Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Bancuri cu oameni de stiinta

Creat de Adi, Decembrie 04, 2008, 07:35:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

#15
Am pus un articol pe site cu bancuri si glume de oameni de stiinta, ca tot suntem in vacanta. Asa ne relaxam si noi mai bine si poate afla de site noi oameni.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Haha, chiar sunt tare simpatice :D.
Niște bancuri chiar drăguțe despre știință, oameni de știință sunt și aici.

Adi

Super linkul, Bianca. In alta zi o sa public bancuri de aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Cred ca pe multe pe care le voi enumera le stiti, dar mai exista si unii care nu le stiau:

Culmea aritmeticii: Sa te culci cu doua necunoscute si sa nu o rezolvi pe nici una.
Culmea geometriei: Sa te trezesti in coltul unui cerc.
Culmea atletismului si a statisticii: Sa alergi de unul singur si sa iesi pe locul 2.
Culmea fotbalului si a tehnologiei imaginii: Sa dai gol si sa ratezi in reluare.

Nu e el cu stiinta, dar e cu elevi/studenti:

Examen la fizica. Studentul iese la raspuns tinand in mana o fituica, pe care sunt scrise cateva propozitii.
Profesorul:
- Dar unde va este raspunsul?
- In cap.
- Dar aceasta ce e? – indicand spre fituica.
- Aceasta n-a incaput.

Asta e un banc care ilustreaza conditiile in care stau studentii prin Romania:

Camera de camin e la fel ca o camera foto:
-e mica
-are cel putin 2 MP... daca esti supracazat ajungi si pe la 5
-o cumperi de multe ori de la afeceristi ca nu prinzi loc la "magazin"

dezavantajul e ca la camera de camin daca iti cumperi card nu are mai mult spatiu.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

#19
Fain. Mai primim bancuri si la comentarii pe site si usor usor le punem pe site. Acum ca tot e vacanta, se mai distreaza lumea si poate ne indexeaza google si la aceste cuvinte cheie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Un banc pentru speriatii care zic ca murim in 2012 :

O cometa trecea pe langa Terra si o intreaba:

- Ce mai faci, soro? Nu te-am mai vazut de milioane de ani!

- Nu prea bine! Stii, mi-au iesit...Homo Sapiens...

- Eiii... Nu te ingrijora, o sa treaca....

:D :D :D :D
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Banc cu fizicieni sau fizica distractiva despre cum se masoara inaltimea unei cladiri cu barometrul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mishulanu

Subiect de examen
"Cum este iadul: exoterm sau endoterm? Motivati si argumentati".

Cu cativa ani in urma, la facultatea de Inginerie Chimica a Universitatii din Oklahoma la examenul de "Termodinamica, Caldura si Transfer de Masa", dr. Schlambaug profesor de termodinamica a dat urmatorul subiect de examen: "Cum este iadul: exoterm sau endoterm? Motivati si argumentati".

Simtind caracterul cu umor al temei, majoritatea studentilor au incercat sa demonstreze "ceva" folosind legea lui Boyle sau alte legi ale termodinamicii.

Studentul Michael Colb a dat insa urmatorul raspuns original:

In primul rand trebuie postulat ca "daca sufletul exista, el trebuie sa aiba in mod obligatoriu o masa proprie". Daca sufletul are o anumita masa atunci si un mol de suflete trebuie sa aiba o anumita masa molara. Pentru a stabili daca in iad avem sau nu de a face cu un transfer de masa de suflete, trebuie determinat in ce proportie ajung sufletele in iad si in ce masura mai pleaca ele de acolo. Este justificat sa acceptam ipoteza conform careia " toate sufletele ajung in iad si ele nu mai pleaca de acolo".

Justificare: In ceea ce priveste sufletele care ajung in iad, trebuie sa avem in vedere conceptele diferitelor religii din lume. Unele religii sustin ca daca nu esti membru al acelei religii vei ajunge in iad. Din moment ce exista mai multe asemenea religii, deducem ca toti oamenii si toate sufletele ajung in iad. Considerand rata de inalta crestere a populatiei Terrei si faptul ca pana la urma toti murim, deducem ca numarul de suflete din iad este in continua crestere.

Daca se analizeaza cu atentie rata de modificare a volumului iadului, se poate constata faptul ca potrivit legii lui Boyle, "pentru ca temperatura si presiunea sa fie constante, raportul dintre masa sufletelor si volumul iadului trebuie sa fie constant".

* Ipoteza 1: Daca iadul se dilata mai incet decat se umple cu suflete, sau nu se dilata deloc atunci temperatura si presiunea vor creste pana cand iadul va exploda in bucati;

* Ipoteza 2: Daca iadul se dilata mai repede decat se umple cu suflete atunci temperatura si presiunea vor scadea pana cand iadul va ingheta complet.

In aceste conditii se pune problema care poate fi raspunsul corect la intrebarea initiala.

Daca se accepta postulatul oferit de Teresa Banyai, studenta in anul I de la facultatea de litere, potrivit caruia "mai repede ingheata iadul decat sa ma culc cu tine", si avand in vedere faptul ca pana acum eu nu am reusit sa am o relatie sexuala cu ea, atunci ipoteza 2 nu poate fi corecta.

In concluzie: Iadul este exoterm.

Adi

Mersi mult, l-am promovat pe site! In fiecare zi cate un banc, pe langa stiri sau lectii online. Ar fi tare sa o tinem asa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dead_space

   Un taran creste gaini, insa avea o mare problema - toate gainile mureau la varsta de aproximativ 1 an.
Cheama el veterinarul, vine acesta, ia mostre de piele, sange si de excremente, studiaza, aduce niste pastile, le da gainilor - nici un rezultat.
Cheama un chimist care isi aduce eprubete, pleaca de la rezultatele veterinarului, le dezvolta, in cele din urma scoate un praf galben-verzui si foarte urat mirositor pe care il presara prin curte, fara rezultat.
Intr-un final, exasperat, taranul nostru apeleaza la un fizician. Fizicianul se incuie in laborator, si dupa 3 zile il anunta ca i-a gasit o solutie, insa este aplicabila doar pentru gaini sferice in vid.



   Intrebare: "De ce a trecut gaina strada?"
Zeno din Elea: "Pentru a demonstra ca nu se poate ajunge pe partea cealalta."
Aristotel: "Este in natura gainilor sa treaca strazi."
Newton: "Gainile in repaos tind sa ramana in repaos. Gainile in miscare tind sa treaca strazi.
Heisenberg: "Nu stim cu certitudine pe ce parte a strazii s-a aflat initial gaina, dar stim ca s-a miscat foarte repede."
Einstein: "Suntem siguri ca gaina a trecut strada? Nu cumva strada a trecut pe sub gaina?"



   Un fizician, un biolog si un chimist mergeau la ocean pentru prima data.
Fizicianul a vazut oceanul si a fost fascinat de valuri. A spus ca vrea sa faca niste cercetari cu privire la dinamica fluida a valurilor si a intrat in apa. In mod evident, s-a inecat si nu s-a mai intors.
Biologul a spus ca vrea sa cerceteze flora si fauna oceanului, astfel incat a intrat in apa. Nici el nu s-a mai intors.
Chimistul a asteptat vreme indelungata, dupa care a notat urmatoarea observatie: "Fizicianul si biologul sunt solubili in apa oceanului."

   

   Un ateu se plimba prin padure minunandu-se de frumusetile naturii:
- Ce copaci impresionanti! Ce rauri cristaline! Ce animale frumoase!
La un moment dat, in timp ce se relaxa, omul aude in spatele lui zgomote ciudate. Cand se intoarce vede un urs ca-n povesti: mare, frumos, sanatos si cu pofta de mancare. Ingrozit, ateul o ia la fuga, insa ursul avea conditie fizica asa ca il urmeaza constiincios... Tipul era atat de ingrozit incat la un moment dat se impiedica si cade. Ursul il apucase deja de un picior asa ca omul, paralizat de frica, racneste:
- Doamneeee!!!. In secunda urmatoare, timpul se opri, ursul ingheta in pozitia in care se afla, padurea ramase neclintita si o lumina se revarsa din cer. Tipul, socat, auzi o voce:
- Mi-ai negat existenta toata viata, le-ai explicat si altora ca sunt un mit, ai pus toata creatia Mea pe seama intamplarii cosmice... vrei acum sa te salvez? Pot eu sa te consider credincios cu adevarat?
Ateul se uita fix in lumina si raspunse:
- As fi ipocrit sa iti cer brusc sa ma consideri credincios, dar poate ai reusi intr-un fel sa devina ursul crestin?
- Foarte bine. raspunse vocea. Lumina disparu, zgomotul padurii reveni.
Ursul il elibera din ghearele sale, isi impreuna labele din fata si spuse:
- Doamne, binecuvanteaza aceste bucate. Amin. [acesta este cam offtopic, insa nu m-am putut abtine sa nu-l pun  ;D]

   Perle ;D:
   1. Doctorii scriu foarte incalcit retetele ca farmacistul sa fie sigur ca reteta a scris-o un doctor!
   2. Peisajul e un fenomen al naturii pe care-l gasim numai vara.
   3. Somnul vine cand observa ca noi stam degeaba.
   
   Citate amuzante:
   1. Intuitia este o calitate a femeii care o ajuta sa-si contrazica barbatul inainte ca acesta sa apuce sa deschida gura.
   2. Probabilitatea sa intalnesti pe cineva cunoscut creste atunci cand esti cu cineva cu care nu trebuie sa fii vazut.
   3. Intuitia este o stiinta exacta.
 
[ 4. Pustiule daca stii cate prajituri am la spate ti le dau pe amandoua.
    5.Fluierul piciorului este un dispozitiv de gasire a mobilei pe intuneric. ]

Adi

Amuzante, mersi mult. O sa le public si pe site in curand.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Am primit pe mail doua linkuri cu glume despre astronomi, inclusiv legile lui Murphy pentru astronomie.
link 1
link 2

b12mihai

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Poti sa faci un articol si sa pui pe site?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#29
Am pus articolul cu inginerii pe site. Am adaugat in el si un paragraf scurt in care am descris o emisiune deosebit de interesanta pe care o urmaresc in fiecare marti pe National Geographic. Ar merita scris despre fiecare chestiune pe care o prezinta Richard Hammond acolo.

Emisiunea despre care spuneam se numeste chiar "Ingineri": http://natgeotv.com/ro/ingineri si merita urmarita de oricine este pasionat de fizica.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.