Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Faze amuzante sau ciudate

Creat de Adi, Ianuarie 22, 2009, 05:14:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

#15
Vedeti o spirala roz, una verde si una albastra, nu? De fapt, "albastrul" acela si "verdele" acela sunt EXACT aceeasi culoare (puteti sa deschideti imaginea in Paint si sa "decupati" o bucatica din "verde" si sa o aduceti langa "albastru"). Mi se pare fascinant. Exista multe iluzii optice, dar asta puternica.
Am gasit-o pe blogul TED.



Puteti sa va dati seama ca sunt aceeasi culoare vazand aceasta imagine editata:

Adi

Super tare iluzia! Pune-o pe site intr-un articolas scurt cu exact astea doua poze si cateva cuvinte ... Pe forum citeste putina lume, asa distribuim chestii distractive si la cititori, mai ales ca e vacanta si vor lecturi usoare. Merge la categoria fizica distractiva ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Voi face articolasul in seara asta.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Sa va povestesc o intamplare tragico-comica la care am fost partas acum 4 ani.
In timpul unei vacante de vara am fost repartizat sa imi desfasor practica de vara intr-o farmacie. Toate bune si frumoase pana intr-o zi cand apare la ghiseu un batranel caruia farmacista cu care faceam practica ii daduse niste banale supozitoare cu glicerina si explicandu-i cum se administreaza aceste supozitoare. Acel batranel apare in fata noastra cu eczeme la gura amenintandu-ne ca ne va da in judecata. Dupa o discutie cu dansul ne-am dat seama ca de fapt supozitoarele le-a ros nu introdus unde era normal. Dupa ce doamna farmacista l-a linistit asigurandul ca nu este ceva grav si altele, am stat mult pe ganduri privind aceasta intamplare. S-a ras mult dar nu a fost prea bine cea ce s-a intamplat.
Sau alta intamplare. Faceam un stagiu de voluntariat intr-un spital din Sibiu, si am fost rugat sa administrez la o domnisoara niste fiole (nu mai stiu numarul lor) de hidrocortizon hemisuccinat intr-un flacon de glicerina. Gata am si raspuns la apel si am inceput sa pregatesc flaconul, dar nu l-am pregatit in salonul asistentelor ci in salonul cu pacienta. Toate bune si frumoase pana cand am fost intrebat de catre domnisoara daca ei ii fac acele fiole. Am raspuns ca da, dar nu ile fac in "fund" sau in vena ci ii voi pune o perfuzie. Ii pun perfuzia fara sa exprime macar un gest de crispare sau frica mi-a multumit si in timp ce imi strangeam fiolele si cele ce aducesem cu mine domnisoara a inceput sa planga in hohote ca ii e frica de injectii si ca nu vrea sa faca injectii. Am mers langa ea si am incercat sa o linistesc ca nu va face nici o injectie. O ora a trebuit sa duc munca de lamurire cu ea privind injectiile si ca nu va face nici una dar defapt ea avea o serie de injectiii, apoi a trebuit sa merg la medic sa ii povestesc cele ce s-au intamplat sis a gasim o solutie la aceasta "problema". Pana la urma am reusit sa o conving sa mai suporte niste perfuzii dar cu conditia sa i le pun eu. Daca ati sti cat ma gandeam cum sa ii mai explic si nu de multe ori avusesem impulsul sa o abandonez si sa merg pe decizia medicului.
As avea multe intamplari de povestit, unele mai amuzante, altele mai putin amuzante, dar una m-a impresiont enorm de mult. Trebuia sa transport un batranel cu caruciorul pana la o sectie de radiografii. Dupa ce am ajuns acolo bietul om isi scoate o punga si incepe sa desfaca o batista in care avea niste banuti si imi intinde 50 de mii drept multumire pentru efortul depus. Recunosc primul instinct a fost sa iau banii dar m-am gandit: ce fac eu un gest umanitar sau un act comercial? Parca si acum vad privirea lui de multumire care mi-a ramas imprimata in minte.
Sper ca nu v-am plictisit cu micile mele intamnplari.....

Adi

Mie mi-au placut. Multumesc mult de tot.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro