Diverse > Probleme de perspicacitate

Re: Joculete ...

<< < (10/12) > >>

Adi:
Nici eu nu am avut timp sa fac. Dar Coestite, poate iti faci tu timp sa verifici solutia lui Electron, e usoara, trebuie efectiv 24 de valori calculate.

darieglobur:

--- Citat din: Adi din Ianuarie 14, 2009, 10:34:30 p.m. ---Mersi mult pentru perseverenta. S-ar putea sa ai dreptate. Atunci poate ca eu in liceu am gasit situatii cand erau foarte asemanatoare. Daca riguros unghiurile astea nu le fac niciodata, atunci poate gasim momentele cand sunt aproape in situatia asta, adica sunt undeva intre 119 si 121 de grade. Atunci poate sunt mai multe solutii. Ar trebui sa rezolv si eu problema din nou in mod riguros.

--- Terminare citat ---

Daca e vorba sa gasim momente cand sunt aproape in situatia asta, atunci problema devine mai degraba una de perspicacitate si s-ar reduce la a afla de cate ori "orarul" si "minutarul" fac intre ele un unghi de 120 de grade, considerand bine-nteles ca au o miscare continua. M-as hazarda sa spun ca raspunsul ar fi 44 de ori in 24 de ore. Asa este? ;D

Adi:
Nu stiu inca, dar rezolva, nu este greu. Iar apoi dintre aceste cazuri intrebi in care si secundarul face 120 de grade cu cele doua limbi.

darieglobur:
Mi-am spart capul pana acum, desi zilele astea am la examene de nu ma vad ;D. Nu stiu daca am facut calculele corect. Pot spune ca am aflat doar principiul dupa care se calculeaza gradele si momentul cand orarul si minutarul fac intre ele 120 de grade, si apoi am facut mai mult intuitiv. De exemplu prima oara se intampla lucrul asta pentru m=130,909 grade, pentru minutar si 10,909 grade pentru orar, adica la ora: 12: 21 min; 49 sec.
In fine, am gasit ca din totalul de 44 de cazuri pentru care orarul si minutarul vor face intre ele un unghi de 120 de grade in 24 de ore, le pastram pe acelea pentru care putem "aranja" secundarul inainte sau inapoi cu maxim 10 secunde (in 10 secunde secundarul parcurge 60 de grade de pe cerc, care mai reprezinta si timpul in care minutarul parcurge 1 grad de pe cerc), adica sa nu iesim din plus sau minus un grad, astfel incat secundarul sa faca si el aproximativ 120 de grade cu orarul si minutarul.  Si raman 4 astfel de cazuri pentru 12 ore. Deci pentru 24 de ore raspunsul meu este: de 8 ori.
Chiar sunt curios care-i raspunsul corect pentru ca eu unul am zis pas! :D

Adi:
Ma bucura perseverenta ta. Cand o rezolv si eu, o sa revin aici cu ea.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă