Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Spatiul si timpul sunt niste iluzii a minti umane??

Creat de iuly_Astrofizician, Ianuarie 15, 2009, 02:02:24 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Coesite

Poate nu e cel mai bun loc din lume...Eu cred ca daca nu ar exista miscare ( zero absolut) nu ar exista nici timp ca nu ai avea la ce sa il raportezi. Daca are cineva un contraargument, va rog frumos sa il explicati la modul simplu (fara formule si fara lucruri foarte complexe).
Sigur se rasteste cineva la mine acum :P.

ionut

Citat din: Coesite din Ianuarie 20, 2009, 05:45:37 PM
Poate nu e cel mai bun loc din lume...Eu cred ca daca nu ar exista miscare ( zero absolut) nu ar exista nici timp ca nu ai avea la ce sa il raportezi. Daca are cineva un contraargument, va rog frumos sa il explicati la modul simplu (fara formule si fara lucruri foarte complexe).
Sigur se rasteste cineva la mine acum :P.
Buna,
  Pai e destul de dificil sa ai argumente sau contraargumente la chestiunea asta :D pentru ca nimeni nu le poate verifica. Oricum, din cate inteleg eu, nu prea vad care ar fi problema cu timpul la zero absolut. Sunt de acord ca nu ai la ce sa il raportezi, dar nici nu poate exista cineva care sa il raporteze la ceva :). Problema e una filozofica de fapt.

yueh

Citat din: Electron din Ianuarie 16, 2009, 05:04:04 PM
Citat din: yueh din Ianuarie 16, 2009, 04:20:46 PM
Electron,poate ma lamuresti si pe mine ce zice acolo unul dendros,ca eu sincer n-am inteles mai nimic ???,decat asta ca ar zice cam ce zice si iuly.
Din pacate, din cate stiu eu, dendros s-a retras si nu mai participa pe forum. El ar fi fost cel mai in masura sa te lamureasca (si nu eu). Ce am avut eu de comentat despre ce a scris el gasesti in discutia respectiva.

e-
Salut.Electron,eu voiam sa intreb daca poti sa "traduci" mai pe intelesul unui amator ce a zis dendros si ce iai raspuns tu.

Electron

Pot sa incerc, dar daca vrei sa discutam pe puncte concrete. Nu am timp sa reiau toata disuctia aceea sa o detaliez. Daca ai intrebari concrete, voi incerca sa raspnd in limita timpului (si cunostintelor mele) disponibile. :)

e-
Don't believe everything you think.

yueh

Citat din: Electron din Ianuarie 21, 2009, 08:30:32 PM
Pot sa incerc, dar daca vrei sa discutam pe puncte concrete. Nu am timp sa reiau toata disuctia aceea sa o detaliez. Daca ai intrebari concrete, voi incerca sa raspnd in limita timpului (si cunostintelor mele) disponibile. :)

e-
De ex,ce zice de teoria relativitatii?Ca e gresita?Eu n-am inteles faza asta,mi s-a parut prea "tehnica"

Electron

yueh, propun sa discutam pe citate concrete, nu pe chestiuni generale de acest fel. Nu de alta, dar mi s-a intamplat de prea multe ori sa fiu acuzat ca interpretez (intentionat cica) gresit ideile altora, chiar daca exprimarea e complet incomprehensibila sau chiar gresita (Cf. "dezintegrarea" recenta a unui cercetator nuclear ...).

Deci, ori analizam ce a zis (citat), ori il lasam pe el sa explice ce voia sa spuna  (sau ce credea ca spune) cand a spus ce a spus. Cum el nu mai e pe aici, ne ramane prima varianta. :)

e-

PS: cand nu sunt alte posturi intre ce zice cel caruia ii raspunzi, e inutil (redundant) sa repeti in bloc postul respectiv.
Don't believe everything you think.

yueh

Scuze,Electron,daca te fac sa-ti pierzi timpul.Voiam ,pur si simplu,o lamurire in chestiunea asta,fiindca eu nu sunt cunoscator in ale fizicii si mi se pare extraordiner sa critici teoria relativitatii,fiindca la scoala era predata aproape ca un text sacru :).Sper ca am invatat sa dau link,uite un citat:http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=646.120,primul post al lui dendros de la acea sectiune.Apropo,iuly,ar trebui sa-ti prezinti parerile tale,ca eu inca le astept,ca sunt curios :)

Electron

Citat din: yueh din Ianuarie 23, 2009, 02:40:00 PM
Voiam ,pur si simplu,o lamurire in chestiunea asta,fiindca eu nu sunt cunoscator in ale fizicii si mi se pare extraordiner sa critici teoria relativitatii,fiindca la scoala era predata aproape ca un text sacru :)
Acesta nu este un argument prea puternic. Iar daca la scoala ti-a fost predata Teoria Relativitatii de parca ar fi "un text sacru" este o mare greseala din partea profesorilor. Teoria Relativitatii este acea dezvoltare a ideilor din fizica, ce corespunde cel mai precis cu experimentele si observatiile de la scara macroscopica, pana la ora actuala. De aceea fizicienii au incredere in ea, nu pentru ca ar fi scris-o Einstein sau pentru ca e "sacra" in vreun alt fel.

CitatSper ca am invatat sa dau link,uite un citat:http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=646.120,primul post al lui dendros de la acea sectiune.
Bun, ce anume din ce am raspuns eu la mesajul respectiv, nu ai inteles?
"dendros" afirma ca el considera ca Teoria Relativitatii ar fi limitata, pe baza unor argumente care nu au legatura cu fizica, ci cu niste idei de-ale sale non-stiintifice si a faptului ca nu a inteles conceptele implicate in Teoria Relativitatii, referitoare la "geometria spatiului". Asta e parerea mea.

e-
Don't believe everything you think.

yueh

Mersi ca mi-ai raspuns.Daca e asa cum zici tu,inseamna ca si parerile lui iuly sunt gresite,dar inca astept sa le prezinte.

ionut

Citat din: yueh din Ianuarie 23, 2009, 03:08:39 PM
Mersi ca mi-ai raspuns.Daca e asa cum zici tu,inseamna ca si parerile lui iuly sunt gresite,dar inca astept sa le prezinte.
Initial am vrut sa zic si eu asta, dar iuly e un copil de liceu interesat de problemele astea. Cred ca trebuie sa evitam sa-l criticam si mai degraba ar trebui sa-i dam sugestii si sa il ajutam cu informatii, intrebari si raspunsuri.  :)

iuly_Astrofizician

#25
Ionut multumesc pentru incurajari ;) Stai linistit in cel mai scurt timp o sa clatin foarte rau teoria relativitati insa mai astept putin(suspansul o sa fie si mai mare) ;D ma rog ma luat putin valul  ;D nu ma refer la toata teoria relativitati decat la o mica ipoteza din aceasta teorie plina de ipoteze, ipoteze care intre timp s-au putut confirmat experimental sau altele care nu s-au putut confirma experimental.

Adi

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 03:51:12 PM
Ionut multumesc pentru incurajari ;) Stai linistit in cel mai scurt timp o sa clatin foarte rau teoria relativitati insa mai astept putin(suspansul o sa fie si mai mare) ;D ma rog ma luat putin valul  ;D nu ma refer la toata teoria relativitati decat la o mica ipoteza din aceasta teorie plina de ipoteze, ipoteze care intre timp s-au putut confirmat experimental sau altele care nu s-au putut confirma experimental.

Iulian, teoria relativitatii nu este plina de ipoteze, asa cum spui tu, ci are doar doua ipoteze. Ambele ipoteze au fost verificate experimental. Si nu doar ipotezele, ci si predictiile. Si nu doar cateva dintre ele, ci absolut toate. Si nu doar o data, ci absolut zilnic.

Acum, tu inca nu stii astea si intelegem, pentru ca esti la liceu. Foarte bine, suntem aici sa te ajutam. Dar incearca sa spui ceea ce stii tu, ca sa iti aratam ce stii gresit si sa poti remedia. Nu este nevoie sa ne stii in suspans si sa ne promiti de foarte multe ori ca vei darama tu teoria relativitatii restranse. Incearca sa fii mai concis.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 03:51:12 PM
Ionut multumesc pentru incurajari ;) Stai linistit in cel mai scurt timp o sa clatin foarte rau teoria relativitati insa mai astept putin(suspansul o sa fie si mai mare) ;D ma rog ma luat putin valul  ;D nu ma refer la toata teoria relativitati decat la o mica ipoteza din aceasta teorie plina de ipoteze, ipoteze care intre timp s-au putut confirmat experimental sau altele care nu s-au putut confirma experimental.
iuly, e bine sa ai moralul ridicat insa nu asta e spiritul cuiva care doreste sa invete. Ti-am mai spus ca in fizica e bine sa nu te atasezi prea mult de idei. In cazul de fata, trebuie sa-ti spun ca teoria relativitatii este faimoasa pentru contra-intuitivitatea ei. Adica este usor sa iti faci un model mintal gresit. In acest domeniu, impreuna poate si cu mecanica cuantica, se judeca mai bine cu calculele reci pe hartie. Asa ca haide sa-ti vedem ideea.

iuly_Astrofizician

Inca nu o sa divulg Ipoteza mea 8) dar va spun despre ce este vorba:,,Gaură de vierme" si mai este inca o gresala mare in teoria relativitatii insa care o las pe alta data.

Electron

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 23, 2009, 08:41:31 PM
Inca nu o sa divulg Ipoteza mea 8)
Eu cred ca ipoteza ta e o alta fabulatie de genul celor care s-au perindat pe aici cu duiumul. M-as mira sa fii original.  :-\

Citatdar va spun despre ce este vorba:,,Gaură de vierme"
Extraordinar!!! Gaura de vierme !!!  :o  Sunt de-a dreptul impresionat...  ::)

Citatsi mai este inca o gresala mare in teoria relativitatii insa care o las pe alta data.
Da, parca vad: universurile paralele. Alea din Star Trek parca. Ba nu, din Star Trek era aia cu "gaura de vierme" ... Unde am mai auzit eu de asta azi ?  ...  :-X


e-
Don't believe everything you think.