Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un truc cu carti de joc

Creat de night!, Decembrie 10, 2008, 09:04:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

night!

Sa presupunem ca avem 21 de carti, se impart in 3, ca si cum am avea 3 jucatori, Rugam o persoana sa`si aleaga o carte si sa ne spuna in care din cele 3 pachete se afla cartea si punem acel pachet la mijloc. Toata operatiunea asta se face de 3 ori, apoi se numara 11 carti...si done, ati gasit cartea pe care respectiva persoana si`a ales`o.

Am studiat destul de mult chestia asta si merge indiferent de numarul de carti folosit, doar ca si nr de carti numarate creste.
In schimb dupa ce am umplut vreo 20 de foi observand cum se misca cartea de fiecare data, tot n`am inteles cum indiferent de pozitia de unde pleaca cartea, chiar si daca e a 11 a la inceput...tot a 11 a e si la sfarsit

http://www.youtube.com/watch?v=QLvuDXgvgec&feature=rec-HM-r2

p.s. Inca ceva...am zis sa caut un filmulet cu ceva de genul sa ma intelegeti mai bine, am intrat pe youtube, n`am dat search, doar am deschis pagina si mi`a aparut 3 recommanded videos.....printre care exact filmul de mai sus :O...Cum e posibil asa ceva

Electron

Citat din: night! din Decembrie 10, 2008, 09:04:52 PM
In schimb dupa ce am umplut vreo 20 de foi observand cum se misca cartea de fiecare data, tot n`am inteles cum indiferent de pozitia de unde pleaca cartea, chiar si daca e a 11 a la inceput...tot a 11 a e si la sfarsit
E o problema de convergenta de siruri. Punand de fiecare data gramada cu cartea aleasa la mijloc intre celelalte doua, vei obliga cartea aleasa sa se apropie tot mai mult de "centru" (care pentru 21 e 11).

e-
Don't believe everything you think.

night!


adriand

E un truc destul de complicat, trebuie sa analizezi destul de mult miscarile la acest joc