabile-666-si-9-11.html
http://video.acasa.ro/view_video/2448a933a050d60ff2bc/666-dovezile-ca-lumea-este-condusa-din-umbra-de-masoni.html
http://video.acasa.ro/view_video/245fe066d839e3e072ad/documentar-noul-microcip-uman-implantabil-666-si-urmarile.html
   Mai sunt si altele. Cautati pe google dupa "verichip" daca vreti.

Adi

Citat din: giocgioc din Februarie 06, 2009, 09:06:23 AM
Era insa necesar sa se puna si in centru bare de control? Nu.

In centru era cel mai necesar sa fie bare de control, sa separe codul producatorului produsului de codul produsului efectiv. Altfel nu ai sti unde se termina unul si unde incepe altul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

giocgioc

   Cand aparatul care citeste codul de bare e pus deasupra codului verifica barele din margine pentru a nu citi codul trunchiat. El va sti: aici e inceputul, aici e sfarsitul. OK. Inseamna ca e complet codul. In particular la sistemul EAN-13 daca are doar 13 cifre nici mai mult nici mai putin, ai barele de control de inceput si sfarsit (indiferent daca simbolizeaza 6 sau nu), la ce-ti mai trebuie in mijloc ceva de control? Se stie ca din 13 cifre primele nu mai stiu cate reprezinta  tare, apoi urmatoarele cateva firma, apoi urmatoarele cateva produsul, apoi cifra de control. Se poate face un sistem care sa aiba o combinatie de bare de control dupa fiecare cifra dar nu are rost.
   As incerca sa fac testul ala. Sa incerc sa-i dau aparatului sa citeasca doar bara neagra-bara alba-bara neagra dar nu cred ca va functiona. Cred ca nu va reusi sa-l incadreze nici unui sistem de codificare nici EAN-13 nici vreun altul. E doar o cifra: 6 sa zicem. Nu e imposibil insa. Nu mai am cititor acasa insa in cateva zile cred ca ajung la unul. De dragul stiintei.

AlexandruLazar

Dacă şi asta tot de pe războiulnevăzut.org este, îmi întăreşte şi mai mult convingerea că BOR ar trebui ori să consulte nişte experți în domeniu, ori să-şi vad de aghiasme şi prescuri.

Citat din: giocgioc din Februarie 06, 2009, 10:18:42 AM
   Cand aparatul care citeste codul de bare e pus deasupra codului verifica barele din margine pentru a nu citi codul trunchiat. El va sti: aici e inceputul, aici e sfarsitul. OK. Inseamna ca e complet codul. In particular la sistemul EAN-13 daca are doar 13 cifre nici mai mult nici mai putin, ai barele de control de inceput si sfarsit (indiferent daca simbolizeaza 6 sau nu), la ce-ti mai trebuie in mijloc ceva de control? Se stie ca din 13 cifre primele nu mai stiu cate reprezinta  tare, apoi urmatoarele cateva firma, apoi urmatoarele cateva produsul, apoi cifra de control. Se poate face un sistem care sa aiba o combinatie de bare de control dupa fiecare cifra dar nu are rost.

Nu ;D. Se poate face un cod EAN-13 şi fără caracterele de control (că doar se poate număra foarte uşor câte cifre ai citit). Problema ar fi că, în felul ăsta, ar creşte foarte mult şansele ca tu să dai la casă o sticlă de apă plată şi cititorul de bare să citească pepene cu aromă de banane.

Barele de control sunt acolo pentru controlul erorii. Primele şase cifre sunt codate diferit de ultimele şase, iar prezența barelor de control face decodarea mult mai simplă. Informațiile sunt codate în aşa fel încât toate cifrele din stânga barei de control din mijloc încep cu spații şi toate cele din dreapta încep cu bare. Asta e luată ca măsură suplimentară de control al erorii, pe lângă cifra de verificare (ultima cifră, care e calculată modulo 10), pentru că există câteva tipuri de erori care nu pot fi verificate simplu prin checksum.

Codurile de gardă nu s-au ales aşa pentru că i se părea vreunui inginer satanist că seamănă cu cifra 6, ci pentru că este exact excepția de la regulă -- adică singurul caracter care începe şi se termină cu bare. Asta permite calibrarea corectă a cititorului de bare, care altfel nu ar putea discerne caracterul din mijloc de un cod tipărit prost, şters sau eronat.

De asemenea, asta îți arată foarte clar şi de ce niciun cititor de bare nu va vedea o bară de control ca cifra 6: atâta vreme cât se termină şi începe cu o bară, din punctul de vedere al oricărui cititor de bare este fie un caracter de control (dacă vine între o bară şi un spațiu), fie o eroare (dacă vine între orice altceva).

În fine, mi se pare de-a dreptul penibil că s-au găsit să se ia de astea chiar acum, în condițiile în care toate produsele din supermarket-uri şi magazine care folosesc coduri de bare folosesc coduri EAN-13, şi nu de ieri, de azi, ci de câțiva ani buni.

giocgioc

  Simt adversitate vis-a-vis de BOR si nu vad de ce. Eu imi exprim parerea personala aici. BOR nu a luat nici o pozitie oficiala in legatura cu pasapoartele electronice. Par. Iustin Parvu a luat atitudine. Poate si altii. Din cate stiu BOR vorbeste (sau a vorbit deja) cu Par. Iustin si eventual cu altii ca sa-si formeze o parere. Apoi cica ar urma o pozitie oficiala din parte BOR vis-a-vis de pasapoartele biometrice care poate fi pozitiva, negativa sau poate va lipsi.
  Sunt de acord ca din punct de vedere tehnic barele de control functioneaza, sunt oportune, sunt utile. Sistemul EAN-13 functioneaza. Dar nu e unicul care functioneaza ireprosabil si nu e preferatul meu nici d.p.d.v. tehnic, religios nici atat. Hai sa facem un exercitiu de imaginatie: Presupunand ca nu ar exista sistemul EAN-13, daca ti-ar da cineva o suma de bani consistenta ai fi in stare sa faci un sistem de codificare cu bare care sa contina cumva subtil (de 3 ori daca se poate) grupuri de bare care seamana (te citez) cu cifra 6? Mi s-ar parea o provocare interesanta si realizabila. Cred ca asta s-a intamplat in cazul acesta pentru ca nu cred in coincidente.
  Nu stiu daca credeti in Dumnezeu. Daca da, asta implica ca credeti ca exista si personajul negativ. Respectivul are talentul asta. E subtil. Nu contrazice total si pe fata pe Dumnezeu. Doar deviaza putin ideea. Mi se pare ca si-a cam varat coada aici.
  Daca vrei iti descriu cat de simplu e sistemul meu preferat de cod de bare. Nu e atat de sofisticat are in extreme grupuri de bare ce reprezinta ' * '. Nu are in interior vreun grup de control, nu se schimba reprezentarea de la stanga la dreapta. Mie nu mi se pare cu nimic mai prejos. Nu e loc de eroare nici la el: ori citeste codul in mod corect, ori nu-l citeste deloc.
  Si mie mi se pare de-a dreptul penibil că nu s-a găsit cineva să se ia de astea mai repede. Nu mi se pare o mare problema ca achizitionez produse cu cod de bare EAN-13. Pentru ca cred ca EAN-13 contine mascat de 3 ori 6 in mod voit nu-mi surade ideea sa-mi fie implantat sub piele pa mana sau pe cap sub scalp, cip care sa contina CNP-ul in format EAN-13 deci si 666. E contra convingerilor mele. Nici cu pasapoartele biometrice n-am nimic. E in afara fiintei mele totusi. Insa verichip-ul este destinat sa ne intre sub piele la propriu. Se stie de verichip de vreo 7 ani. Eu unul insa n-am stiut.

AlexandruLazar

CitatSimt adversitate vis-a-vis de BOR si nu vad de ce. Eu imi exprim parerea personala aici. BOR nu a luat nici o pozitie oficiala in legatura cu pasapoartele electronice. Par. Iustin Parvu a luat atitudine. Poate si altii. Din cate stiu BOR vorbeste (sau a vorbit deja) cu Par. Iustin si eventual cu altii ca sa-si formeze o parere. Apoi cica ar urma o pozitie oficiala din parte BOR vis-a-vis de pasapoartele biometrice care poate fi pozitiva, negativa sau poate va lipsi.

Da, am un dinte în plus pentru BOR, pentru că la fel ca şi în cazul LHC, tolerează faptul că preoții abuzează, voit sau nu, de poziția lor, pentru a dezinforma şi pentru a inflama spiritele. Întreaga campanie mediatică dusă de BOR se bazează pe exagerări, de la urmărirea prin satelit la marcarea oamenilor.

Bineînțeles că orice om are dreptul la opinie şi nu am nimic cu faptul că oameni ca părintele Iustin Pârvu îşi expun public ideile despre paşapoartele biometrice. Dar în momentul în care se depăşeşte limita editorialului şi se organizează mitinguri de protest (cum s-a întâmplat recent), mie mi se părea de bun-simț din partea BOR să îndemne la calm şi la analiză, explicând că alea sunt ideile lui Iustin Pârvu şi că înainte de a ieşi în stradă, logic şi corect este să întrebi.

CitatPresupunand ca nu ar exista sistemul EAN-13, daca ti-ar da cineva o suma de bani consistenta ai fi in stare sa faci un sistem de codificare cu bare care sa contina cumva subtil (de 3 ori daca se poate) grupuri de bare care seamana (te citez) cu cifra 6? Mi s-ar parea o provocare interesanta si realizabila. Cred ca asta s-a intamplat in cazul acesta pentru ca nu cred in coincidente.

Dar nici n-aş avea nevoie de o sumă mare de bani. Dacă ar trebui să fac subtil un cod de bare care să conțină cifrele 666, pur şi simplu aş alege sistemul de codificare astfel încât primele trei cifre să fie 666 şi cu asta basta. Ca să fie subtil, eventual nu le-aş marca dedesubt (ai văzut că sub fiecare set de bare apare cifra pe care o codifică; pur şi simplu le-aş lungi şi pe-astea trei, cum sunt cele de control, şi n-aş pune 6 sub ele). Şi nu numai că ar semăna, dar ar fi fix 666 şi nu e nevoie să caute masonii un expert care să accepte o asemenea provocare interesantă, pentru că nu mi se pare deloc o sarcină grea ;D.

În plus de asta, dacă am ajuns la nu e şase dar seamănă, deja întreaga poveste devine penibilă. Aşa şi 9 seamănă cu 6. Şi 5, îi lipseşte numai jumătate de buclă şi o coadă mai rotunjoară. Şi 2 şi 8 seamănă, că sunt pare. Şi 3, că e jumătate din 6. Şi 7 că vine după el. Şi tot aşa.


CitatNu are in interior vreun grup de control, nu se schimba reprezentarea de la stanga la dreapta. Mie nu mi se pare cu nimic mai prejos. Nu e loc de eroare nici la el: ori citeste codul in mod corect, ori nu-l citeste deloc.

Nu asta înseamnă controlul erorii. Un aparat care citeşte coduri de bare trebuie să se asigure, într-un fel sau altul, că nu a apărut o eroare la citire. Erorile pot apărea din zeci de motive -- e suficient, de exemplu, ca produsul cu cod de bare să fie fost ținut într-o vitrină frigorifică şi să se fi format condens de la vitrină până la casă. Lumina va fi în cazul de față reflectată diferit. Cum se poate asigura aparatul că ceea ce a citit este codul corect?

Există o clasă specială de coduri, aşa cum este codul EAN-13, numite coduri cu detecție a erorilor. Modul special de codificare (chiar dacă pare scărpinat cu mâna stângă la urechea dreaptă) asigură faptul că aparatul de citire poate determina dacă a citit în mod corect codul. Sunt şanse mari ca și codul preferat de dumneavoastră să fie un asemenea cod, dar să folosească numai cifre de control. Ultima cifră a codului EAN-13 este calculată pe baza celorlalte cifre; după ce toate cifrele au fost citite, sistemul calculează valoarea cifrei de control pe baza celor citite, şi o compară cu valoarea citită. Dacă cele două coincid, una din etapele verificării corectitudinii e încheiată.

Măsurile suplimentare (codarea diferită a celor două secvențe de cifre şi prezența barelor de control) vin, între altele, pentru a compensa posibilitatea ca ultima cifră să fi fost citită greşit şi pentru a îmbunătăți precizia citirii. E un aspect foarte important în cazul în care se foloseşte un cod de bare pentru a citi informații cum sunt CNP-urile. Una e într-un supermarket, unde se poate folosi un cod de bare "naiv" pentru că e un operator la casă care vede că clientul a cumpărat pâine, nu tort, şi alta e într-un aeroport în care echipa de securitate n-are de unde să ştie dacă posesorul unui CNP citit eronat este sau nu urmărit pentru terorism ;D.


ibagus

 Atata tantam pentru ceva ce n use stiie daca e adevarat !! E un numar!! nu vad nici-o asemanare intre 666 si "Fiara" yo zic ca e 122435347566789  cine ma contrazice?

bruce_lee

http://www.chip.ro/stiri/diverse/pasapoartele_biometrice_noi_oportunitati_pentru_furtul_de_identitate/15192
"Paşapoartele biometrice, noi oportunităţi pentru furtul de identitate
Material furnizat de Gecad Net, 07 martie 2007 16:46"

Gecad Net este o firma pentru securitate informatica . De ce aceasta firma atrage atentia ca aceste pasapoarte nu sunt sigure , iar politicienii nostrii se grabesc sa ni le vare pe gat spunandu-ne ca sunt sigure ?

"Dat fiind nivelul de pregătire tehnică şi dotările de care dispun falsificatorii şi crima organizată, tocmai caracteristicile tehnice deosebite expun posesorii acestor acte la riscuri severe.
Un paşaport biometric combină metodele tradiţionale de tipărire pe hârtie cu caracteristici speciale cu capacităţi de stocare electronică a datelor pentru a permite identificarea posesorului. Informaţiile critice sunt stocate pe un cip RFID - Radio Frequency Identification - asemănător cu cele folosite în cartelele de acces şi diverse tipuri de carduri care pot fi citite de la distanţă."


"Specialistul în securitate Adam Laurie a demonstrat că datele conţinute de un paşaport biometric emis în Marea Britanie şi livrat prin poştă în regim de urgenţă pot fi descărcate fără a fi măcar necesară deschiderea plicului, fiind suficiente patru ore pentru a compromite metodele de criptare folosite."

gasesc cel putin 3 motive pentru a nu se introduce aceste pasapoarte, carti de identitate , carnete de conducere - prevazute cu o antena .

1 . Din punct de vedere al constitutiei  - ar fi incalcat dreptul la intimitate
2 . Din punct de vedere moral - Oare e ok sa fim urmariti de "nu stim cine"  aceste documente vor contine o antena - care oficial are raza de actiune 10 metrii , neoficial 100 metrii
3 . Din punct de vedere religios . De ce a fost scris acum 2000 de ani despre un lucru atat de actual - aici nu intru in detalii pentru ca ar trebui sa scriu pagini intregi . CIne este interesat se poate documenta despre acest lucru

In general imi plac gadget-urile, am studii in informatica . Dar aceste cip-uri RFID  imi suna a ceva extrem de perfid . Daca adaugam si legea in legatura cu  telefoanele , internetul  toate acestea suna ALARMANT . Eu cred ca cineva care are o gandire sanatoasa nu ar trebui sa fie de acord cu asa ceva .

Despre 666 si religie :  Multora li se pare ceva extrem de arhaic religia si atentionarile ei . Eu cred ca ar trebui sa luam aminte si la aceasta latura deoarece civilizatia nu a aparut cand s-a inventat fotbal-ul  sau discotecile . Acum mii de ani s-a scris despre niste lucruri extrem de actuale - pentru mine este extrem de clara referire la cip-uri .