Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un concurs de stiinta propus de Cecilia Saviuc

Creat de Adi, Decembrie 05, 2009, 09:48:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Persoana care a propus, o fosta voluntara Stiinta Azi: Cecilia Saviuc, cecilisko@yahoo.com

Citat din: Email primit acum de la Cecilia
Hei!

De ceva vreme nu am mai dat niciun semn de viata pe site- adica din pacate n-am mai scris niciun articol, desi am zis ca voi scrie. Asta pentru ca, desi am inceput sa scriu mai multe, nu le-am terminat pentru ca fie nu am avut timp, fie nu erau relevante, fie nereusite- de obicei nu explic lucrurile foarte bine.(Totusi, am urmarit site-ul cam zilnic )
Am vazut printre altele si acea promotie/oferta/ nu stiu cum sa-i spun, prin care stiintaazi ofera licente BitDefender. Eu n-am sa cer licenta pentru mine, eu am alta idee. Zilele astea am hotarat cu o prietena sa organizam un concurs de stiinta in scoala, ca sa-i stimulam pe oameni sa se mai uite si in aceasta directie, pentru ca in liceul nostru, trebuie sa recunosc, lenea si comoditatea sunt la mare moda, iar stiintele exacte nu sunt vazute asa cum trebuie.
Si bineinteles, ca sa iti participe cineva la concurs, trebuie sa-i stimulezi cumva (cu niste premii, bineinteles). Asa ca m-am gandit sa te intreb daca poate stiintaazi sa sprijine/sponsorizeze aceasta initiativa cu cateva licente de antivirus, iar daca mai poate oferi ceva- minunat ( Oricum, va trebui sa cautam sponsori pentru restul cheltuielilor).
Normal, daca primim ceva, oricat de mic, facem publicitate site-ului cum se poate mai bine:D.

Recitind mailul mi-am dat seama ca poate ai vrea sa stii mai multe detalii.
M-am gandit ca acest concurs sa fie adresat elevilor pana in clasa a 10-a inclusiv ( liceul are clase 5-12) si sa aiba loc in semestrul 2. In principiu, am sa lipesc timp de mai multe saptamani la rand afise peste tot in scoala unde pot sari in ochi elevilor, dar si profesorilor, pe care sa fie scrise lucruri noi, uimitoare, pe care nu toata lumea le stie, si care pot starni interesul. Ceva in genul  "Creierul uman este in stare sa produca neuroni ", iar dedesubt "De ce?", si jos, o explicatie. Bineinteles, trebuie gasite lucruri care nu necesita explicatii foarte complicate si lungi.
Apoi am sa invit elevii sa participe la acest concurs, unde vor fi pusi sa raspunda la "De ce?" la cateva afirmatii pe care eu le-am lipit prin scoala de-a lungul saptamanilor ( si pe care le-am schimbat mereu saptamanal), dar si la cateva intrebari " din partea casei". Apoi, castigatorii vor primi premii.

Astept raspunsul, dar si daca ai cateva comentarii sau sugestii,

multumesc anticipat,

Cecilia

Si iata raspunsul meu prompt pentru ea

Citat din: eu
Buna Cecilia, felicitari pentru initiativa. Putem oferi intr-adevar licente BitDefender, precum si reviste Symmetry care explica fizica particulelor pe intelesul tuturor si materiale educationale de la Fermilab (brosuri,  pliante de fizica particulelor). De asemenea, putem sa laudam liceul si castigatorii pe siteul Stiinta Azi, care are peste 30 de licee partenere (poate fi model pentru alte licee) si peste 2500 de cititori pe zi (si astfel castigatorii sa aiba o recunoastere).

Iar tu si colegii tai veti promova Stiinta Azi prin postere afisate in liceu (le gasesti la StiintaAzi.ro/poster) precum si prin logo pe afisele cu intrebari (StiintaAzi.ro/logo).

Inca o data, felicitari pentru initativa si speram sa colaboram frumos la acest proiect!


Voi ce parere aveti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Stiinta Azi = sponsor al concursului si va fi promovata o data cu concursul si bate bine la ochi :) . Eu zic ca o data cu succesul concursului vor trage cateva foloase si sponsorii...cu tot ce o putem ajuta pe Cecilia in organizarea concursului facem...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

bbb

Foarte faina ideea Ceciliei! In masura in care am timp si pot sa ajut, voi ajuta cu cea mai mare placere.

Adi

Ma bucur ca Cecilia primeste feedback. Mut discutia in sectiunea publica, ca sa poata citi si Cecilia si sa se poata implica intreaga comunitate Stiinta Azi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Concursul s-a derulat si aici iata feedbackul pe care Cecilia Saviuc, organizatoarea lui, mi l-a trimis. Mi-a cerut sa nu il pun pe site, dar aici pe forum cred ca se poate, ca sa il analizam noi si sa tragem concluzii. Astept cu drag parerile voastre.

****
Salut! :)

Îmi cer scuze că nu am mai dat nicun semn după concurs- chiar era cazul.:) După concurs însă m-am mobilizat cu învăţatul pentru olimpiada naţională de germană care a fost chiar săptămâna asta. ( am luat premiul 1:D:D)
Concursul bineînţelees că s-a ţinut! Am pus şi pe blog ceva scurt imdeiat după.

A fost foarte drăguţ, în sensul că mi s-a zis chiar că s-a văzut că totul a fost făcut de elevi şi că a fost ceva nou şi un imbold pentru cei mai mici - participanţii în special- să facă şi ei ceva similar la anul.
A fost şi o doamnă ziaristă de la săptămânalul local şi ne-a luat un interviu, a fost şi un domn care a filmat pentru una din televiziunile locale şi care ne-a luat şi el un interviu.
Participanţii chiar s-au străduit să dea ce e mai bun, au învăţat şi au făcut prezentări foarte atractive şi au respectat tot ce le-am cerut.

Ce nu mi-a plăcut, dar a fost de aşteptat, a fost atitudinea publicului. După vreo oră au plecat destul de mulţi şi sala s-a cam golit... Era de aşteptat, pentru că în tot timpul ăsta cât ne-am agitat am văzut şcoala în ansamblu cum reacţionează la chestii din astea, am văzut atitudinea elevilor şi a profesorilor, am văzut cum gândesc. Din păcate, trebuie să spun că nu mi-a plăcut nimic din ce-am văzut, sincer, chiar nu mă aşteptam la aşa ceva, şi cu o aşa o amploare (aversiune faţă de ştiinţă şi chestii noi, idei noi în general, mă refer).
Trebuie să recunosc că şi de participanţi am făcut rost cam greu, dar sunt mândră că am făcut-o fără profesori.
Câştigătorii sunt Mihăiţă Olar cu premiul I, Roberto Lungu cu premiul II şi Alexandru Sidorov cu premiul III. Restul au primit diplomă de participare. Diplomă a primit şi fiecare membru al juriului, elev de clasa a 12-a din liceu ( Mădălina Belibou, Cătălina Ursu şi Claudiu Antonovici).
Am dat fiecărui om din sală câte un pix şi un formular la intrare unde să ne lase un feedback şi am avut note şi păreri chiar încurajatoare.
În ceea ce priveşte urmările acestui concurs, am auzit că se vrea să se facă o revistă de ştiinţă, "că tot sunt copii entuziaşti cu idei în şcoală", dar nu cred că se va întîmpla ceva concret. Laude deosebite n-am primit din partea direcţiunii, ei sunt de modă veche. :))
În ceea ce priveşte continuitatea, pot să spun că cel puţin în momentul de faţă nu-mi doresc să mai am o astfel de experienţă. :D

Altceva... nu ştiu ce să mai spun...pot sa zic că satisfacţia mea cea mai mare e că cel putin câţiva din participanţi au învăţat lucruri noi, s-au implicat cu ajutorul nostru în activităţi extraşcolare şi au căpătat curaj şi pentru mai departe. Chiar a fost foarte plăcut când ni s-a spus mulţumesc. :)

Cam asta am avut de zis în mare de concurs, eu şi Roxana suntem mulţumite de ce a ieşit, chiar dacă se putea muuult mai bine, asta pentru că a fost o experienţă nouă, utilă şi interesantă pentru noi şi tot ce am făcut, am făcut conform sau peste aşteptările noastre, şi avem şi oameni care ne apreciază şi ne-au urmărit constant- din păcate nu de clasa a 9-a sau a 10-a. 
...Personal nu mi-ar plăcea să apară pe site aspectele astea negative, de aceea cred că.. nu ştiu... ar trebui lăsat baltă vorbitul despre concurs pe site. Nu văd în el o chestie care a avut succes sau un impact deosebit asupra cuiva. Cred că în final tot eu şi colega mea suntem cele mai câştigate pentru că am învăţat cel mai mult.

Şi apropo de câştigat, ai avut dreptate, nu impresionează pe nimeni nişte licenţe de antivirus. :))

Îmi pare bine că am colaborat şi mulţumesc pentru tot sprijinul şi pentru premii.. şi pentru tot. :)
Sper să mai scriu câte ceva şi eu la site, acum că tot o să mă pregătesc să dau Cambridge-ul şi îmi prind bine traducerile. :D

Numai bine,

Cecilia
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Îmi cer scuze că nu am mai dat nicun semn după concurs- chiar era cazul.:) După concurs însă m-am mobilizat cu învăţatul pentru olimpiada naţională de germană care a fost chiar săptămâna asta. ( am luat premiul 1:D:D)

Felicitari pentru premiul 1 la olimpiada nationala de germana! Inseamna ca ne poti ajuta cu traduceri nu doar din engleza, dar si din germana! E mare lucru asta ...

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Concursul bineînţelees că s-a ţinut! Am pus şi pe blog ceva scurt imdeiat după.

Poti sa reamintesti blogul concursului aici, sa ie si pe forum sa il vada comunitatea Stiinta Azi?

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
A fost foarte drăguţ, în sensul că mi s-a zis chiar că s-a văzut că totul a fost făcut de elevi şi că a fost ceva nou şi un imbold pentru cei mai mici - participanţii în special- să facă şi ei ceva similar la anul.

Da, e foarte bine. Doar facand veti invata voi si apoi oferiti imbold si pentru cei mai mici ca voi.

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
A fost şi o doamnă ziaristă de la săptămânalul local şi ne-a luat un interviu, a fost şi un domn care a filmat pentru una din televiziunile locale şi care ne-a luat şi el un interviu.

Excelent ca a venit si presa locala. Ne poti oferi linkurile la materialele aparute in presa locala despre concursul vostru? E bine ca v-au promovat, vor incuraja asa si pe altii.

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Participanţii chiar s-au străduit să dea ce e mai bun, au învăţat şi au făcut prezentări foarte atractive şi au respectat tot ce le-am cerut.

Foarte bine. Si ei au invatat ceva din asta.

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Ce nu mi-a plăcut, dar a fost de aşteptat, a fost atitudinea publicului. După vreo oră au plecat destul de mulţi şi sala s-a cam golit...

Cat timp a durat concursul? Ce apucase sa se intample in acea ora?

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Era de aşteptat, pentru că în tot timpul ăsta cât ne-am agitat am văzut şcoala în ansamblu cum reacţionează la chestii din astea, am văzut atitudinea elevilor şi a profesorilor, am văzut cum gândesc. Din păcate, trebuie să spun că nu mi-a plăcut nimic din ce-am văzut, sincer, chiar nu mă aşteptam la aşa ceva, şi cu o aşa o amploare (aversiune faţă de ştiinţă şi chestii noi, idei noi în general, mă refer).

Nu ti-a placut "asa ceva". Dar in ce a constat acel ceva? Care a fost efectiv atitudiinea lor?

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Trebuie să recunosc că şi de participanţi am făcut rost cam greu, dar sunt mândră că am făcut-o fără profesori.

Nimic nu e usor, dar ati reusit. Felicitari!

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Câştigătorii sunt Mihăiţă Olar cu premiul I, Roberto Lungu cu premiul II şi Alexandru Sidorov cu premiul III. Restul au primit diplomă de participare. Diplomă a primit şi fiecare membru al juriului, elev de clasa a 12-a din liceu ( Mădălina Belibou, Cătălina Ursu şi Claudiu Antonovici).

Excelent. Felicitari tuturor!

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Am dat fiecărui om din sală câte un pix şi un formular la intrare unde să ne lase un feedback şi am avut note şi păreri chiar încurajatoare.

Cine v-a oferit feedback? Acei spectatori care inca nu parasisera sala dupa o ora, nu?

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
În ceea ce priveşte urmările acestui concurs, am auzit că se vrea să se facă o revistă de ştiinţă, "că tot sunt copii entuziaşti cu idei în şcoală", dar nu cred că se va întîmpla ceva concret. Laude deosebite n-am primit din partea direcţiunii, ei sunt de modă veche. :))

"sa se faca". Nimic nu se face singur. Cine sa faca? Sugestia mea e ca voi sa faceti acum si o revista. Simplu, fara tiparit. Doar in format digital, adica macar un document word. Macar cateva articole. Cu un articol editorial, cu niste stiri de stiinta, cu niste curiozitati, cu niste bancuri de stiinta, cu niste interviuri si cu cativa elevi sa se implice. Si din asta ai invata foarte mult!

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
În ceea ce priveşte continuitatea, pot să spun că cel puţin în momentul de faţă nu-mi doresc să mai am o astfel de experienţă. :D

Sigur, ai invatat tot ce se poate din acest concurs. Un astfel de concurs poate la anul sa faca cei mici, stimulati-i sa faca. Intre timp tu treci la altceva, cum e revista.

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Altceva... nu ştiu ce să mai spun...pot sa zic că satisfacţia mea cea mai mare e că cel putin câţiva din participanţi au învăţat lucruri noi, s-au implicat cu ajutorul nostru în activităţi extraşcolare şi au căpătat curaj şi pentru mai departe. Chiar a fost foarte plăcut când ni s-a spus mulţumesc. :)

Pai asa inveti, facand. Voi doua organizatoare chiar ati invatat cel mai mult. Tocmai de aia sunteti in pozitie excelenta sa faceti si o revista de stiinta locala.

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Cam asta am avut de zis în mare de concurs, eu şi Roxana suntem mulţumite de ce a ieşit, chiar dacă se putea muuult mai bine, asta pentru că a fost o experienţă nouă, utilă şi interesantă pentru noi şi tot ce am făcut, am făcut conform sau peste aşteptările noastre, şi avem şi oameni care ne apreciază şi ne-au urmărit constant- din păcate nu de clasa a 9-a sau a 10-a.

Mai cautati oameni. Organizati de exemplu o seara de stiinta in care sa va intalniti si sa discutati cate un subiect.

 
Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
...Personal nu mi-ar plăcea să apară pe site aspectele astea negative, de aceea cred că.. nu ştiu... ar trebui lăsat baltă vorbitul despre concurs pe site.

Putem anunta pe site ca s-a desfasurat bine si cutare sunt castigatorii. Sper ca nu te superi sa discutam pe forum. Pe forum intra doar cei interesati si e bine sa ne oferim feedback ca sa invatam unii de la altii.

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Nu văd în el o chestie care a avut succes sau un impact deosebit asupra cuiva. Cred că în final tot eu şi colega mea suntem cele mai câştigate pentru că am învăţat cel mai mult.

Voi sigur ati invatat. Dar poate si pe altii i-a marcat si inca nu stii ...

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Şi apropo de câştigat, ai avut dreptate, nu impresionează pe nimeni nişte licenţe de antivirus. :))

Da, pentru un viitor concurs trebuie incercat cu premii mai consistente.

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Îmi pare bine că am colaborat şi mulţumesc pentru tot sprijinul şi pentru premii.. şi pentru tot. :)

Cu mare placere. Felicitari pentru initiativa si pentru ca ati dus-o pana la capat. Sunteti lideri in devenire!

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Sper să mai scriu câte ceva şi eu la site, acum că tot o să mă pregătesc să dau Cambridge-ul şi îmi prind bine traducerile. :D

Am fi incantati sa mai faci traduceri din engleza pentru noi, de la sisteui care ne dau voie sa facem traduceri ...

Citat din: Adi din Aprilie 11, 2010, 07:18:48 PM
Numai bine,
Cecilia

Pe curand si sper sa raspunzi la intrebarile mele de aici si la comentariile ce le vor arata si ceilalti de la Stiinta Azi. Felicitari inca o data pentru tot!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Cecilia, felicitări pentru inițiativa de a organiza concursul și pentru faptul că l-ați organizat foarte bine. Trebuie să știi că orice încerci să faci va avea parte și de opoziția unor oameni, iar unele lucruri nu vor ieși chiar așa cum îți dorești. Stai liniștită, prin astfel de concursuri și de inițiative va fi din ce în ce mai bine.
Felicitări și pentru premiul de la olimpiada de germană și multă baftă dacă vei da examenul Cambridge.

cecilisko

#7
Am sa raspund pe puncte...cat mai sistematizat:D :

1. Multumec Bianca si Adi pentru felicitari! :D
2. Blogul concursului este www.intreabadece.wordpress.com
3. Din pacate site-ul saptamanalului local nu e actualizat cred ca din vara, asa ca nu exista nimic, a aparut un articol cred ca doar in varianta de pe hartie. Asa si la televiziune: mi-au zis colegii ca ne-au dat de multe ori ( ca ruleaza reportajele cateva zile), dar nu am vazut nimic pe site.
4. Concursul a durat cam 1 ora si jumatate. Au plecat cam la a doua prezentare de proiect din cele 3. Pentru ca incepusera sa vorbeasca despre motoare Diesel si era deja... prea de tot :))) Ca sa nu mai zicem ca apoi a urmat levitatia magnetica :-j
5. Nu mi-a placut " asa ceva", adica pe scurt: Nu credeam ca pot fi atat de ignoranti toti.
6. Toata lumea ne-a lasat feedback-ul. Ne-am bucurat ca au fost si cativa profesori care ne-au apreciat.
7. Chestia cu revista e putin mai complicata. Vrea o doamna profesoara sa fie coordonator, iar cei care scriu sa fie doar dintr-o anumita clasa. Colegii mei de acolo ar putea sa ma primeasca in comitetul de redactie, dar prefer sa nu. Asta pentru ca nu prea am timp si de asta, nu vad cui i-ar folosi asa ceva- elevii si-asa nu sunt interesati de stiinta-  si am vazut stilul in care se abordeaza problema si personal nu-mi place.
8. Forum sau site, e cam tot acelasi lucru - lumea tot gaseste pe Google discutia.  ;D
9. Multumesc si eu inca o data pentru tot sprijinul, si imi cer scuze ca spun atat de hotarat "nu" pentru lucruri pe care le-as putea face, dar sincer nu vreau sa promit stiind ca n-am sa fac. 

Sper sa apuc cat de curand sa mai fac cate o traducere ( si sumar) pentru site, pentru ca asta chiar imi face placere- sa aflu chestii noi. :D

Numai bine,
Cecilia

bbb

Pentru punctul 7:
Cecilia, chiar dacă acum crezi că nu i-ar folosi nimănui o revistă de știință, te înșeli. Știi cine e principalul beneficiar? TU. Trebuie să te gândești că o faci pentru tine, iar dacă vei dori să aplici la facultate în străinătate astfel de activități (revista. concursul, voluntariatele) sunt demne de menționat în aplicație, pentru că în străinătate se pune mare accent pe ele. În fine, poate ai mai auzit asta de multe ori și nu voi insista. Tu știi cel mai bine ce vrei să faci și cum îți împarți timpul.
Pentru punctul 8:
Putem face un articol pentru site în care să spunem că acest concurs a decurs bine și să anunțăm câștigătorii. Iar în privința acestei discuții pe forum, stai liniștită. Puțini oameni citesc acestă secțiune a forumui, iar de căutat pe Google vor căuta (poate) doar cei implicați, care au dreptul și trebuie să știe care sunt nemulțumirile tale, iar cum exact a decurs concursul ei știu deja.

Adi

Citat din: Bianca Sala din Aprilie 11, 2010, 10:30:31 PM
Pentru punctul 7:
Cecilia, chiar dacă acum crezi că nu i-ar folosi nimănui o revistă de știință, te înșeli. Știi cine e principalul beneficiar? TU. Trebuie să te gândești că o faci pentru tine, iar dacă vei dori să aplici la facultate în străinătate astfel de activități (revista. concursul, voluntariatele) sunt demne de menționat în aplicație, pentru că în străinătate se pune mare accent pe ele. În fine, poate ai mai auzit asta de multe ori și nu voi insista. Tu știi cel mai bine ce vrei să faci și cum îți împarți timpul.

Bianca chiar a primit azi scrisoare de recomandare in engleza de la Stiinta Azi pentru cand aplica la universitate in straintate. Si cum implicarea ei la site a fost exemplara, si scrisoarea de recomandare a fost foarte buna. Si cum eu sunt doctorand in Canada la o universitate prestigioasa, da o greutate mai mare proiectului si implicit voluntariatului tau.

Nu e musai sa faci o revista pentru scoala. Poti face pentru tine, sau poti face pentru Stiinta Azi, asta sau altceva, precum traducerile. Daca vrei sa studiezi in strainatate, e important sa faci voluntariate.

Citat din: Bianca Sala din Aprilie 11, 2010, 10:30:31 PM
Pentru punctul 8:
Putem face un articol pentru site în care să spunem că acest concurs a decurs bine și să anunțăm câștigătorii. Iar în privința acestei discuții pe forum, stai liniștită. Puțini oameni citesc acestă secțiune a forumui, iar de căutat pe Google vor căuta (poate) doar cei implicați, care au dreptul și trebuie să știe care sunt nemulțumirile tale, iar cum exact a decurs concursul ei știu deja.

De acord cu Bianca. Bianca, poti scrie tu articolul, te rog?

Cecilia, ma bucur ca ai raspuns pe forum si ai facut-o asa de concis (vezi ca deja ai invatat ceva din acest concurs?). Te mai asteptam alaturi de noi!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb


bbb

Acesta este articolul.
Cecilia, dacă vrei să modific ceva sau să adaug ceva, te rog să îmi spui. Sper să fie bine.

Adi

E foarte bine. Doar zii in paranteza la BitDefender ca putem oferi cate o licenta pe un an de zile la Bit Defender 2010 pentru prietenii Stiinta Azi si ca in plus cititorii nostri isi pot verifica calculatorul de virusi din dreapta sus la noi pe site.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Am pus. Am vrut și eu să încerc "verificatorul de viruși", dar mie nu îmi apare nimic în dreapta sus pe site legat de BitDefender. Îmi apar doar cursa matematicii, bannerul cu referate, bannerul catre forum și cel către twitter.

Adi

Citat din: Bianca Sala din Aprilie 12, 2010, 12:53:50 AM
Am pus. Am vrut și eu să încerc "verificatorul de viruși", dar mie nu îmi apare nimic în dreapta sus pe site legat de BitDefender. Îmi apar doar cursa matematicii, bannerul cu referate, bannerul catre forum și cel către twitter.

Buna observatie! Eram convins ca e inca acolo. Nu stiu de ce a disparut. L-am pus iarasi acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro