Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Exista sanse ca in urmatori zeci de ani sa se descopere campul electro-magnetic?

Creat de iuly_Astrofizician, Ianuarie 23, 2009, 04:37:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iuly_Astrofizician

Exista sanse ca in urmatori zeci de ani sa se descopere(crea)campul electro-magnetic???si daca da cum ???

HarapAlb

Poti sa-l creezi si tu acasa, simplu: doua placi de condensator incarcate electric, apoi pui un magnet intre ele. Astfel ai obtinut si camp electric si camp magnetic, deci electro-magnetic.

iuly_Astrofizician

Da ai dreptate insa nu sa putut crea un camp electro-magnetic care sa fie modelat(manipulat)dupa bunul plac al omului.

HarapAlb

Iei ecuatiile lui Maxwell si configurezi sursele astfel incat sa obtii ce vrei... Unele "manipulari" se fac mai usor, altele mai greu.

Adi

Iuli, sunt surprins de acest topic. Campul electromagnetic este manipulat de om cum vrea muschii lui. Nu are nici un secret. Nici in teoria clasica, nici in teoria cuantica. Cum spunea si HarapAlb, si tu acasa il poti face. Revin la sfatul lui Electron. E foarte important sa stii ce s-a facut deja in fizica si tehnica. Asa ca trebuie sa studiezi si tu singur, dar si sa pui intrebari pe forum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

iuly_Astrofizician

Din cate stiu eu campul electro-magnetic este cea mai puternica forta din natura 8) deci il putem folosi ca pe un scut care sa protejeze diverse obiecte sau oamenii,locati,cladiri...etc de ce pana in prezent nu sa intamplat asa ceva ???Din cate stiu eu daca ne ataca o civilizatie extraterestra super avansata singura noastra scapare ar fi scutul electro-magnetic care nu da voie nici macar armelor laser sa penetreze scutul.

Electron

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 08:28:00 PM
Din cate stiu eu campul electro-magnetic este cea mai puternica forta din natura 8)
Mai ai de aflat cate ceva ...

CitatDin cate stiu eu daca ne ataca o civilizatie extraterestra super avansata singura noastra scapare ar fi scutul electro-magnetic care [...]
Cum, nu era "gaura de vierme" solutia cea mai tare? Am vazut eu intr-un episod din serialul acela ... cum ii spune?


e-
Don't believe everything you think.

iuly_Astrofizician

Electron as fi incantat sa ma inveti si pe mine cateva din fizica :) Ce mai am de aflat cu privinta la campul electro-magnetic???Sunt un incepator nu stiu prea multe ;D

Electron

iuly_Astrofizician, as fi incantat daca ai avea o atitudine care sa faca posibil acest lucru.

e-
Don't believe everything you think.


Adi

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 08:28:00 PM
Din cate stiu eu campul electro-magnetic este cea mai puternica forta din natura 8) deci il putem folosi ca pe un scut care sa protejeze diverse obiecte sau oamenii,locati,cladiri...etc de ce pana in prezent nu sa intamplat asa ceva ???Din cate stiu eu daca ne ataca o civilizatie extraterestra super avansata singura noastra scapare ar fi scutul electro-magnetic care nu da voie nici macar armelor laser sa penetreze scutul.

Iulian, din cate stii tu, multe lucruri sunt false. Subscriu si eu la sfatul lui Electron: lasa atitudinea asta de om care se lauda ca nu stie nimic, dar zice sus si tare ce stie el ... Numai asa poti invata. Luand de la zero, cu fizica de la scoala. Altfel risti sa ramai cu impresii gresite si sa devii apoi unul din acei oameni care fac teorii alternative la stiinta fara sa stie de fapt ce zice stiinta.

Forta electromagnetica nu este cea mai puternica forta din natura. Exista una si mai puternica, anume forta tare, cea care tine cuarcii impreuna in protoni si neutroni si protonii si neutronii impreuna in nucleu.

Mai mult, un camp electromagnetic este ceva ce se deplaseaza (si inca cu viteza luminii), asa ca nu poti face din el un scut (care sa fie static si sa te protejeze de ceva). Mai mult, laserul este tot lumina. Si dupa cum stii, lumina trece prin lumina si nu se ciocneste una cu alta, deci un scut electromagnetic chiar nu are cum sa te protejeze de laser!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

iuly_Astrofizician

Multumesc adi pentru raspuns!!!trebuie sa ma intelegi ca sunt la inceput de drum ;D

Adi

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 11:58:47 PM
Multumesc adi pentru raspuns!!!trebuie sa ma intelegi ca sunt la inceput de drum ;D

Cu placere. Si tu trebuie sa intelegi ca metoda ta nu este buna! Si ca nu e frumos sa ne lasi, pe noi astia mai mari si mai ocupati ca tine, sa iti repetam de nspe mii de ori un lucru pana sa il intelegi. Eu unul te-am avertizat, imi voi pierde rabdarea cu tine in curand si nu iti voi mai raspunde  ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 08:28:00 PM
Din cate stiu eu campul electro-magnetic este cea mai puternica forta din natura 8) deci il putem folosi ca pe un scut care sa protejeze diverse obiecte sau oamenii,locati,cladiri...etc de ce pana in prezent nu sa intamplat asa ceva ???Din cate stiu eu daca ne ataca o civilizatie extraterestra super avansata singura noastra scapare ar fi scutul electro-magnetic care nu da voie nici macar armelor laser sa penetreze scutul.

Câmpul electromagnetic nu e cea mai puternică forță din natură pentru că el (după cum îi spune şi numele :) ) nu este o forță. Câmpul electromagnetic poate cauza însă acțiuni mecanice (i.e. poate muta obiecte din loc), acționând asupra particulelor.

Pentru partea cu scutul va trebui să aşteptăm extratereştrii :D.

CitatCe mai am de aflat cu privinta la campul electro-magnetic???

Nu ştiu exact ce învață studenții de la fizică legat de câmpul electromagnetic. Eu la electrotehnică am două cursuri introductive legate de electromagnetism, unul de bazele electrotehnicii şi unul de teoria câmpului electromagnetic. Ambele sunt lungi ale naibii şi n-are rost să le reproduc aici cuprinsul, dar dacă vrei ți-l pot trimite pe PM. Oricum, de la cursurile astea am rămas cu o durere de cap teribilă şi nu sunt deloc cursuri avansate -- ci doar realmente introduceri în fizica câmpului electromagnetic.

Adi

Alexandru, Iulian nu e nici macar student. E licean, asa ca mai are de invatat ... fizica de liceu. :D
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro