Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energia intunecata

Creat de cris, Ianuarie 19, 2009, 09:20:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cum poate fi explicata expansiunea accelerata a materiei produse de BB?

O presiune interna
7 (58.3%)
O atractie exterioara
5 (41.7%)

Numărul total de membrii care au votat: 3

jean

Citat5% din Univers - materie obisnuita (cea formata din atomi, neutrino, etc)
25% din Univers - materie intunecata (cea care tine cumva galaxiile impreuna, caci gravitatia intre materia obisnuita nu ar reusi)
70% din Univers - energie intunecata (totuna cu constanta cosmologica) cea care face ca Universul sa fie in expansiune accelerata
Din datele de mai sus rezulta ca, in prezent noi cunoastem doar 5% din univers. Deci nu stim aproape nimic.

Adi

Citat din: jean din Martie 20, 2009, 09:59:50 AM
Citat5% din Univers - materie obisnuita (cea formata din atomi, neutrino, etc)
25% din Univers - materie intunecata (cea care tine cumva galaxiile impreuna, caci gravitatia intre materia obisnuita nu ar reusi)
70% din Univers - energie intunecata (totuna cu constanta cosmologica) cea care face ca Universul sa fie in expansiune accelerata
Din datele de mai sus rezulta ca, in prezent noi cunoastem doar 5% din univers. Deci nu stim aproape nimic.

Bine ai venit in lumea celor care au inteles ca in ultimii 20 de ani cosmologia a trecut printr-o revolutie si este o vreme fascinanta pentru cercetarea Universului! Cosmologia este acum o stiinta adevarata, nu doar religie, teologie, filosofie, ci una solid experimentala si continua sa se lanseze misiuni care sa sudieze sa inteleaga materia intunecata si energia intunecata.

Este o perioada foarte prolifica de a intra in stiinta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Care este relatia intre materia intunecata si gaurile negre?

cris

Personal as propune sa nu se mai utilizeze termenul de materie intunecata ci masa intunecata fiind mai aproape de realitate.

Adi

Citat din: cris din Martie 20, 2009, 04:17:59 PM
Care este relatia intre materia intunecata si gaurile negre?

Nu imi vine nici o relatie in minte ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: cris din Martie 20, 2009, 05:08:36 PM
Personal as propune sa nu se mai utilizeze termenul de materie intunecata ci masa intunecata fiind mai aproape de realitate.

Hmm, masa nu vine asa din senin, masa este o proprietate a materiei. Deci este bine sa i se spuna materie. In schimb, nu este bine sa i se zica intunecata, pentru ca nu este intunecata, precum este o gaura neagra (tot intrebasei tu), ci de fapt este invizibila. Corect ar fi sa i se spuna nu materie intunecata, ci materie invizibila. Sper ca acum este mai clar si diferenta fata de gaurile negre. Ele chiar sunt negre.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

jean

CitatCorect ar fi sa i se spuna nu materie intunecata, ci materie invizibila
Nu este corect materie invizibila! Ea  nu este invizibila, este invizibila pentru posibilitatile noastre. Ar fi mai corect materie necunoscuta. :D
CitatSper ca acum este mai clar si diferenta fata de gaurile negre. Ele chiar sunt negre
Eu nu sunt asa sigur ca sunt negre. Noi vedem un corp negru, dar gaura neagra nu o vedem direct numai prin efectele produse. Cine stie ce culoare are o gaura neagra?  :D
  Este demumirea atribuita de noi unei zone din spatiu unde nu cunoastem ce se afla. Banuim doar ca exista ceva pe baza unor efecte observabile, in incercam sa inventam legi care sa functioneze in aceasta singularitate.

HarapAlb

Nu trebuie sa va lasati pacaliti pentru ca oamenii de stiinta mai folosesc si metafore cand doresc sa denumeasca unele fenomene. Pentru a nu aparea confuzii este bine sa stim exact la ce se refera termenul respectiv si sa nu-l folosim cu alt sens.

