Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiri si discutii despre LHC

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 20, 2008, 07:21:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Vezi mm, aici se vede cat de inutila e discutia in termeni carora nu le dam aceleasi definitii. O fi frumos in filozofia ta de viata sa echivalezi Ratiunea cu Iubirea, dar la nivel practic (sau stiintific) nu se poate face asta.

Eu iti recomand sa lasi stiintei Ratiunea, si divinitatii Iubirea, si sa nu amesteci domenii acolo unde nu e cazul.

e-
Don't believe everything you think.

Adi

mm nu a inteles nimic, din pacate ... noroc ca oameni ca el nu au nimic de spus despre finantarea in stiinta ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Constat ca va simtiti mult prea superiori in comparatie cu mine si cu alti "inferiori" . Prin urmare , una dintre consecinte este ca nu (mai) comunicati cu o buna parte din omenire . Daca va convine situatia eu nu ma supar . Asta e filozofia voastra si v-o respect chiar daca voi nu respectati ideile pe care am incercat sa vi le comunic (si pe care mi le-ati promovat , la misto , la rangul de "filozofie") .

Adi

Ideea e simpla, tu vezi stiinta ca un Dusman, pe cand ea e singura sansa a omenirii. Stiinta ne-a scos din pesteri si ne va ajut si mai departe. Intelegerea Universului este cea mai nobila activitatea a Omului. Unii insa sunt fericiti sa bea bere si sa pape mici, vazand un meci de fotbal. Pe astia vrei sa ii intrebam daca sunt de acord cu proiectele de cercetare?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Dispretul pentru "mititei" nu-i bun . Nici gandirea in clisee .

Adi

Citat din: mm din Septembrie 23, 2008, 07:44:12 PM
Dispretul pentru "mititei" nu-i bun . Nici gandirea in clisee .

Corect. Tocmai de aceea nu dispretuiesc masele, ci le respect atat de mult, ca ma aplec deasupra lor pentru a le ridica din mocirla. De aceea am sacrificat un an de zile deja pentru a promova stiinta in Romania, cu siteurile acestea, cu comentarii in ziare, cu articole in presa, cu viteza la licee, si nu numai. Desi recunosc ca incep sa obosesc, ii ridic, ii ridic, iar romanii tot in mocirla sunt ... Sincer, nu stiu nici eu, dar eu tot mai incerc. Am multe de oferit si o sa mai ofer, dar nu sunt convins ca romanii merita ajutorul meu, nu dupa toata mizeria ce am vazut-o in promovarea LHC-ului in Romania si mizeria romanilor ce cer rastignirea pe cruce a cercetatorilor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

#111
Nu ti-a cerut nimeni rastignirea ; tocmai din simpatie am schitat cateva idei ce ti-ar fi fost utile , dupa parerea mea , in caz ca le-ai fi examinat . Dar ideile principale spuse de mine au trecut nebagate in seama . Nu m-am suparat . Uita-te mai atent sa vezi pentru cine lucrezi si apoi hotarasti singur ce faci . Nu mai gandi in scheme plantate de altii in mintea ta caci mintea ta e la fel de buna ca si a lor .

Apropo de mocirla , in care ne "zbatem" , si vin unii (nu de tine e vorba Adi) sa ne scoata , iata o mica intamplare din viata mea :
Lucram la un institut si toamna ne duceau la recoltat de sfecla , porumb , cartofi , ceapa , morcovi , etc cam cate o luna . Cele numite au facut parte din "meniul meu" stiintific . Eram toti pe o tarla mare de porumb pe un deal si culegeam , depanusam , etc. La un moment dat apare seful "colectivei" , ne da binete , amabil , un taran . Colegii mei , sefii mei , fiind cam nervosi (ca tine Adi) , detectand "gradul" de sefie al taranului au inceput sa-l improaste cu imprecatii de genul ca : Ce trebuie sa venim noi sa va facem treaba ? Unde sunt taranii ?  Noi venim sa va scoatem din mocirla si voi ... ! (ca sa folosesc cuvintele tale ) . Putin surprins , taranul se indrepta spre mine imi intinse mana (intamplator era unchiul nevestei mele caci ne aflam pe tarlaua satului ei , la 100 km de Brasov) si mi-o stranse , cred ca mi-a zis ceva de genul "bine ai venit" si spuse : NU V-AM CHEMAT NOI ! . Cine v-a trimis ? Ulterior am aflat ca taranii din colectiva , care nu aveau salarii , incercasera sa "negocieze" o plata (derizorie) in schimbul culesului . Si de la "centru" i-au "suntat" prin intermediul nostru , care munceam pe gratis , suflandu-le jobul taranilor . Iata-ma ajuns in situatia de "spargator de greva" in satul nevestimii . Credeam noi cercetatorii , ca-i scoatem din mocirla pe tarani ! Si eram f. increzuti si foarte suparati ca noi cu mainile noastre fine "ii ajutam" pe acesti "inferiori inconstienti" .

Electron

mm, imi pare rau, dar nu prea vad relevanta anecdotei povestite. Daca crezi ca situatia e analoaga, as fi interesat sa explicitezi paralelele. :)

e-
Don't believe everything you think.

mm

Anecdota a fost reala 100% si Adi , caruia i-am raspuns , cred ca a inteles .

cris

Media trebuia sa dea niste explicatii simple ca lumea sa nu-si faca griji.Sa spuna ca desi acceleratorul este un colos care consuma multa energie,randamentul este asa de mic incit toata incarcatura de protoni accelerata nu stiu daca poate incalzi o oala cu apa.Iar chestia cu particula lui Dumnezeu a pus capac,oamenii cred ca cine stie ce miracole se va face cu ea.

Adi

mm, am citit cel putin doua comentarii despre LHC in care unii cereau ca cercetatorii sa fie crucificati, altii sa fie asasinati. Alti cercetatori din afara au primit chiar acasa amenintari cu moartea.

mm, am inteles analogia. Nu m-a pus poporul roman sa il scot din mocirla si sa ii explic despre Universul mic si Universul mare. De aceea nu ma supar prea mult pe el, pe poporul roman. Totusi, eu voi continua sa il luminez. Acum cat mai am timp ca si student, macar, cand incepe apoi postdoc-ul si profesoratul universitar, va fi mai putin timp, dar pana atunci sper sa am o infrastructura, un brand, o echipa in spate, care sa functioneze singura, iar eu doar sa coordonez asa in mare. Si sper sa fie si finantare cumva.

Eu nu am furat slujba nimanui, caci nimeni nu popularizeaza fizica particulelor in Romania inca. Ce fac eu e pionerat! Sunt singurul din o intreaga tara care are peste 70 de cercetatori la CERN! Si eu sunt doar un student! E un sentiment minunat, sa stii ca esti cel mai bun din tara la un anume subiect. Si eu sunt, la explicarea fizicii particulelor publicului care nu stie nimic de fizica ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

Adi , iti urez succes in realizarea gandurilor tale cele bune . Cred ca nu am stiut sa ma fac inteles . Ma repet spunand ca in lumea asta e nevoie de altceva decat de mersul pe sabloanele altora . Ca stiinta fara Constiinta e crima . Ca e nevoie de paine mai mult decat de gauri negre . Ca se ofera mereu tot felul de binevoitoare tari puternice sa "ne ajute" desi nimeni nu le-a cerut ajutorul . Ca mergem cu mare viteza tehnologica avand mare spor in distrugerea mediului . Etc , etc , etc. Oare n-ar fi cazul sa vezi si aceste aspecte ? Eu am invatat la scoala ca Materia e primordiala si Constiinta secundara (Constiinta=Dumnezeu , nu se rostea acest cuvant pe atunci) , acuma voua vi se baga in cap ideea ca Stiinta e primordiala iar Constiinta .... Ce s-a schimbat ? Nimic . De aceea am zis , atentie !

Adi

Constiinta sa aiba oamenii care folosesc stiinta. Oamenii de stiinta nu au absolut nici o raspundere. Ei descopera lucruri noi si le ofera lumii. Cum le foloseste lumea, e treaba lumii. Aproape orice descoperire poate fi facuta pentru a face lumea un colt mai bun, sau unul mai rau.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mm

CitatOamenii de stiinta nu au absolut nici o raspundere.

Pe asta de unde ai mai scos-o ?
Pai ce , au fost declarati oficial iresponsabili ? Nu crezi ca exagerezi ? Ba ai raspundere , cu cat mai periculoasa e munca ta , cu atat mai multa raspundere .

ionut

Citat din: cris din Septembrie 24, 2008, 05:27:09 PM
Media trebuia sa dea niste explicatii simple ca lumea sa nu-si faca griji.Sa spuna ca desi acceleratorul este un colos care consuma multa energie,randamentul este asa de mic incit toata incarcatura de protoni accelerata nu stiu daca poate incalzi o oala cu apa.Iar chestia cu particula lui Dumnezeu a pus capac,oamenii cred ca cine stie ce miracole se va face cu ea.
Buna cris,
   Incarcatura nu e asa de mica :). Cred ca s-a mai facut comparatia asta, dar ma risc si o repet. Energia cinetica acumulata de cei aproximativ 10^11 protoni dintr-un grup ("bunch") este de ordinul energiei cinetice a unui tren care merge cu 200 km/h. Ceea ce este de retinut totusi este densitatea de energie si nu valoarea ei absoluta. O asemenea energie (macroscopica) este comprimata intr-un volum microscopic. Totusi nu trebuie sa ne temem de nimic. Am mai spus-o si o repet ca nu exista nici un fel de incident care sa afecteze populatia. Din puncti de vedere teoretic, formarea gaurilor negre (oricum inofensive) este un soi de OZN pe care o teorie marginala (teoria stringurilor) le postuleaza. Spun marginala pentru ca momentan nu avem nici un motiv sa credem ca teoria stringurilor este viabila.