Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiri si discutii despre LHC

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 20, 2008, 07:21:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Crishu din Septembrie 08, 2008, 03:03:45 PM
Poi tinand cont ca acest articol mi-a adus peste 1000 de vizitatori intr-o singura zi si am avut cel mai vizionat blog de pe wordpress timp de 5 ore , nu prea imi pasa ce scrie in el.

Domnule "Crishu", la nivel stiintific, este o rusine aceasta atitudine a ta (si a ziarelor care dezinformeaza in acelasi mod). In intimitatea ta poti fi mandru de aceasta "realizarea", dar valoarea ta reala e clara pentru cei care iau stiinta in serios. Celora ca tine le cad victime mai ales cei care nu stiu sa se informeze (si cred ca tot ce scrie pe blogul unui anonim are valoare), si din pacate e multa lume in aceasta situatie.

Acesta e un forum de popularizare a stiintei, si rolul nostru este, printre altele, sa demascam pe diletantii ca tine. Lauda-te  cu ignoranta ta si in continuare, sunt sigur ca multi (alti ignoranti) te vor aprecia.

Sa-ti fie de bine.  ::)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Hotnews.ro nu se dezice si publica inca un articol despre LHC, in care promoveaza video-ul pe stil de rap in care LHC-ul este descris. Felicitari, Hotnews.ro!

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4267253-video-acceleratorul-particule-explicat-ritm-rap-citiva-cercetatori-geniali.htm
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Crishu din Septembrie 08, 2008, 03:03:45 PM
Poi tinand cont ca acest articol mi-a adus peste 1000 de vizitatori intr-o singura zi si am avut cel mai vizionat blog de pe wordpress timp de 5 ore , nu prea imi pasa ce scrie in el.
Ca vine sfarsitul lumii, ca nu vine , nu sunt curios. Macar m-am distrat pana acuma si nu stau ore in sir in fata calculatorului sau studiind fizica. Deci si prin urmare nu mai face presupuneri asupra varstei mele. Vezi-ti frate de ale tale. Nu imi dau cu presupusu asupra varstei tale. Ceea ce pot vedea este ca tu esti un simplu tocilar care nu are activitate.
Bafta ;)

Aha, te contrazici. Acum e clar ca ai scris aberatii fara macar sa te intereseze daca sunt aberatii. Doar de dragul de a face trafic. Atunci cu atat mai mult meriti sa fii demascat si pus pe lista rusinii a celor care au promovat ideea ca vine Sfarsitul Lumii de la LHC.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

La articolu din Realitatea]http://www.realitatea.net/experimentul-menit-sa-descopere-secretele-big-bang-ului-ar-putea-duce-la-sfarsitul-lumii---au-mai-ramas-doua-zile--vezi-imagini-live_340582.html#commentForm] Realitatea, am primit si aceste doua comentarii interesanta, iata cum le-am raspuns. Cred ca rezuma situatia din Romania in general.


189. Fu prapastie? genune? Fu noian întins de apa?
Astazi, ora 15:10
Domnule Adrian, observ ca sunteti foarte activ pe forum. V-a angajat careva purtator de cuvant? Apreciez dorinta d-voastra de a explica experimentul, de a induce o stare de liniste si de a va etala cunostintele, insa consider ca problema nu este atat de simpla cum se doreste a fi privita. Scopul si rezultatele reale ale experimentului e posibil sa nu le stim, sau e posibil sa le traim pe pielea noastra ... Oamenii se cred invincibili si mai grav e ca unii mici chiar se cred mari. Daca prima gaura neagra il absoarbe pe D-l Adrian, cine ne mai explica fenomenul? Lumea stie ceea ce trebuie sa fie stiut, nu ceea ce este adevarat.
Raspunsuri:
189.1. Adrian Buzatu
Astazi, ora 20:00
Apreciez comentariul dvs. Din pacate, nu m-a angajat nimeni. Mi-a rapit din timpul meu de cercetare, la propriu, cam cateva zile bune in ultima saptamana, pentru a clarifica pentru poporul acesta articolele alarmiste in mod inutil de catre presa de scandal. As fi dorit ca cercetatorii romani de la Magurele care lucreaza si ei la experimentele de la CERN sa iasa public cu o declaratie de presa, sa preseze televiziunile si ziarele sa le ia interviu, as fi preferat ca presa romaneasca sa vada cum scriu colegii lor seriosi de la BBC, dar nu a fost asa. Am raspunsul punctual aproape la fiecare comentariu serios in parte. Desigu, nu voi putea continua mult asa. O sa incerc sa fac o sinteza de genul "Intrebari frecvente" si apoi o sa o public pe aceea, pentru a fi disponibila poporului roman. Ma surprinde ca desi explic iar si iar, unii par sa nu le citeasca. Pe de alta parte, am primit multe semnale pozitive, de la oameni ce apreciaza explicatiile si acum inteleg mai bine, ceea ce imi arata ca munca mea benevola din ultimele zile, de a clarifica situatia despre LHC, nu a fost in zadar. Adrian Buzatu, doctorand in fizica particulelor la universitatea McGill, Montreal, Canada, coordonator al echipei de voluntari FizicaParticulelor.ro si StiintaAzi.ro, care va ofera texte de popularizarea a stiintei, precum cele despre Large Hadron Collider. Aveti dreptul sa intelegeti mai bine, nu incetati sa fiti sceptici si sa va puneti intrebari. Va asteptam mereu cu drag pe forumul de stiinta StiintaAzi.ro/Forum.
| Raspunde la comentariu
188. Dan T.
Astazi, ora 15:06
Imi pare rau, poate ca sunt prea acid in comentariu dar nu am cum sa nu observ o problema de atitudine in comentariile de pana acum. Ce-mi place la romani e ca reusesc sa-si dea cu parerea in orice domeniu si mai mult sa se si considere experti sau sa denigreze pe cei care incearca sa aduca argumente logice si sprijinite stiintific in favoarea desfasurarii experimentului. Ce face Adrian Buzatu este laudabil, desi cam inutil cu asemenea audienta. Veniti cu citate din Apocalipsa, Nostradamus si alte surse din Libertatea Online si aruncati noroi in fata unui om care incearca sa va faca sa va ganditi si la altceva decat manele si cat a costat celularul lui Mutu. Nu sunt expert in domeniul fizicii cuantice sau a ciocnirii particulelor nucleare; tot ce mai imi aduc aminte sunt franturi din fizica de liceu. Cu toate acestea cred ca e mai sanatos sa te documentezi intai asupra unui lucru, sa incerci sa-l intelegi si numai dupa aceea sa-ti formezi o opinie. Altfel riscul este de-a da cu bata-n balta mai tare decat se pot ciocni zece milioane de miliarde de protoni.
Raspunsuri:
188.1. Adrian Buzatu
Astazi, ora 20:48
Multumesc pentru apreciere, domnule Dan T. E intr-adevar ca nu toti inteleg ce explic, dar sunt deja multi care au inteles si care au apreciat. Am luat-o ca pe un compliment ca domnul de la mesajul de deasupra acestuia se intreba daca nu cumva am fost platit de cineva. Ei, mai vazusi, sa dea cineva in Romania bani ca sa clarifici articolele din presa, cand cercetatorii de la Magurele nu au fost in stare sa iasa ei public sa dezminta aceste zvonuri si sa foloseasca valva creata in jurul lansarii LHC-ului pentru a afla romanii de existenta lor si de ce e important ce studiaza ei acolo la Magurele ... Nu, eu am facut benevol, am luat din timpul meu si am explicat. Insa e exprienta buna, stiu care sunt intrebarile cheie pe care si le pun oameni, care sunt nelamuririle cele mai des intalnite, o sa imi fie utile daca vreodata o sa scriu o carte de popularizarea fizicii particulelor, ceea ce nu e exclus. Cu respect, Adrian Buzatu, StiintaAzi.ro/Forum
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Crishu

Fizica sincer nu ma atrage dar am pus acel post la mine pe blog pentru a-mi informa cititorii.
NU IMI PLACE FIZICA si am aflat de site-ul vostru datorita faptului ca imi apar site-urile de unde este accesat blogul. Mie imi place web-designul si ma limitez la acest lucru. Sincer oricat de destepti ati fi voi , si oricat de pasionati de fizica si stiu ca puteti explica fenomenele care se produc in experimentul respectiv dar la orice ora se poate produce ceva neasteptat. Gaurile negre oricand pot produce ceva neasteptat.
In orice caz puteai sa imi dai un comment acolo si puteai preciza ce este adevarat si ce nu cu privire la acel post. Sunt de acord cu voi cand spuneti ca mass-media dezinformeaza lumea dar PRECIZATI. Degeaba spuneti voi pe forum pe propriul site. Prezentati calcule si tot ce aveti la presa si poate cineva o sa va ia in serios si astfel o sa va faceti si voi o reclama la acest site care dupa parerea mea este potrivit pentru oameni carora le place stiinta.

Bafta ;)

Adi

#35
Buna Chrisu, ma bucur ca acum discuti frumos. Eu am petrecut ultimele zile comentand detaliat articolul din Realitatea, din EvZ si aici pe forum si am gasit atatea siteuri care au preluat stirea fara discernamant, incat le-am adunat la noi pe forum, ca o marturie (snapshot, sa ii zicem) a presei romanesti din iulie 2008, inaintea de lansarea LHC-ului. Uite, intr-adevar, ne-am bucura daca blogul tau ar putea promova portalul nostru de stiri de stiinta, StiintaAzi.ro si forumul sau, StiintaAzi.ro/Forum, precum si portalul FizicaParticulelor.ro. Eu o sa pun un comentariu la tine pe forum chiar acum. Sper sa putem colabora. Pe langa stiinta, si noi avem nevoie de voluntari, promovare, webdesign si alte chestii.

Am scris comentariul asta, care acum asteapta sa fie accepat de tine.

Salut! Sunt student chiar in fizica particulelor, la universitatea McGill, Montreal, Canada. Fiind din domeniu, vreau sa va asigur ca nu exista nici un risc de la LHC. Presa romaneasca dornica de scandal a preluat stiri tip tabloid, afirmand ca cercetatorii spun ca vine sfarsitul lumii, dar de fapt e vorba de ce zice un singur om, care o fi el cercetator, dar in biologie! In schimb, zece mii de cercetatori din domeniu care stiu ce au construit nu sunt amintiti decat in treacat in presa noastra. Si uite asa oamenii panicheaza. Dar daca doriti sa aflati cu adevarat despre LHC, va invit sa dati pe google dupa "Large Hadron Collider Introducere" si sa vizitati portalurile noastre StiintaAzi.ro, FizicaParticulelor.ro. Daca puneti intrebari la noi pe forum, StiintaAzi.ro/Forum, va vom raspunde prompt. Avem o echipa de voluntari gata sa va ajute sa traiti fascinatia pentru stiinta.

Cu respect,
Adrian Buzatu, docotrand in fizica particulelor, univ McGill, Montreal, Canada
StiintaAzi.ro, FizicaParticulelor.ro

Poti acum sa publici la tine pe blog si articolul meu?, desigur citand sursa articolului, cu link catre articolul din siteul nostru?

Mersi mult,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Nica_Cristian

Buna ziua la toti, in primul rand sunt foarte fericit ca am gasit acest forum unde am aflat singurul adevar, in al doilea rand eu am pe o prietena care lucreaza in domeniul de 'news writer' la un ziar important si as vrea sa va zic sau probabil stiti deja despre mass-media ca ei fac din tantar un armasar...deci amplifica stirile cu mult pentru ca unii oameni care nu au nici un habar de fizica sa le citeasca articolele 'inspaimantatoare'. In al treilea rand vreau sa ii multumesc lui adi pentru ca duce 'o lupta continua' incercand sa le explice acestor oameni care scriu niste aberatii mai mari ca ei.Eu unul sunt foarte curios si in acelasi timp emotionat pentru ca prin acest experiment va raspunde la cea mai mare intrebare care ne framanta pe toti (bine, aproape toti), si nu'numai. Eu sunt webdesigner de meserie dar intotdeuna mi-au placut descoperirile si cercetarile mai ales din domeniul fizicii.Iar in incheiere as vrea sa va pun o intrebare, la ce ora este maine dimineata "first beam" ? Va multumesc

Crishu

http://crishu.wordpress.com/2008/09/09/lh/

Am postat cele spuse de tine facand referire si la site-urile tale.
Bafta la invatat deoarece chiar vad ca te pasioneaza . ;)

Adi

Citat din: Nica_Cristian din Septembrie 09, 2008, 12:56:49 AM
Buna ziua la toti, in primul rand sunt foarte fericit ca am gasit acest forum unde am aflat singurul adevar, in al doilea rand eu am pe o prietena care lucreaza in domeniul de 'news writer' la un ziar important si as vrea sa va zic sau probabil stiti deja despre mass-media ca ei fac din tantar un armasar...deci amplifica stirile cu mult pentru ca unii oameni care nu au nici un habar de fizica sa le citeasca articolele 'inspaimantatoare'. In al treilea rand vreau sa ii multumesc lui adi pentru ca duce 'o lupta continua' incercand sa le explice acestor oameni care scriu niste aberatii mai mari ca ei.Eu unul sunt foarte curios si in acelasi timp emotionat pentru ca prin acest experiment va raspunde la cea mai mare intrebare care ne framanta pe toti (bine, aproape toti), si nu'numai. Eu sunt webdesigner de meserie dar intotdeuna mi-au placut descoperirile si cercetarile mai ales din domeniul fizicii.Iar in incheiere as vrea sa va pun o intrebare, la ce ora este maine dimineata "first beam" ? Va multumesc

Salut Nica_Constantin! Bine ai venit pe forumul nostru. Odata cu nebunia declansata de acest LHC, ma bucur sa constat ca mai multi oameni au descoperit forumul nostru de stiinta. Este un forum deja solid, cu subiecte variate dezvoltate. Multumesc si pentru incurajarea in lupta continua pentru lamurirea oamenilor cu privire la LHC. Intr-adevar, presa tinde sa faca din tantar armasar, numai ca in strainatate exista si trusturi de presa serioase, precum BBC.

"First beam" va fi miercuri si se va transmite in direct aici. Mai multe informatii aici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Crishu din Septembrie 09, 2008, 12:58:21 AM
http://crishu.wordpress.com/2008/09/09/lh/

Am postat cele spuse de tine facand referire si la site-urile tale.
Bafta la invatat deoarece chiar vad ca te pasioneaza . ;)

Multumesc mult, Chrisu. Ma bucur ca apreciezi pasiunea noastra pentru stiinta si ai postat articolul meu. Sper ca vor ajuta oamenii sa inteleaga mai bine. As avea o mica rugaminte, de a transforma textul catre siteul sursa in link, astfel incat mai multi oameni sa fie tentati sa mearga si pe el, unde vor descoperi si mai multe lucruri interesante din stiinta. Urez o colaborare frumoasa in continuare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

BBC pregateste trei zile de documentare si transmisiuni de la CERN. Un adevarat maraton.

http://www.bbc.co.uk/radio4/bigbang/programmes.shtml
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Nica_Cristian

mai am si eu o nelamurire care am vazut-o intr-un comentariu pe site-ul antena3, care e faza cu
l philadelphia ? ce esec ?

Adi

Citat din: raul din Septembrie 09, 2008, 01:07:06 PM
a aparut srirea si pe antena 3.
http://www.antena3.ro/index.php?left_choose=ext&id=53794&ext=1&done=1#com

Foarte bine scrisa stirea. In sfarsit afla o intreaga tara ca Romania nu e inca membra CERN, singura tara din UE si din Estul Europei care nu e membra CERN. Si Bulgaria ne-a luat-o inainte, inca din 1999!

E bine si ca spun si cati romani lucreaza la exerimentele de la CERN. Si sunt deja vreo 70, dar Romania nu este inca membra CERN.

Inteleg ca Realitatea TV transmite chiar acum live de la CERN, ia interviuri la cercetatori romani si tot asa. Maine se pare ca transmit si ei live.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

vonwombat

Salut, m-am inregistrat pe forumul vostru intr-un final desi admit ca fizica nu e tocmai punctul mei forte. Am intrat mai mult din dorinta de a intalni niste persoane cu capul pe umeri intr-o tara care urla ca maine vine sfarsitul lumii. Noroc ca am prins adresa forumului dintr-un comentariu al domnului Adrian Buzatu de pe realitatea.
Lasand la o parte faptul ca oricum jurnalistii romani dau in general dovada de un neprofesionalism vecin cu cretinismul, mi se pare ca de cand cu mediatizarea LHC-ului paranoia si goana dupa rating au atins cote nemaiintalnite pana acum. Evenimentul Zilei numeste gaurile negre "zone de antimaterie", TVR titreaza elegant "Un nou Big Ben"(metionez ca dupa ce am citit asta am petrecut 5 minute pe scaun razand), Antena 3 vorbeste despre experimentul LHD, iar ProTV ne ofera parerea Mariei Carneci si a lui Florin de la HI-Q cu privire la ciocnirea ce urmeaza. Intuil sa mentionez ca majoritatea presei romanesti prezinta apocaliptic evenimentele de maine, fara a tine cont ca cele mai luminate minti ale planetei ne asigura ca riscurile sunt practic nule. N-am stat sa urmaresc tot ce s-a discutat in media, dar sunt curios daca vreuna din televiziunile astea a intervievat macar un fizician. Inteleg ca Maria Carneci, Florin de la HI-Q si un oarecare senator de la PC sunt adevarate somitati in fizica cuantica, dar atata timp cat nu tuturor le trece prin cap fara ajutor extern sa citeasca parearea unui fizician si nu a unui biochimist in legatura cu un experiment de fizica, m-as fi asteptat ca macar o televiziune romaneasca sau macar un ziar sa aiba initiativa de a prezenta lucrurile intr-o maniera corecta. Ce urmeaza? "Nicolae Guta despre bozonul Higgs"? "Florin Salam explica teoria stringurilor"? "Irinel Columbeanu si antimateria"?
Si mai deranjant mi se pare atitudinea persoanelor care comenteaza respectivele articole. E drept, nu mi-am pus niciodata sperante prea mari in inteligenta semenilor mei, dar am ajuns la concluzia ca pana acum am fost de fapt optimist. Ca sa nu fiu nedrept, recunosc ca multi au fost dezinformati de presa, si ii inteleg pe cei care isi fac grij, dar totusi sunt dispusi la dialog, analiza si ratiune. Chiar azi am linistit trei persoane explicandu-le cat de bine am putut ca se afla in siguranta. Problema e cu cei care sub nicio forma nu vor sa auda de explicatii logice preferand sa credea televiziunile manelistice din Romania si un biochimist anonim in defavoarea catorva mii de fizicieni. Conform parerii unora, cercetatorii ar trebui crucificati, inghitit de gauri nerge, experimentul ar trebuie oprit, LHC-ul distrus, savantii exilati in Siberia etc. Astia sunt prima categorie, care din diverse motive, de multe ori neprecizate, se opun experimentului. In cazul lor, e de vina dezinformarea si lipsa cunostintelor, precum si evident, prostia, pentru ca e lesne de inteles ca un om inteligent, indiferent cat de dezinformat ar fi, nu ar face asemnea comentarii. Urmeaza cei care nu pricep cum ne ajuta fizica particulelor sau stiinta in general. Desi li s-a explicat ca fara stiinta am fi trait in colibe, am fi mers cu caruta, si nu am mai avea cum sa stocam pretioasele noastre manele in format digital, ei tot nu pricep la ce ajuta cercetarea fundamentala si au impresia ca toata tehnologia de care ne bucuram azi a aparut din neant, fara o baza teoretica pe care sa se dezvolte. Dupa apar cei care propun intrebuintari mai bune pentru "suma imensa" cheltuita pe LHC, cum ar fi combaterea bolilor, ecologizarea planetei sau ajutorarea tarilor din lumea a III-a. Probabil ca le-a scapat din vedere ca daca noi am fi murit de pneumonii si am fi mers cu carutele, nu ar mai avea cine sa-i ajute pe aia din lumea III-a nici macar cu putinul care le este oferit la momentul de fata, sau ca tehnologiile dezoltate de fizica au aplicatii si in medicina, ca de exemplu tomografia cu emisie de pozitroni. In final sunt religiosii, care nu pricep ca stiinta si religia nu au de ce sa se excluda reciproc, si au impresia ca oamenii de siinta vor sa devina dumnezei sau sa infirme existenta divinitatii. E evident o viziune limitata si radicala, din moment ce fiecare are dreptul sa-si urmeze propriile convingeri si daca unii cred ca Dumnezeu e explicatia pentru tot nu inseamna ca altii nu au voie sa creada altceva.
Nu stiu daca e cel mai potrivit topic pentru mesajul meu, dar chiar ma saturasem de reactiile din ultimele zile din presa romaneasca si avem nevoie de un loc unde sa-mi spun parerea fara sa fiu considerat agent al satanei sau alte asemenea.