Diverse > Probleme de perspicacitate

Re: Joculete ...

<< < (11/12) > >>

laurentiu:
raspunsul tau este pentru o miscare discontinua .Da ,e adevarat ,in 12 ore orarul si minutarul fac de 22 de ori 120 de grade ,insa doar pt o miime de miime de miime etc .,ele fac intre ele 120 de grade .daca peste o unitate de timp oricat de mica dupa ,secundarul este la 120 de grade de minutar si orar ,nu se pune .trebuie ca in acelasi timp ,exact in acelasi timp toate 3 sa faca intre ele 120 de grade ,astfel iesim din conditiile problemei .Oricum raspunsul este 0 ,chiar daca eu nu pot sa simplific propria rezolvare .Am vorbit si cu un prieten student la politehnica si mi-a zis acelasi lucru ca raspunsul corect este 0 ,ca a rezolvat si el in liceu problema asta ,dar nu prin numere complexe .Mi-a zis ca isi va face cont pe forum si va publica si rezolvarea lui

darieglobur:
Vreau sa fac o rectificare. Luand fiecare caz in parte, pana la urma este vorba de 8 cazuri, din cele 22, pentru care cele trei limbi ale ceasului fac intre ele unghiuri foarte apropiate de 120 de grade (plus sau minus un grad) in 12 ore. Deci pentru 24 de ore raspunsul este 8 ori 2, adica 16.

darieglobur:
Pai, da, Laurentiu. Asa este, raspunsul este 0. Insa eu m-am referit la ceea ce Adi a propus ulterior:

--- Citat din: Adi din Ianuarie 14, 2009, 10:34:30 p.m. ---Mersi mult pentru perseverenta. S-ar putea sa ai dreptate. Atunci poate ca eu in liceu am gasit situatii cand erau foarte asemanatoare. Daca riguros unghiurile astea nu le fac niciodata, atunci poate gasim momentele cand sunt aproape in situatia asta, adica sunt undeva intre 119 si 121 de grade. Atunci poate sunt mai multe solutii. Ar trebui sa rezolv si eu problema din nou in mod riguros.

--- Terminare citat ---
...si, daca n-am gresit la transformari :D, am gasit 16 asemenea cazuri.

laurentiu:
e o munca migaloasa sa gasesti astfel de unghiuri .crede-ma eu n-as fi avut rabdarea sa stau sa claculez de cate ori cele trei limbi se apropie de 120 grade.

Adi:
Apreciez perseverenta voastra. Pai Laurentiu, nimeni nu zice ca concluzia ta e gresita. Electron se ia de demonstratie, eu inca nu ma pronunt. Dar daca nu se face niciodata strict strict 120 de grade intre ele, urmatoarea intrebare este cand este cel mai aproape de situatia asta? Si atunci doar munca migaloasa (calcul numeric) te duce la raspuns.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă