Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbb

Buna Robert,
Subscriu la ce a spus Adi mai sus. Universitatea pe care ai ales-o tu e slaba. Si asa cum ai spus si tu, in Anglia taxele de scolarizare se vor mari de la 3000 de lire la 9000 de lire. Guvernul iti va acorda imprumutul si asa, dar banii aia trebuie sa ii dai inapoi. Si sunt multi! Iar universitatea Canterbury Christ Church nu merita asta. Sunt unele universitati din Anglia care merita (Cambridge, Oxford, Imperial, UCL, Liverpool, Manchester), dar asta nu e una dintre ele.
In schimb Scotia va pastra taxele zero pentru cetatenii UE. Si au universitati foarte bune: Glasgow, Edinburgh, St.Andrews.

Banned

Mersi de raspuns Bianca. Acum explorez optiunile oferite de tine. O problema ar fi faptul ca pentru universitatile ca : Edinburgh, conteaza rezultatele obtinute pe parcursul liceului. Rezultate care la mine nu sunt tocmai excelente. Si cand zic ,,nu tocmai excelente" vreau sa zic, foarte foarte proaste. :(. Anyhow, mai am o intrebare, legata de sistemul din Anglia, si poate si din alte tari. Luam ca exemplu Universitatea Glasgow, facultatea de Computing science. Avem la BSc mai multe ,,module" cred ca se numesc :

APPLIED MATHEMATICS AND COMPUTING SCIENCE: GG41
COMPUTING SCIENCE: G400
COMPUTING SCIENCE (FASTER ROUTE): G401
COMPUTING SCIENCE AND BUSINESS ECONOMICS: GL4C
COMPUTING SCIENCE AND ECONOMICS: GL41
COMPUTING SCIENCE AND MATHEMATICS: GGK1
COMPUTING SCIENCE AND PHYSICS: FG34
COMPUTING SCIENCE/BUSINESS AND MANAGEMENT: NG24
COMPUTING SCIENCE/GEOGRAPHY: FG84
COMPUTING SCIENCE/PHYSIOLOGY (NEUROINFORMATICS): GB41
COMPUTING SCIENCE/PSYCHOLOGY: CG84
COMPUTING SCIENCE/STATISTICS: GG34

Se alege una din acestea ? Deci practic aleg profilul ce vreau sa-l urmez din cadrul facultatii respective? Nu sunt date detalii despre ele, cel putin nu pe site-urile vizitate de mine. Si in Romanica noastra nu m-am intalnit cu asa ceva cand mi-am cautat facultate.

bbb

Pai sa luam ca exemplu una din cursurile listate de tine. Sa zicem Computing Science and Physics. Codul UCAS este "FG34". Acum daca mergi pe site-ul UCAS la "course search", alegi de acolo "home/EU applicants" si dai "search by course code". Acolo indroduci codul cursului "FG34" si mai ai inca un camp, unde parca scrie "institututions". Poti sa lasi "all institutions" si atunci iti va da toate universitatile care ofera cursul respectiv sau poti sa introduci codul unei singure universitati. University of Glasgow parca are codul "G28". Asta de va duce la o pagina generala a cursului. Vezi ca in dreptul cursului scrie "EP", de la "entry profile". Daca dai click pe cursul acela de va duce la o pagina unde iti spune ce note iti trebuie pentru a fi admis, de ce alte lucruri ai nevoie etc.

Banned

Era alta intrebarea. Dar nevermind am inteles. Mersi <3.

bbb

Ah, acum am vazut mai bine. Asta era intrebarea ta, nu?
Citat
Se alege una din acestea ? Deci practic aleg profilul ce vreau sa-l urmez din cadrul facultatii respective?
Da, alegi una din alea si aplici prin UCAS. Alegi cursul pe care vrei sa il urmezi in cadrul departamentului de stiinta al Glasgow University.
Apoi ai zis asta:
Citat
Nu sunt date detalii despre ele, cel putin nu pe site-urile vizitate de mine
Iar in raspuns la asta e mesajul meu anterior. Acolo ai detalii despre curs.
Sper ca acum am raspuns la ce trebuia. Daca nu, spune-mi si incerc sa raspund cat de bine pot. :)

Adi

Interviul luat de voluntarii Stiinta Azi lui Alexandru Codreanu, un tanar inginer in geofizica, care lucreaza pe un vapor care cauta petrol in orasele lumii, a fost publicat chiar de Evenimentul Zilei, unde are deja 2500 de afisari si peste 70 de comentarii. Va invit sa il cititi si voi. Veti intelege din povestea de viata a lui Alexandru Codreanu mai multe despre sistemul educational romanesc, despre lucrul in strainatate, precum si alte lucruri.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/g-916725.html

Promovati si voi mai departe. Felicitari voluntarilor Stiinta Azi care au realizat interviul!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

rali285

#816
Buna!
As dori sa stiu, va rog daca se poate da SAT II in Romania (pe langa bacalaureat) pentru facultati in Anglia. Intreb asta deoarece fiind la un profil uman, bacalaureatul va fi cu materii din aceasta sfera, dar eu as dori sa studiez medicina si universitati din Anglia cer A levels sau note de bacalaureat din domeniul pe care vrei sa il urmezi, iar SAT II ar fi probabil singura solutie, daca nu gresesc.
Multumesc.

Adi

Da, examenele de SAT II se pot da si in Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

rali285

Adi, multumesc frumos pt raspuns. Se pot da chiar si pt studenti europeni in Anglia? Adica tu sa ai deja bacul, dar sa te prezinti cu SAT? Mi se pare ciudat pt ca ei parca ar prefera bacul pt europeni.

Adi

Citat din: rali285 din Ianuarie 04, 2011, 08:47:12 PM
Adi, multumesc frumos pt raspuns. Se pot da chiar si pt studenti europeni in Anglia? Adica tu sa ai deja bacul, dar sa te prezinti cu SAT? Mi se pare ciudat pt ca ei parca ar prefera bacul pt europeni.

Cred ca confuzi a dat examenul cu a fi acceptat de catre universitate ca si criteriu de admitere. Eu am spus doar ca el poate fi dat si din Romania, da. Daca accepta universitatea sau nu depinde de universitate si facultate. Scrie un email la secretariatul universitatii dorite si intreaba-i, apoi pune raspunsul si aici pe forum sa vada toti. Inainte de a da email, verifica pe siteul universitatii, de obicei pun acolo toate informatiile. Poate universitatea cere SAT II. Sau poate accepta ca in plus la dosar. Dar SAT II este un examen foarte dur, la trei materii. De ce sa il dai cand ei te accepta ca unica conditie 8 la bac sau ceva in gen?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata interviul amplu cu mine luat de catre liceul Traian Vuia din Resita publicat pe siteul fundatiei Dinu Patriciu. Il recomand celor ce doresc sa studieze in strainatate sa vada cum este sa studiezi in strainatate din experienta mea de viata.

Interviu amplu cu Adrian Buzatu pe siteul fundatiei Dinu Patriciu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Liga Studentilor Romani in Strainatate a premiat romanii valorosi pe 2010 din cei care studiaza in strainatate. Un material ce merita citit de cei care vor sa studieze in strainatate.

http://www.adevarul.ro/actualitate/Campionii_in_educatie_vor_sa_ajute_Romania_0_403760241.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Banned

#822
Ok, i'm back, am facut ceva research despre mai multe universitati, am fost si la o sedinta de consiliere. Din cate am fost informat, sunt eligibil pentru un numar destul de mare de universitati ( nu am pretentii la universitati de top, simplu fapt ca nu fac o facultate in romania imi este de ajuns ). Problemele sunt urmatoarele : nu sunt posibilitati financiare, aproape deloc. Asa ca in mod sigur va trebuii sa muncesc sa ma pot intretine in tara in care voi studia. Vreau sa merg spre UK pentru ca sunt sanse mult mai mari sa imi pot gasii un loc de munca. ( spre deosebire de Franta de exemplu unde pentru majoritatea joburilor trebuie limba franceza ). Sa ma pot angaja imi trebuie work permit, pentru care trebuie sa fiu in UK, asta doar sa aplic pentru el. Work permitul este gata in minim 1 luna jumatate, dar sunt cazuri in care acesta nu a venit nici dupa 5 luni de asteptare. In mod sigur nu ma pot intretine 5 luni de zile intr-o tara straina fara un job. In momentul asta imi caut un loc de munca in Anglia desii sunt sanse minime sa-mi gasesc. Sunt out of ideas. Voi aplica la o universitare cand voi stii unde voi lucra ( in functie de zona in care imi gasesc ). Din pacate cred ca voi abandona ideea de study abroad... Sunt demoralizat total sadly.

EDIT : Aveti idee daca se poate lucra fara work permit ?

ioanabc

Se poate lucra "la negru". Eu zic totusi sa nu-ti alegi facultatea in functie de daca gasesti sau nu loc de munca. Acuma nu stiu exact, dar eu din ce am auzit am ajuns la concluzia ca cine si-a dorit neaparat sa-si gaseasca un loc de munca part time in timpul facultatii si-a gasit. Si alta chestie, nu stiu daca la toate facultatile e asa, dar la Manchester de exemplu studentii care au probleme financiare pot obtine niste banii din facultate (ca un fel de imprumut pana te stabilizezi financiar vorbind). Trimite un e-mail la facultatea la care vrei sa mergi si spune-le exact ce ne-ai spus si noua mai sus. Sau: intreaba-i pe ai tai daca nu pot face un imprumut de la banca de 1,2 mii de euro ca sa te descurci in primele 2 luni acolo.

Sfatul meu e sa-ti pui aplicatia pe UCAS pana in 15, primesti un raspuns si te hotarasti tu pe urma. Stiu ca-i greu, dar mi-e atat de ciuda cand aud ca banii ii opresc pe unii si pe altii sa-si gaseasca o sansa in lume, sansa care in Romania = 0.

Keep in touch!

Banned

Mersi Ioanabc, o sa aplic atunci si in functie de raspunsul universitatilor voi vedea ce si cum.

Voi aplica printr-o agentie. Din lista universitatilor partenere mi le-au recomandat pe urmatoarele; universitati la care zic ei ca am sanse reale ( le scriu in ordine descrescatoare de la cele mai bune in jos, conform ziarului Guardian ) : Essex -> locul 17 , Cardiff -> locul 38, Hull -> locul 44, Aberystwyth -> 48, Sheffield -> 51. Topul facut de ziarul Guardian , pe criteriul Computer Science, domeniul ce vreau sa-l studiez. Restul universitatilor nu sunt partenere cu agentia respectiva, si percep taxe de aplicatie daca vreau sa imi construiasca ei aplicatia. Daca aveti pareri,le ascult cu cea mai mare placere.