Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dragoooon75

cum zicea adi, ei nu stiu nimic despre invatamantul romanesc
mai ales englezi nu prea dau nici 2 bani pe ce note ai tu in 9-12
daca le indeplinesti conditia din bac peste 8 de obice este foarte bine
au foarte multi studenti din romania care se descurca bine de aceea procesul de admitere este destul de accesibil

dragoooon75

in Germania taxa este in jur de 500 euro pe semestru la facultatile private si stiam ca ei cer o dovada ca tu te poti intretine singur/ un cont in banca cu o anumita suma de bani
in Anglia/Uk nu platesti taxa de scolarizare, ei au un sistem foarte inteligent de atragere a studentilor din ue, iti platesc ei scolarizarea in fiecare an iar tu vei fi nevoit sa ii returnezi doar daca vei avea salariul de aprox 15mii de lire in uk sau 6000 euro in romania. iar aceasta returnare se calculeaza pe mai multi ani 10-20, tu trebuie sa iti gasesti unde sa stai/pt ca campusul este destul de scump
living costurile and stuff like that
Centrul Daad cred ca da si burse ca sa ti acopere plata scolarizarii in Germania
mai trebuie sa mentionez ca viata in marea britanie este mult mai scumpa despre viata in germania
Eu personal as alege Germania, dar depinde de dorintele fiecaruria

dragoooon75

majoritatea facultatilor care au parteneriate cu Educativa sau Education abroad study center ofera garantat bursa romanilor admisi la facultatile acelea/ bursa consta in 1000 lire la maj facultatilor sau 2000 la coventry, bursa se primeste dupa primul semestru din anul 1
acum, ce pot sa zic, daca chiar iti doresti asa ceva eu zic ca poti sa faci un efort financiar pentru viitorul tau
mai ales ca sunt cam 10-15 ore pe sapt de facultate si ai si timp sa si lucrezi
in hipermarketurile engleze sunt preturi decente, putin mai mari decat cele din romania, dar daca te duci la baruri and stuff...trebuie sa ai destui bani

Vilnius

Nu merita sa te mai intorci in tara. Sfatul meu este sa faceti cumva si sa plecati ca imigrant. In romania in cercetare, mori de foame.
Uitati-va cat castiga un astronom. Bursele sunt facute sa se termine, ceea ce inseamna ca esti obligat sa pleci in tara inapoi. Oricat de bine ai invata,
orice bursa ai lua, la sfarsit tot faci foamea in romania pe langa vreun dinozaur din glorioasa epoca de aur.

dragoooon75

intr-adevar...
din pacate
dar asta e viata
dpdv al cercetarii asa este

Vilnius

Cine a facut facultatea de aici, in strainatate? Ma intereseaza fizica, astrofizica, dar nu vreau sa ma apuc de ea in romania stiind ca o sa mor de foame.
Cum sunt bursele, se prind pe rezultate, bani sau pile?

b12mihai

@dragoooon75 - problema sta in felul urmator: eu nu cunosc deloc limba germana, iar limba mea franceza, pentru a ma duce in Franta, nu e dintre cele mai reusite. Am inteles ca Franta e inca si mai ieftina.

Si da, stiu ca in Anglia viata e scumpa in general, insa tot e bine ca imi e platita scolarizarea. Cu campusurile am inteles ca treaba e relativa de la facultate la facultate.  Stiu ca ar exista ca alternativa SUA, dar nu prea imi surade ideea (Adi, imi pare rau :D).

Am auzit si eu de smecheria aia cu de la un salariu in sus de lire pe luna trebuie sa returnezi in x ani y% din salariu pentru ca te-au intretinut. Asta e bine ca universitatile cauta sa imi asigure loc de munca bine platit.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Ghotik, nu trebuie sa fii experti in franceza ca sa studiezi in Franta, cat stii deja ajunge, te vei perfectiona acolo. Si daca faci in UK ai sistem foarte apropiat de sistemul american.

Vilnius, citeste tot acest topic si vei gasi raspunsuri detaliate despre cum se studiaza in afara, in diferite tari. Dar da: exista burse, exista bani in strainatate pentru a studia fizica si astronomia. Mai mult, le-ai studia mult mai bine ca in tara. Asa ca spor mare si incearca!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

ai timp sa inveti limba germana
si poti face in anglia undergraduate si sa pleci oriunde doresti tu pt master

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Vilnius

Adi, eu m-am interesat numai pentru Canada.
Ei au un program numit OSAP care iti dau tot ce iti trebuie, cuantificat in bani. Masa, chirie, laptop, manuale, etc.
Ideea este ca OSAP-ul asta este valabil numai daca esti rezident. Imi poti da te rog mai multe detalii in aceasta directie?
Exista programe similare in Europa? Ma atragea ideea de OSAP deoarece iti plateau baietii tot, cu imprumut desigur.

Adi

Pai poti sa imi spui tu intai mai multe despre OSAP? Un sumar, apoi un link? Eu stiam ca nu sunt burse pentru studenti internationali. Dar pana la urma si tu zisesi ca se pare ca bursele astea sunt doar pentru rezidenti. Tu nu esti rezident. Ca sa devii, trebuie ca parintii tai sa candideze pentru imigrare, ceea ce ia vreo 2 ani, vreo 2.000 de dolari, acte, plus dorinta de a pleca si capacitatea de a se discuta dincolo.

Sfatul meu este sa sa faci facultatea pe forte proprii, nu pe ale parintilor. Din pacate, din cate stiu eu Canada  nu ofera burse de undergraduate. Mai ramane SUA, sau Europa, sau Japonia.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Vilnius

http://accesswindow.osap.gov.on.ca/aw/ENG/not_secure/OSAP1011.htm#S1-100

Uite aici, ca rezident poti obtine un loan care sa-ti plateasca totul. Am inteles ca majoritatea ce au rezidenta in canada au facut acest lucru.
Dar m-am uitat si aici, si am vazut ca e mai simplu.

http://www.riuf.ro/index.php?page=comunicate&comunicat=3

Adi

Mersi pentru linkuri. Cand ai spus ca platesc ei tot, m-am gandit ca chiar platesc ei tot. Acum ca mi-ai dat link, m-am lamurit ca de fapt doar te imprumuta (si platesti dupa facultate) si ca siteul tau este doar din Ontario, nu din orice provincie canadiana. Dar da, in orice provincie te poti imprumuta de la stat pentru a face facultatea. Normal, daca esti rezident, altfel risti sa fugi din tara si sa nu te prinda. Dar da, acolo oricine are o sansa la educatie. Si educatia e ca o investitie in tine. Faci facultatea ca sa traiesti mai bine mai tarziu. Nu ca in Romania unde orice idiot face facultate si apoi e somer de lux sau angajat ca si vanzator la supermarket. Abia acum in Romania vor incepe sa se dea credite pentru studenti. Asa ceva exista de mult timp in vest.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihai Paclea

Dream Foundation este o organizatie Europena non-profit, al carei principal domeniu de activitate este sa creeze oportunitati, sa ofere informatii si sa faciliteze studiile in strainatate.
Dream Foundation ofera peste 500 de programe educationale in limba engleza, de la institutii de invatamant superior din 7 tari europene si nu numai, Dream Foundation este dedicata sa faca mai mult si sa ofere studentilor oportunitati educationale de calitate odata cu experienta culturala.

Fiind un o organizatie non profit taxele de program percepute de catre Dream Foundation sunt foarte mici (80 de ron) deasemenea o parte din universitati sunt gratuite studentul trebuind sa suporte doar cheltuielile personale pentru care Universitatile ii indruma sa isi gaseasca un job part time.

Pentru mai multe informatii:sasa

Ioana Axinte

Dream Foundation Romania
Representative
+40 0765 644 224
ioana.axinte@dreamfoundation.eu
www.dreamfoundation.eu