Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Articole in lucru

Creat de Adi, Octombrie 22, 2008, 04:10:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

#315
Citat din: DaJackal din Aprilie 04, 2009, 10:35:32 AM
Salut! Sunt nou pe acest forum si ma gandesc sa incerc sa scriu un articol despre cum se vad inelele lui Saturn anul acesta si cum "dispar" ele incet incet, ajungand ca in septembrie sa fie in acelasi plan cu noi. Nu cred ca am vazut vreun articol despre asa ceva aici. Pot sa incerc sa scriu?

Salut, DaJackal. Nu sunt eu in masura sa hotarasc ce si cum pe site si pe forum, dar sunt sigur ca toata lumea ar fi bucuroasa daca ai scrie articolul. Apoi, trebuie sa il trimiti cuiva sa il corecteze (cel mai probabil Flaviei (graethel)) si va fi publicat, daca este bun.

DaJackal

Sa imi dati va rog frumos adresa cui trebuie sa trimit articolul pentru corectat. O sa adaug si poze. Sunt la primul meu articol, daca merita, publicati-l, daca nu, mi se pare normal sa nu il publicati.

Mihnea Maftei

Citat din: DaJackal din Aprilie 04, 2009, 11:07:58 AM
Sa imi dati va rog frumos adresa cui trebuie sa trimit articolul pentru corectat. O sa adaug si poze. Sunt la primul meu articol, daca merita, publicati-l, daca nu, mi se pare normal sa nu il publicati.

:)    flavia@stiintaazi.ro

graethel

Salut!

Mersi Mihnea pentru ca ai raspuns in locul meu, ai dat informatii foarte bune.

@ DaJackal - Desigur orice articole sunt bine venite, atata timp cat nu au mai aparut deja. E bine sa fie si ultimele noutati, dar si informatii generale despre astronomie si altele din fizica, pentru ca fara sa intelegem bazele nu putem sa intelegem noutatile. Astept articolul la flavia@stiintaazi.ro !

Diana Basaca

#319
Salut, DaJackal! Ne bucura foarte mult initiativa ta de a scrie acest articol. As vrea totusi sa iti ofer cateva instructiuni, daca nu le stii deja:

- importanta unui bun sumar. Este cel mai important paragraf in articol. Oamenii il citesc intai pe acesta si apoi poate citesc mai mult, poate nu. Dar noi trebuie sa ne asiguram ca daca il citesc doar pe acesta, au aflat tot ce e esential. Verifica de fiecare data daca paragraful raspunul de la TOATE din cele 6 intrebari: Cine a facut Ce (o echipa de cercetatori de la universitatea cutare din tara cutare a descoperit cutare), Cum (folosind tehnici de biochimie moleculara sau ... studiind compusi din domeniul electronii moleculare sau analizand date de la la telescopul spatial Hubble), De ce/ Pentru ce (Aceasta descoperire este foarte importanta, pentru ca ...), Unde si Cand (unde si cand a fost facuta descoperirea, sau macar in ce revista stiintifica a aparut articolul, de exemplu "Acesta descoperire a aparut in ultimul numar al prestigioasei reviste Nature, din 23 octombrie 2008). Atentie, cu o astfel de fraza trebuie sa se termine paragraful final mereu. Atentie, este o distinctie intre articolul pe care il cititi voi ce apare pe un site de stiri si articolul stiintific original, publicat in o revista de stiinta. La acesta din urma ne referim.

- la finalul articolului trebuie scris "Articol scris pentru StiintaAzi.ro de... Puteti citi mai multe detalii pe...". Aici apare numele tau si link catre site-ul unde se pot citi mai multe informatii.

- scrie fara alineate

- scrie pe cat poti cu diacritice (stiu ca ia timp, dar cu cat te atrenezi mai mult, cu atat mai usor scrii apoi cu diacritice; dupa ce te inveti, nu ar trebui sa iti ia mai mult timp decat ti-ar lua sa scrii un articol fara diacritice)

- articolul trebuie scris in cuvinte proprii, nu copiat sau tradus de undeva. Noi promovam campania: "Aici NU se plagiaza" si incercam sa scriem cat mai multe in cuvintele noastre. Sunt si cateva site-uri sau blog-uri de la care avem permisiunea sa traducem.

- trimite articolul la flavia@stiintaazi.ro si la adi@stiintaazi.ro sau articole@stiintaazi.ro

- noi ne vom uita peste articol (Flavia) si iti vom oferi feedback. Iti vom spune daca ai scris ceva gresit si cum sa faci pe viitor. Nu iti face griji, nimeni nu s-a nascut invatat.

Daca mai ai si alte intrebari sau nelamuriri, iti vom raspunde cu placere!

* Unele indicatii sunt copiate de la Adi. Sper ca nu te superi. :)

DaJackal

Am trimis deja articolul la flavia@stiintaazi.ro . Acum ca citesct instructiunile tale, ma gandesc ca probabil nu am respectat cate ceva. Oops.

Diana Basaca

Nu mai conteaza acum. O sa-l corecteze Flavia si o sa-ti spuna cum trebuia scris. Data viitoare o sa te descurci mai bine.

graethel

DaJackal, am primit articolul tau, ma uit peste el imediat, nu iti fa probleme daca nu ai respectat vreo regula, cel mai important e sa scrii frumos, regulile de mai sus se invata imediat! Primesti curand feedback de la mine pe mail!

graethel

Vreau sa le multumesc lui DaJakal si lui Mihnea pentru articolele lor, care mi s-au parut foarte bune. Ele sunt deja pe site si nu am avut mult de munca cu ele, deoarece au fost foarte bine scrise!

As vrea sa facem cumva ca noii voluntari sa ne scrie in primul mail ce varsta au si cu ce se ocupa, pentru ca e important pentru mine sa stiu, nu e vorba de nici o discriminare, orice e binevenit sa ne trimita articole. Dar e necesar sa am o idee cui ma adresez si cunoscand varsta si ocupatia celui ce imi trimite articolul sunt in masura sa ofer sugestii si corecturi mai bune.

De asemenea, vreau sa o felicit si pe Camelia, care este foarte activa si scrie articole din ce in ce mai bune, in curand va putea sa le posteze pe site fara sa mai fie nevoie ca eu sa o corectez! Felicitari, Camelia, si ma bucur ca ai hotarat sa te implici activ, asta ne arata ca meriti pe deplin titlul de voluntar al lunii.

Sa nu va suparati pe mine ca nu pomenesc nimic de restul, faceti treaba foarte buna, dar cu cei de mai sus am avut o interactiune mai mare si am tinut neaparat sa scriu despre ei aceste lucruri.

Mult spor la treaba la toata lumea. 

cammy

recunosc, titlul de voluntarul lumii m-a facut sa fiu mai activa  ;D si cand am vazut ca proiectul era in pericol de a nu mai fi mi-am zis ca merita

b12mihai

@DaJackal: daca vrei sa te alaturi echipei ai cateva instructiuni aici. Te mai asteptam si cu alte articole la noi.

Daca te pricepi foarte bine la un domeniu, am vazut articolul cu Saturn, foarte frumos, atunci te invitam sa ne mai scrii despre astronomie, ca tocmai ce suntem in IYA2009.


CitatMihai, super treaba ai facut azi pe site!

Multumesc mult (daca la mine te refereai). Puteam sa fac si mai bine treaba.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

DaJackat, Mihnea, bine ati venit pe siteul Stiinta Azi, la acest proiect de voluntariat, care devine tot mai cunoscut in Romania si care ofera audienta articolelor voastre si ajuta publicul roman sa fie informat mai bine despre stiinta. Va mai asteptam cu materiale, atunci cand avem timp.

Eu si ceilalti voluntari fondatori avem inca trei luni sa gatam cercetarea pentru docotrat si licente, asadar este nevoie de noi voluntari care sa duca proiectul mai departe alaturi de voluntarii entuziasti ce au ramas sa duca misiunea echipei mai departe.

Pe langa articole, daca stiti licee interesate de partenariat cu noi, sa le trimitem materiale educationale gratuite si ei sa ne promoveze pe noi, sau daca stiti sponsori potentiali care sa ne ofere bani sau materiale educationale contra promovare, sunt binevenite.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Felicitari Dianei si Cameliei, care au invatat astazi sa puna articole pe site. Dupa ce vor face operatiunea asta de cateva ori vor fi experte. Instructiunile de pe forum nu sunt complete, ar trebui imbunatatite. Dar intai sa devenim toti experti in a pune articole pe site. E bine sa putem fiecare din noi sa facem orice, ca sa putem face lucruri cand unul din noi nu poate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Diana Basaca

Vreau sa-i multumesc Flaviei care a avut rabdare cu mine si cu paragrafele mele. Si lui MihaiB.

De acum acolo pot corecta si pune si eu articole pe site. Am mai corectat pana acum, problema era postarea. Din moment ce s-a rezolvat, cred ca pot ajuta in domeniul asta. Ce zici, Adi, imi dai voie? :)

Adi

Ce intelegi prin a corecta articole, Diana?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro