Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

o intrebare : Noi controlam creierul sau el pe noi ?

Creat de night!, Noiembrie 21, 2008, 02:11:21 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bymos

Am si eu o intrebare Night.

Cum poti controla tu creierul?
Te gandesti ca vrei sa scoti mana pe geam pentru a nu face nimic si ii trimiti creierului un semnal prin care sa faca ce vrei tu? Sau cum, ca nu inteleg. Ce aptitudine/organ/simt or whatevar te ajuta sa comunici cu creierul si sa ii comanzi? Pana acum ai infirmat toate ipotezele in schimb n-ai venit cu niciuna.

Adi

Organismele care nu au creier au sistem nervos. Desigur sunt unele unicelulare ce nu au sistem nervos, dar asta si pentru ca au functii mult mai simple (intre altele, nu au constiinta si liber arbitru, au doar instinct de supravietuire).

De ce eu si creierul sunt tot una am mai argumentat deja. Sau nu ai inteles ce am argumentat? Daca nu ai inteles, de ce nu ai comentat? Dar fie, treaca de la mine. Eu sunt mai mult decat creierul, creierul este o parte din mine. Insa creierul ia decizii, eu iau decizii e acelasi lucru.

Ai citit cartea ce prezinta evenimentele dinaintea celor din ciclul Dune de Frank Herbert? Erau acolo niste oameni care pentru a deveni nemuritori (sau in practica pentru a trai mii de ani) au acceptat (atentie!) sa li se taie capul, sa li se ia creierul si creierul sa fie pus intr-un trup de robot. Puteau simti orice. Atingere. Orgasm sexual. Orice. Asta pentru ca totul se joaca in creier. Intelegi? Daca ai creierul si ai sistem electronic sa ii duci impulsurile necesare (desigur, tehnologic e complex, dar in principiu e posibil) atunci creierul poate trai singur si e ca si cum ai trai tu in mod real.

Poate ai auzit de sintagma. Acum putem avea orgasm fara partener (prin masturbare). In viitor putem avea orgasm doar luand o pastila, activand direct zona corecta din creier.

Ah, si mai faci o confuzie. Tu zici ca creierul lucreaza determinist, ca o masina. Te intrebi de ce in situatii diferite nu actionam in acelasi fel. Pai tocmai pentru ca creierul lucreaza cu liber arbitru si creierul sunt eu si cand eu iau o decizie, decizia o ia creierul si invers. Creierul nu e sistem determinist, am liber arbitru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

night!

Citat din: Adi din Decembrie 10, 2008, 12:45:35 AM
Erau acolo niste oameni care pentru a deveni nemuritori (sau in practica pentru a trai mii de ani) au acceptat (atentie!) sa li se taie capul, sa li se ia creierul si creierul sa fie pus intr-un trup de robot.

Nu am citit inca cartea

R : O solutie ar fi si schimbarea inimii cu alta reala sau artificiala. Si e destul de apropiata de prezent, nu e ceva atat de SF.
In plus neuronii fiind niste celule ce nu se pot inmultii, numarul lor s`ar reduce foarte mult...deci nu cred ca ai putea fi nemuritor, in cel mai bun caz, nemuritor fizic, exact cum e nemuritoare o bucata de fier...rezistand peste ani, pentru ca neuronii mor si mai sunt anumite boli ce apar automat odata cu varsta, deci pana la urma acel creier va murii :).

Am priceput ce ai zis tu, exista subconstient, inconstient si constient.

Adi

Da, nemuritor nu poti fi. Dar sa traesti mii de ani, daca neuronii sunt hraniti cum trebuie, poate se poate.

Da, iar acel constient, subconstient si inconstient sunt date de creier, adica de mine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

night!

ms pentru raspunsuri, revin dupa ce ma documentez serios despre constient, subconstient si inconstient.


Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Night, iti propun un experiment. Stai in tocul usii, cu mainile si picioarele intinse pe lateral si impingand cu mainile de o parte si de alta, ca in urmatoarea imagine (facuta de mine in paint...sa nu prind pe unul ca rade :D - glumesc; puteti sa incercati si voi experimentul). Stai asa cam 60 de secunde, apoi faci un pas inainte si iti relaxezi bratele, adica nu mai incordezi muschii. Night, sa imi spui cum interpretezi rezultatul :) Te astept.

Adi

Interesant experiment, sunt curios ce raspunsuri vei primi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Da, il stiam si mai e si cel cu miscarea circulara a mainii si a piciorului in sensuri diferite. :D

Temari

Citat din: Coesite din Ianuarie 20, 2009, 05:52:01 PM
Da, il stiam si mai e si cel cu miscarea circulara a mainii si a piciorului in sensuri diferite. :D
Poti da cateva detalii referitoare la realizarea acestui experiment?  :D Chiar nu stiam de el...

Adi

Night, imi pare sa constat, dar noi tot explicam si tu tot nu pricepi. Ar trebui sa ne tot repetam si tu tot sa nu pricepi, asa ca nu vad rostul sa mai scriu aici. Totusi, evita prescurtarile precum "TC". Chiar sunt curios ce inseamna?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Citat din: Adi din Decembrie 10, 2008, 01:26:40 AM
Da, nemuritor nu poti fi. Dar sa traesti mii de ani, daca neuronii sunt hraniti cum trebuie, poate se poate.
Bine spus. Si daca am prelungi sectiunile repetate ale ADN-ului de la sfarsitul fiecarui cromozom, numite telomeri (secventa de 6 baze care se repeta de mii de ori), am putea trai mai mult, chiar pana la 500 de ani. Ce rol au telomerii? Cand o celula se divide, telomerul se subtiaza, e ca si cum s-ar uza. Astfel fiecare celula are un anumit numar de diviziuni.  :)

Temari

#28
Citat din: night! din Decembrie 10, 2008, 12:19:52 AM
Si nu in ultimul rand, adu`ti aminte ca exista organisme, ce nu au creier, capabile de a face actiuni si de a supravietuii.
p.s. actiuni precum respiratia, bataile inimii sunt reflexe involuntare si din cate stiu sunt realizate de TC
Faza cu organismele lipside de creier propriu-zis e alta poveste. Unele nu au creier sau alte sisteme de organe. Dar totusi, un sistem nervos au; si nu unul primitiv, unul chiar complex.
Da chiar, acum vad, ce inseamna TC? Sa stii ca pana si respiratia, bataile inimii, vasoconstrictia (reducerea diametrului vaselor de sange) si altele, tot de creier sunt controlate.

Iuly_Reloaded

Noi suntem creierul si creierul este noi!!!!ce este asa greu de inteles??uite de exemplu  cand stranuti nu inseamna ca,creierul a ordonat asta,inseamna ca sinusul tau este sensibil ;) sau hai sa zicem ca stranutul pleaca de la creier,daca ati observat cand ne vine sa stranutam avem doua variante stranutam sau ne tinem de nas si anulam posibila stranutare :'( pai daca creierul  ma controla atunci eu nu mai puteam sa ma tin de nas cu scopul sa nu mai stranut pentru ca,creierul avea control asupra mea si nu puteam sa ma opun ordinelor lui.