Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Acetat de sodiu

Creat de raul, Octombrie 29, 2008, 04:02:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silvi

#15
molul reprezinta unitatea de masura pentru cantitatea de substanta, egala in grame cu masa molara a unei substante compuse sau masa atomica a unui element. Un mol contine 6.022*10^23 (numarul lui Avogadro) molecule/atomi (in functie de natura substantei respective)

Adi

Ai inceput bine, Silvi, ai definit molul. Acum cum ai explica la altii de ce un mol din diferite substante are aceeasi cantitate de substanta? Cum ai preda la cineva lectia despre mol? Adica sa mergi dincolo de definitie, sa ii faci sa inteleaga ..
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

Se poate sa gresesc, dar intr-un mod babesc, molul de substanta (sau de atomi) este cantitatea in grame numeric egala cu suma maselor moleculare apatinand fiecarui element ce compune substanta (A).

De exemplu, pentru NaOH:
A Na = 23
A O = 16
A H = 1
=> 1 mol de NaOH este egal cu 23+16+1=40; intr-un mol de NaOH se gasesc 40 de grame de substanta.
De asemenea, intr-un mol, indiferent de felul substantei din care este compus, deci indiferent de masa lui, se gasesc 6.023*10^23 particule.

venomel

 Dacă nu mă înşel am citit pe internet că "acetatul de sodiu" se obţine din reacţia oţetului (acid acetic) cu, carbonatul de sodiu (praf de copt). Îmi poate confirma vreo cineva?

chimistul

Reactia corecta.

Otetul este un acid (acid acetic cum ai spus si tu) iar carbonatul de sodiu este sare bazica. Din reactia celor doua substante rezulta o sare  (acetat de sodiu) si un acid mai slab (acidul carbonic) care se descompune in CO2 si apa.

Per ansamblu obtii acid acetic +  carbonat de Na  ----> acetat de Na + H2CO3 ( CO2 +H2O)

Mi-e lene sa scriu formulele substantelor organice.

night!

Pai atunci se poate face experimentul de mai sus
L`ai incercat deja ? E periculos acetatul de sodiu ?

chimistul

Salut!

Pai reactia aceasta are mai multe aplicatii practice. Cei care beau vin pt a nu fi asa de acid (acid acetic sau tartric dupa caz din vin) pun un vf de cutit de bicarbonat de Na ( se descompune in carbonat si CO2) care reactioneaza si da acetat sau tartrat si creste pH vinului. Se foloseste si la reglarea pH-ului mustului sau vinului. Acetatul nu este toxic. Este baza folosirii lui in fibrele acetat, esteri, parfumuri etc. Bineinteles, se manipuleaza conform regulilor de lucru din laborator.

night!

Am facut rost de respectiva substanta, mi`a dat doamna profesoara de chimie...daca e sa mearga o sa`mi fac si eu niste acetat de asta in casa :)
Pana maine o sa va zic si daca merge sau nu

explica un pic partea cu : "se manipuleaza conform regulilor de lucru din laborator"

chimistul

Nu ai spus la ce vrei sa il folosesti acetatul de Na. Oricum daca doresti sa obtii folosind otet e destul d eputin probabil ca il vei putea folosi pt ca otetul are o concentratie de 90g/l adica un 9 %.  Ai avea nevoie de acid acetic glacial adica aprox 100%.

Regulile de utilizare generala a substantelor chimice:

maini curate, manusi
ochelari de protectie
masca de gaz daca este cazul sau etuva si ventilator.

Asta ca sa nu patesti un accident. Vorbesc din propria experienta mai ales cu substantele caustice. Substantele bazice sunt mai periculoase decat cele acide pt ca mediul bazic este mediul in care pielea, unghiile , parul (keratina si colagenul din ele) este dizolvat.

Si o poza daca doresti ca sa vezi ce poate face apa amoniacala. Dupa 2 saptamani de la accident:


night!

pai vreau sa fac asta : http://www.youtube.com/watch?v=aC-KOYQsIvU

ce parere ai ? e reala ? se poate face ?

am facut rost de acetat de sodiu, deci nu`i problema

night!

Inca ceva...am incercat sa obtin acetat de sodiu dupa metoda otet + bicarbonat...si am o problema...am obtinut o sare alba ( ce reactioneaza cu otetul )...si din cate am vazut substanta originala de acetat de sodiu nu reactioneaza.
Am zis ca poate am obtinut acetat de sodiu + bicarbonat nereactionat...dar pus in otet din nou se dizolva complet :-??...ce am gresit ?

venomel

 Pentru a obţine acetatul de sodiu din oţet şi bicarbonat, amestecul trebuie dat în clocot şi amestecat continuu până când nu mai rămâne nicio substanţă albă în amestec, iar după ce ai obţinut soluţia, o pui la frigider pentru 15 minute după care încerci experimentul.
 
 
Şi încă ceva, pentru 750ml de oţet ar trebui maxim 50g de bicarbonat de sodiu, nu prea mult pentru cã obţii o soluţie prea concentrată.. apoi folosind regula de trei simplă, te descurci tu, de exemplu, la 150ml oţet ar trebui 10g de bicarbonat.

night!

#27
ms mult...am incercat, dar l`am scos dupa 5 min de la frigider si nimic :-??

l`am pus la loc..o sa`l scot mai tarziu

dupa 15 min, mi`a mers...doar ca nu a "inghetat" total si nici nu a devenit solida substanta, mai mult un precipitat...ce s`a declansat cand am turnat solutia


Adi

Night, esti perseverent si pasionat de chimie, nu gluma ... :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro