Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Experimente ce se pot face acasa

Creat de night!, Noiembrie 21, 2008, 02:29:42 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

radhoo

Citat din: ChemicalBrother din Noiembrie 21, 2009, 03:58:06 PM
Experiment
ingrediente: piatra vanata - CuSO4
bicarbonat de amoniu: NH4HCO3
rugina :FeO(OH)+...important e sa contina ioni de Fe
eprubeta+sursa de foc (aragaz pentru cei de acasa)
Mod de lucru. Durata experiment: 5-10 min
se prepara o sulutie concetrata de CuSO4 se toarna in eprubeta si se incalzeste la flacara (faceti un manson de hartie!). In momentul in care fierbe se adauga NH4HCO3. In scurt timp se inchide culoarea solutiei, se mai tine pe flacara scurt timp. Adaugati rugina si observati colorarea in verzui la solutiei din eprubeta.

Explicatii: Incalzirea bicarbonatului de amoniu determina descompuneea lui in amoniac , dioxid e carbon si apa. Amoniacul reactioneaza cu solutia de sulfat de cupru formand o combinatie complexa [Cu(NH3)4]2+ de culoare mai inchisa decat simpla solutie de piatra vanata. Adaugarea ionului de Fe continut in rugina determina formarea altei combinatii complexe pe baza de Fe!
---------------------------------------------------------------------------------


va continua

acesta e un experiment frumos, care poate fi usor modificat.

dupa formarea complexului Cu(NH3)4 (de culoare albastru indigo), se barboteaza acetilena pana la formarea unui precipitat brun, care se separa prin filtrare si se usuca cu atentie.
precipitatul este acetilura de cupru Cu2C2.

1Q-D3XT3R

Cu(NH3)4 Asta e reactivul Schivtzer , dizolva celuloza ..... ,am incercat si eu chesti asta dar nu prea a functionat ....adica s-a format ceva precipitat brun dar nu prea a explodat:D ....Cu un alt complex al cuprului ar reactiona mai bine acetilena ... Acetilura de argint e mai k`lumea ... ;) scoate un sunet foarte tare cand este incalzita "Poook" :))

radhoo

da asa e, dar azotatul de argint e cam scump.

mie acetilura de cupru mi-a facut poc, desi nu la fel ca cea de argint.

cred ca ai gresit ceva la separarea precipitatului si ti s-a format si oxid de cupru (se poate vedea dupa culoare - daca merge inspre negru)

1Q-D3XT3R

Ai idee unde as putea gasit nitrat de argint ??? Mi s-a spus ca ar trebui sa gasesc prin farmaci , se folosea la negi dupa cate am inteles, dar nu se mai foloseste asa ceva da multi ani .... :(

radhoo