Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare

Creat de RaduH, Ianuarie 21, 2008, 06:02:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

CitatIncepe cu a desena exact care e forma fascicolului, si a "discontinuitatilor" prezente. Apoi, fiecare variatie de camp, produce pe celalalt, exact cum e descris de ecuatiile corespunzatoare ale lui Maxwell.

In cazul unei singure particule cimpul magnetic apare in "jurul" liniei de curent nu si prin linia de curent deci campul electric generat de variatia campului magnetic intr-o sectiune nu ar afecta particula . Probabil de aceea ajung la noi particule din spatiu de la distante astronomice fara sa fie franate .

De unde sa stiu care e forma fascicolului ? Hai sa presupunem ca spotul de particule are o forma cilindrica de o anumita sectiune si o anumita lungime . Ce nu inteleg eu este cum va aparea cimpul magnetic . In jurul fascicolului sau in jurul liniei de curent generata de deplasarea fiecarei particule .In cazul unui conductor campul magnetic apare in jurul lui nu stiu daca si prin el . Daca fiecare particula genereaza camp magnetic intr-o sectiune prin cilindrul ala cine poate spune cate particule sunt si care e pozitia lor relativa ? Cuantica ne zice ca nu putem stii pozitia instantanee a unei particule .

Intrebarea mea era daca se stie de vreo franare a particulelor fascicolelor in acceleratoarele de particule , din cauza interactiunii dintre ele .

Electron

Citat din: RaduH din Aprilie 15, 2008, 03:18:37 PM
Intrebarea mea era daca se stie de vreo franare a particulelor fascicolelor in acceleratoarele de particule , din cauza interactiunii dintre ele .
Ok, atunci poate Adi sa te ajute. :)

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Il rog pe Adi sa ma ierte ca n-am pus bine nu stiu ce virgula , n-am facut-o intentionat si a doua oara am fost chiar tantalau , sper sa raspunda .
Pe electron il rog sa ma ierte , am cam uitat matematica aia da o sa ma duc la cineva sa mi-o reamintesc si sa vad cum e orientat E-ul macar in cazul unei singure particule .

Electron

Citat din: RaduH din Aprilie 16, 2008, 01:26:14 PM
Pe electron il rog sa ma ierte , am cam uitat matematica aia da o sa ma duc la cineva sa mi-o reamintesc si sa vad cum e orientat E-ul macar in cazul unei singure particule .
Nu m-am suparat defel, stai linistit. :)

Daca limba engleza nu e un impediment, iti recomand aceasta pagina : http://physics.weber.edu/schroeder/mrr/MRRtalk.html
Acolo se analizeaza chestiuni legate de sarcinile in miscare, sper sa fie folositoare pentru ce vrei tu sa aflii.


e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#64
de fapt asta incerc sa intreb :

Electron

Am o intrebare legata de mesajul tau anterior:

De unde ai obtinut formula aceea pentru putere? Din ceva carte, sau ai dedus-o de la formule mai simple? Daca e vorba de o deducere, as fi incantat sa vad pasii folositi pentru calcul.  :)

e-

Don't believe everything you think.

HarapAlb

 Formula exprima puterea (sau variatia energiei) cand se schimba polaritatea placilor unui condensator, adica in loc de + si -, sa ajungi la - si + (extragi sarcinile din condensator, si apoi introduci altele insa cu semnul schimbat). Formula asta nu are de-a face, judecand dupa mesajele si intrebarile tale, cu intrebarea ta.

RaduH, raspunsul la intrebarea ta ar fi urmatorul: cu un simplu condensator nu poti accelera oricat de mult o particula pentru ca energia ei potentiala se transforma in energie cinetica, iar apoi (daca mentii configuratia fixa, adica aceeasi polarizare a condensatorului) de la un moment dat energia cinetica se retransforma in energie potentiala (practic condensatorul franeaza particula).


De aceea, in acceleratoarele simple se utilizeaza configuratia pe care am prezentat-o intr-un mesaj anterior. Urmarind discutia de pe forum tot nu-mi dau seama daca intrebarea ta este de natura teoretica sau practica ...

Electron

Citat din: HarapAlb din Aprilie 17, 2008, 12:00:17 PM
Formula exprima puterea (sau variatia energiei) cand se schimba polaritatea placilor unui condensator, adica in loc de + si -, sa ajungi la - si + (extragi sarcinile din condensator, si apoi introduci altele insa cu semnul schimbat). Formula asta nu are de-a face, judecand dupa mesajele si intrebarile tale, cu intrebarea ta.
Ok, deci e o putere corespunzatoare unei perioade intregi de oscilatie?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Electron din Aprilie 17, 2008, 12:04:19 PM
Ok, deci e o putere corespunzatoare unei perioade intregi de oscilatie?


cred ca un fel de "putere instantanee" pentru ca apare termenul omega*t. Puterea pe o perioada se obtine integrand formula respectiva pe intervalul omega*t=0...2*pi

Electron

Aha, mi-era teama ca nu am vazut bine. Sper sa explice RaduH care e utilitatea ei pentru intrebarea sa. :)

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

deci u=Ucos (omega*t) ; i=omegaCUcos(omega*t+90grade) ; p=u*i ; e putere instantanee si ne intereseaza p maxim
-intre electrozii LINAC-ului nu se formeaza capacitoare ?
-nu ar avea LINAC-ul o capacitate echivalenta ?
-din cate am inteles eu cand polaritatea nu e cea corecta particulele se afla in interiorul electrozilor nu intre electrozi ,  unde nu este camp si este o formula cu frcventa si viteza particulei care calculeaza lungimea necesara .

HarapAlb

Citat din: RaduH din Aprilie 17, 2008, 02:43:08 PM
deci u=Ucos (omega*t) ; i=omegaCUcos(omega*t+90grade) ; p=u*i ; e putere instantanee si ne intereseaza p maxim
-intre electrozii LINAC-ului nu se formeaza capacitoare ?
-nu ar avea LINAC-ul o capacitate echivalenta ?
-din cate am inteles eu cand polaritatea nu e cea corecta particulele se afla in interiorul electrozilor nu intre electrozi ,  unde nu este camp si este o formula cu frcventa si viteza particulei care calculeaza lungimea necesara .

Da, se formeaza niste capacitoare la LINAC.
Este corect ceea ce spui: particula, sa zicem electron (sarcina negativa) este accelerata pana cand ajunge in interiorul electrodului (incarcat pozitiv). Dupa aceea, daca nu se inverseaza sarcinile electrozilor, particula va fi franata.

Redau un link catre o carte despre acceleratoarele de particule: http://www.fieldp.com/cpa.html (se descarca cam greu pdf-ul, daca nu reusiti vi-l trimit eu). Acolo vei gasi multe detalii despre constructia lor.

RaduH

Multumesc in primul rand pentru link
Da in fine cam asa ceva si era o formula cu frecventa si cu viteza particulei care dadea lungimea
Intrebarea era daca se consuma putere in plus functie de numarul de particule accelerate , sau trebuie doar sa se realizeze alternanta .

HarapAlb

Citat din: RaduH din Aprilie 17, 2008, 07:26:54 PM
Da in fine cam asa ceva si era o formula cu frecventa si cu viteza particulei care dadea lungimea
au calculat-o cei care se ocupa cu chestii din-astea  :)  insa eu nu o stiu.

Citat
Intrebarea era daca se consuma putere in plus functie de numarul de particule accelerate , sau trebuie doar sa se realizeze alternanta .

In principiu nu se consuma energie, insa ca sa scoti particula dintre placile condensatorului trebuie sa consumi energie (chiar daca vine din alta parte).
Eu m-am gandit la rationamentul urmator: privesti particula (sau particulele) ca pe un dielectric. Cand intra intre placile condensatorului, scade energia de pe condensator (trecem de la vid la un mediu "dielectric"), de la E=Q^2*l/(epsilon0*S) devine E'=Q^2*l/(epsilon0*epsilonR*S), unde epsilonR>1. Diferenta de energie o preia "dielectricul", in cazul nostru particula. Acum energia nu mai trece de la sine de la dielectric la condensator si de aceea trebuie sa venim cu energie suplimentara ca sa scoatem "dielectricul" dintre placile condensatorului.

Practic nu poti folosi eficient particula in exteriorul condenatorului. De aceea trebuie sa inversezi polarizarea condensatorului, sau sa pui tinta intre placile condensatorului, asa cum era in schema pe care am prezentat-o la inceput.

RaduH

Deci Adi si Electron au spus ca nu scade energia de pe condensator .
Nu stiu daca particula ar fi dielectric.
De la un etaj la altul de accelerare se tot castiga energie . O fi adevarat pentru ultimul etaj .