Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiri si discutii despre LHC

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 20, 2008, 07:21:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: mm din Septembrie 26, 2008, 07:43:36 AM
CitatOamenii de stiinta nu au absolut nici o raspundere.

Pe asta de unde ai mai scos-o ?
Pai ce , au fost declarati oficial iresponsabili ? Nu crezi ca exagerezi ? Ba ai raspundere , cu cat mai periculoasa e munca ta , cu atat mai multa raspundere .

Nu stiu de unde ai scos-o tu ca oamenii de stiinta au vreo raspundere. Ei primesc finantare de la firme sau guverne, fac rezultatele publice oricui. Oamenii folosesc rezultatele, nu oamenii de stiinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Adi din Septembrie 26, 2008, 06:20:32 PM
Citat din: mm din Septembrie 26, 2008, 07:43:36 AM
CitatOamenii de stiinta nu au absolut nici o raspundere.
Pe asta de unde ai mai scos-o ?
Pai ce , au fost declarati oficial iresponsabili ? Nu crezi ca exagerezi ? Ba ai raspundere , cu cat mai periculoasa e munca ta , cu atat mai multa raspundere
Nu stiu de unde ai scos-o tu ca oamenii de stiinta au vreo raspundere. Ei primesc finantare de la firme sau guverne, fac rezultatele publice oricui. Oamenii folosesc rezultatele, nu oamenii de stiinta.

In mod normal au o raspundere morala, totusi e greu sa definesti asta intr-un contract. Sunt multe in joc: bani, prestigiu... Efectiv, nu cred ca ai mai multa raspundere decat un sef de atelier sau director de fabrica. Unii sunt iresponsabili chiar si in privinta materialului uman...
Totusi, sunt si cercetari care nu sunt facute publice  ;)

Adi

Da, sunt si cercetari militare si cercetari finantate de companii. Acestea nu sunt facute publice. Dar totul din fizica particulelor este facut public, pentru ca intregul Glob sa profite de asta. Teoretic. Practic, tot cel cu cap sa inteleaga ce se publica si cel cu puterea financiara si tehnologica sa reproduca rezultatele si sa le foloseasca are de castigat. De aceea trebuie ca Romania sa devina membra CERN, sa intram si noi in marea lume a cercetarii.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

LHC va fi inaugrat oficial tot pe 21 octombrie, cu sefii de stat ai tarilor membre. Romania nu este inca tara mebra!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

#124
CitatDar totul din fizica particulelor este facut public, pentru ca intregul Glob sa profite de asta. Teoretic.

TEORETIC , da , ai pus punctul pe i . Profita cei care s-au facut stapani pe toate celea inclusiv pe bani si astfel pe viata noastra . Si ei nu ne reprezinta pe noi "parlitii" (ce se numeau odata "obstea") .

CitatEfectiv, nu cred ca ai mai multa raspundere decat un sef de atelier sau director de fabrica.

Ai raspundere mai mare , cu atat mai mare cu cat rezultatul actiunilor tale afecteaza mai multi oameni . Cand un "instrument" cuantic poate dezvolta efecte ce "pot inghiti Pamantul" (fie ea doar o amenintare gazetareasca) , atunci raspunzi pentru planeta . Dar tu nu esti desemnat oficial la conducerea planetei si de fapt esti doar o persoana ce nu are cum , concret , sa exercite acea raspundere . De aceea am adus in discutie obstea , grupul social , si raspunderea colectiva (exprimata prin vot vizibil , nu electronic , secret , etc) . Nu-i tot una cu un sef de sectie care poate face inchisoare daca polueaza un oras , de exemplu . Caci acolo mai exista politie . Dar sa faci o bomba atomica si sa n-ai nici o raspundere e absurd si nepermis .
Atunci mai ramane propria ta constiinta , pe care ti-o poti exercita facand ceva util si nepericulos pentru tine si ptr. societate , ai simpla si sfanta alegere. (Am dat , anterior , exemplul cu medicina naturista atunci cand am deschis subiectul .)

Citatpe el, pe poporul roman. Totusi, eu voi continua sa il luminez.

Poporul roman are nevoie de 1000 de alte lucruri prioritare , inainte de cuantica pe care i-o ofera unii "generosi" . Cu ce sa-l luminezi , cu bezna neantului ? Fi un pic mai smerit .

Adi

Romanii nici nu au dat multi bani pentru LHC, fii linistit ... Au o contributie minora, periferica, atat uman cat si financiar la LHC ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

mm, iata cateva completari, sa te luminezi mai bine. Poporul roman are nevoie de multe, dar inclusiv de educatie stiintifica. Are nevoie foarte mare de mancare, de sistem de sanatate, dar are nevoie la fel de mult de educatie. Traim in o societate tehnologica, cei bogati sunt doar cei care au industrie si tehnologie. Romania nu a mai pus accent pe stiinta dupa caderea comunismului si produsele noastre sunt tot mai putin competitive. E nevoie de tot mai multi tineri sa urmeze studii de stiinta si inginerie, pentru a pune tara aceasta pe picioare. Eu le trezesc interesul pentru stiinta. Este un rol foarte important, care cere multa munca, foarte multa munca. Trebuie sute de articole scrise pana sa ajungi sa explici in asa fel incat sa captezi atentia, sa pui in context, sa inteleaga ei fara efort, sa doreasca sa citeasca mai mult. Sper ca acum te-ai luminat si intelegi mai bine ca tara asta are nevoie de stiinta, de cercetare si deci de popularizarea a stiintei. Te avertizez aici public ca imi rezerv dreptul sa nu iti mai raspund la intrebari. Pari un gica contra cu pareri preconcepute despre stiinta, etica ei, finantara ei, si asa mai departe. Si vii aici si dai lectii si tu nu stiai macar ca mecanica cuantica sta la baza intregii tehnologii de azi. Asadar, te rog frumos, mai pune mana si mai gandeste ce scrii. Eu ofer, ofer, ofer foarte mult, dar si cand incep sa ma repet ca o moara stricata tie asa cum ma repet lui Sandokhan, atunci ori ma enervez, ori nu ma mai repet. Si prefer a doua varianta. Ah, si nu uita ca sunt administrator pe acest forum. Asa ca iti lansez si un avertizment oficial ca lipsa ta de bun simt atunci cand scrii fara semne de punctuatie nu va mai fi tolerata. La trei abateri din asta vei fi respins de pe forum. Ai grija, asadar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Vad ca esti foarte indoctrinat si agresiv . Tu vrei cu forta sa-l educi pe poporul roman . Eu nu te-am oprit , atata doar ca mi-am exprimat parerea ca EL s-a plictisit de binevoitorii care tot vin sa-i spuna ce are de facut . Si ca sa nu te mai enervez , nu voi mai interveni ; poti considera ca m-ai dat afara . Esti prea mare , am inteles in sfarsit .

Adi

#128
Tot fiindca sunt eu marinimos, esti inca tolerat pe acest forum, desi vad ca inca nu pui virgula fara spatiu imediat dupa cuvant. Eu nu educ pe nimeni, cine intra pe site bine. Iar forumul are niste reguli. Daca tu iti bati joc de limba romana nerespectand punctuatia, este alegerea ta. Nu uita, esti inca la mana mea si esti inca tolerat pe forum ... Asta pentru ca inca nu ma indur sa te dau afara, desi esti incapabil sa scrii cu punctuatie corecta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Eu nu sunt agresiv, ti-am raspusn frumos la intrebari si te-am luminat. Din pacate, nu pricepi. Nici stiinta, nici nevoia poporului roman de stiinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Din pacate, oameni ca tine incearca sa imi faca scarba de tara asta pe care o ajut din toata inima. Dar stiu ca esti sarac cu duhul si te las in prostia ta, ies sa iau o gura de aer, si voi continua sa ajut tara asta sa iasa din mocirla ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Ia mai zi-ne mata, ce ai facut pentru poporul roman? Eu iti pot numara sute de ore sacrificate pentru poporul asta, sute de articole scrise, la cateva ore de munca fiecare. Si nu sunt platit. Ba chiar sacrific cercetarea mea. Sa iti raspund matale, sa te luminez, si pe altii la fel. In afara de a scrie cu punctuatie gresita pe forumuri si a nu crede in stiinta, mata ce ai facut pentru tara asta, nenea mm?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

panda

Citat din: mm din Septembrie 27, 2008, 08:07:15 PM
Vad ca esti foarte indoctrinat si agresiv . Tu vrei cu forta sa-l educi pe poporul roman . Eu nu te-am oprit , atata doar ca mi-am exprimat parerea ca EL s-a plictisit de binevoitorii care tot vin sa-i spuna ce are de facut . Si ca sa nu te mai enervez , nu voi mai interveni ; poti considera ca m-ai dat afara . Esti prea mare , am inteles in sfarsit .

Domnilor, eu am o sugestie! Haideti sa purtam discutii civilizate fara acuze si laude personale. Propun ca fiecare sa-si sustina cauza cu argumente clare. Polemicile au dus intotdeauna la progres, asa ca nu este cazul sa ne strangem jucariile si sa plecam acasa la fiecare contradictie. Domnule MM, cu tot respectul, ai spus ca poporul roman s-a plictisit de binevoitori care vin sa-i spuna ce are de facut. La ce anume te-ai referit mai exact? Pe ce te bazezi cand faci afirmatia asta? Eu cred ca romanii au nevoie de modele de succes, de oameni care sa ne ajute sa progresam. Acest popor la care te referi tu, pare (tot din afirmatia ta) ca s-a saturat doar din lene, sau orgoliu prostesc, nicidecum din cauza ca a progresat asa de mult incat orice sfaturi ar fi de prisos. As aprecia foarte mult daca mi-ai raspunde ca sa ma lamuresc! Multumesc!

Adi

#133
Iata ce argumente am si cateva din multele lucruri ce le-am facut deja pentru Tara.

tara are nevoie de modele si are nevoie de oameni care sa preia initiativa, sa faca lucruri concrete, sa arate ca merg, pentru a fi model la altii. Asta fac eu in popularizarea fizicii particulelor. Sunt un pionier, adica sunt primul (si singurul si deci cel mai bun) din tara asta, care explica fizica particulelor in mod sistematic, cu multe articole personale, cu multe traduceri, cu un portal internet dedicat, cu un forum, cu concursuri pentru elevi, cu recrutare de voluntari., si nu in ultimul rand urmarind presa de stiinta din Romania (si asta ia mult timp) si sa raspund sa clarific neclaritatile oamenilor (care ia inca si mult mai mult timp; am fost sigurul care raspunde sistematic la articole din fizica particulelor si singurul care a clarificat cum e cu LHC-ul in articolele de la Realitatea, unde am lamurit personal sute de comentarii, plus la Evenimentul Zilei si la Hotnews si TVR, mai ales cand presa comunica prost despre LHC, speriind oamenii cu Apocalipsa, si cand bravii nostri cercetatori platiti din banii romanilor nu se sinchiseau sa iasa public si sa dea explicatii ... si dadeam eu, neplatit de nimeni, din timpul meu personal).

In plus, am si generalizat aceasta la stiinta in general si am reusit sa oferim un model ziarelor mari, precum EvZ, Cotidianul, Hotnews, care au inceput sa preia articole de la noi si astfel sa vada ca articole de calitate de popularizare a stiintei fac trafic si stiinta poate vinde.

Acum il intreb eu pe mm: Ce a facut el pentru tara asta? Mai crede ca tara nu are nevoie de mine si ca nu am facut deja mult pentru tara?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Adi, imi pare rau daca te-am suparat cu ceva. Nu a existat o asemenea intentie din partea mea. De altfel, am declarat textual ca te simpatizez.