Diverse > Probleme de perspicacitate

Re: Joculete ...

<< < (2/12) > >>

Coesite:
Numere complexe... mama! Eu propun sa le dsenenam si sa le numaram  ;D Glumesc evident!

A si no google!!!! E ca si cum ai trisa!

Adi:
Se poate face analitic, adica cu formule. Dar eu cand am facut problema asta in liceu, efectiv asa am luat si am desenat. Adica am facut tabel din minut in minut sau ceva in gen si vedeam cum evoluau unghiurile intre ele si cand se apropiau de 120 faceam din secunda in secunda si tot asa. Ce sa mai, calcul numeric, numai ca pe hartie, nu pe calculator, cum se poate face acum :). Dar se poate si calcula riguros cu formule.

laurentiu:

--- Citat din: Coesite din Ianuarie 12, 2009, 08:50:53 p.m. ---Numere complexe... mama! Eu propun sa le dsenenam si sa le numaram  ;D Glumesc evident!

A si no google!!!! E ca si cum ai trisa!

--- Terminare citat ---
eu la intrebari de logica sau de calcul nu folosesci niciodata google.vreau sa dau o solutie frumoasa
@Adi:deci putem considera ca in fiecare secunda minutarul se misca 6 grade(pi/30 radieni),iar limba ce arata ora se misca cu pi/1800 radieni(sper ca nu am gresit la calcul).mersi de raspuns.

Adi:
Da, asa putem. Numai ca cred ca ai gresit la calcul. In fiecare secunda secundarul (nu minutarul) face 6 grade (pi/30 radieni) si minunatrul (nu limba ce arata ora) face pi/1800 radieni, iar limba care arata ora face pi/(1800*12) radieni.

De asemenea, recomand sa lucrati cu grade, nu cu radieni, caci oricum vizualizam grade (120 de grade intre ele) si asta desenem cu raportorul pe hartie. La problema asta radienii mai mult ne incurca.

laurentiu:

--- Citat din: Adi din Ianuarie 13, 2009, 12:02:51 a.m. ---Da, asa putem. Numai ca cred ca ai gresit la calcul. In fiecare secunda secundarul (nu minutarul) face 6 grade (pi/30 radieni) si minunatrul (nu limba ce arata ora) face pi/1800 radieni, iar limba care arata ora face pi/(1800*12) radieni.

De asemenea, recomand sa lucrati cu grade, nu cu radieni, caci oricum vizualizam grade (120 de grade intre ele) si asta desenem cu raportorul pe hartie. La problema asta radienii mai mult ne incurca.

--- Terminare citat ---
da ai dreptate ,am gresit ,azi am lucrat ceva din ea,at mi-am dat seama ca am gresit .oricum nu ma pricep asa de mult cu gradele ,mai bine ma descurc cu radienii.am considerat un plan xOy ,in care centrul sa fie punctul din care pleaca cele trei limbi .In plus cele 3 limbi sa fie razele intr-un cerc de lungime 1 .Asa ca trebuie sa aflam de cate ori in 12 ore afixele pe cerc (cercul de centru O si raza 1) ale celor 3 limbi formeaza un triunghi echilateral .sper sa-mi iasa ,azi nu am avut timp la dispozitie sa lucrez la ea ,ma pregatesc pt judeteana la fizica (care cred ca e acum pe 17 ) si pt locala la mate

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă