Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebare

Creat de mihaineken, Noiembrie 22, 2008, 02:11:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mihaineken

De curand mi-a venit in minte o chestie.daca e o prostie ceea ce zic va rog sa stergeti cat mai curand posibil.
treaba sta in felul urmator: se stie ca mareele sunt provocate de catre atractia Lunii.Deci Luna tinde sa bombeze Pamantul din cauza fortei de atractie.
Intrebarea este daca Luna tot are asa o mare influenta de ce obiectele nu se ridica de la sol din moment ce are puterea de a misca mii de metri cubi de apa.
ori cel putin ar trebui sa se cunoasca o diferenta, obiectele nu ar trebui sa aiba aceeasi greutate.
ce-mi raspundeti?

Adi

Cred ca tine de faptul ca oceanul este lichid si deci poate sa isi modifice mai usor forma. Adica apa cand creste, se ia din partea cealalta a Pamantului. Ca sa ia din sol solid sa creasca, nu are de unde lua materia, materia solida e si mai strans legata cu materia de sub ea si nu isi poate schibma forma usor. Dar da, efectul se simte la invel de microni sau milimetri si la sol, dar nu de metri. Cam asa vad eu, e diferenta intre lichid si solid.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken

nu sunt convins.
tu imi spui ca apa resimte mai usor acest efect pentru ca nu se leaga cu solul.
dar un obiect care sta pur si simplu pe sol ... nu stiu... sa luam un bob de mazare care il aruncam pe pamant, trece Luna in dreptul lui... apa se misca dar bobul de mazare nu pateste nimic.nu stiu daca m-am facut perfect inteles...

Adi

#3
Confuzia pe care o faci este ca compari bobul de grau si picatura de apa. De fapt, trebuie comparat bobul de grau si oceanul intreg. Bobul e doar intr-un loc, deci forta cu care este atras spre Pamant bobul de la un capat este aceeasi cu care este atras de la capatul opus. Pentru ca bobul e foarte mic. In schimb forta cu care este atras oceanul pe partea cu luna este mai mica decat forta cu care este atras oceanul pe partea opusa lunii si atunci apa din intreagul ocean se misca crescand in partea cu luna si scazand in partea opusa lunii. Trebuie sa vezi lunea ca un intreg vas comunicat.

Sper ca e mai clar acum.

<Admin> "Trebuie sa vezi lunea ca un intreg vas comunicat". Trebuie citit "Trebuie vazut oceanul ca un imens vas comunicant" </Admin>
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mihaineken

Scuze dar tot nu sunt convins, poate sunt mai greu de cap si tre sa gandesc mai mult.Cand voi gasi o solutie o voi posta aici.
Vin cu alta intrebare: acelasi Pamant, aceeasi Luna, fiecare atrage pe celalalt.De ce Luna se indeparteaza de Pamant?

Electron

Citat din: mihaineken din Noiembrie 22, 2008, 11:34:05 PM
Vin cu alta intrebare: acelasi Pamant, aceeasi Luna, fiecare atrage pe celalalt.De ce Luna se indeparteaza de Pamant?
Pentru ca energia sistemului Pamant-Luna se consuma incet incet, prin miscarea in "sus si in jos" a unui mare volum de apa din oceane pe Pamant  (cf. mareele) ;)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Mihai, in ce clasa esti? La ce liceu? Cum ai aflat de noi? Vrei sa te alaturi echipei noastre? Nu doar ca vei invata mai multa fizica, dar vei contribui la acest roiect exclent de a promova si explica stiinta tinerilor din Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

laurentiu

Citat din: mihaineken din Noiembrie 22, 2008, 11:34:05 PM
Scuze dar tot nu sunt convins, poate sunt mai greu de cap si tre sa gandesc mai mult.Cand voi gasi o solutie o voi posta aici.
Vin cu alta intrebare: acelasi Pamant, aceeasi Luna, fiecare atrage pe celalalt.De ce Luna se indeparteaza de Pamant?
pentru ca pamantul fata de luna sa ramana fixe la aceeasi distanta ar trebui ca forta de atractie gravitationala sa fie egala cu forta centrifuga (m*v^2/R ,unde R reprez distanta Pamant-Luna) .Cum forta centrifuga este mai mare ,Luna se indeparteaza .Sper ca am explicat corect .In sensul acesta ,poti sa te informezi in legatura cu satelitii de televiziune ,pt care forta centrifuga este egala cu forta de atractie gravitatioanala iar perioada este de 24 de ore (ca si a Pamantului)

Electron

Citat din: laurentiu din Noiembrie 22, 2008, 11:44:35 PM
Citat din: mihaineken din Noiembrie 22, 2008, 11:34:05 PM
Scuze dar tot nu sunt convins, poate sunt mai greu de cap si tre sa gandesc mai mult.Cand voi gasi o solutie o voi posta aici.
Vin cu alta intrebare: acelasi Pamant, aceeasi Luna, fiecare atrage pe celalalt.De ce Luna se indeparteaza de Pamant?
pentru ca pamantul fata de luna sa ramana fixe la aceeasi distanta ar trebui ca forta de atractie gravitationala sa fie egala cu forta centrifuga (m*v^2/R ,unde R reprez distanta Pamant-Luna) .Cum forta centrifuga este mai mare ,Luna se indeparteaza .Sper ca am explicat corect .
Mi-e teama ca explicatia ta e gresita. Daca forta centrifuga ar fi mai mare decat cea gravitationala, atunci sistemul Pamant-Luna nu ar fi legat (stabil) si Luna ne-ar fi parasit de mult si n-ar mai fi satelit natural al Pamantului.


e-
Don't believe everything you think.

laurentiu

Citat din: Electron din Noiembrie 22, 2008, 11:54:36 PM
Citat din: laurentiu din Noiembrie 22, 2008, 11:44:35 PM
Citat din: mihaineken din Noiembrie 22, 2008, 11:34:05 PM
Scuze dar tot nu sunt convins, poate sunt mai greu de cap si tre sa gandesc mai mult.Cand voi gasi o solutie o voi posta aici.
Vin cu alta intrebare: acelasi Pamant, aceeasi Luna, fiecare atrage pe celalalt.De ce Luna se indeparteaza de Pamant?
pentru ca pamantul fata de luna sa ramana fixe la aceeasi distanta ar trebui ca forta de atractie gravitationala sa fie egala cu forta centrifuga (m*v^2/R ,unde R reprez distanta Pamant-Luna) .Cum forta centrifuga este mai mare ,Luna se indeparteaza .Sper ca am explicat corect .
Mi-e teama ca explicatia ta e gresita. Daca forta centrifuga ar fi mai mare decat cea gravitationala, atunci sistemul Pamant-Luna nu ar fi legat (stabil) si Luna ne-ar fi parasit de mult si n-ar mai fi satelit natural al Pamantului.


e-
dupa cate stiu eu ,Luna se indeparteaza de Pamant cu o distanta infima in fiecare an (nu stiu aceasta distanta ,dar e destul de mica ).Totusi exista un plus in cazul fortei centrifuge (foarte ,foarte mic),altfel sistemul ar ramane fix,parerea mea

mihaineken

Ca o concluzie, Pamantul si Luna formeaza un sistem in care intervin 2 forte: forta gravitationala care face ca cele doua corpuri sa se atraga si forta centrifuga, care face ca cele 2 corpuri sa se indeparteze unul fata de altul.Deci in trecut Pamantul si Luna aveau viteza de rotatie mult mai mare din moment ce erau mai apropiate iar cu timpul se va micsora pana va ajunge 0?

Electron

Citat din: laurentiu din Noiembrie 22, 2008, 11:57:10 PM
Totusi exista un plus in cazul fortei centrifuge (foarte ,foarte mic),altfel sistemul ar ramane fix,parerea mea
Ar ramane fix, daca nu ar fi pierderi de energie in sistem. Mareele datorate Lunii sunt cele care consuma energia potentiala a sistemului Pamant-Luna incet-incet, ceea ce duce la scaderea energiei potentiale a sistemului, ceea ce duce la indepartarea celor doua corpuri ceresti unul de altul. In orice moment de timp insa, forta centrifuga si cea gravitationala sunt egale si de sens opus, scazand amandoua pe masura ce distanta creste.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord cu Electron. Foarte usor, viteza de rotatie a Lunii in jurul Pamantului se miscoreaza si atunci pentru a putea in continuare ca forta centrifuga sa fie egala cu forta gravitationala trebuie ca Luna sa se indeparteze usor de Pamant. La zero nu va ajunge insa viteza. E o scadere foarte mica, practic neglijabila.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: mihaineken din Noiembrie 23, 2008, 12:14:39 AM
Deci in trecut Pamantul si Luna aveau viteza de rotatie mult mai mare din moment ce erau mai apropiate iar cu timpul se va micsora pana va ajunge 0?
Miscarea de rotatie a Pamantului va scadea (foarte foarte foarte) incet pana cand si Luna va vedea mereu aceeasi fata a Pamantului, asa cum deja Pamantul vede mereu aceeasi fata a Lunii. Totusi, vitezele de rotatie nu vor fi zero, ci vor fi egale cu viteza de revolutie a celor doua corpuri unul in jurul celuilalt.


e-
Don't believe everything you think.

mihaineken

Citat din: Adi din Noiembrie 22, 2008, 11:44:03 PM
Mihai, in ce clasa esti? La ce liceu? Cum ai aflat de noi? Vrei sa te alaturi echipei noastre? Nu doar ca vei invata mai multa fizica, dar vei contribui la acest roiect exclent de a promova si explica stiinta tinerilor din Romania. .

S-au scurs ceva ani de cand am terminat liceul.Am fost purtat pe alte carari departe de studii, care spre rusinea mea nu erau prea aprofundate in timpul scolarizarii, de aceea incerc sa imi mai reamintesc ceva ramasite de idei din fizica sau alte discipline.
Am aflat de voi recent dintr-un click facut pe un link dintr-un alt site.Nu gasesc un mod in care as putea sa ajut, in afara de faptul ca mai postez din cand in cand cateva dintre ideile mele, cu regrete dar mai mult nu va pot fi de folos.