Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Concursul "Energia orasului tau!"

Creat de Adi, Decembrie 05, 2008, 12:57:50 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Diana Basaca

E o idee foarte buna si, desi mi se pare logic, chestia cu limba engleza ma cam descurajeaza. O sa vorbesc si cu profa mea, poate participam si noi. Daca pot sa ajut cu ceva, va rog sa-mi spuneti!

Coesite

De cool nu stiu ce sa zic si de bani, dar ceva sexy chiar are :P

SD

Citat din: Diana Basaca din Decembrie 06, 2008, 12:28:20 AM
E o idee foarte buna si, desi mi se pare logic, chestia cu limba engleza ma cam descurajeaza. O sa vorbesc si cu profa mea, poate participam si noi. Daca pot sa ajut cu ceva, va rog sa-mi spuneti!

Imi pare rau pentru formatul in limba engleza, dar va fi corectat de persoane din UK care nu stiu decat engleza... Si oricum, nu va speriati prea tare, engleza pentru ingineri nu trebuie sa fie 100% corect gramaticala. trebuie doar sa fiti capabili sa explicati ceea ce vreti pe intelesul tuturor...(calculele conteaza)

Nu mai fiti descurajati de chestia cu lb engleza...NU trebuie sa vb limba engleza la nivel academic...


Adi

Diana, cum zicea si SD, trebuie sa exprimi cateva cuvinte in engleza, calculele conteaza. Concursul va fi pe echipe si cu un profesor coordonator. Si puteti cere ajuturul unui coleg mai mare, al unui profesor ce stie engleza pentru a verifica textul.

SD, ce zici daca oferim si noi ajutor cu engleza? La urma urmei, nu vrem sa fie un concurs pur de stiinta. Ci noi am putea sa ne uitam pe textele finale in engleza si sa corectam eventualele greseli flagrante de engleza. Ce zici?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

SD

Da... Cum am mai spus, nu limba este o problema, pentru ca eu sunt unul din corectori( prima mana cel mai probabil) asa ca o sa pot verifica si corecta eventualele greseli lexico-gramaticale...

Pe voi trebuie sa va intereseze sa dati o solutie cat mai originala si detaliat redactata din pct de vedere stiintific.

NU VA VOM DEPUNCTA PENTRU GRESELI LEXICO-GRAMATICALE DACA VA FACETI INTELESI.


Adi

E minunat asa, SD. Atunci putem spune ca tu vei corecta engleza lor daca sunt greseli si profesorii britanici vor citi direct engleza corecta. Tinerii trebuie sa se concentreze nu pe engleza, ci pe solutia fizica si inginereasca si sa scrie in engleza pe care o stiu, care pentru stiinta nu e grea oricum.

Daca sunt elevi care nu studiaza engleza inca, sau care studiaza ca a doua limba, ii putem ajuta si mai mult cu engleza, numai sa precizeze aceasta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

SD

Da...am specificat in regulile concursului pentru cei care nu studiaza engleza pot trimite eseul in limba romana...sigura conditie ramanand sa fie dactilografiat si de preferat format .doc .


Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

SD

Am primit astazi raspuns de la IET London. Au spus ca nu ne pot ajuta cu sponsorizari materiale, dar ne-au oferit suport tehnic. Asa ca, cei care doresc sa participe pot gasi mai multe informatii despre energie si mediul inconjurator de la adresa urmatoare:

http://www.theiet.org/factfiles/energy/index.cfm

Asta doar ca sa va faceti o mica idee despre ce inseamna surse de energie alternativa si cum se pot combina eficient.

Sper sa va fie de ajutor!

Mai multe detalii in curand! Stay tuned!!

Adi

Excelente progrese, SD. Multumim ca ne tii la curent aici cu ele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

SD

V-am promis un model pentru solutia tehnica pe care o adoptati. Mai jos gasiti un model simplificat in care sa vedeti cum ar trebui sa arate solutia oferita de voi.

Sa presupunem ca "orasul" nostrum este alcatuit din 2 locuinte, o strada principala si un mini-market.

Solutie: Vom incerca sa generam energia necesara folosind celure solare. Pentru aceasta am ales Celulele solare Sunshine Solar Polycrystalline Panels 170W 24V (Twin Pack), care au urmatoarele caracteristici:
Dimensiuni  : 1658mm x 834mm 46mm
Greutate: 19.5kg
Ideale pentru a incarca baterii de 24 V.
Pret: £1,399.00

OBS: Solutia trebuie descrisa putin mai amplu.

Primul pas este sa stabilim ce consum de energie avem:
   1 locuinta ( presupunem ca avem o casa cu 2 camere, o bucatarie si o baie):
o   Lumini – 5 becuri x 100W
o   Aparatura electronica :
   1 TV
   1 PC( + annexe)
   1 Cuptor cu microunde
   1 Frigider
   1 Masina de spalat
   Alti consumatori
   Consum mediu: aprox 200kWh/Luna  => aprox 2400-2500KWh/An

   Mini-market:
o   Lumini : 10 neoane x
o   Lada frigorifica
o   Alti consummator
   Consum mediu: aprox 100kWh/Luna => aprox 1200-1300 kWh/An

   Strada principala:
o   Semafor
o   Lumini
   Consum mediu: 150 kWh/Luna => aprox 1800-1900 kWh/an

Total Consum: 450kWh/Luna ; 5400-5700 kWh/an
Obs: Detaliati consumul individual pentru fiecare consumator si poate modalitati de optimizare.

Acum trebuie sa stabilim ce baterii vom folosi sa stocam aceasta energie. Un exemplu detaliat despre cum trebuie procedat in a afla ce baterii ne sunt necesare si cate celule solare este oferit la adresa de mai jos:

http://www.lpelectric.ro/ro/support/my_panel_ro.html

Obs: In cazul vostru trebuie sa efectuati o analiza care sa cuprinda toti consumatorii, nu neaparat toti pentru acelasi generator. Acestia pot fi impartiti pe diverse categorii. (ex. "Centrala Energie Locuinte", "Centrala Oras")

Acum trebuie sa stabilim unde vom aplasa celulele si cum vom trasporta si distribui energia catre consumatori.
Ex. Pt locuinte vom instala panourile solare pe acoperisuri.
Pt ceilalti consumatori vom construi o "centrala" care va genera energia necesara si o va distribui catre consumatori.
Obs: Trebuie sa oferiti detalii despre cum veti organiza acest lucru.

Ultimul pas al solutie tehnice: costurile. Estimati consturile necesare pentru a implementa aceasta solutie.

Tot ce mai avem de facut este sa vedem ce impact va avea aceasta solutie. Pentru aceasta puteti organiza un sondaj prin care "intervievati" cateva personae din diverse categorii socio-culturale. Veti nota parerilor lor pro si contra si ce imbunatatiri cred ca s-ar putea aduce solutiei voastre.

Ultima parte: CONCLUZII SI ANALIZA REZULTATELOR. Propriile voastre concluzii asupra solutiei oferite si o scurta analiza a optimizarilor care s-ar putea efectua, etc.

NU UITATI!!!!
REFERINTE ( carti, site-uri etc.)



Adi

Excelenta initiativa, SD. Este foarte important ca tinerii sa aiba un model, un exemplu. Noi intre timp facem progrese cu siteul si cu sponsorii, pentru ca din ianuarie sa promovam eficient concursul. Vom anunta aici tot ce e relevant.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

SD

Zilele trecute in timp ce ma intorceam de la universitate m-am apucat sa rasfoiesc London Paper...Sperand sa gasesc ceva interesant in afara de modenitati si gossips... si spre surprinderea mea chiar asa a si fost... Intr-o jumatate de pagina, era un articol despre un nou sistem de a genera energia necesara functionarii semafoarelor si luminilor stradale... Pe scurt, inginerii de la Transport of London au descoperit o metoda prin care vor folosi celebrele "bump-uri", care fac viata un calvar oricarui sofer ( cel putin pe mine ma exaspereaza) pentru a crea energie electrica.

Cum? Simplu...acestea vor fi conectate la un resort care va genera energie mecanica de fiecare data cand o masina trece peste el si o va transmite la un generator pentru a o transforma in energie electrica. Si toate acestea faca ca soferul sa simta vreo diferenta. Mai mult chiar, sistemul poate fi folosit pe un teren plat, fara a fi nevoie de nedoritii "crocodili"...

Acesta poate fi un exemplu pentru solutia voastra...puteti folosi diferite sisteme pe care le combinati sa obtineti energia necesara...


Adi

Excelent post SD. Si daca este sa le oferim sugestii de informatii despre energii alternative, le sugeram si lungile posturi ce le avem si noi despre criza energetica si energii alternative (link la noi pe forum aici).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Asta trebuie sa fie un concurs tare pentru cei tari de inimia. Astept aparitia lui oficiala. Daca cumva a aparut deja , as vrea sa stiu care e forma lui exacta , intre timp mai citesc pe aici si bag la cap  :) .
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.