Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inerţia la precesie

Creat de Abel Cavaşi, Noiembrie 28, 2008, 10:45:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Electron din Mai 16, 2009, 10:56:33 AM
Abel, iata ce ai declarat pe pagina anterioara a acestui topic:

Citat din: Abel Cavasi din Mai 04, 2009, 02:06:40 AM
Citat din: Electron din Mai 02, 2009, 05:38:18 PMExistenta inertiei la precesie nu a fost inca dovedita nici macar teoretic.
Am dovedit existenţa inerţiei la precesie, doar că n-ai înţeles tu aceasta.

Ori arati unde ai facut acea demonstratie*, ori iti retragi afirmatia, ori te faci de rusine pe acest forum iar eu voi vota pentru excluderea ta. E simplu.
Abel, mai ai timp din partea mea saptamana in curs sa raspunzi acestei invitatii.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Cu tot acest timp la dispozitie, userul Abel Cavasi a optat pentru a nu raspunde invitatiei. Cu asta se vede ca a mintit si ca nu are integritatea suficienta pentru a recunoaste.

Din punctul meu de vedere comportamentul sau este cu atat mai rusinos, cu cat se apropie de comportamentul reprobabil al nesimtutiului sandokhan, cu care se pare ca s-a imprietenit in ultimul timp. Dupa parerea mea e pacat ca s-a lasat influentat de asemenea persoane, si a ajuns sa fie de rusine pe acest forum.

In urma acestei "evolutii", eu, in calitate de Administrator, imi dau votul oficial, si public, de a-l exclude pe Abel Cavasi de pe acest forum. Rusine sa-i fie!

e-
Don't believe everything you think.

daniel sandu

Cred ca daca nivelul de warning ar fi redus la verde pentru dl. Abel, ar fi incantat sa-ti raspunda. Ca sa-i dai cod galben unui om, care de bine de rau, stie fizica, si stie sa se exprime, inseamna sa-l jignesti de fapt.

Daca ati observat Abel scrie cu diacritice; ultimul sau mesaj, postat sub cod galben, nu mai include diacriticile, nu se intelege nimic din ce a scris:

--Salut, Alex!

În?eleg ce-mi propui, dar a?a ceva nu se poate pretinde pe un forum, care este special destinat discu?iilor, taton?rilor, întreb?rilor ?i r?spunsurilor. N-am preten?ia s?-mi însu?esc în totalitate paternitatea ideilor expuse ?i tocmai de aceea sunt dispus s? colaborez cu oricine în dezvoltarea subiectului. Altfel spus, nu vreau s? m? retrag de unul singur în cochilia mea ca s? redactez o lucrare, ci vreau s? r?spund la întreb?ri bine puse ?i s? pun ?i eu la rându-mi alte întreb?ri la care s? mi se r?spund? civilizat.

C? doar de-aia e forum...--


Electron

Citat din: daniel sandu din Mai 30, 2009, 04:05:00 PM
Cred ca daca nivelul de warning ar fi redus la verde pentru dl. Abel, ar fi incantat sa-ti raspunda.
Putea sa raspunda si cu cod galben. Mai mult, codul galben il merita cu varf si indesat, acum ca mertia sa fie exclus de tot. Sa stea pe forumul sau cu prietenii de acelasi calibru, daca asta vrea. Participarea sa aici a ajuns sa fie la fel de rusionasa ca a lui sandokhan, ceea e e prea mult.

CitatCa sa-i dai cod galben unui om, care de bine de rau, stie fizica, si stie sa se exprime, inseamna sa-l jignesti de fapt.
De unde stii tu cata fizica stie el? Din cate a prezentat pe aici, are lacune grave de tot, incurca matematica sau ceea ce crede el ca e matematica, cu fizica, si face afirmatii fara acoperire. Nu stiu cat de jignit e de codul galben, dar comportamentul sau e reprobabil si merita sa fie exclus.

CitatDaca ati observat Abel scrie cu diacritice; ultimul sau mesaj, postat sub cod galben, nu mai include diacriticile, nu se intelege nimic din ce a scris:

--Salut, Alex!

În?eleg ce-mi propui, dar a?a ceva nu se poate pretinde pe un forum, care este special destinat discu?iilor, taton?rilor, întreb?rilor ?i r?spunsurilor. N-am preten?ia s?-mi însu?esc în totalitate paternitatea ideilor expuse ?i tocmai de aceea sunt dispus s? colaborez cu oricine în dezvoltarea subiectului. Altfel spus, nu vreau s? m? retrag de unul singur în cochilia mea ca s? redactez o lucrare, ci vreau s? r?spund la întreb?ri bine puse ?i s? pun ?i eu la rându-mi alte întreb?ri la care s? mi se r?spund? civilizat.

C? doar de-aia e forum...--
Asa, si?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Codul galben tine de modul de a scrie, nu de cata stiinta stie omul. Apoi, si eu admit ca Abel Cavasi a gresit cand si-a facut un forum unde da dreptul sa scrie tuturor pseudo-oamenilor de stiinta precum Sandokhan. Desigur, era nevoie democratica ca sa existe un loc unde sa isi refuleze acestia toata neputinta si incapacitatea de a intelege stiinta, dar e pacat ca Abel isi strica numele lui si al forumului lui alaturandu-se celor de teapa lui Sandokhan. Oricum, sa recunoastem ca si Abel e tot un pseudo-om de stiinta. Chiar el recunoaste ca face cercetare fara sa fie oficial cercetator si tot el recunoaste ca isi pune probleme pe care oamenii de stiinta nu si le pun. Cine se aseamana se aduna.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

#125
Adi, dincolo de "cercetarea autodidacta" pe care o face, Abel a ajuns in ultimul timp sa aplice tactici reprobabile, invatate direct de la sandokhan. Face afirmatii despre ce a demonstrat si ce nu, iar cand i se cere sa indice unde a facut-o, tace si nu raspunde. Pentru asta votez excluderea sa de pe acest forum.

Astept sa te pronunti si tu si HarapAlb. Eu consider ca trebuie sa luam atitudine, sa pastram un standard cat de cat pe acest forum.

Cine inca nu a inteles ca tacticile sandokhanice nu sunt acceptabile aici, sa afle si sa se comporte ca atare.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Adevarul este ca Sandokhan si clonele lui nu mai au nimic de adus forumului. La fel si Abel. Abel dorea sa gaseasca oameni cu care sa discute ideile lui, mai ales cand el nu avea forum, dorea un loc unde sa le publice. Acum ca are forumul lui, nu are nevoie sa vina aici. Totusi, momentan e mai bine sa nu il excludem pe Abel. Dar clonele lui Sandokhan pot fi excluse, dupa mine. S-a discutat destul pe tema Pamantului plat. Cine doreste sa isi faca o idee despre ce afirma ipoteza asta, au deja toate explicatiile la indemana, mai ales pe ale tale. Nu mai e nevoie sa afirme ei iar si iar ca Pamantul e plat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Mai 30, 2009, 07:38:50 PM
Adevarul este ca Sandokhan si clonele lui nu mai au nimic de adus forumului.
Cum sa nu? Pai cate materiale pentru descretit fruntea au publicat, si probabil mai au pitite pe undeva! Aceasta sectiune este cea in care se poate vedea ce inseamna lipsa de rigoare, de metoda stiintifica, de ratiune. Trebuie sa avem si exemple negative, altfel exemplele pozitive nu ar avea nici o relevanta. ;)

CitatDar clonele lui Sandokhan pot fi excluse, dupa mine. S-a discutat destul pe tema Pamantului plat. Cine doreste sa isi faca o idee despre ce afirma ipoteza asta, au deja toate explicatiile la indemana, mai ales pe ale tale. Nu mai e nevoie sa afirme ei iar si iar ca Pamantul e plat.
Clona lui sandokhan numita "zen" a participat pana acum la discutii, de aceea contul este inca activ. A si tradus fragmente pe care pana acum sandokhan nu le-a tradus. Desigur ca in momentul in care incepe sa se repete, sau sa repete verbatim ce a postat sandokhan aici deja, va fi exclus definitiv.

Inca sunt lucruri noi pe care le pot prezenta si intrebari la care nu au catadicsit sa raspunda. E ultima lor sansa, dupa asta ne vom lua ramas bun de tot de la nesimtirea lor colectiva.

e-
Don't believe everything you think.

zen

Adi, daca iti mai aduci aminte, exista mai multe mesaje pe care le-ai ocolit pana acum, postate de road warrior de exemplu (dau link intern si nu extern, pentru a gasi mai usor despre ce e vorba: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=128.msg11320#msg11320 ), sau site-ul care iti arata ca nu existau dinozauri acum 4500-5000 de ani, dar singura ta arma este negativismul, si ti-a mai spus asta si dl mm.

Eu fac parte din teapa celor care cred ca teoriile big bang si cea a corzilor sunt doar povesti, din teapa celor care au mers inapoi in timp si au descoperit ca Rutherford nu a descoperit nici un fel de model orbital al electronului, si multe altele, si mai ales din teapa celor care nu cred o iota din ceea ce propovaduieste Nasa.