Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme de matematica

Creat de Decebal, Noiembrie 11, 2008, 10:47:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Abel Cavaşi

Vezi, poate te ajută şi ceea ce scrie pe Wikipedia despre constanta Euler-Mascheroni.

hellboy


HarapAlb

Citat din: hellboy din Aprilie 16, 2009, 12:09:53 AM
Nope, nu m-ajuta.
Relatia scrisa de tine contine o eroare, termenul [tex]\ln(k)[/tex] ar trebui inclus in suma dupa [tex]k[/tex]...

hellboy

In nici un caz, logaritmul e independent de suma, doar limita se aplica peste el.

Fantastickmath

este destul de interesanta problema, Pt ce nivel vrei rezolvarea???
Pt Adimn: putem posta aici caractere matematice???

Adi

Citat din: Fantastickmath din Aprilie 23, 2009, 12:26:23 AM
Pt Adimn: putem posta aici caractere matematice???

Da, poti posta cod Latex, trebuie pus intre tagul [ tex ] cod [ / tex ] (fara spatii). Poti vedea un exemplu dand reply la acest mesaj si vazand formula asta:

[tex]\frac{a}{b}=\sqrt{7}[/tex]

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Fantastickmath

#141
Citat din: hellboy din Aprilie 15, 2009, 01:01:04 PM
[tex] \lim_{n\rightarrow\infty} \left[\left(\sum_{k=1}^{n} \frac{1}{k}\right) - \ln k\right] < \infty[/tex]
Se rezolva:
notam:[tex]\begin{array}{l}
c_n  = \sum\limits_1^n {\frac{1}{k}}  + \ln n \\
\mathop {\lim }\limits_{n \to \infty } \sum\limits_1^n {\frac{1}{k}}  + \ln n = c \\
\end{array}
[/tex]
Din inegalitatea :[tex]\begin{array}{l}
\left( {1 + \frac{1}{n}} \right)^{n + \frac{1}{2}}  > e{\rm   }{\rm logaritm }si{\rm  }obtinem: \\
\frac{2}{{2n + 1}} < \ln \left( {n + 1} \right) - \ln n \\
\end{array}
[/tex]
pe de alta parte avem:[tex]
\begin{array}{l}
e - \left( {1 + \frac{1}{n}} \right)^n  > \frac{e}{{2n + 2}}{\rm   logaritmam si obtinem:} \\
\ln (n + 1) - \ln n < \frac{{2n + 1}}{{2n(n + 1)}} \\
deci{\rm  avem dubla inegalitate:} \\
\frac{2}{{2n + 1}} < \ln (n + 1) - \ln n < \frac{{2n + 1}}{{2n(n + 1)}} \\
\end{array}
[/tex]
Acuma luam 2 siruri (an)>=1 si (bn)>=1  (an)=cn-1/2n+1   iar (bn)=cn-1/n2
se arata usor ca (an) este descrescator iar (bn) este crscator si:
[tex]\[
\begin{array}{l}
\mathop {\lim }\limits_{n \to \infty } a_n  = \mathop {\lim }\limits_{n \to \infty } b_n  = c \Rightarrow  \\
\frac{1}{{2n}} < c_n  - c < \frac{1}{{2n + 1}} \\
\end{array}
\]
[/tex]
:)


Fantastickmath

#142
Corecteaza cum-i aici.
CitatSe rezolva:
notam:[tex]
c_n= \sum\limits_1^n{\frac{1}{k}}- \ln n
{lim}\limits_{n \to \infty }\sum\limits_1^n{\frac{1}{k}}-\ln n = c
[/tex]

Adi

Cine sa corecteze? Corecteaza tu si pune din nou postul corect si apoi il voi sterge eu pe cel vechi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Fantastickmath

Eu am copiat gresit enuntul problemei, deci in loc de 1+1/2+...-lnn eu am scris  1+1/2+...+lnn
rezolvarea este corecta in continuare doar a fost o gresala de tipar/
Ma adresasem lui Hellboy cred ca el a cerut problema.

Adi

Ah, pai exprima-te mai precis data viitoare. Credeam ca te adresezi mie sa corectez codul latex sa disparea alea [?] care apar la tine in formule ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Fantastickmath

Pai vroiam si eu sa le corectezi pe chestiile alea insa nu resusec sa editezi rezolvarea,sunt nou pe aici si probabil am sa comit in continuare niste erori pana cand ma obisnuiesc cu site-ul.  :) ;D

Stilicho

Tu probabil foloseşti ceva gen MathType pentru a edita ecuaţiile, din care le exporţi ca şi cod LaTex. Ai grija, după ce le dai Copy-Paste în forum. Sunt acolo nişte spatii ("blank"-uri) în plus. După ce o să le stergi o să se rezolve problema.

Fantastickmath

Da m-am prins eu editezi in latex asa-i zice programu'. Mai am o intrebare :deci imi apare ip ?nu ar trebui sa fie ceva privat?pot modifica cumva sa nu mai apare?

Electron

Citat din: Fantastickmath din Aprilie 23, 2009, 04:06:28 PM
Mai am o intrebare :deci imi apare ip ?nu ar trebui sa fie ceva privat?pot modifica cumva sa nu mai apare?
IP-ul tau il vezi numai tu si administratorii. Asa cum tu nu vezi IP-ul altora, asa nu-l vad nici altii pe al tau. Cu exceptia administratorilor, desigur.

e-
Don't believe everything you think.