Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Universuri SF:universul Skynet

Creat de yueh, Ianuarie 26, 2009, 02:03:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

yueh

Salut.M-am gandit sa deschid un topic pt fanii Terminator.Putem discuta despre filmele din seria Terminator ,atat cele vechi cat si cele care vor aparea,dar si despre inteligenta artificiala in general,cum va influenta omenirea si viitorul ei,etc.Mie,din filmele Terminator,imi place cel mai mult personajul T-1000,chiar daca e cel negativ.Nu stiu, ma fascineaza din punct de vedere tehnic.Sau poate ca eu sunt baiat rau :).

Adi

Bine, te fascineaza. Dar de ce? E o lectie mereu in viata cand spui ceva, aduci si argumente si inviti pe altii sa zica alte pareri, tot sustinute de argumente. Numai asa poti atrage pe altii sa fie interesati de subiect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Pai,si la tine la Dune,nu erau multe replici pana sa vin eu :).T-1000 ma fascineaza din punct de vedere tehnic,ca inteligenta artificila si tehnologie.Tu te pricepi la fizica,poate iti poti imagina poate un lichid sa aiba forma umana.Eu nu pot sa inteleg cum s-ar putea asta.

Adi

Nu, nu imi pot imagina. Un lichid nu are forma proprie, deci nu are cum sa aiba forma umana.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Iarasi imposibilitati? :(.Pai,dupa tine,nu e posibil decat ce poate tehnologia de acum?Sa inteleg ca ceva ca T-1000 nu poate fi creat,fiindca nu e posibil?Poate mai sunt si altii care stiu fizica,care si-ar putea imagina cum functioneaza T-1000.

Electron

yueh, uite parerea mea despre T-1000. :)

Pentru a putea "functiona", nu ar putea fii "lichid pur" (fie el si metal topit), deoarece un metal lichid e prea omogen ca sa poata avea o "structura" si "functionalitati" specializate. Deci, eu imi imaginez mai degraba pe T-1000 ca fiind format dintr-un numar mare de "nano-boti" care se pot "reconfigura" la nivelul legaturilor, astfel incat sa poata imita orice infatisare in cele mai mici detalii (par, culoarea ochilor etc), dar sa si poata functiona impreuna pentru a indeplinii functii precum cele logice (inteligenta artificiala).

Daca ai urmarit "Stargate SG-1", ideea de "replicatori" care iau forma umana desi sunt formati de "nano-boti" este destul de bine dezvoltata, si ca sa zic asa ... "credibila". ;)

e-
Don't believe everything you think.

yueh

Interesant.Nu n-am urmarit stargate,nu m-a prea atras.Ce inseamna "nano-bot"?E ceva realizabil astazi?

Electron

"Nano-bot" ar fi un "robot" de dimensiunile nanometrului (10^-9 m). Acestea fiind dimensiuinile de nivel molecular, eu cred ca inca sunt in afara posibilitatilor ingineresti actuale. 

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Frumoasa completarea lui Electron. Este mai constructiva decat a mea, dar in esenta si el spune ca un lichid nu poate avea forma proprie. Un sistem format din nano-boti nu este un lichid. Si nu, daca nu exista in prezent nu inseamna ca nu va exista in viitor, ci doar am spus ca nu imi imaginez cum ar putea exista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Cred ca inteleg ce ziceti,T-1000 ar fi numai aparent un lichid,in realitate ar fi o colectie de "nanoboti" care in nr mare ii dau comportarea unui lichid.Am cautat pe net si am gasit ceva despre asta,care se numeste "nanotehnologie".Dar un sistem din nanoboti ar fi chiar asa de rezistent?In film,T-1000 era aproape indestructibil,de neoprit.

HarapAlb

Rezistenta depinde de modul cum se leaga intre ei, uite aici un exemplu de utilizare a nanomaterialelor: Flexible Armor Technology.

yueh

Imi pare rau,harap alb,eu nu stiu engleza,dar mersi pt link.

yueh

Daca voi stiti fizica,atunci T-1000 mi se pare fascinant si din pct de vedere fizic,pt ca nu este gaz,lichid sau solid.Ar fi ca si cum ar avea o stare de agregare artificiala,creata prin nanotehnologie.

Adi

Ar fi solid. Ar fi o multime de elemente mici solide.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Ei nu ar fi chiar solid.Din ce stiu.moleculele nu sunt bile rigide.