Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Exista sanse ca in urmatori zeci de ani sa se descopere campul electro-magnetic?

Creat de iuly_Astrofizician, Ianuarie 23, 2009, 04:37:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Eh, atunci să se bucure de viață până nu vine examenul la Teoria Câmpului Electromagnetic :D

Coesite

Vorbesti serios si cu extraterestrii?!!?!!?!!

Si lumea mai zicea ca eu m-am uitat prea mult la Star Trek...

AlexandruLazar


Electron

Don't believe everything you think.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

 :).Si eu subscriu.Referitor la ideea lui iuly cu scutul poate s-ar putea face daca campul electromagnetic ar fi in miscare de rotatie,ca un vartej.Un camp care se roteste cu viteza luminii si ar avea destule energie,ar putea fi ca un scut?

Adi

Nu. Lumina trece prin camp electromagnetic oricum ar fi el (in rotatie sau nu), pentru ca lumina este camp electromagnetic si lumina trece una prin alta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Eu nu prea am inteles ce ai vrut tu sa spui. :P
Citatpentru ca lumina este camp electromagnetic si lumina trece una prin alta

Partea cu "una prin alta" m-a bagat in ceatza :P. Exista sanse sa fiu eu obosita si sa nu percutez, dar daca ai timp si chef sa reformulezi ash fi recunoscatoare :D

Adi

Citat din: Coesite din Ianuarie 29, 2009, 06:03:16 PM
Eu nu prea am inteles ce ai vrut tu sa spui. :P
Citatpentru ca lumina este camp electromagnetic si lumina trece una prin alta

Partea cu "una prin alta" m-a bagat in ceatza :P. Exista sanse sa fiu eu obosita si sa nu percutez, dar daca ai timp si chef sa reformulezi ash fi recunoscatoare :D

Salut Coesite. Imagineaza-ti doua raze de lumina in intuneric. Un are culoare rosie si alta albastra. Si aceste raze se taie intr-un loc si apoi merg mai departe, ca si cum nu ar fi existat raza cealalta. Deci trec una prin asta. In fizica asta se numeste principiul de superpozitie, adica campul electric total este suma campurilor electrice din acel loc, sau intensitatea luminii totala este suma intensitatilor razelor de lumina din acel loc.

Este un pic mai clar acum?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Salut,Adi.Cand am zis de scut ma refeream daca un camp in rotatie si suficient de "dens" d.p.d.v energetic poate fi un scut impotriva obiectelor materiale,nu a luminii,ceva de genul campurilor de forta din Star Trek,daca tot s-a pomenit de el.

HarapAlb

Citat din: yueh din Ianuarie 30, 2009, 11:04:37 AM
... un camp in rotatie si suficient de "dens" d.p.d.v energetic poate fi un scut impotriva obiectelor materiale...
In principiu se poate, insa energia necesara crearii unul asemenea camp este uriasa, practic este nerealizabil.

yueh

Inteleg.Poate in viitor se va descoperi cum sa se genreze cantitati practic nelimitate de energie.Atunci scutul lui Iuly ar realizabil.

HarapAlb

Citat din: yueh din Ianuarie 30, 2009, 11:29:35 AM
Inteleg.Poate in viitor se va descoperi cum sa se genreze cantitati practic nelimitate de energie.Atunci scutul lui Iuly ar realizabil.
Nu e vorba numai de energie, ci si de tehnologia pentru a manipula campuri cu energii asa de mari. In zilele noastre laserele de mare putere ridica probleme serioase in privinta echipamentului utilizat (oglinzi, sisteme de racire). In unele situatii folosirea unor astfel de echipamente este foarte limitata pentru ca se incalzesc oglinzile, se dezaliniaza sistemul optic ...

Electron

Citat din: yueh din Ianuarie 30, 2009, 11:29:35 AM
Inteleg.Poate in viitor se va descoperi cum sa se genreze cantitati practic nelimitate de energie.Atunci scutul lui Iuly ar realizabil.
Nu. Iata ce scria Iuly:
Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 08:28:00 PM
Din cate stiu eu daca ne ataca o civilizatie extraterestra super avansata singura noastra scapare ar fi scutul electro-magnetic care nu da voie nici macar armelor laser sa penetreze scutul.
Un "scut" care ar fi doar energie electro-magnetica, oricat ar fi de intens, nu ar opri "armele laser".

Un camp de particule ionizate eu preconizez ca ar fi mult mai eficient impotriva razelor laser.

Tine minte ca nu tot ce apare in Star Trek este realizabil. Un exemplu concludent ar fi "teleportarea", care analizata in mod serios, doar la nivel de energie necesara e ceva prohibtiv, iar la nivel de "recompunere materiala" incertitudinea cuantica face practic imposibil acest "mediu de transport".

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Asa cum zice si Electron, Iulian propusese ca acest scut electromagnetic sa opreasca laserul. Am explicat ca lumina trece prin lumina fara sa se ciocneasca, deci scutul electromagnetic nu poate opri laserul. Nu imi dau seama cum ar putea opri materia pentru ca nu imi dau seama cum e acest camp confinat intr-o regiune mica din spatiu ca sa formeze un perete intre ce ai de protejat si exterior. Un camp EM se deplaseaza cu viteza luminii, deci cum il tii pe loc? Cum il confinezi intr-un perete?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro