Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Poate aveti vreo idee mai "speciala"

Creat de SD, Martie 13, 2009, 11:07:12 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SD

Salut!

As dori sa aplic pentru a participa intr-un proiect de cercetare in vara asta legat de ingineria sistemelor biologice, in cazul meu intr-un proiect legat de mecanica fluidelor aplicata pe corpul uman.

Problema mea este ca trebuie sa propun o tema si pana acum nu imi vine in minte nimic altceva in afara de:

1. Blood flow in zero or microgravity.
2. Blood flow influence on proteins/medicines/vessels.
3. Boundary layer in blood vessels.
4. Turbulent blood flow in arteries and veins.

Aveti cumva vreo idee care din ele ar fi mai buna? Sau stiti cumva ce alte cercetari sunt de actualitate in domeniu acum?

Multumesc pentru ajutor!

Adi

Subiectele astea par interesante. Idei noi nu pot sa am, dar poti sa intrebi pe cercetatorii din domeniul respectiv, ei stiu care este frontiera cunoasterii si ce chestii noi merita studiate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

E vorba de simulări sau de experimente ?

SD

E cam vorba de studiu fenomenelor si creearea de modele matematice cu aplicatii directe.

HarapAlb

#4
Citat din: SD din Martie 14, 2009, 12:26:11 AM
E cam vorba de studiu fenomenelor si creearea de modele matematice cu aplicatii directe.
Asta am inteles, dar e vorba de un studiu pur teoretic, pur experimental, sau combinat ?Intreb ca sa-mi dau seama cam ce s-ar potrivi, degeaba vrei sa faci studii experimentale in microgravitatie daca nu ai echipament.

SD

Problema mea e sa gasesc tema. Dupa vad daca va fi doar teoretic sau si experimental. Oricum inclin destul de mult spre partea cu flux turbulent nu spre microgravitate care necesita mult mai multe.

HarapAlb

Uita-te la ce au mai facut altii si propui ceva asemanator, dar nu identic. Cel putin te ajuta sa primesti banii, dupa aceea mai vedeti voi ce faceti  ;D

cristi

Am eu un subiect legat strans cu ce fac la servici (stiti voi care...), care sigur se cauta :) si care e asemanator cu 4:
5. Influence of regularly body movements on blood flow in veins/artery (modeling)
Eu sunt interesat de masurarea bataillor inimii/ oxigenatiei prin senzori optici (PPG, etc.). Cand corpul se misca, apar erori, pentru ca sangele se misca in vasele de sange, si la un moment dat senzorii cedeaza, pentru ca unda de sange (pulsul) e deranjata de miscare (e ca si cum ai clatina un pahar de apa). Eu sunt interesat pesronal in cat de mari sunt disturbarile (n-am alt cuvant) care apar, si care e raportul dintre artere (presiune mari) si vene (presiune mica, mai usor de clatinat). Subiectul este interesant si util (batalie mare intre asta cu senzorii, cei mai buni sunt cel de la Massimo Corporation). In cazul in care te intereseaza subiectul, ia contact cu mine la cristi@stiinta.info, si putem discuta mai detaliat apoi la la telefon, cine stie ce iese din asta, poate iese chiar ceva serios!
P.S. Desigur, asta este de actualitate, tocmai incepem un proiect european pe ceva unde rezultatele ar fi extrem de relevante...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Wow, super buna ideea. SD, nu stiu daca tu stii, el lucreaza la o firma mare de pe piata, asa ca te sfatuiesc sa il contactezi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

SD

multumesc pentru ajutorul oferit. aproape am decis ce voi propune turbulent flow sau boundary layer sau poate o combinatie a celor 2... sunt inca deschis la noi sugestii ;D