Gaurile negre sunt negre la propriu pentru ca nu vine nimic din interiorul sau de pe "suprafata" lor.

Adi

De acord cu HarapAlb. Gaurile negre sunt negre la propriu, iar materia intunecata este invizibila la propriu, caci ea interactioneaza doar prin interactia slaba, deloc prin interactia electromagnetica, asadar nu emit niciodata fotoni de lumina, nu se ciocnesc niciodata cu un foton de lumina, ci pur si simplu materia intunecata si un foton de lumina ar trece unul prin altul. Materia intunecata este la propriu invizibila. Nimeni si nimic nu ar putea vedea unde electromagnetice reflectate sau emise de materia intunecata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Materia si radiatia sunt elemente de tranzitie intre dezintegrarea unei gauri negre si absortia in alte gauri negre.

Stilicho

CitatMateria si radiatia sunt elemente de tranzitie intre dezintegrarea unei gauri negre si absortia in alte gauri negre.
N'am înţeles o iotă din fraza asta. Oricum, de unde ai luat definiţiile astea pentru materie şi radiaţie ?

cris

Citat din: Stilicho din Martie 22, 2009, 08:14:46 AM
N'am înţeles o iotă din fraza asta. Oricum, de unde ai luat definiţiile astea pentru materie şi radiaţie ?
Ce observam in tot universul ?Cum materia si radiatia se scurg in gauri negre.Galaxiile nu sunt altceva decat mari discuri de acretie in jurul gaurilor supermasive.Galaxiile globulare nu au inca gauri suficient de mari.Aceste observatii ne duc la concluzia ca mai devreme sau mai tirziu tot universul va fi o gaura neagra ceea ce nu pare logic.O gaura neagra unde totul e sfarimat la nivel de string,are si ea un sfirsit cand atinge o masa critica si cand stringurile din ea au posibilitatea sa se sincronizeze intr-un superstring generind Big Bang-ul.

jean

Citatcand atinge o masa critica si cand stringurile din ea au posibilitatea sa se sincronizeze intr-un superstring generind Big Bang-ul.
Sa inteleg ca tu crezi ca, din moartea unui univers (prabusit intr-o gaura neagra) se va naste altul? Deci crezi ca este ceva ciclic.
Si eu cred ca in univers, expansiunea de care vorbim noi acum este o parte a unui ciclu, nu va continua la nesfarsit. Nu am argumente solide dar cred in aceasta posibilitate. Universul este o mare necunoscuta pt. noi.

Stilicho

CitatCe observam in tot universul ?Cum materia si radiatia se scurg in gauri negre.Galaxiile nu sunt altceva decat mari discuri de acretie in jurul gaurilor supermasive.Galaxiile globulare nu au inca gauri suficient de mari.Aceste observatii ne duc la concluzia ca mai devreme sau mai tirziu tot universul va fi o gaura neagra ceea ce nu pare logic.O gaura neagra unde totul e sfarimat la nivel de string,are si ea un sfirsit cand atinge o masa critica si cand stringurile din ea au posibilitatea sa se sincronizeze intr-un superstring generind Big Bang-ul.
Doar niste teorii neverificate. Când le mai expui să precizezi la sfârşit că este părerea sau opinia ta.
Teoria stringurilor este doar ... o teorie. Neverificată încă, nu este demonstrat că ar avea vreo legătură cu lumea reală.
Şi referitor la gaurile negre din centru galaxiilor. Am înţeles că asta tot o ipoteză ar fi. Nu le neg existenţa dar nici nu cred ca ar exista 100%.

cris

Citat din: jean din Martie 22, 2009, 10:52:10 AM
Si eu cred ca in univers, expansiunea de care vorbim noi acum este o parte a unui ciclu, nu va continua la nesfarsit. Nu am argumente solide dar cred in aceasta posibilitate. Universul este o mare necunoscuta pt. noi.
Expansiunea va continua accelerat pana la anihilare deoarece Big Bangul este un fenomen zonal universul fiind mult mai mare deja simtim atractia unor mase din afara universului vizibil.