Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Calatorii cu echipaj uman spre Marte?

Creat de Adi, Octombrie 24, 2008, 08:25:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mircea_p

Citat din: Sieglind din Octombrie 17, 2014, 12:13:54 AM
Citat din: mircea_p din Octombrie 17, 2014, 12:08:08 AM
Eh, n-am observat al doilea link. -1.   :)


Nu te califici în turul doi.  ;)

Avem înscrişi 200.000, din care 1.058 s-au calificat pentru etapa următoare. În ce-o consta?  ???  


Nu, sigur nu ma calific. Nici macar in turul 1.
"Turul" 2 e un reality show, nu?
Poate de genul Survivor. :)

Sieglind

Ne depăşiţi, totuşi. În toate cele  :P

The gender split is 586 male (about 55%) and 472 female (about 45%). Among the people that were selected for round 2, 159 have a master's degree, 347 have bachelor's degrees and 29 have Doctor of Medicine (M.D.) degrees. The majority of the applicants are under 36 and well educated.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_One#Reality_TV

valangjed

Am "ceva" ani de cand am "sarit" peste 36, "well educated" , nu prea(mama are grija sa-mi aminteasca aceasta) deci bine ca nu am aplicat :D.
1058, tocmai acest numar?Mana cereasca pentru "conspirationisti"! :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

Citat din: valangjed din Octombrie 17, 2014, 01:07:11 AM

1058, tocmai acest numar?! :D

Val,
în afară de faptul că-i anul (probabil) al naşterii lui Godefroi de Bouillon, întâi-cârmuitor al Ierusalimului eliberat (v. Torquato Tasso) şi apărător al Sfântului Mormânt, ce s-a petrecut în acest 1058:o

Dacă nu-mi spui, vezi tu ce păţeşti. Cu sau fără mâtze în apărare  ;D

P.S. Am citit recent "Istoria secretă a cruciadelor", de René Grousset.  ;)


valangjed

Am confundat cu anul 1054, marea schisma.Oricum, gasesc ei "conspirationistii" o legatura, scot ei de undeva un decalaj de patru ani sau cine stie, poate in 1058 a murit pisica sau cainele papei :D.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anda

#65
 ;D

mircea_p

Asta e o problema, dar o problema trecatoare. Ca dupa cateva luni (se pare) va incepe sa se aplice dictonul "Despre morti numai de bine".

Anda

#67
 :o

valangjed

Sau ... poate ... vor muri ...unul cate unul din cauza lipsei de oxigen ... Ma intreb cum vor fi jurnalele de pe acea naveta?Ceva de genul:"Astazi i-am mancat piciorul lui Tawarashy, maine mancam mana lui Dean, poimaine eu(Francois) trebuie sa donez un umar, dupa cum stiti, bratul si antebratul le-am donat cu 11 zile in urma.Sunt cel mai descompus dintre colegi.Consum prea mult oxigen.Colegii incearca sa ma faca sa ma simt bine.Le inteleg ingrijorarea.Consum prea mult oxigen! Ma atacaaa...."
Stiu, ideea e groaznica dar ... e posibila.
Personajele dintre ghilimele nu au nicio legatura cu realitatea.
Cam la asta cred ca se referea mirceap.Gresesc?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Sieglind

#69
După 68 de zile se sufocă (unu' la mână). Urmează moartea prin inaniţie, deshidratare sau combustie (din cauza excesului de oxigen provenit din fotosinteza plantelor cultivate de ei).



:o

Nu-i scenariul meu.

'Mars One': Reality Show Will Have A Short Run Because Cast Will Die — Here's The Bizarre Reason Why

http://www.inquisitr.com/1534820/mars-one-reality-show/


valangjed

De ce nu-mi plac diagramele dar in acelasi timp am nevoie de ele?Inginerii ar trebui sa stie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Anda

#71
 :o :o

Sieglind

Anda,

întâi de toate, bun venit!  :)

Iar mai apoi ... despre asta găseşti opiniile noastre, ale "robotofililor", pe primele pagini ale topicului. Din păcate Ariel55 nu mai postează aici. Sunt convinsă că i-ar fi făcut plăcere să intervină pe tema asta.

Pentru el:

Arieeeeeeeeeel !!!  :'(

Anda

#73
 :o :o

07Marius

Citat din: Sieglind din Octombrie 17, 2014, 12:13:54 AM
Avem înscrişi 200.000, din care 1.058 s-au calificat pentru etapa următoare. În ce-o consta?  ???  

...hmmm. Sa-ti faci un ceai din apa care a ramas dupa dus? :-\
Ar fi un inceput promitator de selectie.

Si eu am aplicat. Dar cam atat. Conditiile care s-au publicat ulterior de selectie m-au descalificat. Probabil ca n-as fi ajuns prea departe oricum, insa mi-ar fi placut ideea. Cred doar ca cei care reusesc sa mearga mai departe sunt niste persoane deosebite. Adevarul este ca trebuie sa fie niste persoane super echilibrate atat psihic cat si fizic, iar la asta trebuie sa adaugi o motivatie serioasa. Altfel, nu cred ca o sa ajunga prea departe in procesul de selectie.
The imagination is the prisoner of our mind.