Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiri si discutii despre LHC

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 20, 2008, 07:21:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

RaduH

Deci intradevar n-o sa mai intru pe forum da mai am o pretentie .
Sa stearga Adi topicurile Intrebare si Desene precum si toate posturile mele .
Adevarul este ca de fapt habar n-aveti sa-mi raspundeti la intrebare .

Adi

RaduH, pretentia ta este exagerata si nu va fi indeplinita. Noi te-am ajutat cum am putut, daca nu simti ca ai fost ajutat, imi pare rau. La revedere si lasa pretentiile!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Mi se pare incorect sa nu pot sa sterg un topic pe care l-am creat eu .
In toate forumurile in care am activat asa ceva nu se intampla .
Oricum dupa ultimul raspuns al lui electron chiar ca la revedere .

Adi

#198
Imi pare rau, mi se pare absurd sa stergem subiectele de pe forum, doar ca asa ti s-a nazarit tie. Poate sunt deja indexate de google, asa ca trebuie pastrate. In plus, in semn de respect pentru cei ce si-au luat din timpul lor sa iti raspunda detaliat, precum Electron, eu si altii si acum la sfarsit si Ionut, discutiile trebuie sa ramana. In plus, nu uita ca ce e scris aici e proprietatea forumului StiintaAzi.ro, nu a ta. Asadar, daca doresti sa te retragi, e treaba ta, iti uram mult succes mai departe!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: RaduH din Ianuarie 13, 2009, 03:39:32 PM
Adevarul este ca de fapt habar n-aveti sa-mi raspundeti la intrebare .
Dupa parerea mea, adevarul este ca te exprimi foarte prost, si ca folosesti multi termeni stiintifici in mod gresit.
Ca cei care ti-au raspuns pana acum au sau nu "habar" este ceva ce mi se pare ca nu esti tocmai in masura sa apreciezi in mod relevant.

Citat din: RaduH din Ianuarie 13, 2009, 03:45:08 PM
Oricum dupa ultimul raspuns al lui electron chiar ca la revedere .
In postul meu precedent, te intrebam daca te intereseaza raspunsurile mele la ce ai scris recent, dat fiind ca ziceai ca vei scrie mai multe. Te-a deranjat asta?

e-
Don't believe everything you think.

iuly_Astrofizician

#200
Este o abureala totala cu LHc-ul asta :( astea vor de fapt sa il foloseasca in scopuri militare acceleratorul(experimentul) pentru a descoperi antimateria=opusul materiei si din cate stiu eu antimateria este cea mai puternica sursa de energie cunoscuta de oameni :o din cate imi amintesc(poate gresesc) randamentul de eliberare a energiei este aproximativ in proportie de 100% :o Din ea se poate fabrica arme incredibil de  distructive :o daca mai retin eu bine o cutie de chibrite de antimateerie poate distruge 2 orase ca bucuresti :o ea se mai poate folosi si in scopuri economice adica 2 linguri mari de lemn de antimaterie poate alimenta cu energie o tara  ca romania timp de o saptamana :o Insa acum sa scoatem la iveala  lucruri periculoase legate de antimaterie:

1.Este extrem de instabila,de exemplu ea explodeaza cu orice intra in contact,sa dovedit ca explodeaza chiar si la contactul cu aerul(asta ar insemna sinucidere curata pentru intreaga lume)

Electron

E abureala totala povestea asta cu conspiratia militara. Comportamentul antimateriei este cunoscut si producerea ei nu este deloc exclusiva LHC-ului.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 24, 2009, 01:20:36 PM
Este o abureala totala cu LHc-ul asta :( astea vor de fapt sa il foloseasca in scopuri militare acceleratorul(experimentul) pentru a descoperi antimateria=opusul materiei

Iulian, te inseli. In primul rand, antimateria a fost descoperita in 1932, adica acum 78 de ani. In al doilea rand, LHC este un experiment cu totul si cu totul civil, iar cercetarile sunt publicate si pe internet, incat orice om (inclusiv teroristii) le pot citi. Tu de unde ti-ai format aceasta opinie? Pe ce informatii te bazezi?

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 24, 2009, 01:20:36 PM
si din cate stiu eu antimateria este cea mai puternica sursa de energie cunoscuta de oameni

Apare deseori la tine expresia "din cate stii tu". Pai uite ca iarasi stii gresit. De unde stii astea?

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 24, 2009, 01:20:36 PM
:o din cate imi amintesc(poate gresesc) randamentul de eliberare a energiei este aproximativ in proportie de 100% :o

Sigur, materia si antimateria se anihileaza, aici ai dreptate, numai ca ... {vezi mai jos}

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 24, 2009, 01:20:36 PM
Din ea se poate fabrica arme incredibil de  distructive :o daca mai retin eu bine o cutie de chibrite de antimateerie poate distruge 2 orase ca bucuresti :o

Numai ca nu poti fabrica arme cu antimaterie, pentru ca ar trebui sa tii antimateria intr-o cutie ca sa faci arma, nu? Si cutia e din materie. Si atunci antimateria s-ar anihila cu peretii cutiei, care sunt din materie, si ar elibera energie si nu ai face arma.

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 24, 2009, 01:20:36 PM
ea se mai poate folosi si in scopuri economice adica 2 linguri mari de lemn de antimaterie poate alimenta cu energie o tara  ca romania timp de o saptamana :o Insa acum sa scoatem la iveala  lucruri periculoase legate de antimaterie:

La fel, da, daca ai antimateria si o poti stoca intr-o cutie, da, poti obtine energie iarasi. Dar intervine intai problema obtinerii de energie in mod controla, iar nu ca o explozie mare. In al doilea rand, ca sa produci si sa stochezi antimateria iti trebuie energie. Deci consumi energie ca sa faci antimateria ca apoi sa o folosesti. Asadar prin metoda asta nu poti produce energie mai multa decat ai bagat.

Citat din: iuly_Astrofizician din Ianuarie 24, 2009, 01:20:36 PM
1.Este extrem de instabila,de exemplu ea explodeaza cu orice intra in contact,sa dovedit ca explodeaza chiar si la contactul cu aerul(asta ar insemna sinucidere curata pentru intreaga lume)

La LHC cand se ciocneste un proton si un proton este vorba de energia ciocnirii dintre o libelula si o alta libelula. Chiar daca se produce animaterie (si se produce), se dezintegreaza imediat, iar particulele produse sunt "fotografiate" de detectorul de particule. Animateria produsa nu are deci cum sa aiba energie mai mare decat cea pusa in reactie, anume cea a ciocnirii dintre doua molecule. Deci nu este nici un risc pentru umanitate.

Inca o data subliniez, intrebarea: De unde ti-ai format tu parerea asta? Nu este o intrebare retorica, chiar sunt curios si chiar este important pentru noi ca profesori ai tai sa intelegem cum de ti-ai format imaginea asta (de la ce surse si cum ai rationat pe ele) ca sa stim cum sa te facem sa vezi adevarul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Iuly_Reloaded

#203
CitatNumai ca nu poti fabrica arme cu antimaterie, pentru ca ar trebui sa tii antimateria intr-o cutie ca sa faci arma, nu? Si cutia e din materie. Si atunci antimateria s-ar anihila cu peretii cutiei, care sunt din materie, si ar elibera energie si nu ai face arma

Acum hai sa intoarcem foaia putin ::) din momentul asta eu devin profesorul tau ;D Te inseli amarnic adi antimateria poate fi protejata de coliziuni cu materie  de asazisele capcane Penning sau mai bine spus(mai pe intelesul tau) capcane magnetice în vacuum ;)

CitatIulian, te inseli. In primul rand, antimateria a fost descoperita in 1932, adica acum 78 de ani. In al doilea rand, LHC este un experiment cu totul si cu totul civil, iar cercetarile sunt publicate si pe internet, incat orice om (inclusiv teroristii) le pot citi. Tu de unde ti-ai format aceasta opinie? Pe ce informatii te bazezi?

Stai linistit adi ca am vazut sute de documentare la tv si pe net 8) stiam si chiar am vazut antimateria cu ochii mei prin intermediul tv-ului insa problema este alta,cu vechile  acceleratoare se producea antimaterie insa in cantitati infime.

CitatApare deseori la tine expresia "din cate stii tu". Pai uite ca iarasi stii gresit. De unde stii astea?

Uite aici iarasi erai intr-o eroare grosolana :-[ Daca esti asa  sigur ca eu stiu gresit ia zi mataluta o sursa de energie cunoscuta de om care  este mai puternica decat antimateria???




Scuze daca am fost prea dur cu tine.





Adi

Iulian, antimateria poate fi stocata cu ajutorul unui camp magnetic intens. De acord. Dar nu poti cara cu tine o cutie care sa aiba campul asta magnetic in ea. Nu poti produce cantitati mari de antimaterie si sa o stochezi. Nu se poate tehnic acum, poate in viitor.

Apoi antimateria nu este sursa de energie, deci ca sa iti raspund la intrebarea ta, orice sursa de energie da energie mai multa. Antimateria este un fel de baterie, daca vrei. Consumi energie sa creezi antimateria. Transporti antimateria. Si apoi recuperezi energia cand anihilezi antimateria cu materia. Mai mult, vei recupera mai putina energie decat ai pus, caci pentru a produce antimaterie, mai produci si materie pe langa si se consuma energie pentru a crea acea materie (E=mc2), apoi pentru a o pune in miscare si asa mia departe. Mai mult, consumi energie cu campul magnetic care sa tina confinata antimateria.

Nu ai fost dur cu mine, esti doar prea sigur pe tine si iata te inseli, in ciuda a sute de documentare. Documentare fara fizica de liceu nu ajuta la nimic, trebuie sa ai baze solide, ceea ce inca nu le ai.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

CitatAdevarul este ca de fapt habar n-aveti sa-mi raspundeti la intrebare .
Dupa parerea mea, adevarul este ca te exprimi foarte prost, si ca folosesti multi termeni stiintifici in mod gresit.
Ca cei care ti-au raspuns pana acum au sau nu "habar" este ceva ce mi se pare ca nu esti tocmai in masura sa apreciezi in mod relevant.
Sa nu se creada cumva ca ma refeream la incompetenta pentru ca sunt departe de mine orice intentii de a jignii pe cineva . Voiam sa ma refer la dezinteres .

RaduH

CitatIn postul meu precedent, te intrebam daca te intereseaza raspunsurile mele
Nu .
As prefera sa raspunda Adi( da sa fie si atent la discutii ) sau Ionut .
Si as prefera sa-mi raspunda la prima intrebare cu care am intrat pe forum daca nu cu garantia unui raspuns corect macar cu garantia unui raspuns consecvent .

Electron

Citat din: RaduH din Ianuarie 25, 2009, 12:48:11 PM
Citat din: ElectronIn postul meu precedent, te intrebam daca te intereseaza raspunsurile mele
Nu .
As prefera sa raspunda Adi( da sa fie si atent la discutii ) sau Ionut .
Am inteles. Mult succes in continuare.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Imi pare rau, eu nu am timp sa iti raspund. Dar parca plecasei de pe forum, ai revenit? Se poate asta tehnic?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: Adi din Ianuarie 25, 2009, 07:53:16 PM
Dar parca plecasei de pe forum, ai revenit? Se poate asta tehnic?
Se poate, pentru ca nu si-a sters contul. Doar a stat cateva zile fara sa se conecteze.

e-
Don't believe everything you think.