Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alexx

salut din nou  :) , o intrebare ar mai fi : cat timp imi trebuie sa ma pregatesc pentru SAT ?

Adi

Citat din: alexx din Ianuarie 25, 2011, 07:46:39 PM
salut din nou  :) , o intrebare ar mai fi : cat timp imi trebuie sa ma pregatesc pentru SAT ?

Depinde desigur de cata pregatire ai deja in spate. Dar in cazul in care esti pregatit excelent, la nivel de olimpiade, iti trebuie vreo 2 luni as zice, de facut acele teste SAT II ca sa te antrenezi iar si iar. Stii ca la SAT I e doar mate si engleza, usor, dar la SAT II trei materii de specialitate si e mai greu. Nu toate universitatile cer SAT II. Tu vei da doar SAT I sau si SAT II?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexx


Adi

Citat din: alexx din Ianuarie 30, 2011, 10:42:36 PM
din fericire Adi doar SAT 1 .

Atunci e usor, poate iti ajunge o luna doar. Dar trebuie sa lucrezi teste reale de SAT 1, nu sa te culci pe o ureche ca e usor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Laura29

Buna,
As dori sa urmez o facultate in Spania, dar cu bursa sau imprumut de la guvern. Nu stiti unde as putea gasi informatiile necesare? Din experienta voastra nu stiti daca se poate? Multumesc

Alexandra Florea

Buna seara!
Am si eu cateva intrebari...As putea sa dau examenul SAT2 inaintea celui SAT1?Ordinea este obligatorie?
Si stiti cumva unde pot gasi cartile de care am nevoie,editura care trebuie,etc.?

Adi

Sigur ai cautat pe google si nu ai gasit carti de SAT I si SAT II? Pun pariu ca nu ai cautat, altfel nu imi imaginez cum nu ai gasit. Dupa ce ne confirmi ce ai cautat, o sa iti spun nume de o editura.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexx

Salut Adi , sper sa ca nu te superi ca e 1000 intrebare pe care ti o pun  pe site, uite ce vroiam sa te intreb :


Acum sunt in clasa a 11-a , si vreau sa dau TOEFL prin aprilie , ca in caz ca nu obtin un scor bun , sa mai dau in vara , si apoi trebuie sa dau SAT-u
??? , cand trebuie sa fie dosarul meu gata ( tot tot tot sa fie pus la punct )  ? Inca nu am facut niciun voluntariat si doresc sa fac pentru ca imi intaraste CV-ul foarte mult , dar nu prea gasesc , asta e problema .

Ce a-si putea sa mai fac pentru un dosar bun ?
Crezi ca e bine cand mi am  propus sa dau TOEFL si SAT-u ?
Sti vreun site care sa ma ajute cu inscrierile astea ?

Iti multumesc mult ca ma asculti . :P


Adi

Buna, eu unul personal nu am aplicat prin SAT la facultate, asadar am doar cunostiinte generale. Insa sunt pe forum multi tineri care au studiat in strainatate si ei iti vor putea raspunde. Pana atunci citeste toate aceste discutii de pe site. Voluntariate poti face in orasul tau, caci sigur sunt multe ONG-uri cu care te poti implica. Si la Stiinta Azi poti face voluntariat pe scris de articole de stiinta. Pentru un dosar bun trebuie note bune la scoala, scrisori de recomandare de la scoala, eseul personal, voluntariate, notele de la Teoefl si SAT, chestiile clasice. Trebuie sa le intaresti pe toate si sa le faci din timp. Succes mult si sper sa iti raspunda altii mai detaliat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Darro

E bine sa dai testele la sfarsitul clasei a 11-a. Termenele limita pt. SUA sunt in general 1 sau 15 ianuarie, deci ar fi bine sa ai dosarele pregatite pana in 1 decembrie. Inscrieri la ce te referi, SAT si TOEFL? www.collegeboard.com pt. SAT si pt TOEFL www.ets.org/toefl/. Cat despre voluntariat, depinde si in ce oras esti, in orasele mari e imposibil sa nu gasesti ceva. Iti stau la dispozitie daca ai alte intrebari.

alexx

Multumesc mult Adi .


Darro ai aplicat la vreo facultate in America ?


ioanabc

Am observat ca tot mai multe facultati din USA accepta acum si examenul ACT in locul SAT-ului. Cred ca e ceva similar, nu stiu, cel mai bine e sa-ti stabilesti din timp facultatile la care vrei sa aplici iar apoi sa incepi sa faci dosarul pentru fiecare. O colega de-a mea a aplicat in State si fiecare universitate i-a cerut actele/foile prin posta, deci nu pe mail. E un proces lung si  costisitor, dar eu cred ca merita. Inca o data, apuca-te din timp!

Iar dupa ce ai toate foile pe care ei ti le cer, incepe sa cauti finantare. Acolo o sa fie distractia.

alexx

Planul meu e cam asa : Dau acum in mai examenul TOEFL , si in caz nu obtin un punctaj foarte bun , il repet in august -septembrie , iar SAT il dau in octombrie ( o intrebare , pot sa dau SAT de cate ori vreau ? ) , iar nebunia cu actele octombrie-noiembrie -decembrie .

E bine ?

Darro

Poti sa dai SAT-ul de cate ori vrei, dar ultimele rezultate care se accepta de obicei sunt noiembrie sau in unele cazuri decembrie. Vezi ca probabil o sa trebuiasca sa dai si SAT Subject, adica o sa ai nevoie de 2 sesiuni, octombrie si noiembrie, noiembrie si decembrie sau iunie si octombrie. TOEFL e FOARTE usor, nu are rost sa iti faci griji pentru el. Si rezultatul de la toefl nu influenteaza mult admiterea, e mai mult pass/fail. Adica daca ai peste 100 de puncte (sau mai putin pentru unele facultati) e bine, conteaza foarte putin cat peste 100. In schimb SAT-ul conteaza mult mai mult in decizii.