Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stiri din medicina

Creat de Adi, Noiembrie 11, 2008, 02:56:14 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Un nou factor de risc cardio-vascular, dar si un mod de a il controla

O echipă internaţională de cercetători, incluzând oameni de ştiinţă de la Universitatea McGill, Canada, au descoperit că o anumită proteină în cantitate mare creşte riscul de a dezvolta afecţiuni cardio-vasculare. Studiul se numeşte JUPITER şi a fost iniţiat de Dr. Paul Ridker de la Universitatea Harvard, iar echipa canadiană este condusă de Dr. Jacques Genest. Rezultatele au fost aşa de concludente, încât cercetătorii au fost nevoiţi să întrerupă studiul înainte de data stabilită iniţial pentru a publica rezultatele cât mai repede.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Buna,Adi.N-am stiut unde sa postez ceea ce as vrea sa stiu,asa ca am "aterizat" aici :).Pe scurt,eu as vrea sa stiu daca microcefalia(capul mic) duce intotdeauna la o scadere a inteligentei.Intreb asta,fiindca am un amic care are asa ceva si totusi nu pare sa aiba probleme cognitive sau de alta natura.Si totusi in carti am intalnit afirmatia ca microcefalia ar duce intotdeauna la deficite intelectuale,asadar nu mai inteleg mare lucru  ???.

raul

Salut. De unde stii ca prietenul tau are microcefalie? Poate are capul ceva mai mic constitutional, caci nu toti avem aceeasi marime a capului. In microcefalie, capul trebuie sa fie mult mai mic in raport cu restul corpului sau cu varsta. Plus ca nu este obligatoriu ca si creierul sa se dezvolte anormal. Tulburari in dezvoltarea psihica apar daca si creierul este afectat.

yueh

Pai se vede cand se tunde. :)Din fata arata normal,dar din profil distanta dintre ceafa si urechi e mica si are crestetul ridicat fata de nivelul fruntii,cam ca la mayasi,daca ai vazut cum aratau.

raul

Oricum, ca sa spui ca ai microcefalie, trebuie sa ai pemetrul cranian sub o anumita limita in raport cu varsta si inaltimea. Poate a are putin capul modificat din cauza ca a avut rahitism cand era mic. Mai ales ca ai spus ca nu este evident cand nu e tuns. Iar daca zici ca nu are modificari psihice, probabil nu are, caci daca ai capul mai  mic asta nu inseamna neaparat ca ai si modificari psihice. :)

yueh

Multumesc pt lamuriri.Eu nu sunt doctor,asa ca as vrea sa stiu care sunt valorile normale ale perimetrului cranian?Ai zis de varsta si inaltime.El are cam 1,78 m si cam 25 ani.Nu stiu care sunt valorile p. cranian la el,poate i le masor :)

raul

Citat din: yueh din Februarie 09, 2009, 05:26:56 PM
Multumesc pt lamuriri.Eu nu sunt doctor

Nici eu :)
Citat din: yueh din Februarie 09, 2009, 05:26:56 PM
El are cam 1,78 m si cam 25 ani.Nu stiu care sunt valorile p. cranian la el,poate i le masor :)
Sunt niste tabele sau formule de calcul pt diferite marimi ale segmentelor corpului in raport cu varsta insa nu  le stiu. Daca o sa gasesc o sa iti spun. Pana una alta am gasit ceva de microcefalie pe wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Microcephaly

yueh

Multumesc pt referinte.Din pacate,eu nu stiu engleza :-[,dar o sa incerc sa invat.Tin sa lamuresc ca am vorbit cu amicul meu despre ce am postat,si mi-a dat voie sa-l "masor".Are distanta de la unde se termina fruntea pana in varful crestetului ~12-13 cm si latimea cefei cam tot atat(~12-13 cm).Sunt valori normale? Precizez si ca intr-adevar nu are probleme cu inteligenta:e programator si cunoaste bine 5 limbaje de programare,e creativ in domeniul lui si e o persoana f.agreabila.Asadar,daca are capul mic,nu are si deficite.Deci ar fi o exceptie de la regula pe care am citit-o?Adica exista si exceptii?

raul

Pai tocmai ce am spus. Cap mic nu inseamna microcefalie. Poate asta e o trasatura de a lui, cum unii au urechi mari sau altceva. Plus ca microcefalia cu afectarea creierului apare si in anumite situaatii: de exemplu daca mama face in timpul sarcinii boli ca rubeola sau toxoplasmoza. A avut asa ceva mama prietenului tau?

yueh

Nu, din cate mi-a spus,a avut o sarcina si nastere normale.Dar valorile pe care le-am masurat sunt normale?

yueh

Propun sa se stearga ce am postat,fiindca mi se pare ca nu cadreaza cu titlul topicului(stiri din medicina,iar astea nu sunt stiri :)).In privinta amicului meu,cred ca m-am lamurit,nu are microcefalie ci poate ceva intermediar(intre microcefalia adevarata si marimea normala).Mutumesc,Raul,ca m-ai lamurit.

raul

Citat din: yueh din Februarie 10, 2009, 04:15:59 PM
Nu, din cate mi-a spus,a avut o sarcina si nastere normale.Dar valorile pe care le-am masurat sunt normale?

Am spus ca sunt tabele cu valori normale conform varstei, pe care insa nu le am. Oricum , cred ca tu nu ai masurat bine; trebuia sa masori perimetrul cranian , nu distanta de la frunte la crestet.
Citat din: yueh din Februarie 11, 2009, 04:13:12 PM
Mutumesc,Raul,ca m-ai lamurit.
Ma bucur daca te-am lamurit cat de cat. Oricum, daca este sanatos , nu cred ca trebuie sa isi faca probleme pt ca are capul mai mic. :)

yueh

M-am gandit sa adaug si eu o stire.Se pare ca s-a descoperit o bacterie care ar putea prelungi viata.Sursa stirii e realitatea.net.Nu stiu in ce masura o asemenea stire e adevarata,ar putea fi o exagerare.In caz contrar,ar fi o descoperire senzationala,si atunci nu m-ar deranja sa ma infectez cu bacteria asta  :).

Adi

Fii sceptic de ce scrie Realitatea, nu sunt de incredere. Mai ales ca nu spun niciodata in ce revista stiintifica a fost publicata stirea. Daily Mail mi se pare ca e chiar un tabloid britanic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

yueh

Sunt destul de sceptic,de asta am adus-o pe forum,sa aflu si parerea altora,mai avizati.