Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiri si discutii despre LHC

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 20, 2008, 07:21:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

RaduH

Sa profetesc si eu ceva .
CitatSe va putea face un perpetum mobile daca se vor putea realiza niste comutatoare care sa cupleze de 10^10 ori cel putin/secunda

ionut

Citat din: RaduH din Ianuarie 06, 2009, 07:10:51 PM
Sa profetesc si eu ceva .
CitatSe va putea face un perpetum mobile daca se vor putea realiza niste comutatoare care sa cupleze de 10^10 ori cel putin/secunda
Buna RaduH,
   Se pare ca esti destul de aproape de a-ti verifica profetia :). Cavitatile de radiofrecventa care accelereaza particulele incarcate la LHC isi schimba polaritatea cu o frecventa de cel putin 2 GHz. Banuiesc ca exista cavitati de radiofrecventa cu putere mai mica care se apropie si mai mult de ceea ce ceri tu (10^10 Hz).

RaduH

CitatBuna RaduH,
   Se pare ca esti destul de aproape de a-ti verifica profetia . Cavitatile de radiofrecventa care accelereaza particulele incarcate la LHC isi schimba polaritatea cu o frecventa de cel putin 2 GHz. Banuiesc ca exista cavitati de radiofrecventa cu putere mai mica care se apropie si mai mult de ceea ce ceri tu (10^10 Hz).
Mai trebuie multe posibile de realizat sa se poata .
Poate ca o sa fac un document de Front Page in care sa explic ce mi-o trecut mie prin cap .
Cu cavitati de radiofrecventa nu stiu ce sa zic da mie imi trebuie comutatoare .
Oricum la SLAC pentru laserul ala cu electroni liberi , frecventa cavitatilor e tot de in jur de 2GHz in timp ce frecventa impulsurilor de electroni e doar de 120Hz chiar daca in faza cu cavitatile RF . Oscileaza nu gluma in gol cavitatile alea . Si injectorul trebuie sa genereze tot 10^10 impulsuri pe secunda cel putin ca sa ocupe toate perioadele de oscilatie .
Oricum parca am citit pe undeva ca frecventa maxima ar fi de 300GHz .

Electron

Citat din: RaduH din Ianuarie 06, 2009, 07:10:51 PM
Sa profetesc si eu ceva .
CitatSe va putea face un perpetum mobile daca se vor putea realiza niste comutatoare care sa cupleze de 10^10 ori cel putin/secunda
Poate ne explici si noua (macar teoretic) cum poti sa faci un perpetuum mobile in conditiile cerute de tine. :)

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: RaduH din Ianuarie 07, 2009, 01:16:35 PM
Oricum la SLAC pentru laserul ala cu electroni liberi , frecventa cavitatilor e tot de in jur de 2GHz in timp ce frecventa impulsurilor de electroni e doar de 120Hz chiar daca in faza cu cavitatile RF . Oscileaza nu gluma in gol cavitatile alea . Si injectorul trebuie sa genereze tot 10^10 impulsuri pe secunda cel putin ca sa ocupe toate perioadele de oscilatie .
Oricum parca am citit pe undeva ca frecventa maxima ar fi de 300GHz .
Buna,
   SLAC-ul este un accelerator linear. Este nevoie de un anumit timp de extractie a electronilor inainte de a fi injectati in accelerator. Nu exista sistem de accelerare care sa injecteze cu frecventa de GHz. In acceleratorii circulari injectia se petrece cam cu aceeasi frecventa ca si la SLAC sau poate chiar mai mica pentru ca aceasta frecventa nu este asa de critica. Odata injectate, pulsurile de particule incarcate sunt stocate in acceleratorii circulari si nu se pierd ca in cazul celor liniari.
   E nevoie totusi de cavitati RF si la acceleratorii liniari pentru ca fasciculele circula si in acest caz cu viteze apropiate de viteza luminii.
   300 GHz este prin definitie frecventa radio maxima :D, deci cavitatile de radio-frecventa cam pana pe acolo merg.

RaduH

CitatPoate ne explici si noua (macar teoretic) cum poti sa faci un perpetuum mobile in conditiile cerute de tine.
Bine dar pleaca de la premiza utopica a posibilitatii realizarii unui circuit de comanda care sa actioneze la o asa frecventa si nu calculeaza si cat ar consuma acest circuit de comanda .
Deci puterea care ar putea fi transferata unei tinte dupa accelerare s-ar calcula cam asa :
P(utila)=N(numarul de electroni dintr-un impuls)*W(energia la care accelereaza toate etajele de accelerare)*f(frecventa impulsurilor) .
Se observa ca teoretic acceleleratorul ar putea accelera un numar de impulsuri egal cu frecventa cu care isi schimba starea de incarcare electrozii .
Adica lungimea electrozilor depinde de frecventa .
Asta ar insemna ca frecventa poate influenta invers proportional capacitatea echivalenta a acceleratorului pentru ca se formeaza capacitori cilindrici intre electozi si peretele incintei vidate in care sunt introdusi .
Nu e un sistem de electrozi supusi unui curent alternativ sinusoidal ci un sistem de electrozi care se incarca la valoare si se descarca la zero , adica ar avea de doua ori mai multe etaje de accelerare decat cel normal .
Deci sistemul ar consuma in circuitul de forta :
P(pt.creerea campurilor)=1/2C(echivalenta)*U(etaj)^2*f(frecventa cu care au loc incarcarile)
Cum frecventa cu care au loc incarcarile reduce capacitatea echivalenta si cum ea e egala cu freventa impulsurilor accelerate ca sa nu functioneze in gol sistemul dupa calculele mele da randament supraunitar de la 10^10Hz pentru U(etaj)=1200V sau 10^9Hz pentru U(etaj)=120V , dar scaderea tensiunii pe etaj sau produce lungimi nepractice a acceleratorului prin necesitatea introducerii unui numar mai mare de etaje sau nu va mai putea compensa puterea consumata de injector adica de producere a impulsurilor de electroni .
Si acolo am facut un calcul estimativ in varianta fotocatodului adica pulsuri laser foarte scurte care forteaza catodul sa emita electroni .Cu tot cu randamentul de 0,01% al laserului si cu tot cu un eventual randament al efectului fotoelectric . Adica :
P(emisie)=N(numarul de electroni dintr-un impuls)*energia de extractie*1/randamentul laserului*1/randamentul efectului fotoelectric .

Electron

Citat din: RaduH din Ianuarie 09, 2009, 12:47:08 PM
CitatPoate ne explici si noua (macar teoretic) cum poti sa faci un perpetuum mobile in conditiile cerute de tine.
Bine dar pleaca de la premiza utopica a posibilitatii realizarii unui circuit de comanda care sa actioneze la o asa frecventa [...]
Daca premiza de la care pleci e utopica, si rezultatul final e utopic, nu? Daca rezutatul final e utopic, inseamna ca admiti ca nu se poate construi un perpetuum mobile. Te contrazici cam mult ... :(

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Practic s-ar putea sa fie asa .
Nu pot sa ma pronunt ca nu sunt proprietarul unui institut de cercetari .
Din pacate din cauza saraciei am dificultati inclusiv la capitolul documentatie pertinenta .
De exemplu in cazul cavitatilor de radiofrecventa nu stiu care sunt parametrii care influenteaza consumul lor de putere si nici care sunt modalitatile de producele al semnalului care le alimenteaza .
Cat am priceput eu ar fi e(tensiune electromotoare)=dFI/dt adica variatia fluxului in timp . Asta inseama ca sau avem o variatie mai consistenta a fluxului (ar trebui sa consume putere) sau avem o variatie mai rapida a fluxului , avem aceeasi "e" .
Eu am urmarit un model accesibil plecand de la discutiile anterioare .
Practic e posibil sa fie imposibil dar si sa se poata teoretic tot e ceva .

RaduH

Ce sa fac , eu nimeni incerc sa inventez un ppm sau sa gasesc o sursa miraculoasa de energie
ca nu pot sa conduc lumea sau s-o fi condus de cand trebuia sa se faca ce trebuia .
Oricum fac pe nebunul nici macar pe gratis ca pe banii mei in sensul ca platesc cel putin internetul .

Electron

Citat din: RaduH din Ianuarie 09, 2009, 07:27:04 PM
Practic e posibil sa fie imposibil dar si sa se poata teoretic tot e ceva .
Daca pleci de la alte principii decat fizica "oficiala" se poate teoretic orice. De exemplu, daca (teoretic si utopic) in jurul meu acceleratia gravitationala ar fi nula independent de prezenta maselor apropiate, as putea zbura fara consum de energie.  ;D

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#175
Pai nu am plecat de la principii nerealiste .
Atata ca practic recunosc ca nu se pot realiza comutatoare care sa percuteze asa de repede .
In rest totul e OK inclusiv timpii de descarcare incarcare ai capacitoarelor care se formeaza calculati la 100RCln2 .
Circuitul de "forta" consuma mai putin decat se poate obtine prin accelerare daca se poate reduce suficient capacitatea lui echivalenta .
Circuitul de "comanda" nici nu cred ca e realizabil "practic" .
Repet energia condensatorului e 1/2*C*U^2
Sa reduci tensiunea nu e avantajos .
Sa reduci capacitatea inseamna sa reduci lungimile electrozilor ori asta inseamna sa reduci perioada .
Cum nu trebuie sa functioneze in gol inseamna sa maresti frecventa .
Din pacate rezulta o capacitate suficient de mica de la frecvente prea mari .
Nu e antifizic e doar antitehnologic .

Electron

Citat din: RaduH din Ianuarie 10, 2009, 09:25:02 AM
Pai nu am plecat de la principii nerealiste .
Eu nu am vorbit de principii "nerealiste", ci de principii diferite de cele pe care s-a construit fizica pana acum. Este o diferenta.

CitatCircuitul de "forta" consuma mai putin decat se poate obtine prin accelerare daca se poate reduce suficient capacitatea lui echivalenta .
Ai si o demonstratie pentru aceasta afirmatie? Ceva calcule concrete?

CitatNu e antifizic e doar antitehnologic .
Nu prea inteleg ce inseamna "antifizic" (nu am mai auzit acest termen inainte), dar daca te-ai uita putin peste termodinamica, si mai ales pe la principiile ei, ai vedea ca ce spui tu aici (ca idee de constructie a unui perpetuum mobile) este din start in afara respectivei teorii. Daca vrei doar "sa faci pe nebunul" e treaba ta, dar atrag atentia celor care mai citesc aceste discutii ca ele sunt speculatii fara vreun suport teoretic compatibil cu fizica oficiala.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatAi si o demonstratie pentru aceasta afirmatie? Ceva calcule concrete?
Da am niste estimari numerice .
Eu asa calculez :
P(obtinuta)=N(numarul de electroni din spot)*e(sarcina elementara)*U(rezultata din toate etajele de accelerare)*f1(frecventa impulsurilor)*randamentul de conversie
P(consumata de accelerator)= 1/2C(echivalenta)*U^2(etaj)*f2(frecventa incarcarilor respectiv descarcarilor)
Zic ca "f" trebuie sa fie pe deplin folosita adica sa nu oscileze in gol .f1=f2
"f" e data de perioada si reducerea perioadei reduce lungimile electrozilor deci si capacitatea echivalenta .
In modelul asta nu folosesc curent alternativ ci incarc numai si descarc acele capacitati pe care le formeaza electrozii . Adica elecrozii nu se polarizeaza +si- ci doar +si0 .
Repet nu am pretentia ca se poate realiza practic circuitul de comanda care sa faca asta .
O sa incerc sa fac un fisier de Front page ca Mathcad nu cred ca aveti , cu schite cu desene si cu estimarile numerice la care am ajuns .

ionut

  RaduH,
    Ca sa produci mai multa energie utila decat pe cea pe care o investesti trebuie sa fie undeva un proces care sa produca aceasta energie utila. Cam de unde crezi tu ca ar rezulta acea energie in exemplul tau?
    In centralele nucleare se folosesc de exemplu reactiile exoterme de fisiune nucleare, in centralele bazate pe combustibili fosili se foloseste reactia exoterma de oxidare (arderea carbunilor, gazelor etc.).

RaduH

Deci eu am pus o intrebare pe topicurile mele si daca isi retrage electron afirmatia sustinuta de doua ori imi retrag si eu afirmatia ca se poate obtine un plus de putere .
Deci eu zic ca la lucrul mecanic al campului electrostatic daca ar fi principiile termodinamicii asa de inviolabile , efectuarea de lucru mecanic ar scadea din intensitatea campului sau din sarcinile care il genereaza .
Adica la modelul asta de accelerator cu electrozi nu s-ar consuma energie pentru accelerarea un sine ci doar pentru realizarea alternantei sau pentru creerea campurilor care accelereaza .
Ar avea o capacitate echivalenta(care e constructiva) si ar consuma ca un condensator in curent alternativ .Daca s-ar putea reduce capacitatea asta echivalenta suficient de mult ar accelera mai mult decat consuma sa-si faca alternanta .
Din pacate intre electrozii astia cilindrici si peretele incintei vidate se formeaza capacitati cilindrice . Pe alea nu prea le poti reduce constructiv fara sa umblii la lungimile electrozilor .
Daca ai umblat la lungimea electrozilor ai umblat la perioada sau la frecventa .