Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Minicentrala nucleara

Creat de cris, Noiembrie 11, 2008, 09:53:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cris

A aparut in presa din Romania ca o firma americana  http://www.hyperionpowergeneration.com/   va produce o minicentrala nucleara de 25Mw si ca Romania va fi printre primele tari care o va folosi.
Stiu ca aveam si noi niste institute de cercetare nucleara.Noi nu putem produce asa ceva?

nano2k

Citat din: cris din Noiembrie 11, 2008, 09:53:37 AM
Stiu ca aveam si noi niste institute de cercetare nucleara.Noi nu putem produce asa ceva?

Am putea, daca nu ar mai pleca toti oamenii valorosi din tara.
Dar asta tine de politica, si politica nu vrea, se pare.
Cu cat mai putine valori, cu atat mai dependenti de exterior, deci o piata de consum numai buna pentru Occident.
Cam asta a fost si este politica de 20 de ani, azi-maine.

"Speram intr-o lume mai buna".

admin

Nu putem produce asa ceva peste noapte. In lume e doar firma asta si una de masini, Mithubishi parca. Dar in principiu se poate construi, nu e asa de greu. Trebuie doar investit in cercetare. Ceea ce nu se prea face la noi. Autoritatile au negat ca ar fi puse in Romania, dar intr-un final cred ca e foarte realist, costul este foarte mic si pot produce foarte mult. Romania voia oricum sa construiasca o mare centrala nucleara in Transilvania si sa contruiasca un parc eolian in Dobrogea si noi hidrocentrale ...

nano2k

Citat din: admin din Noiembrie 11, 2008, 03:44:44 PM
Nu putem produce asa ceva peste noapte. In lume e doar firma asta si una de masini, Mithubishi parca. Dar in principiu se poate construi, nu e asa de greu. Trebuie doar investit in cercetare. Ceea ce nu se prea face la noi. Autoritatile au negat ca ar fi puse in Romania, dar intr-un final cred ca e foarte realist, costul este foarte mic si pot produce foarte mult. Romania voia oricum sa construiasca o mare centrala nucleara in Transilvania si sa contruiasca un parc eolian in Dobrogea si noi hidrocentrale ...

Nimeni nu isi inchipuie ca faci asa ceva peste noapte...
Dar un lucru e cert: niciodata nu vom putea face cercetare fara oameni de valoare pentru ca nu poti face cercetare fara creiere. Cel putin nu inca...

Adi

Si uite asa un cerc vicios. Oamenii de valoare nu vin fara salarii si investitii in infrastructura necesara cercetarii, iar astea nu sunt dezvoltate fara oameni ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: nano2k din Noiembrie 11, 2008, 12:46:05 PM
Citat din: cris din Noiembrie 11, 2008, 09:53:37 AM
Stiu ca aveam si noi niste institute de cercetare nucleara.Noi nu putem produce asa ceva?
Am putea, daca nu ar mai pleca toti oamenii valorosi din tara.
Dar asta tine de politica, si politica nu vrea, se pare.
Cu cat mai putine valori, cu atat mai dependenti de exterior, deci o piata de consum numai buna pentru Occident.
Cam asta a fost si este politica de 20 de ani, azi-maine.

Teoretic s-ar putea, insa practic nu. Pe langa oameni bine pregatiti avem nevoie de o intreaga infrastructura (laboratoare, ateliere) plus tehnologia necesara manipulari materialelor cu "probleme". Tehnologia s-ar putea cumpara, sa zicem, dar nu stiu cine e dispus s-o vanda... Asta inseamna ca va trebui s-o dezvoltam noi singuri...

nano2k

In Romania, din cauza politicilor "postdecembriste" am ajuns sa ne inchidem in sute sau mii de cercuri vicioase.

ionut

  Este adevarat ca avem probleme cu scurgerea de resurse umane in exteriorul tarii dar cred ca HarapAlb are dreptate cand spune ca dezvoltarea de proiecte pentru centrale nucleare este prohibitiva si din motive pur materiale. O tara precum Romania nu prea isi poate permite un asemenea proiect si dupa cum vedeti doar tari precum S.U.A., Canada, Rusia, Franta, Japonia etc. au reusit alocarea de resurse pentru dezvoltarea acestor tehnologii. Restul tarilor se limiteaza doar la cumpararea tehnologiei sau nu o folosesc deloc.

valangjed

cred ca nano2k are dreptate.Cand "vreodata" o sa fie recunoscut in ROMANIA un"om"?Niciodata.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

valangjed

pana la urma este un joc .Noi ne ascundem de voi ,si voi va  ascundeti de noi.Acest joc e placut in copilarie, dar mai tarziu,devine penibil,nu credeti?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

Sigur v-a scapat asta .
Ca sa vedeti ce s-ar putea face teoretic si totusi nici ei inca nu pot face .
http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_amplifier