Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Electronica organica

Creat de Adi, Octombrie 24, 2008, 04:55:32 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

O echipă de chimişti de la universitatea Johns Hopkins din Statele Unite a creat componente electronice care se pot dizolva în apă şi apoi se autoasamblează în fire mai subţiri chiar decât un fir de păr, un prim pas spre construirea de nano-fire conducătoare de electricitate, adică nervi artificiali, care ar vindeca paraliziile. Cum acestea sunt formate pe bază de carbon, sunt foarte uşoare şi au dimensiuni comparabile cu cele din lumea celulelor, aceste materiale electronice "organice" pot fi tolerate foarte bine de organisme şi pot deschide o eră nouă în nanotehnologia pentru aplicaţii medicale.  Descoperirea aceasta a fost publicată în ultimul număr al Journal of the American Chemical Society.

Electronica organică este o ramură a electronicii care studiază marialele conductoare din punct de vedere electric şi care sunt formate din substanţe studiate de chimia organică, adică substanţe ce au la bază carbonul, precum polimeri, plastice sau chiar molecule mici. Această ramură a electronicii se deosebeşte de electronica clasică care se bazează pe substante anorganice, precum metale şi semiconductori precum siliciul şi germaniul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

silvi

Foarte frumos articolul, felicitari! Este un adevarat progres in medicina si chimi. In curand ne vom trezi ca putem schimba creierul cu unul artificial  :)

Adi

Ehe, multumesc, Silvi. Mai e mult pana la creier artificial, daca nu imposibil. Dar astept cu nerabdare nervi artificiali. Eu am avut temporar o paralizie la un picior dupa un accident si stiu ce inseamna sa dai ordin piciorului sa se miste si sa nu vrea. Si totul de un defect de comunicare, ca nu ajunge informatia la picior. Un nerv artificial poate prelua duce aceasta informatie la organ foarte usor. Si fostul actor al lui Superman a ramas paralizat dupa un accident de calarie si a stat asa vreo zece ani, pana cand a murit acum vreo cativa ani, tot sperand ca poate medicina va face progrese, dar el nu le-a mai apucat ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro