Geologie, mediu şi ştiinţe planetare > Geologie si stiinte planetare

Geofizica ambientala

(1/4) > >>

Adi:
Iata o veste buna din popularizarea geofizicii. A fost lansat un portal si un forum care explica pe intelesul tuturor geofizica. Autorul pare sa fie un tanar student (sau student foarte recent) in domeniu care explica tuturor, cu mare sinceritate, din experienta sa, diferenta dintre geografie, geologie si geofizica.

"Care v-a sa zica mi-au trebuit 2 ani ca sa inteleg ca geografia se ocupa cu ceea ce este pe Pamant, iar geologia si geofizica se ocupa cu ceea ce este dedesubt".

"Din fericire sunt si altii mai destepti decat mine. Mandru fiind nevoie mare de mine, am povestit unui unchi de la tara revelatia mea profesionala coapta in mai bine de 3 ani de studiu.

Ma privit bland si mi-a spus ca din ceea ce ii spun eu intelege ca geologii sunt doctorii de oameni, iar geofizicienii vetelinarii.

M-am simtit jignit si am cerut calm mai multe explicatii.

Pai cand te duci la doctor, el te intreaba ce te doare si apoi iti da niste pastille. La vetelinar, cand duci vaca, ea nu stie sa zica ce o doare. Asa si voi, ziceti ce e dedesubt fara a vedea ce e acolo!"

De asemenea, el defineste ce este geofizica ambientala.

Geofizica ambientala este ramura ei dedicata problemelor de mediu. Adancimea de investigatie este uzual pana in 25 de metrii, insa poate cobora pana la 500 metrii.

Mai multe detaili aflati pe portalul Geofizica Ambientala.

Coesite:
Vad ca Alex si-a facut bine de tot reclama!  ;D

Adi:
Wow, il cunosti ... Si eu care abia asteptam sa ii spun. Atentie la Coesite de pe forum, ea este cu geologia si geofizica. I-am propus de asemenea sa ne trimita stiri de geologie si sa le publicam pe site sub numele lui si cu link spre siteul lui. I-am spus ca avem deja un concurs si poate ajuta la corectare si poate cream o sectiune exact pe geofizica ambientala (daca o defineste bine), i-am propus ca poate ajuta la corectare (acum ma gandesc, poate era unul din corectorii avuti de tine in minte, Coesite?).

Una peste alta, felicitari! Fiecare in domeniul lui (asa cum am eu in fizica particulelor acum) si apoi pe toate le promovam pe acest portal generalist despre cum este stiinta astazi ... (StiintaAzi.ro).

Coesite:
Suntem colegi, si a anuntat acest blog pe grupul pe care il fol noi la facultate, de acolo stiam de el.

Nu, nu era in "comisia de corectare". Alex, daca vrei cu cea mai mare placere.

Coesite:

--- Citat ---Care v-a sa zica mi-au trebuit 2 ani ca sa inteleg ca geografia se ocupa cu ceea ce este pe Pamant, iar geologia si geofizica se ocupa cu ceea ce este dedesubt
--- Terminare citat ---

Si cu ce este deasupra, Sedimentologia de exemplu.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă