Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Concursul de eseuri din Geostiinte

Creat de Coesite, Noiembrie 15, 2008, 03:05:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Coesite

Ok... Vreau sa le multumesc tuturor celor care au participat la acest concurs, nu am sa va spun ca ati fost toti la fel de buni pentru ca stiti si voi ca nu este adevarat. Daca imi permiteti as vrea sa va dau niste sfaturi care o sa va ajute si in alte situatii asemanatoare:

1.   Daca vi se impune un format, eset imperativ sa il respectati. Adica nu schimbati titlul, nu schimbati fontul si alte lucruri asemanatoare.
2.   Citi din diverse surse despre tematica respectiva si pe urma redati in cuvintele voastre ceea ce ati inteles. Nu trebuie sa cititi tratate de specialitate sau alte publicatii greoaie, dar daca citi doar o pagina web (de genul unei pagini din wikipedia) redati ceea ce ati citit cu cuvintele voastre. Este foarte important, invatati sa va exprimati, mai retineti ceva. Si in plus cel ce va corecteaza nu e prost sa nu vada linkurile din text ce se transfera in word, atunci cand dati copy/paste.
3.   In situatii de genul acesta parerea personala este una dintre cele mai importante lucruri. Este evident ca nu aveti cum sa aduceti o noua teorie stiintifica valida, si nimeni nu va cere asta, dar este foarte important sa spuneti ceea ce credeti voi despre subiectul de fata.
4.   Pentru cei ce au scris despre incalzirea globala: nu tot ceea ce se intampla pe planeta aceasta este rezultatul actiunii nefaste al omului. Acesta este motivul pentru care am dat tema aceasta, este foarte important ca omenirea sa realizeze ca existenta ei pe aceasta planeta este ca o jumatate de secunda dintr-o zi. Este adevarat omul face multe lucruri ne-ecologice, dar nu toate schimbarile au loc din cauza omului!

Cam atat cu sfaturile ...
Acum cateva detalii, ca sa le spun asa... Cei de la gimnaziu au avut parte de mai multa ingaduinta, si mi se pare normal pentru ca sunt mai mici.
Am primit vre-o doua eseuri nesemnate pe care nu le-am primit in concurs, imi pare rau regulile au fost destul de clare.

Inca o data, va felicit pentru initiativa si dorinta de a stii mai multe despre planeta pe care traim, pentru ca fie ca ne place fie ca nu, momentan nu avem altundeva unde sa ne ducem... Cineva dintre voi a zis ca peste 12 ani o a ajungem pe Marte, sper din tot sufletul! Ar fi o mare realizare pentru omenire!

Daca aveti intrebari, stiti mailul meu... scrieti oricand...

Si sper sa vedem castigatorii afisati pe site cat mai curand...

Adi

Foarte frumos feedback, Coesite. Noi am lucrat mul la noul layout si la formarea unor aliante intre siteuri de stiinta, insa o sa ne uitam pe eseuri cat de curand. Te tin la curent.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Merci mult Adi pentru ocazie! Multumesc Dianei pentru ajutor... si poate mai facem ceva de genul acesta si alta data, si sper sa pot ajuta mai mult.

Adi

#18
Astazi am anuntat oficial castigatorii concursului de geostiinte. Multumiri mari tuturor, in special lui Coesite si colegii ei.

Din pacate, vreo 40 au plagiat, dar Diana mi-a dat lista a doar vreo 5-6. Cand am vazut asta era prea taraziu, asa ca nu am mai trimis lista elevilor la profesori, ci am invitat sa participe la un nou concurs pe cei care stiu ei ca au copiat. Sper sa ne aduca noi eseuri saptamana asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro