Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiri si discutii despre LHC

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 20, 2008, 07:21:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Thracian


Adi

Citat din: Nica_Cristian din Septembrie 09, 2008, 04:08:35 PM
mai am si eu o nelamurire care am vazut-o intr-un comentariu pe site-ul antena3, care e faza cu
l philadelphia ? ce esec ?

Experimentul Philadelphia este acel experiment despre care se zice (repet, se zice) ca cercetatorii/armata SUA ar fi incercat sa teleporteze (si ar fi si reusit) o nava de razboi din un port in altul. La o cautare pe google, vei gasi multe informatii pe tema asta. Eu unul sunt sceptic. Poate ca or fi incercat sa faca teleportare, aia se poate, dar sigur nu le-a reusit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Nica_Cristian

da adi am citit si eu acum pe wikipedia despre experimentul din Philadelphia Naval Shipyard si este, zic eu cam desprins dintr-o carte de sf :) totusi nu cred ca este adevarat asa ceva si americanii sunt cam 'invidiosi' pe proiectul acesta LHC :)

Adi

Citat din: Nica_Cristian din Septembrie 10, 2008, 12:46:24 AM
da adi am citit si eu acum pe wikipedia despre experimentul din Philadelphia Naval Shipyard si este, zic eu cam desprins dintr-o carte de sf :) totusi nu cred ca este adevarat asa ceva si americanii sunt cam 'invidiosi' pe proiectul acesta LHC :)

Trebuie sa intelegi un lucru. LHC nu e un proiect european. E drept ca a gazduit la CERN, dar a fost conceput, construit si platit de intreaga lume. Este primul proiect cu adevarat international. Americanii ba chiar au suportat o parte grea din costuri. Iar profesionalismul lor si experienta de la acceleratorul Fermilab a ajutat la accelerarea protonior. Cercetatorii americani vor lucra si ei la experimentele de la LHC. Intreaga comunitate internatinala este bucuroasa ca LHC exista. La laboratoarele americane de fizica particulelor, Fermilab, SLAC si altele, exista maine transmisiuni in direct, interviuri, festivitati, explicatii catre public, interviuri.

Sper ca am clarificat un stereotip des intalnit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Nica_Cristian

da, scuze dar auzisem si eu de pe un website la un comentariu faza cu invidia :( oricum azi de imi pun telefonul sa ma trezeasca la 7:30 sa ma uit si eu live ca sunt foarte cuios chiar daca este doar un test :D

Adi

E bine ca te uiti, dar nu se stie daca vor circula un fascicul de protoni astazi, poate le va iesi peste cateva zile. Dar azi vor vorbi cercetatori de la CERN. Si noi avem la noi la universitate, la McGill, cand deja in tara e seara. Dar primele coliziuni vor fi abia in octombrie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dany

Hello,

Am ajuns pe acest forum din dorinta de a-mi clarifica unele nelamuriri in ceea ce priveste LHC. Mentionez de la bun inceput ca nu sunt un as in fizica.
1. Se stie care va fi energia totala pe care o va degaja LHC? Inteleg ca nu va fi doar o ciocnire intre 2 particule, ci vor fi milioane de particule care se vor ciocni.
2. Care este intr-adevar posibilitatea sa se formeze gauri negre? Am citit pe BBC de teoria lui Hawking (gaurile negre emit energie), dar care este posibilitatea ca aceasta teorie sa fie gresita? Care ar fi consecintele daca aceasta teorie ar fi gresita? Poate LHC sa o ia razna daca teoria lui Hawking este gresita?
3. Care este de fapt teoria acelui chimist german care contesta experimentul si pe ce se bazeaza afirmatiile lui, cum ca LHC ar duce la formarea unei gauri negre gigant? Are macar vreun argument solid? Eu am cautat dar nu am gasit.

Mersi anticipat de raspuns.

RaduH

Cum poate sa emita o gaura neagra energie-materie cand sub orizontul evenimentelor viteza de evadare e mai mare decat viteza luminii si nimic nu o depaseste ?
Sunteti sigur ca se evapora gauricile alea negre mai mici decat un atom ?
Ca avem o suta de miliarde de ciocniri din cate am inteles eu deci o suta de miliarde de posibile gaurici .
Daca nu se evapora si se unesc intre ele .....

RaduH

Citat1. Se stie care va fi energia totala pe care o va degaja LHC? Inteleg ca nu va fi doar o ciocnire intre 2 particule, ci vor fi milioane de particule care se vor ciocni.
14TeV*1,6*10^-19*100 de miliarde de ciocniri = 224KJ in nu stiu cat timp au loc toate ciocnirile

nano2k

Citat din: Adi din Septembrie 10, 2008, 12:53:06 AM
Citat din: Nica_Cristian din Septembrie 10, 2008, 12:46:24 AM
da adi am citit si eu acum pe wikipedia despre experimentul din Philadelphia Naval Shipyard si este, zic eu cam desprins dintr-o carte de sf :) totusi nu cred ca este adevarat asa ceva si americanii sunt cam 'invidiosi' pe proiectul acesta LHC :)

Trebuie sa intelegi un lucru. LHC nu e un proiect european. E drept ca a gazduit la CERN, dar a fost conceput, construit si platit de intreaga lume. Este primul proiect cu adevarat international. Americanii ba chiar au suportat o parte grea din costuri. Iar profesionalismul lor si experienta de la acceleratorul Fermilab a ajutat la accelerarea protonior. Cercetatorii americani vor lucra si ei la experimentele de la LHC. Intreaga comunitate internatinala este bucuroasa ca LHC exista. La laboratoarele americane de fizica particulelor, Fermilab, SLAC si altele, exista maine transmisiuni in direct, interviuri, festivitati, explicatii catre public, interviuri.

Sper ca am clarificat un stereotip des intalnit.

Noutati? Unde se pot vedea imagini live de la CERN?
Putem sti in timp cat de cat real ce se petrece acolo?

Crishu

stiintaazi.ro                   153   
stiintaazi.ro                   61   
fizicaparticulelor.ro   38   
Cam atatea persoane au accesat de pe blogul meu link-urile spre site-urile voastre. Lumea se pare ca este foarte preocupata de acest fenomen, fenomen care in opinia multor persoane poate aduce sfarsitul lumii. De asemenea articolul care l-am preluat de pe acest site scris de Adi , doar azi mi-a adus 4000 de vizitatori pe blog , pana la aceasta ora.
Multi nu stiu ce sa creada deoarece mass-media din cate vad dezinformeaza la greu. Intreaba persoane care nu au capacitatea necesara de a raspunde intrebarilor care ii framanta pe oameni. Foarte multe persoane vorbesc in necunostinta de cauza. Iar acest lucru nu se intampla doar in Romania , ci se intampla prin aproape toata lumea, foarte putine publicatii prezentand adevarul despre acest experiment. Asadar daca mai doriti sa publicati alte lucruri pentru a linisti lumea despre acest experiment va stau la dispozitie ;)

Adi

Citat din: Crishu din Septembrie 10, 2008, 03:17:31 PM
stiintaazi.ro                   153   
stiintaazi.ro                   61   
fizicaparticulelor.ro   38   
Cam atatea persoane au accesat de pe blogul meu link-urile spre site-urile voastre. Lumea se pare ca este foarte preocupata de acest fenomen, fenomen care in opinia multor persoane poate aduce sfarsitul lumii. De asemenea articolul care l-am preluat de pe acest site scris de Adi , doar azi mi-a adus 4000 de vizitatori pe blog , pana la aceasta ora.
Multi nu stiu ce sa creada deoarece mass-media din cate vad dezinformeaza la greu. Intreaba persoane care nu au capacitatea necesara de a raspunde intrebarilor care ii framanta pe oameni. Foarte multe persoane vorbesc in necunostinta de cauza. Iar acest lucru nu se intampla doar in Romania , ci se intampla prin aproape toata lumea, foarte putine publicatii prezentand adevarul despre acest experiment. Asadar daca mai doriti sa publicati alte lucruri pentru a linisti lumea despre acest experiment va stau la dispozitie ;)

Ma bucur Chrisu, ca ne promovam reciproc. Si eu cand caut pe google dupa "LHC" vad articolul meu ca apare, dar pe site la tine. Deci iti face tie trafic. De asemenea, si tu ne aduci oameni inapoi la noi. Ma bucur ca am ajutat cativa oameni sa isi clarifice notiunile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Bine ai venit la noi pe forum! Te ajutam cat putem cu explicatii, sa intelegi mai bine despre LHC.

Citat din: dany din Septembrie 10, 2008, 11:30:06 AM
Hello,

Am ajuns pe acest forum din dorinta de a-mi clarifica unele nelamuriri in ceea ce priveste LHC. Mentionez de la bun inceput ca nu sunt un as in fizica.
1. Se stie care va fi energia totala pe care o va degaja LHC? Inteleg ca nu va fi doar o ciocnire intre 2 particule, ci vor fi milioane de particule care se vor ciocni.

Stii lucruri bune, dar trebuie clarificate. Ai un fasicul de un miliard de protoni (poate un pic mai mult) care se ciocneste cu un alt fascicul de protoni. Fiecare proton are o energie de 7 TeV, adica o milionime de Joule, adica energia cinetica a unei libelule in zbor. Deci fiecare fascicul este cam cat 100 de Joule, adica energia de cadere a unei mase de un kg pe inaltimea de 10 m. Nu e mult. Insa cand se ciocnesc aceste fasicule, cum ele sunt formate mai ales din spatiu gol, iar protonii sunt foarte mici, practic doar 20 de protoni se ciconesc cu alti 20 de protoni si doar atat. Iar fiecrae coliziune proton-proton este ca ciocnirea a doua libelule.

Citat din: dany din Septembrie 10, 2008, 11:30:06 AM
2. Care este intr-adevar posibilitatea sa se formeze gauri negre?

Sansa este foarte mica sa se produca gauri negre in cadrul teorie actuale. Dar daca in schimb exista cumva dimensiuni suplimentare ale spatiului (!) atunci probabilitea creste ca gauri negre microscopice sa fie produse la LHC. Cercetatorii se roaga ca aceasta sa se intampla, caci descoperirea de dimensiuni suplimentare si descoperirea unui fenomen cuantic al gravitatiei, cum sunt aceste gauri negre, ar fi descoperiri revolutionare pentru intelegerea Universului nostru. Insa trebuie sa intelegi ca chiar daca se vor produce gauri negre, nu e pericol, caci ele dispar imediat ce sunt produse.

Citat din: dany din Septembrie 10, 2008, 11:30:06 AM
Am citit pe BBC de teoria lui Hawking (gaurile negre emit energie), dar care este posibilitatea ca aceasta teorie sa fie gresita?

Pare ca emit ele energie, dar nu emit ele energie. Despre ce este vorba, din energia vidului apar mereu perechi de particula si antiparticula. Daca o astfel de pereche apare langa orizontul gaurii negre si una din particule e absorbita de gaura neagra, apare ca si cum o particula (celalata, libera) ar fi emisa de gaura neagra. Dar pentru a produce aceste particule, gaura neagra da din energia sa vidului. Deci prin acest fenomen, gaura neagra pierde energie si deci masa. Se numeste radiatia Hawking. E posibil ca teoria sa fie gresita, dar sugestiid in multe directii vin s sugereze ca e buna. Dar trebuie inteles ca chiar si daca aceasta este gresita, tot nu e nici un pericol. Pentru ca Natura are coliziuni in atmosfera de milioane de ori mai puternice decat la LHC, ceea ce inseamna ca daca gauri negre se produc si teoria e gresita, inseamna ca gauri negre se produc si sunt stabile in atmosfera si ... inseamna ca sunt inofensive, devreme ce natura creeaza zilnic gauri negre folosind energii de milioane de ori mai energetice decat la LHC si noi suntem inca aici.

Citat din: dany din Septembrie 10, 2008, 11:30:06 AM
Care ar fi consecintele daca aceasta teorie ar fi gresita? Poate LHC sa o ia razna daca teoria lui Hawking este gresita?

Cred ca am raspuns mai sus. Apoi trebuie inteles ca daca vor descoperi gauri negre microscopice, cercetatorii vor fi foarte fericiti. Dar si ei stiu ca sansa ca acestea sa se produca este atat de mica, incat este practic zero. LHC-ul a fost contruit in principal pentru a raspunde la alte intrebari. Asadar, LHC-ul nu o ia razna daca teoria lui Hawking este gresita. Nici omenirea nu e in pericol, nici programul de cercetare de la LHC nu e afectat.

Citat din: dany din Septembrie 10, 2008, 11:30:06 AM
3. Care este de fapt teoria acelui chimist german care contesta experimentul si pe ce se bazeaza afirmatiile lui, cum ca LHC ar duce la formarea unei gauri negre gigant? Are macar vreun argument solid? Eu am cautat dar nu am gasit.

Nu are nici un experiment, doar gauri negre nu au fost studiate in laborator. El zice asa: daca cumva teoria Hawking e gresita si gaurile negre nu dispar, atunci ele absorb materie si ne papa. Dar e chimist, nu intelege fenomenele fizic. Totusi, presa il asculta pe el, desi zeci de mii de cercetatori in fizica particulelor il contrazic. De ce? Pentru ca presa cauta senzational. Trebuie inteles ca chiar daca gaurile negre ar fi stabile, nu ar putea sa faca nimic rau, pentru ca ele nu ar atrage materie decat gravitational, ori forta gravitationala este de 10 la puterea 40 de ori mai slaba decat forta electrica care mentine electronii si atomii in materie, asadar gaura neagra nu va putea urni alta materie sa cada in ea.

Astea cu gaurile negre sunt o mare aberatie, presa a luat si nu a verificat deloc ...

Mersi anticipat de raspuns.
[/quote]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Andrei-Mihai

Salutare,
Azi cand au injectat primele doua fascicule,unul in sensul acelor de ceasornic si unul invers (au si reusit o trecere prin tot inelul in mai putin de o ora) se spunea ca fascicolul de protoni se opreste in anumite puncte(sectoare) pentru a se efectua diferite reglaje. Adica,fascicolul a facut cei 27 de km in 60 de minute. Intrebarea mea este: CUm opreau efectiv fascicolul,intr-un anumit punct? Practic,acei protoni se opreau intr-un punct,cu ajutorul magnetilor,si apoi plecau mai departe prin LHC? SI ideea este ca fascicolul nu mergea mai departe si nici nu era aruncat afara in momentele in care "era oprit", pentru ca avea diferite ecrane de detectie prin care fascicolul a trecut treptat in decursul acelei ore...
Multumesc anticipat!

Andrei

Adi

Citat din: Andrei-Mihai din Septembrie 10, 2008, 06:11:05 PM
Salutare,
Azi cand au injectat primele doua fascicule,unul in sensul acelor de ceasornic si unul invers (au si reusit o trecere prin tot inelul in mai putin de o ora) se spunea ca fascicolul de protoni se opreste in anumite puncte(sectoare) pentru a se efectua diferite reglaje. Adica,fascicolul a facut cei 27 de km in 60 de minute. Intrebarea mea este: CUm opreau efectiv fascicolul,intr-un anumit punct? Practic,acei protoni se opreau intr-un punct,cu ajutorul magnetilor,si apoi plecau mai departe prin LHC? SI ideea este ca fascicolul nu mergea mai departe si nici nu era aruncat afara in momentele in care "era oprit", pentru ca avea diferite ecrane de detectie prin care fascicolul a trecut treptat in decursul acelei ore...
Multumesc anticipat!

Andrei

Buna Mihai, in principiu, din ce stiu de la Fermilab, unde lucrez eu, atunci cand vrei sa scapi de intregul fasicul de protoni, activezi un camp magnetic care deviaza fasicolul in pamant, unde este de fapt un material care absoarbe protonii. Ma gandesc ca e ceva similar la LHC, dar eu nu am urmarit exact ce a avut loc ieri, caci eu dormeam, ca e noapte in Canada, dar acum merg la scoala unde vom afla precis ce a avut loc azi si voi comenta.

Bine ai venit pe forum!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro