Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Calatorii cu echipaj uman spre Marte?

Creat de Adi, Octombrie 24, 2008, 08:25:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

puriu

La ce vor fi folositi supraoamenii selectati? Oricum, cand vor putea pleca pe Marte ei vor fi prea batrani, in cel mai bun caz.

Sieglind

Citat din: 07Marius din Octombrie 20, 2014, 08:29:29 PM

...hmmm. Sa-ti faci un ceai din apa care a ramas dupa dus? :-\
Ar fi un inceput promitator de selectie.

Si eu am aplicat. Dar cam atat. Conditiile care s-au publicat ulterior de selectie m-au descalificat. Probabil ca n-as fi ajuns prea departe oricum, insa mi-ar fi placut ideea. Cred doar ca cei care reusesc sa mearga mai departe sunt niste persoane deosebite. Adevarul este ca trebuie sa fie niste persoane super echilibrate atat psihic cat si fizic, iar la asta trebuie sa adaugi o motivatie serioasa. Altfel, nu cred ca o sa ajunga prea departe in procesul de selectie.

Marius,
nu mă omor după ceai. Ce-ai zice de o cafea?  :P

După cum bine ştii, nu-s de acord (de principiu) cu experimentele astea hazardate. Dar, fiind vorba de o alegere a celui în cauză, de ce nu? Întotdeauna se vor găsi unii (şi nu puţini) dispuşi să împingă până la extrem saltul în necunoscut.

Nu cred nici măcar în terraformare, ba mi se pare că până şi iubitul meu Carl (Sagan) a cam zbârcit-o cu Venus. Sigur, nu pot şti ce va fi peste un secol (nefiind atât de optimistă precum Michio Kaku).

Altfel spus: die Gedanken sind frei!  ;)

Sieglind

Citat din: puriu din Octombrie 21, 2014, 10:52:15 AM
La ce vor fi folositi supraoamenii selectati?

În niciun caz la perpetuarea speciei umane.  8)

mircea_p

Citat din: Sieglind din Octombrie 21, 2014, 06:57:28 PM

Nu cred nici măcar în terraformare, ba mi se pare că până şi iubitul meu Carl (Sagan) a cam zbârcit-o cu Venus. Sigur, nu pot şti ce va fi peste un secol (nefiind atât de optimistă precum Michio Kaku).

Daca nu santem in stare sa mentinem o planeta in stare "teraformata" e intr-adevar hazardat sa ne apucam de alta asa, from scratch. :)
Primul pas in teraformarea lui Venus ar fi probabil o disputa apriga asupra existentei sau nu a efectului de sera in atmosfera planetei. Cei mai vocali sustinand ca e OK asa cum e.:)


07Marius

Citat din: Sieglind din Octombrie 21, 2014, 06:57:28 PM
Citat din: 07Marius din Octombrie 20, 2014, 08:29:29 PM
...hmmm. Sa-ti faci un ceai din apa care a ramas dupa dus? :-\
Ar fi un inceput promitator de selectie.

Marius,
nu mă omor după ceai. Ce-ai zice de o cafea?  :P

După cum bine ştii, nu-s de acord (de principiu) cu experimentele astea hazardate. Dar, fiind vorba de o alegere a celui în cauză, de ce nu? Întotdeauna se vor găsi unii (şi nu puţini) dispuşi să împingă până la extrem saltul în necunoscut.

Aroma de cafea suna bine, insa nu stii niciodata pe unde au umblat boabele de cafea...
http://avola.wordpress.com/2010/01/02/cea-mai-scumpa-cafea/
sau o alta varianta:
http://www.go4it.ro/curiozitati/cea-mai-scumpa-cafea-din-lume-se-face-din-excremente-de-pisica-indoneziana-2542523/

Uneori este mai intelept sa omiti anumite detalii. Insa ma tem ca la o provocare de nivelul supravietuirii unei misiuni pe Marte pe o durata lunga, nu prea ai de ales.
The imagination is the prisoner of our mind.

07Marius

#80
Citat din: mircea_p din Octombrie 21, 2014, 07:36:14 PM
Daca nu santem in stare sa mentinem o planeta in stare "teraformata" e intr-adevar hazardat sa ne apucam de alta asa, from scratch. :)
Primul pas in teraformarea lui Venus ar fi probabil o disputa apriga asupra existentei sau nu a efectului de sera in atmosfera planetei. Cei mai vocali sustinand ca e OK asa cum e.:)

Teoretic, exista si varianta in care noi teraformam pamantul... pentru altii. Poate mai aproape de timpurile noastre este varianta colonizarii lunii si in viitorul apropiat a planetei Marte. Cred ca aceasta colonizare tine mai mult de partea financiara, decat de posibilitatile tehnologice. Oricum ar fi, omenirea evolueaza extrem de rapid in aceasta directie. A colonizarii sistemului solar, prelungirea vietii, sau chiar saltul catre o forma noua de evolutie, o forma mixta biologica si masinarie, un android. O data facut acest salt, omul modern asa cum il cunoastem va deveni istorie. Este bine, este rau...
https://www.youtube.com/watch?v=k80UQWWUIYs
The imagination is the prisoner of our mind.

valangjed

Citat din: Sieglind din Octombrie 21, 2014, 07:23:55 PM
Citat din: puriu din Octombrie 21, 2014, 10:52:15 AM
La ce vor fi folositi supraoamenii selectati?

În niciun caz la perpetuarea speciei umane.  8)
"Bad moment" pentru "Arnolzi", "fat" moment pentru mine si altii asemenea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.