Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Repararea ADN-ului prin vorbe?

Creat de Adi, Octombrie 22, 2008, 03:40:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

CitatMultumesc pt explicatii, silvi. Nici eu nu prea intelegeam
Asa Raul, japonezii sunt foarte avansati in tehnologii si in biotehnologii, si am mai multa incredere in ei decat intr-un rus, deci nu prea cred ca iti poti modifica ADN-ul prin rugaciuni. Sincer, e prima oara cand aud asa ceva.
Ameno 
Japonezii au fost si ei partial influentati de Budism ca marea majoritate a Asiei , la randul ei filosofia budista e partial yoga indiana si asa mai departe . La indieni si nu numai exista conceptul de "Mantre" care sunt de fapt sunete nu cuvinte concrete despre care ei cred ca au calitati energetice deosebite . Ar fi coduri de acces la stari energetice . Eu nu stiu daca sa cred ca influenteaza planul fizic cu ceva , cum ar fi ADN-ul , dar ca senzatii te rog sa ma crezi ca ei experimenteaza trairi foarte puternice .

Adi

Cred ca studii stiintifice au aratat ca autosugestia si efectul placebo (tot o forma de sugestie) sunt reale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Citat din: Adi din Octombrie 22, 2008, 03:40:26 AM
Sunt familiar cu accest concept cum ca am putea vindeca boli grave prin modificarea ADN-ului propriu prin rugaciune, meditatie, bioenergie, radiestezie, etc (concept auzit la radiestezie), insa chiar sa fie adevarat? Asa pare a zice un savant rus in un articol citat de Gandul, care ziar de obicei scrie numai stiri serioase. Iata aici articol. Dumneavoastra ce parere aveti?


Raul am inteles ca esti student la medicina.....esti de acord cu mine ca asa ceva nu poate fi adevart? este o mare falsitate....o aberatie facuta in asa fel incat sa capteze atentia celor care musca orice momeala....de aici si un aforism de-al meu: orice zboara se mananca cu conditia ca acel ceva sa fie comestibil.... si mie aceasta informatie nu mi se pare comestibila....

raul

Sunt de acord si cred ca toti suntem de acord. Mi-am exprimat deja parerea intr-un post la pagina 1 a acestui topic.

c

#19
In cartea "Codul Divin al Vietii" scrisa de Dr. Kazuo Murakami, autorul afirma ca emotia profunda poate sa activeze acele gene ce determina vindecarea sau vitalitatea. Spre deosebire de numeroasele substante eliminate de corp si denumite generic deseuri, lacrimile nu sunt privite astfel.
Cel mai adesea oamnii plang cand sunt profund miscati. Desi emotia puternica ne aduce lacrimi in ochi, fiziologic, genele noastre fac sa se intample acest lucru, ceea ce indica modul in care mintea influenteaza genele. E placut sa fii miscat pana la lacrimi, si chiar cand suntem tristi, un plans bun poate constitui o eliberare extraordinara care ne permite sa ne simtim usurati. Autorul incheie subcapitolul afirmand: " Pentru a duce o viata mai lunga recomand formarea unor relatii care sa inspire emotie sincera, din adancul inimii"
Adaug un alt pasaj din cartea mai sus mentionata:
"Rasul, dupa cum arata studiul (facut de Dr. Kazuo Murakami), are un efect benefic asupra nivelului de glucoza din sange. Am descoperit ca douazeci si trei de gene au fost activate datorita rasului. In plus o gena pe care am identificat-o ca fiind activata de ras, gena receptor dopamina D4 este legata de inhibarea enzimei adenilat ciclaza, care joaca un rol important in cresterea glicemiei, acest rezultat s-ar putea dovedi util in mentinerea glicemiei la diabetici. Pentru prima data s-a demonstrat ca emotia pozitiva poate declansa "intrerupatorul" genetic.

Asadar eu as zice mai degraba ca DA, e posibil sa influentam prin vorbe repararea ADN-ului.

mircea_p

Mi se pare foarte interesant. Exista cumva articole despre aceste descoperiri? M-ar interesa cum a stabilit ca se activeaza genele prin ras. E vorba de activare in timpul rasului sau dupa?

sumalan dorin

Salutari

Am şi eu o întrebare cum adică să fie "reparat" ADN-ul?,adica ADN-ul uman are imperfecţiuni? A da,şi a doua întrebare este:păi dacă cercetători şi-au dat seama ca ADN-ul uman poate fi "reparat" prin cuvinte,înseamnă că au descifrat şi genomul uman.O altă întrebare este : ce înţeleg cercetători prin  "reparat"?

c

Citat din: sumalan dorin din Iunie 09, 2010, 09:03:38 PM
Am şi eu o întrebare cum adică să fie "reparat" ADN-ul?,adica ADN-ul uman are imperfecţiuni? A da,şi a doua întrebare este:păi dacă cercetători şi-au dat seama ca ADN-ul uman poate fi "reparat" prin cuvinte,înseamnă că au descifrat şi genomul uman.O altă întrebare este : ce înţeleg cercetători prin  "reparat"?

Diviziunea celulara presupune replicarea ADN.
(Wikipedia): Replicarea ADN, un proces fundamental care are loc în celulele organismelor vii, este baza eredităţii biologice. El realizează copierea, mai precis duplicarea, moleculelor de ADN, purtătorul informaţiei genetice. Este un proces ,,semiconservativ", în care molecula ADN iniţială este despicată în lung, ca un fermoar, în cele două şiraguri complementare care o compun. Fiecare din acestea devine un model pentru sinteza unui nou şirag complementar, integrând, după regula complementarităţii bazelor, nucleotidele dispersate în nucleul celulei. Rezultă două molecule ADN identice.

In procesul de replicare pot aparea erori de insertie a bazelor. Erorile sunt reparate rapid de celule printr-un mecanism ce se numeste "proof-reading". Acest mecanism este controlat de un mecanism molecular foarte complicat ce poate fi influentat de factori de mediu, printre care si o atitudine pozitiva, obtinuta prin vorbe bune.

E mai complicat dar am incercat sa ma fac inteles, folosind mai putini termeni de specialitate.

sumalan dorin

deci dacă avem o gândire pozitivă,în cazul unor boli,ne-am putea vindeca?întrebarea este în care boli?

c

Citat din: sumalan dorin din Iunie 09, 2010, 10:00:29 PM
deci dacă avem o gândire pozitivă,în cazul unor boli,ne-am putea vindeca?întrebarea este în care boli?

Lucrurile nu sunt asa de simple incat sa vindecam o anumita boala numai prin gandire pozitiva. Dar, daca gandim multifactorial, putem afirma, zic eu fara sa gresim, ca gandirea pozitiva poate avea repercursiuni pozitive asupra organismului si prin favorizarea anumitor procese din celula care merg pana la nivelul genetic.

chimistul

CitatDar, daca gandim multifactorial, putem afirma, zic eu fara sa gresim, ca gandirea pozitiva poate avea repercursiuni pozitive asupra organismului

Sunt curios daca gandirea influenteaza biochimia organismului uman sau biochimia organismului uman influenteaza gandirea? Asta ca sa putem afirma fara sa gresim de acuma inainte care e cauza si care e efectul.  :'(

c

#26
Citat din: chimistul din Iunie 09, 2010, 11:09:08 PM
Sunt curios daca gandirea influenteaza biochimia organismului uman sau biochimia organismului uman influenteaza gandirea? Asta ca sa putem afirma fara sa gresim de acuma inainte care e cauza si care e efectul.  :'(

As zice ca relatia este in ambele directii, si gandirea poate influenta biochimia organismului (Exemplu: daca cineva iti vorbeste emotional, te alinta, te complimenteaza si iti genereaza un flux de gandire pozitiva la care organismul raspunde prin diverse rectii biochimice) si invers (Exemplu sa zicem ca ai consumat un aliment placut care a furnizat energie metabolismului general si care in final duce la o gandire pozitiva, numai ca de data asta atentie la ce ai consumat, s-ar putea sa dauneze mai tarziu, in cazul in care dezechilibreaza alte sisteme biochimice din organism).

b12mihai

Citat din: C-TIN_M din Iunie 09, 2010, 11:21:29 AM
In cartea "Codul Divin al Vietii" scrisa de Dr. Kazuo Murakami, autorul afirma ca emotia profunda poate sa activeze acele gene ce determina vindecarea sau vitalitatea. Spre deosebire de numeroasele substante eliminate de corp si denumite generic deseuri, lacrimile nu sunt privite astfel.
Cel mai adesea oamnii plang cand sunt profund miscati. Desi emotia puternica ne aduce lacrimi in ochi, fiziologic, genele noastre fac sa se intample acest lucru, ceea ce indica modul in care mintea influenteaza genele. E placut sa fii miscat pana la lacrimi, si chiar cand suntem tristi, un plans bun poate constitui o eliberare extraordinara care ne permite sa ne simtim usurati. Autorul incheie subcapitolul afirmand: " Pentru a duce o viata mai lunga recomand formarea unor relatii care sa inspire emotie sincera, din adancul inimii"
Adaug un alt pasaj din cartea mai sus mentionata:
"Rasul, dupa cum arata studiul (facut de Dr. Kazuo Murakami), are un efect benefic asupra nivelului de glucoza din sange. Am descoperit ca douazeci si trei de gene au fost activate datorita rasului. In plus o gena pe care am identificat-o ca fiind activata de ras, gena receptor dopamina D4 este legata de inhibarea enzimei adenilat ciclaza, care joaca un rol important in cresterea glicemiei, acest rezultat s-ar putea dovedi util in mentinerea glicemiei la diabetici. Pentru prima data s-a demonstrat ca emotia pozitiva poate declansa "intrerupatorul" genetic.

Asadar eu as zice mai degraba ca DA, e posibil sa influentam prin vorbe repararea ADN-ului.

Mi se pare foarte tare ce a scris acel autor. Dar este adevarat ce am citit eu cum ca rasul (si chiar si plansul de bucurie, de emotie, descarcarea emotiilor negative prin plans etc.) prelungesc viata unui om? Si daca raspunsul este da, prin aceasta reparare a ADN-ului se intampla, sau e un proces mult mai complex ?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

io

Mi se pare f. interesant dialogul vostru, imi pare rau ca l/ati sistat.

Citat din: C-TIN_M din Iunie 09, 2010, 09:43:57 PM

Diviziunea celulara presupune replicarea ADN.
(Wikipedia): Replicarea ADN, un proces fundamental care are loc în celulele organismelor vii, este baza eredităţii biologice. El realizează copierea, mai precis duplicarea, moleculelor de ADN, purtătorul informaţiei genetice. Este un proces ,,semiconservativ", în care molecula ADN iniţială este despicată în lung, ca un fermoar, în cele două şiraguri complementare care o compun. Fiecare din acestea devine un model pentru sinteza unui nou şirag complementar, integrând, după regula complementarităţii bazelor, nucleotidele dispersate în nucleul celulei. Rezultă două molecule ADN identice.

In procesul de replicare pot aparea erori de insertie a bazelor. Erorile sunt reparate rapid de celule printr-un mecanism ce se numeste "proof-reading". Acest mecanism este controlat de un mecanism molecular foarte complicat ce poate fi influentat de factori de mediu, printre care si o atitudine pozitiva, obtinuta prin vorbe bune.

E mai complicat dar am incercat sa ma fac inteles, folosind mai putini termeni de specialitate.

[/quote]


Mi/au placut f. mult explicatiile tale. Am vazut mai demult pe net un filmulet despre "designul inteligent", de atunci nu am gasit pe cineva care sa imi spuna cat de stiintific e acel film. La/am postat si pe acest forum (la evolutionism versus creationism) dar oameni s/au limitat la a discuta in principiu despre designul inteligent vizavi de evolutionism, nimeni nu a binevoit sa vizioneze acel film, eu nu prea am nivelul de a intreba ce trebuie ca sa evidentiez ce se relateaza exact acolo.
Intrebarea e, crezi ca ai avea timp si dispozitia sa vizionezi filmul, deosebi partea despre motorul molecular, cat e de stiintific alcatuita?

Daca nu, o sa revad eu pasaje si o sa te intreb (asta daca ai amabilitatea si timpul necesar sa raspunzi), dar e cam  dificil pt. mine sa pun intrebarile care trebuie.