Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Sa fim realisti ...

Creat de edistoav, Noiembrie 27, 2008, 07:21:16 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Coesite

Eu cred ca morala este prezenta oriunde unde exista o societate.
Si da sunt de acord cu Electron pentru ca eu cred ca binele si raul pot fi absolutizate si pot fi idependente unele de celelalte.

Adi

Au si gorilele societate? Au si gorilele morala? Sau doar omul este moral?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Coesite din Ianuarie 14, 2009, 04:18:30 PM
eu cred ca binele si raul pot fi absolutizate
Eu nu cred asa ceva. Poti sa ne propui o metoda pentru asta ?

e-
Don't believe everything you think.

Coesite

@Adi: eu cred ca gorilele au un fel de proto-societate.

@Electron: O metoda? Adica o metoda prin care sa absolutizezi binele si raul? Nu inteleg ce ai vrut sa spui.

Electron

Citat din: Coesite din Ianuarie 15, 2009, 10:06:53 PM
Adica o metoda prin care sa absolutizezi binele si raul?
Da, daca tot zici ca tu crezi ca se poate asa ceva.

e-
Don't believe everything you think.

Coesite

Nu. Eu nu cred ca binele si raul asa cum este cunoscut de societate poate fi absolutizat. Eu zic ca exista un suprem bine si un suprem rau.

Electron

Citat din: Coesite din Ianuarie 15, 2009, 10:49:07 PM
Nu. Eu nu cred ca binele si raul asa cum este cunoscut de societate poate fi absolutizat.
Te contrazici ... Sa inteleg ca pana la urma te decizi pentru imposibilitate?

CitatEu zic ca exista un suprem bine si un suprem rau.
Ce inseamna asta ?

e-
Don't believe everything you think.

Coesite

Ce faci imi zici ca ma contrazic fara sa intelegi ce am vrut sa zic?  ;D
Nu, nu ma contrazic.

Un suprem bine si un suprem rau, inseamna chiar asta, un suprem bine si un suprem rau.

Electron

Citat din: Coesite din Ianuarie 16, 2009, 12:16:37 PM
Ce faci imi zici ca ma contrazic fara sa intelegi ce am vrut sa zic?  ;D
Nu, nu ma contrazic.
Cand faci doua afirmatii, care se neaga reciproc, inseamna ca te contrazici:
Citat din: Coesite din Ianuarie 15, 2009, 10:49:07 PM
Nu. Eu nu cred ca binele si raul asa cum este cunoscut de societate poate fi absolutizat.
Citat din: Coesite din Ianuarie 14, 2009, 04:18:30 PM
eu cred ca binele si raul pot fi absolutizate

CitatUn suprem bine si un suprem rau, inseamna chiar asta, un suprem bine si un suprem rau.
Multumesc pentru ... "explicatie".  ::)

e-
Don't believe everything you think.

Coesite

Nu, nu era vorba despre acleasi lucru. Era vorba despre notiunea de bine si rau din societate ce nu poate fi absolutizata si despre binele si raul absolut care sunt cu totul alta chestie. Deci unde ma contrazic? Fi mai atent, sau iti place sa tragi concluzii repede si pripit?

Electron

Coesite, eu te-am intrebat cum se pot absolutiza binele si raul, exact pe baza a ce ai spus tu (vezi citatul folosit de mine cant ti-am pus intrebarea). Apoi ai intors-o cum ca nu se pot absolutiza. Deci te-ai contrazis. Eu te-am intrebat despre conceptele din citatul original, nu era nevoie si nici justificat sa introduci alte concepte in discutie. Acum ti-e mai clar?

e-

Don't believe everything you think.

Coesite

CitatCoesite, eu te-am intrebat cum se pot absolutiza binele si raul, exact pe baza a ce ai spus tu

Nu, m-ai intrebat pe baza a ceea ce ai crezut tu ca am spus eu. Si eu ti-am explicat de ce nu m-am contrazis. E simplu, nu stiu de ce iti place sa te complici.

CitatEu nu cred ca binele si raul asa cum este cunoscut de societate poate fi absolutizat.
Pentru ca ceea ce este denumit "bun" sau "rau" in societate este ceea ce este covenabil sau nu la un moment dat.

ps:Citeste tot! Nu imi place sa scriu cuvinte asa ca sa ma aflu in treaba.

Electron

Citat din: Coesite din Ianuarie 14, 2009, 04:18:30 PM
Eu cred ca morala este prezenta oriunde unde exista o societate.
Si da sunt de acord cu Electron pentru ca eu cred ca binele si raul pot fi absolutizate si pot fi idependente unele de celelalte.
Coesite, te ascunzi dupa deget. Uite ce ai scris tu si la ce bine si rau m-am referit cand te-am intrebat. Raspunde-mi despre conceptele de bine si rau pe care le-ai folosit tu in citatul de aici, nu ce crezi tu ca inteleg eu din ele. Poti?

e-

PS: a spune ca esti de acord cu mine, si apoi a vorbi de alte concepte de bine si rau decat crezi tu ca vorbesc eu, te face sa te contrazici, chiar si aici. Dar repet, raspunde-mi despre conceptele tale, nu altceva.
Don't believe everything you think.

Coesite

Electron m-am referit la conceptele de bine si de rau supreme ce pot fi absolutizate, cele despre care credeam ca ai vb si tu.
Nu cred ca aceste concepte cum sunt cunoscute de societate pot fi absolutizate, acum ai inteles sau scriu inca de o mie de ori acelasi lucru? Eu nu inteleg ce nu ai inteles, sau tii mortisi sa iti dau dreptate?

Electron

Citat din: Coesite din Ianuarie 17, 2009, 06:39:12 PM
Electron m-am referit la conceptele de bine si de rau supreme ce pot fi absolutizate
Ok, acum tin mortis sa-mi explici cum pot fi absolutizate conceptele de bine si rau supreme (despre care vorbesti tu).

e-
Don't believe everything you think.